Постанова № 55624224, 04.02.2016, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.02.2016
Номер справи
754/16769/15-а
Номер документу
55624224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/47/16

Справа №754/16769/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 лютого 2016 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:

головуючого суддіБуша Н.Д.секретаряМарченко Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

В грудні 2015 року позивач звернулась до Деснянського районного суду міста Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Обгрунтовуючи позовні вимоги посалається на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва позивачу призначено пенсію державного службовця на підставі довідки Вищого адміністративного суду України від 16.05.2013 р. №109 про складові заробітної плати (за останні 24 місяці), що подається для призначення пенсії в розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Перед виходом на пенсію вона працювала на посаді начальника управління Вищого адміністративного суду України. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та було підвищено посадові оклади працівникам апаратів судів, в зв'язку з чим вона 16.11.2015 року звернулася до Управління Пенсійного фону України в Деснянському районі м. Києва з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, відповідно до довідки Вищого адміністративного суду України від 11.11.2015 року №364, виходячі із заробітної плати, яку одержує працюючий держвний службовець на відповідній посаді. Однак їй було відмовлено з причини того, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на теперішній час відповідних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України немає. Позивач просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ здійснити їй перерахунок пенсії, як непрацюючому державному службовцю в розмірі 80% із заробітної плати в сумі 24 520 грн. 18 коп. державного службовця на відповідній посаді.

В судовому засідані позивач підтримала позовні вимоги, та просила суд винести рішення про задоволення позову.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог, просила суд відмовити в задоволені позову у зв'язку з тим, що здійснити перерахунок пенсії позивачу немає жодних законних підстав, оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 року статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакцій, а саме: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України» та згідно п. 16 Прикінцевих положень цього Закону Кабінет Міністрів України був зобов'язаний у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, однак ці акти прийняті не були. Також, представник відповідача зазначала, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва ОСОБА_3 призначено пенсію державного службовця на підставі довідки Вищого адміністратвного суду України від 16.05.2013 р. №109 про складові заробітної плати (за останні 24 місяці), що подається для призначення пенсії в розмірі 80% суми заробітної плати, з якою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

16.11.2015 року ОСОБА_3 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням посадових окладів працівникам апарату судів, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Вищим адміністративним судом України.

20.11.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва листом №7206/09/щ-698 відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з якого вбачається, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ. Також в листі зазначено, що Кабінет Міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано пенсію) №364 від 11.11.2015 р. ОСОБА_3 працювала в Вищому адміністративному суді України, заробітна плата за посадою начальник управління, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 09 вересня 2015 року становить: 24 520 грн. 18 коп., з яких: посадовий оклад - 12402 грн.; надбавка за ранг (3 ранг) 145 грн.; надбавка за вислугу років (40%) (за стаж державної служби 30 р. 04 м. 18 дн.) - 5018 грн. 80 коп.; надбавка за почесне звання «заслужений» (5%) 620,10 грн.; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступення таємності інформації (10%) -1240,20 грн.; надбавка за високі досягнення праці або за виконання особливо важливої роботи (29%)-5094,08 грн. (а.с.8).

Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 44 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату вищих спеціалізованих судів» та місячний посадовий оклад начальника управління (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,9 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку ОСОБА_3 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 364 від 11.11.2015 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, є протиправними.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Суд криточно ставиться до заперечень представника відповідача, щодо того, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені не перераховуються, посилаючись на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яке прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, що набрав чинності 28.03.2015 року, а окремі положення 01.04.2015 року.

У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної 16.05.2013 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Виходячі з вище викладеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_3

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати суд відносить на рахунок коштів Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163 КАС України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_3 - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (і.н. НОМЕР_1), як непрацюючому державному службовцю у розмірі 80 % із заробітної плати в сумі 24 520 грн. 18 коп. державного службовця на відповідній посаді.

Судовій збір віднести за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: