_____________________ Справа № 520/17571/15-а
Провадження № 2-а/520/56/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.02.2016 рокуКиївський районний суд м.Одеси у складі:
головуючого судді Огренич І.В.
при секретарі Камінської О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом у якому просить визнати рішення управління пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси №823838 від 29.08.2015 року «Про відмову у перерахунку пенсії», яким відмовлено у врахуванні позивачці інших видів виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправним, а також просить зобов'язати управління пенсійного фонду в Київському районі м.Одесиздійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії починаючи з моменту звернення за її призначенням у розмірі 80% з урахуванням інших видів та виплат згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 07.05.2015 року №07/152, виданою Міністерством соціальної політики України. При цьому позивачка посилається на те, що 21 серпня 2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про включення інших виплат при розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», однак рішенням №823838 від 29.08.2015 року ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії, а тому позивачка вимушена звернутись до суду з даним позовом, оскільки суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи, для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Позивачка до судового засідання не зявилась, повідомляась, надала до суду заяву з проханням розглядати справу у її відсутність.
Представник відповідача надав до суду заперечення на позов та просив у задоволені позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Згідно матеріалів справи, встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, як державний службовець з 09 грудня 2009 року, яку розраховано відповідно до Закону України «Про державну службу».
Загальний стаж роботи ОСОБА_1 становить 35 років 2 місяця 7 днів у тому числі стаж держслужбовця становить 10 років 1 місяць 5 днів.
Згідно ч. 3 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад. Згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України«Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
21 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії згідно довідок про складові заробітної плати державного службовця від 07 травня 2015 року з урахуванням графи «інші виплати» які не були включені до суми заробітної плати, на підставі, якої відповідачем розраховувалась пенсія позивачу.
Відповідью управління Пенсійного фонду України в в Київському районі м.Одеси від 29 серпня 2015 року за №5350, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Інші виплати (матеріальна допомога та індексація) не входять до складу заолбітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 37 цього Закону (в редакції чинній на момент призначеня пенсії) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).
Згідно зі ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року N 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови КМУ N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України N 3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням запенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачці при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 94, 158-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним рішення управління пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси №823838 від 29.08.2015 року «Про відмову у перерахунку пенсії», яким відмовлено у врахуванні позивачці інших видів виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати управління пенсійного фонду в Київському районі м.Одесиздійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 21 серпня 2015 року у розмірі 80% з урахуванням інших видів та виплат згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 07.05.2015 року №07/152, виданою Міністерством соціальної політики України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя Огренич І. В.