606/2654/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2015 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд в складі :
головуючого Малярчука В.В.
при секретарі Зіньковській Н.Д.
розглянувши письмово у відкритому судовому засіданні в м. Теребовлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії, у якому просить суд визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі щодо не включення сум премій до державних професійних свят і ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» незаконними та протиправними, а також просить зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі провести перерахунок моєї пенсії з 23 червня 2013 року з включенням сум премій до державних професійних свят і ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 червня 2011 року по 31 травня 2013 року у розмірі 80% згідно довідок Головного управління статистики в Тернопільській області від 25 листопада 2015 року №16/2-299,16/2-300, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу», посилаючись на мотиви вказані ним у позовній заяві.
Позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі подав до суду заяву про слухання справи у його відсутності а також письмове заперечення згідно якого позов не визнає та просить відмовити в позові.
Суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, встановив наступне:
27 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Теребовлянському районі із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням сум виплачених їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, премій до державних професійних свят і ювілейних дат та сум індексацій заробітної плати на підставі довідок від 25.11.2015р. за №16/2-299,16/2-300, виданих Головним управлінням статистики в Тернопільській області.
Відповідно до довідки від 25 листопада 2015 року № 16/2-299 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої Головним управлінням статистики гр. ОСОБА_1 про те, що надбавки, премії та інші виплати за період 01 червня 2011 року до 31 травня 2013 року усього становили : 24377 грн. 74 коп. надбавка за високі досягнення у праці або за конання особливо важкої роботи, 12086 грн. 53 коп. премії, 1193 грн. 40 коп. премії до державних професійних свят та ювілейних дат, 12675 грн. 48 коп. інші виплати. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Згідно розшифровки до довідки про складові заробітної плати від 25 листопада 2015 року № 16/2-300 до інших виплат в сумі 12675 грн. 48 коп. входить індексація в загальній сумі 3448 грн. 10 коп. та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань в сумі 9227 грн. 38 коп. за період 01 червня 2011 року до 31 травня 2013 року.
Відповідно до Постанови КМУ від 27.07.1998 року №1141 «Про затвердження Порядку виплати винагороди за вислугу років працівникам Державної фінансової інспекції та її територіальних органів, які безпосередньо здійснюють державний контроль за витратами бюджетних коштів», якою затверджено не тільки Порядок визначення стажу, який визначає комісія органу ДФІ з питань встановлення стажу, але і встановлено наказ для щомісячної виплати винагороди за вислугу років у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг.
Однак, УПФУ в Теребовлянському районі, листом від 01 грудня 2015 року за № 8761/02, відмовило у перерахунку призначеної пенсії. Дана відмова мотивована тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премій до державних професійних свят і ювілейних дат та суми індексації заробітної плати у відповідності до Закону України Про державну службу" не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р за № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно з абз.1 п.5 вищезазначеної постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.
Отже, вищенаведена постанова КМУ №865, якою Пенсійний фонд керується при визначенні пенсій визначає, що в довідку для призначення пенсій включаються виплати, які отримував державний службовець і даними виплатами є - матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та інших надбавок.
Відповідно до ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. В структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань та інші надбавки входять до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюються розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно з частиною 6 статті 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003р № 1078.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який немає разового характеру (частина 1 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003р № 1078).
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Вищезазначена позиція щодо індексації заробітної плати підтверджується в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.05.2013р № 708/0/4-13 «Про індексацію заробітної плати».
Згідно зі статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначаються від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування.
За змістом норм ст. 41 Закону України від 09.07.2003р №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати проводились нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.20Hp №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670» затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , куди на вимогу суду включено графу інші виплати. Так, згідно з рішенням суду матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань повинні включатися під час нарахування пенсій і для того , щоб по формальним причинам пенсійні органи не відмовляли в законних вимогах державним службовцям суд зобов'язав внести зміни в форму довідки.
Відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу» «Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати».
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ зі змінами внесеними згідно із Законом України від 28.12.2014р № 76- VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».
На одержання пенсій державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсій за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців , а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначаються в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог позиваки і вважає, що позов слід задовольнити, визнавши дії управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі Тернопільської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, неправомірними. Зобов'язавши управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі Тернопільської області провести перерахунок та виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 11,17, 71, 158-163, 167 КАС України, ст. 95 КЗпП України, ст. 1, 2, 33 ЗУ «Про оплату праці», ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 40, 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 1 Постанови КМУ від 31 травня 2000р № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі Тернопільської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі Тернопільської області провести перерахунок та виплату перерахованої ОСОБА_1 пенсії з 08 червня 2015 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі Тернопільської області в користь ОСОБА_1 судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп. сплаченого позивачкою при зверненні з позовом до суду.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови, через Теребовлянський районний суд.
ГОЛОВУЮЧИЙ В.В.МАЛЯРЧУК