УХВАЛА
про призначення судової експертизи і про зупинення провадження у справі
04 лютого 2016 року Справа № 2а-618/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,
за участю представників позивача Малеги С.О., Стрія О.В.,
представника відповідача Сахарчука А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання представника позивача про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом Спільного українсько-швейцарського підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Луцькенергоком» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
18.02.2010 року Спільне українське-швейцарське підприємство товариство з обмеженою відповідальністю «Луцькенергоком» звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.07.2009 року №0001662399/0, від 14.01.2010 року №0001662399/1, від 15.01.2010 року №0001662399/2, від 11.02.2010 року №0001662399/3.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 29.03.2010 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2013 року, адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 20.07.2009 року № 0001662399/0, від 14.01.2010 року № 0001662399/1, від 15.01.2010 року № 0001662399/2, від 11.02.2010 року № 0001662399/3.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.12.2015 року постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29.03.2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2013 року - скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.01.2016 року дану справу прийнято до провадження, замінено відповідача Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію на його правонаступника Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області та призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 11:00 год. 21 січня 2016 року.
В судовому засіданні представниками позивача подано клопотання про призначення по справі судової економічної експертизи для з'ясування обставин, що мають значення у даній справі, а саме наявності у позивача розумної економічної причини (ділової мети) саме на час укладення договору з Акціонерним товариством з обмеженою відповідальністю «ELEMATIC Oy Ab» (Фінляндія) та імпорту спірного обладнання, а також враховуючи специфіку імпортованих основних засобів, придбання яких обумовлює залучення значних матеріальних ресурсів та які не призначені для широкого кола покупців (орендарів), необхідні спеціальні технічні знання. При цьому вказали на доцільність проведення експертизи саме в Дніпропетровському НДСЕ, оскільки у випадку необхідності експерт може на місці оглянути їх майно, яке знаходиться в оренді. Просили доповнити клопотання про призначення економічної експертизи додатковим питанням на експертизу про те чи підтверджуються документально висновки податкового органу про завищення підприємством заявленої суми бюджетного відшкодування з ПДВ
Представник відповідача в судовому засіданні при вирішенні даного питання про призначення економічної експертизи покладається на думку суду, що зупинення провадження у справі на час проведення експертизи не заперечує.
Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд приходить до висновку, що для повного, всебічного та об'єктивного вирішення спору по суті слід призначити по справі судову економічну експертизу.
Згідно частини 1 статті 81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
Відповідно до п.п.3.3 п.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року №53/5, у постанові (ухвалі) про призначення експертизи вказуються питання, які виносяться на вирішення експертові, які мають значення для проведення експертизи.
Орієнтовний перелік питань, що можуть бути поставлені при проведенні експертизи, міститься в Науково-методичних рекомендаціях з питань підготовки і призначення судових експертиз, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року №53/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 листопада 1998 року за №705/3145, із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства юстиції України від 30 грудня 2004 року №144/5, від 10 червня 2005 року №59/5.
Надані представником позивача пропозиції щодо питань, які необхідно постановити перед експертом, відповідають обставинам, встановлення яких вимагає спеціальних знань.
Крім того, аналізуючи запропонований орієнтовний перелік питань суд приходить до висновку про необхідність проведення судово-економічної експертизи, оскільки така експертиза включає дослідження у позивача документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності; дослідження документів про економічну діяльність підприємств - контрагентів, дослідження документів фінансово-кредитних операцій.
Пунктом 3 частини 2 статті 156 КАС України встановлено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Тому суд вважає, що провадження у справі слід зупинити до одержання результатів судової товарознавчої експертизи.
Керуючись ст.ст.81, 156, 160, 165 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Призначити в адміністративній справі №2а-618/10/0370 за позовом Спільного українсько-швейцарського підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Луцькенергоком» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень судову економічну експертизу, на вирішення якої поставити питання:
1. Визначити основні економічні показники (ліквідності, платоспроможності та прибутковості) господарсько-фінансової діяльності СП ТзОВ «Луцькенергоком» та наявності у позивача розумної економічної причини (ділової мети) на дату укладання Контракту на поставку обладнання для виробництва збірного залізобетону з Акціонерним товариством з обмеженою відповідальністю «ELEMATIC Oy Ab» (Фінляндія) та імпорту вказаного обладнання? Як вказані показники характеризують господарсько-фінансову діяльність СП ТзОВ «Луцькенергоком»?
2. Чи підтверджуються документально висновки акта Державної податкової адміністрації у Волинській області №251/23-99/21753962 від 09.07.2009 року про завищення СП ТзОВ «Луцькенергоком» заявленої суми бюджетного відшкодування з ПДВ за період з 01.01.2006 року по 31.03.2009 року?
Проведення експертизи доручити експертам Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз, 49000, м. Дніпропетровськ, наб. Леніна, 17 ком. 361.
Попередити судового експерта про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку відповідно до статті 384 Кримінального кодексу України та за відмову від надання висновку відповідно до статті 385 Кримінального кодексу України.
Для проведення експертизи надати експертам судову справу №2а-618/10/0370.
Зобов'язати сторін надати на вимогу експерта документи, необхідні для проведення експертизи.
Витрати за проведення експертизи покласти на позивача Спільне українсько-швейцарське підприємство товариство з обмеженою відповідальністю «Луцькенергоком».
Провадження у справі зупинити до закінчення експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Ухвала в іншій частині набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.
Головуючий С.Ф. Костюкевич