Справа № 344/16755/15-а
Провадження № 2-а/344/101/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2016 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Татарінової О.А.,
секретаря Бухвак І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, за участю третьої особи,яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача-Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління ДСНС України в Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій та зобов»язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
24.11.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії визначену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, суму індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, винагород за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, а також додаткових премій і в подальшому виплачувати пенсію з врахуванням вказаних сум,зобовязати головне управління Пенсійного фонду України Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088 провести ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 13.05.2015 року перерахунок та виплату пенсії з врахуванням виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації, винагород за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, додаткових премій та враховувати вказані суми при чергових перерахунках пенсії. В обгрунтування вимог позивач зазначив,що при призначенні пенсії відповідачем не враховані вимоги Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з його грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Позивач в судове засідання не зявився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Представник позивача в судове засідання не зявився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
В судове засідання представник відповідача - Головне Управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не з"явився, надав суду письмові заперечення, в яких просив в позовних вимогах ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області не зявився, подавши свої письмові заперечення , в яких просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області відмовити.
В судове засідання представник третьої особи,яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача-Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління ДСНС України в Івано-Франківської області не зявився, подав суду заяву, в якій при розгляді справи поклався на розсуд суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в АРЗ СП У ДСНС в Івано-Франківській області заступником начальника групи Піротехнічних Робіт.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 43 ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб в розмірі 3 243, 16 гривень.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою від 03.06.2015 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію по інвалідності у розмірі 60% грошового забезпечення . ( а.с.14)
Позивач звертався із письмовою заявою до начальника ГУПФ України в м. Івано-Франківській області «Про перерахунок пенсії», але листом від 08.07.2015 року за № 368/Б-15 йому було відмовлено в перерахунку пенсії виходячи з його грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні (а.с. 13).
Згідно положень ч.3ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, помісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей"Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначеніЗаконом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 1статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»(далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієїпостанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбаченийстаттею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина першастатті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженоїнаказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбаченастаттею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановленихКонституцією Українигарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначаєЗакон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Таківисновкивідповідаютьправовимпозиціям, викладеним упостановах ВерховногоСуду України від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15 від 10.03.2015 року та Вищого Адміністративного Суду України у справі №к\800\16045 від 16.06.2015 року, які у відповідності до загальних положень, а такожст. 244-2 КАС Україниє обов'язковими для всіх судів України.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідач при призначенні пенсії та не включивши в суму грошового забезпечення для обчислення пенсії визначену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, суму індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, винагород за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, а також додаткових премій, порушив права позивача.
Щодо вимоги позивача про зобовязання відповідача враховувати вказані суми при чергових перерахунках пенсії, то в задоволенні такої слід відмовити, оскільки правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів. Право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушене у майбутньому і щодо якого не відомо, буде воно порушене чи ні.
Суд вважає за необхідне розяснити, що судом чітко визначено термін з якого слід провести перерахунок та виплатити пенсію, кінцевого терміну судом не зазначено, та й не може бути зазначено, оскільки пенсія носить безстроковий характер, та згідно чинного законодавства України не обмежується будь-яким терміном чи періодом.
З самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково та визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії визначену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, суму індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, винагород за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, а також додаткових премій та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, провести ОСОБА_1 з 13.05.2015 року перерахунок та виплату пенсії з врахуванням виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації, винагород за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, додаткових премій.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-12, 72, 244-2 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, за участю третьої особи,яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача-Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління ДСНС України в Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій та зобов»язання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії визначену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, суму індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, винагород за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, а також додаткових премій.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088 провести ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 13.05.2015 року перерахунок та виплату пенсії з врахуванням виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації, винагород за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, додаткових премій.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: О.А.Татарінова