ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2016 року м. Київ К/800/38371/15
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Олендера І.Я. (доповідача), Карася О.В., Рибченка А.О.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дігюнса» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві та Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито за касаційними скаргами Державної фіскальної служби України та Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 2 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2015 року,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Дігюнса» (далі - позивач, ТОВ «Дігюнса») звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило: визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Дігюнса» №36/11 від 21.01.2015 року; зобов'язати Державну фіскальну службу України внести запис до реєстру платників податку на додану вартість про скасування рішення № 36/11 ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Дігюнса» від 21.01.2015 року без видачі нового свідоцтва платника цього податку.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 2 червня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2015 року, адміністративний позов задоволено.
Суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що відповідачами не вжито всіх необхідних заходів для встановлення місцезнаходження позивача. Крім того, відсутні підстави для анулювання реєстрації позивача, як платника податку на додану вартість, відповідно до пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідачі звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких просять про їх скасування, як таких, що постановлені із порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні адміністративного позову. У доводах касаційних скарг зазначають, що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців був наявний запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «Дігюнса». Оскільки щодо позивача державним реєстратором було внесено інформацію щодо відсутності відомостей про юридичну особу, вказані обставини, відповідно до пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 ПК України, є підставою для анулювання реєстрації позивача, як платника податку на додану вартість.
Касаційний розгляд справи проведено в попередньому судовому засіданні, відповідно до ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.
22.07.2005 року ТОВ «Дігюнса» було зареєстровано як платник податку на додану вартість та 30.05.2010 року отримало свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 100285446.
16.12.2014 року позивачем для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу» державному реєстратору Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві було подано реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу та документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.
30.12.2014 року підрозділом податкової міліції було складено довідку про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків ТОВ «Дігюнса», в якій вказано, що за результатом проведених заходів зі встановлення місцезнаходження платника податків, виявлено, що суб'єкт господарювання - позивач за податковою адресою не знаходиться.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 20118593, станом на 06.01.2015 року відомості про юридичну особу ТОВ «Дігюнса» підтверджено і вказано її місцезнаходження: 03151, м. Київ, Солом'янський район, вулиця Смілянська, будинок 17, офіс 11.
12.01.2015 року податковим органом було складено повідомлення вх. № 1860 за формою № 18-ОПП про відсутність ТОВ «Дігюнса» за місцезнаходженням, в якому зазначено, що позивач відсутній за місцезнаходженням та його фактичне місцезнаходження або адреса, за якою здійснюється зв'язок, не встановлені.
21.01.2015 року ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві було прийнято рішення № 36/11 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Дігюнса». Підставою для прийняття такого стало те, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявний запис про відсутність юридичної за вказаною адресою: 03151, м. Київ, Солом'янський район, вулиця Смілянська, будинок 17, офіс 11, що підтверджено відомостями з ЄДР від 19.01.2015 року №10731430014004851, які надійшли в електронному вигляді.
Зазначене рішення ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві рішення № 36/11 позивачу не направлялось.
22.01.2015 року, для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу», позивачем було подано державному реєстратору Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу та документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.
Згідно з витягом Із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 20073870, станом на 10.02.2015 року відомості про юридичну особу ТОВ «Дігюнса» підтверджено і зазначено її місцезнаходження: 03151, м. Київ, Солом'янський район, вулиця Смілянська, будинок 17, офіс 11.
У зв'язку з надходженням від ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві повідомлення форми № 18-ОПП від 12.01.2015 року вих. № 1860, державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві було складено та направлено позивачу повідомлення від 29.01.2015 року вих. № 494/05-5-18 щодо необхідності подання протягом місяця до 28.02.2015 року державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
11.02.2015 року позивачем для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу» державному реєстратору Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві було подано реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу і документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що зазначена касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних мотивів.
Відповідно до пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно з ч. 11 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до п.п. 12.2, 12.4, 12.5 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» № 1588 від 09.12.2011 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підрозділами органу державної податкової служби при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.
У разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Заміна акта довідкою не проводиться, якщо іншими нормативно-правовими актами передбачено складання акта.
Акт перевірки місцезнаходження платника податків або довідка про неможливість вручення документа платнику податків не складається працівниками органів державної податкової служби, якщо до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність платника податків за місцезнаходженням.
Щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. № 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених ч. 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Аналогічні правила встановлення місцезнаходження платника податків закріплені і Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 17.05.2010 року № 336 (далі - Положення), зокрема підпунктами 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу ІІ, - щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІ Положення у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
Згідно з абз. 2 ч. 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу (ч. 14 зазначеної статті).
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 15.04.2014 року № 21-4а14.
Суд касаційної інстанції звертає увагу на те, що державний реєстратор та відповідачі не наділені правом встановлювати строк подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу у повідомленні щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Виходячи із системного аналізу вищезазначених норм, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, у тому числі у зв'язку з поверненням державному реєстратору поштового відправлення, можливе у випадку неподання юридичною особою реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем у встановлений законом строк підтверджено відомості про юридичну особу та направлено державному реєстратору Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу і документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи. Крім того, позивачем 16.12.2014 року, 22.01.2015 року та 11.02.2015 року також здійснювалось підтвердження відомостей про нього в ЄДР, що підтверджено витягами з ЄДР станом на 06.01.2015 року та на 10.02.2015 року, копії яких наявні в матеріалах справи.
Суд касаційної інстанції погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу вноситься виключно у разі не підтвердження юридичною особою відомостей. В свою чергу, матеріали реєстраційної справи свідчать позивач протягом 2014 року, а саме 28.05.2014 року, 24.06.2014 року, 21.08.2014 року, 11.09.2014 року, 07.10.2014 року, підтверджував відомості про юридичну особу.
Судом апеляційної інстанції також встановлено, що ДПІ не вжито всіх необхідних заходів для встановлення місцезнаходження позивача, а тому у нього були відсутні правові підстави для направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням стосовно позивача від 12.01.2015 вх. № 1860 за формою № 18-ОПП.
Крім того, відповідачами не надано суду належних та допустимих доказів того, що станом на 21.01.2015 р., в ЄДР стосовно ТОВ «Дігюнса» містились відомості про відсутність товариства за місцезнаходженням.
Враховуючи вищевикладене, суд касаційної інстанції вважає правильним висновок судів попередніх інстанцій, що у ДПІ були відсутні підстави для анулювання реєстрації позивача, як платника податку на додану вартість, відповідно до пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 ПК України, а тому рішення ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Дігюнса» № 36/11 від 21.01.2015 року підлягає скасуванню.
Доводи касаційних скарг спростовуються викладеними вище нормами права та встановленими обставинами справи, у зв'язку з чим відсутні підстави для їх задоволення та скасування оскаржуваних судових рішень.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в
адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 220-1, 230, 231 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Державної фіскальної служби України та Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 2 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2015 року у справі № 826/3511/15 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає, може бути переглянута в порядку передбаченому ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді: І.Я. Олендер О.В. Карась
А.О. Рибченко