Постанова № 55620652, 02.02.2016, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
02.02.2016
Номер справи
524/7297/15-а
Номер документу
55620652
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 524/7297/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.02.2016 року, Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі:

головуючого судді Рибалки Ю.В.,

при секретарі Недяк Д.І.,

за участі прокурора Севастян О.В., представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративний позов першого заступника прокурора м. Кременчука до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання незаконною бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник прокурора м. Кременчука звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом.

Зазначив, що вивченням стану законності щодо дотримання правил благоустрою міста Кременчука виявлено недоліки, а саме не проведення технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків міста, які негативно впливають на організацію належного утримання територій і споруд та можуть призвести до тяжких наслідків або шкоди дітям.

Зазначені недоліки виникли у звязку з бездіяльністю міської ради та відсутністю належного контролю за утвореними та підзвітними їй підприємствами, установами, організаціями.

У звязку з чим, прокурор просив суд визнати незаконною бездіяльність Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо не затвердження планів інвентаризації та паспортизації обєктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста та зобовязати міську раду вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які знаходяться на прибудинкових територіях міста.

У судовому засіданні прокурор підтримала адміністративний позов з підстав, викладених у ньому, пояснила, що прокурор звернувся до суду в інтересах держави, орган уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах є міська рада, до якої предявлено позовні вимоги, а тому прокурор звернувся до суду як самостійний позивач, відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти позову, просила відмовити у його задоволенні, пояснила, що відповідачем створено ОСОБА_2 житлово-комунального господарства на яке міською радою покладено обовязки, зокрема, забезпечення належного утримання та розвитку обєктів міського благоустрою. Тому, міська рада не допускала протиправної бездіяльності.

Вислухавши пояснення прокурора, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до листа Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 21.07.2015 № 01-37/3887 міською радою не затверджувались плани технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які знаходяться на прибудинкових територіях міста.

ОСОБА_3 госпрозрахункового житлово-експлуатаційного підприємства «Автозаводське» УЖКГ від 17.07.2015 № 01-03/295 повідомлено, що дитячі майданчики передавались на баланс підприємства згідно з рішеннями Виконкому актами приймання-передачі. Технічна та проектна документація знаходиться в ОСОБА_2 житлово-комунального господарства, яке виступало замовником будівництва цих обєктів.

Згідно з інформацією ОСОБА_2 житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 15.07.2015 № 27-08-12/1222 паспорти та інвентаризаційні документи на дитячі майданчики в управлінні відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання обєктів благоустрою.

До обєктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування та прибудинкові території. (п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 ЗаконуУкраїни «Про благоустрій населених пунктів»).

Елементами (частинами) обєктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону).

Пунктом 5 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до пп. 5 п. 3 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 № 197, одним із основних завдань Мінрегіонбуду є розроблення державної стратегії регіонального розвитку, щорічних планів заходів щодо її реалізації, здійснення методологічного керівництва та координації діяльності з підготовки регіональних стратегій розвитку.

Згідно з п. 1.2., 1.3, 1.4, 1.5 Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації обєктів благоустрою населених пунктів, затверджену наказом Мінрегіонбуду від 29.10.2012 № 550, Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших обєктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані обєкти).

У Інструкції терміни вживаються в таких значеннях, зокрема, паспортизація обєктів благоустрою - складання технічних паспортів обєктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація обєктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності обєктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на обєкті благоустрою.

Технічна інвентаризація та паспортизація обєктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Технічна інвентаризація обєктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.

Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

У ході розгляду справи представниками відповідача не надано суду будь-яких доказів розроблення та затвердження міською радою планів інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розміщених на прибудинкових територіях міста.

Відповідно дост. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згіднозі ст. 5 КАС Україниадміністративне судочинство здійснюється відповідно доКонституції України, цьогоКодексута міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

В Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, закріплено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження, а тому позов прокурора в даному випадку поданий в інтересах дітей на законних підставах у відповідності до положень ч. 2ст. 60 КАС Українитаст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, держави-учасниці Конвенції зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Усупереч вищенаведеним нормативно-правовим актам відповідачем не вжито заходів щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розміщених на прибудинкових територіях міста.

Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо не затвердження відповідних планів інвентаризації, призводить до порушення у свою чергу створеним, підзвітним та підконтрольним відповідачу ОСОБА_2 ЖКГ та утвореним ним КГ ЖЕП «Автозаводське» покладених на них обовязків проводити згідно з планами, затвердженими органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою, зокрема, дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях міста, та порушує передбачені ст. 3, 27 Конституції України, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 31 Конвенції про права дитини Генеральної асамблеї ООН, права дітей міста на життя, охорону здоровя, безпечні умови життя і здорового розвитку, отримання можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.

Керуючись ст. 3, 27 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ст. 2, 5, 17, 19, 69-71, 79, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Першого заступника прокурора міста Кременчука Полтавської області задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Кременчуцької міської ради Полтавської області з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації обєктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста Кременчука Полтавської області.

Зобовязати Кременчуцьку міську раду Полтавської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу подано не було. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд міста Кременчука протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ю.В. Рибалка