Постанова № 55619215, 09.02.2016, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
09.02.2016
Номер справи
286/4107/15-а
Номер документу
55619215
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/4107/15-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2016 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі судді Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобовязання відповідача субєкта владних повноважень вчинити певні дії , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі здійснити з 01.03.2015 нарахування та виплату йому індексації пенсії та підвищення за проживання в 3 зоні радіоактивного забруднення, в розмірах, які було встановлено до виконання постанови Овруцького районного суду від 16.04.2015 у справі №286/1142/15-а, яка 16.06.2015 набрала законної сили, мотивуючи тим, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, де згідно його заяви від 19.12.2011 отримує пенсію перераховану лише в лютому місяці 2015 року відповідно до Закону України «Про державну службу», яку йому призначено в розмірі 80 % від сум його заробітної плати за період з 01.12 2009 по 30.11.2011, як особі, яка має стаж державної служби повних 18 років.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 16.04.2015 у справі №286/1142/15-а, яку залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративною суду від 16.06.2015, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити з 01.03.2015 перерахунок та виплату йому пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від сум заробітної плати, враховуючи до його заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які зазначені в довідці Житомирської митниці ДФС від 30.01.2015 №76/8/06-70-05.

На виконання вказаного рішення суду, яке набрало законної сили, управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області у серпні-вересні місяці 2015 року проведено перерахунок та виплату його пенсії з 01.03.2015 за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від сум заробітної плати, враховуючи до його заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, які зазначені в довідці Житомирської митниці ДФС від 30.01.2015 року №76/8/06-70-05. Після вказаного перерахунку розмір його пенсії збільшився на 181,83 грн. щомісячно.

Однак, якщо виконати вищевказане рішення суду, яке набрало законної сили та врахувати показники, зазначені в колонці «Інші виплати» довідки Житомирської митниці ДФС від 30.01.2015 №76/8/06-70-05, то розмір його пенсії з 01.03.2015 мав збільшитись не на 181,83 грн. щомісячно, а на значно більшу суму (на 371,69 грн. щомісячно, тобто відповідачем недонараховано пенсію на суму 189 грн. 86 коп..

В звязку з цим він звернувся до відповідача із заявою від 27.10.2015, в якій просив усунути вказані порушення та виконати належним чином постанову Овруцькою районного суду Житомирської області від 16.04.2015р. у справі №286/1142/15-а, яка 16.06.2015р. набрала законної сили.

Однак, відповідач повідомив йому, що постанову виконано належним чином. В зв'язку з виконанням вказаних рішень суду та збільшенням основного розміру пенсії йому було припинено нарахування і виплату індексації пенсії в сумі 179,36 грн. та підвищення за проживання в 3 зоні радіоактивного забруднення в сумі 10,50 грн..

Він вважає, що виконуючи постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 16.04.2015р. у справі №286/1142/ 15-а, яка 16.06.2015р. набрала законної сили, відповідачем неправомірно йому було припинено нарахування і виплату індексації в сумі 179 грн. 36 коп. та підвищення за проживання в 3 зоні радіоактивного забруднення в сумі 10 грн. 50 коп..

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі не надав заперечення по справі, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 16.04.2015 у справі №286/1142/15-а, яку залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративною суду від 16.06.2015, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити з 01.03.2015 перерахунок та виплату ОСОБА_1 позивачу, пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від сум заробітної плати, враховуючи до його заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які зазначені в довідці Житомирської митниці ДФС від 30.01.2015 №76/8/06-70-05, що підтверджується копіями вказаних постанови та ухвали (а.с 6-9).

З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області від 09.11.2015р. №342/В-8 (а.с.11) вбачається, що останнє повідомило позивача, що відповідно до ухвали Овруцького районного суду від 16.06.2015, якою було розяснено постанову Овруцькою районного суду Житомирської області від 16.04.2015 у справі №286/1142/15-а, що 16.06.2015р. набрала законної сили, йому було з 01.03.2015 проведено перерахунок пенсії з урахуванням до заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, з яких сплачувалися страхові внески, із врахуванням фактично отриманих сум. Розмір пенсії після проведення перерахунку становить 3860 грн. 55 коп., а до проведення перерахунку становив 3674 грн. 64 коп.. В звязку з збільшенням розміру пенсії після проведення перерахунку, який перевищив суму індексації, її виплату з 01.03.2015 припинено.

Із складових пенсії вбачається, що було припинено виплату індексації пенсії в сумі 175 грн.28 коп., а не 179,36 грн., як зазначив позивач, та підвищення за проживання в 3 зоні радіоактивного забруднення в сумі 10,50 грн..

Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 зазначеного Закону визначено обєкти індексації грошових доходів населення. Так, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі і пенсії.

В ст. 4 Закону законодавець закріпив, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсоток (на час виникнення правовідносин).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ст.6 Закону).

Відповідно до ч.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 № 1078, із змінами та доповненнями, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 11 і 4 цього Порядку.

Таким чином, оскільки після проведення перерахунку пенсії позивачеві з урахуванням до заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань на виконання постанови Овруцького районного суду від 16.04.2015 у справі №286/1142/15-а, яка 16.06.2015 набрала законної сили, збільшився розмір пенсії, відповідачем правомірно з місяця проведення перерахунку 01.03.2015 індексація не проводилася.

Щодо припинення нарахування та виплати підвищення за проживання в 3 зоні радіоактивного забруднення, що передбачено ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 із змінами та доповненнями, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини другої статті 4 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010, із змінами та доповненнями, бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.

Частиною 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» закріплено застосування норм і положень статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування.

Визначені норми у Законі України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" аналогічні нормам, встановленим пунктом 26 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України.

Також необхідно зазначити, що статтею 95 Конституції України також встановлено, що виключено законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 №285 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» установлено лише розміри виплат, передбачених статтями 36 і 48 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Постанову Кабінету Міністрів України Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, якою і встановлювався розмір підвищення за проживання в зоні радіоактивного забруднення, та постанову Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2007 р. № 649 Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визнано такими, що втратили чинність.

У разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 487 грн. 20 коп. в доход держави.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 72, 160, 161, 162 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобовязання відповідача субєкта владних повноважень вчинити певні дії відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_2