ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/5007/15
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,
секретаря Мамедової С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Бессарабія-В» до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність, стягнення пені, -
В С Т А Н О В И В:
27 серпня 2015 року ПП «Бессарабія-В» звернулося до суду з позовом до Арцизької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеської області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області щодо несвоєчасного перерахування бюджетного відшкодування на поточний банківський рахунок ПП «Бессарабія-В» за листопад, грудень 2013 року, серпень, вересень, жовтень, листопад 2014 року, травень 2015р.;
стягнення з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь ПП «Бессарабія-В» пені за несвоєчасне здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок ПП «Бессарабія-В» за листопад, грудень 2013 року, серпень, вересень, жовтень та листопад 2014 року, травень 2015 року в розмірі 10133313,44грн. /т.2 а.с.7-12/
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що фактичне відшкодування податку на додану вартість відбулось із порушенням п.200.13 та п.п.200.18.2 п.200.18 ст.200 ПК України, тому відповідно до статті 200.23 Податкового кодексу України підприємство має право на стягнення пені за періоди: листопад, грудень 2013 року, серпень, вересень, жовтень та листопад 2014 року, травень 2015 року в розмірі 10133313,44грн. При цьому, наявна протиправна бездіяльність казначейської служби, з приводу несвоєчасного здійснення бюджетного відшкодування, підтверджується відмовами у здійснені бюджетного відшкодування з підстав відсутності узагальненої інформації від Державної казначейської служби України.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року позов задоволений з підстав того, що невиконання відповідачем своїх обов'язків, встановлених вимогами пунктів 200.12, 200.13 статті 200 ПК України порушило право товариства на своєчасне отримання бюджетного відшкодування ПДВ.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Арцизька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню в частині стягнення пені нарахованої на суму несплаченого бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 3538060,90грн. за листопад, грудень 2013р., серпень, вересень, жовтень 2014р., оскільки позивачем пропущений піврічний строк звернення до суду, передбачений ст.99 КАС України.
Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області проти позову заперечує, посилаючись на те, що згідно чинного законодавства України органи Казначейства не мають повноважень щодо нарахування та визначення суми пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування з податку на додану вартість. При цьому, у Казначейства була відсутня узагальнена інформація Державної казначейської служби України, сформована за зверненнями головних управлінь Міндоходів, у зв'язку з чим, Казначейство не мало можливості своєчасно відшкодувати суми податку на додану вартість ПП «Бессарабія - В».
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що вони не підлягають задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що ПП «Бессарабія-В» зареєстровано як юридична особа з 19 лютого 2008 року відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. /т.1 а.с.19/
Підприємство знаходиться на податковому обліку в Арцизькій ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, та зареєстровано платником податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), що підтверджується свідоцтвом №200053628 про реєстрацію платника податку на додану вартість. /т.1 а.с.215/
Як вбачається з матеріалів справи, ПП «Бессарабія-В» подало до Арцизької ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області (Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області) податкові декларації з ПДВ за наступні періоди: листопад, грудень 2013 року, серпень, вересень, жовтень, листопад 2014 року та травень 2015 року разом із розрахунками сум бюджетного відшкодування (Д3), заяви про повернення сум бюджетного відшкодування (Д4) за відповідні періоди. /т.1 а.с.34-45, 108-109/
В результаті подання ПП «Бессарабія-В» вказаних декларацій та заяв про повернення сум бюджетного відшкодування, Арцизькою ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області проведені відповідні перевірки, за наслідками яких складені акти документальних позапланових виїзних перевірок достовірності декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість від 30 січня 2014 року №41/15-35434347, від 12 березня 2014 року №124/15-35434347, від 12 листопада 2014 року №497/15-35434347, від 16 грудня 2014 року №1/15-35434347, від 13 січня 2015 року №1/15-35434347, від 17 лютого 2015 року №48/15-35434347, висновок від 10.07.2015р. №114-00. /т.1 а.с.46-103, 220/
Згідно інформації щодо надходження висновків про суми відшкодування ПДВ по ПП «Бессарабія-В» вбачається, що до органу казначейської служби надходили висновки Арцизької ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області про суми відшкодування податку на додану вартість.
