Ухвала суду № 55644558, 04.02.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.02.2016
Номер справи
826/1770/14
Номер документу
55644558
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2016 року м. Київ К/800/22647/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А.СуддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Завод електротехнічного обладнання" до Київської міжрегіональної митниці Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та стягнення з коштів з Державного бюджету за касаційною скаргою Київської міжрегіональної митниці Державної фіскальної служби України (далі - Київська міжрегіональна митниця) на постанову Окружного адміністративного суду

м. Києва від 12 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року

в с т а н о в и л а :

У лютому 2014 року ТОВ "Завод електротехнічного обладнання" в Окружному адміністративному суді м. Києва пред'явило позов до Київської міжрегіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та стягнення з коштів з Державного бюджету.

З урахуванням заяви про зміну позовних вимог просило:

- визнати протиправними дії та бездіяльність Київської міжрегіональної митниці, пов'язані з невиконанням передбачених чинним законодавством дій щодо повернення надмірно перерахованих коштів в сумі 103 143 грн.;

- зобов'язати Київську міжрегіональну митницю вчинити дії щодо повернення з державного бюджету на користь позивача суми надмірно перерахованих коштів у розмірі 103 143 грн. та оформлення аркушу коригування про внесення змін до вантажно-митної декларації від 19 серпня 2013 року

№ 100270000/2013/174629;

- зобов'язати Київську міжрегіональну митницю подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 лютого 2015 року, залишеною без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Київської міжрегіональної митниці щодо відмови в наданні висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених платежів за результатами розгляду заяви ТОВ "Завод електротехнічного обладнання" від 09 січня 2014 року № б/н.

Зобов'язано Київську міжрегіональну митницю скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України в м. Києві про повернення ТОВ "Завод електротехнічного обладнання" надміру сплаченого податку на додану вартість та мита, а всього в сумі 103143,14 грн., шляхом перерахування даних коштів на розрахунковий рахунок ТОВ "Завод електротехнічного обладнання".

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Київська міжрегіональна митниця подала касаційну скаргу, в якій вказала на те, що оскаржувані рішення судів у справі прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 15 серпня 2013 року з метою митного оформлення товару ТОВ "Завод електротехнічного обладнання" подано митну декларацію № 100270000/2013/174135.

19 серпня 2013 року Київською міжрегіональною митницею прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 100270000/2013/300234/2.

Не погоджуючись з правомірністю рішення про коригування митної вартості, позивач оскаржив його до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2013 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03 грудня 2014 року, адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці про коригування митної вартості товару від 19 серпня 2013 року № 100270000/2013/300234/2.

09 січня 2014 позивач звернувся до Київської міжрегіональної митниці із заявою (вх. № 1084/7 від 15 січня 2014 року) про повернення коштів, в якій просив перерахувати надміру сплачені кошти в загальній сумі 103 143,14 грн.

Київською міжрегіональною митницею листом від 28 січня 2014 року

№ 1152/1/26-70-52-04 повідомлено, що питання повернення коштів не було предметом розгляду в рамках адміністративної справи № 826/14081/13-а, внаслідок чого правові підстави для повернення надміру сплачених коштів відсутні.

Суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про неправомірність зазначеної відмови з огляду на таке.

Відповідно до статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.

За змістом пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України визначено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно з пунктом 1 Розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за

№ 1097/14364 (надалі за текстом - "Порядок"), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ названого Порядку для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20 липня 2007 року № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Згідно з пунктом 7 Розділу ІІІ Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач у встановленому порядку та за наявності передбачених законом підстав звернувся до митного органу для повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених платежів. Проте, митний орган, у порушення закону, відмовився від виконання своїх обов'язків, не здійснив ніяких дій щодо повернення надмірно сплаченого податку.

Задовольняючи позов, суди виходили з протиправності відмови відповідача підготувати висновок щодо повернення позивачу надмірно сплачених коштів.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 15 квітня 2014 року у справі № 21-21а14.

Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод електротехнічного обладнання" до Київської міжрегіональної митниці Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та стягнення з коштів з Державного бюджету - без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Мороз Л.Л.

Швед Е.Ю.