В матеріалах справи містяться копії вищевказаних висновків, реєстри цих висновків та листи УДКСУ в Арцизькому районі Одеської області щодо повернення висновків. /т.1 а.с.175-189, т.2 а.с.47-91/ Разом з цим, в матеріалах справи наявні копії висновків Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про суму відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2014 року у розмірі 19415866грн.(№165-00 від 26 серпня 2015 року) та за травень 2015 року у розмірі 22000000грн. (№114-00 від 10 липня 2015 року). /т.1 а.с.122-124, 135-143, 220-221/
Випискою АБ «Південний» від 12 серпня 2015 року №195-3793ОБТ, підтверджено надходження грошових коштів від УДКСУ в Арцизькому районі на рахунок позивача: 03 квітня 2015 року - 7692886грн., 9721478,30грн., 768734грн., 12110031грн., 2416713грн. та 13780382грн. /т.1 а.с.107/
У банківській виписці АБ «Південний» за період з 06 січня 2015 року по 23 вересня 2015 року /т.1 а.с.216/ зазначається, що 03 квітня 2015 року на рахунок ПП «Бессарабія- В» надійшли: сума у розмірі 7692886грн. відшкодування ПДВ за декларацією за листопад 2013 року; сума у розмірі 9721478,30грн. відшкодування ПДВ за декларацією за грудень 2013 року, сума у розмірі 2416713грн. відшкодування ПДВ за декларацією за серпень 2014 року; сума у розмірі 12110031грн. відшкодування ПДВ за декларацією за серпень 2014 року; сума у розмірі 768734грн. відшкодування ПДВ за декларацією за вересень 2014 року; сума у розмірі 13780382грн. відшкодування ПДВ за декларацією за листопад 2014 року;.
Також в матеріалах справи міститься лист ПП «Бессарабія- В» від 22 липня 2015 року за вих. №22/07/2015-2 до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, яким підприємство просить здійснити бюджетне відшкодування ПДВ по податковій декларації за травень 2015 року у сумі 22000000грн. згідно висновку Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок ПП «Бессарабія- В». /т.1 а.с.127/
На вказаний лист ГУ ДКС України в Одеській області надало відповідь від 17 серпня 2015 року за №06-08/1231-5881 про те, що з огляду на відсутність узагальненої інформації Головне управління не має правових підстав для проведення бюджетного відшкодування податку на додану вартість на користь ПП «Бессарабія- В». /т.1 а.с.128, т.2 а.с.44/
Вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ДКС України в Одеській області в частині несвоєчасного перерахування бюджетного відшкодування на поточний банківський рахунок ПП «Бессарабія- В» за листопад, грудень 2013 року, серпень, вересень, жовтень, листопад 2014 року, травень 2015 року та зважаючи на наявність підстав для стягнення пені за несвоєчасне здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Згідно пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 ПК України.
Відповідно до положень п.200.7,200.10 цієї статті, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Згідно з п.200.11 ПК цієї ж статті, за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як видно з приписів п.200.12,200.13 ст.200 ПК України, орган державної податкової служби зобов'язаний у 15-денний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом 5-ти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Судом першої інстанцій встановлено, що ДПІ за результатами перевірок частково визнала право ПП «Бессарабія-В» на отримання бюджетного відшкодування ПДВ за спірні періоди, частково підтвердила достовірність розрахунку заявленої до відшкодування суми, та подала у визначений законодавством строк до органу Державного казначейства України відповідні висновки із зазначенням конкретних сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету. І тільки у квітні 2015 року на рахунок позивача були перераховані суми бюджетного відшкодування.
Разом з тим, на суми податку, не відшкодовані протягом визначених ст.200 ПКУ строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120% облікової ставки НБУ, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення (п.200.23 ст.200 ПКУ). Неподання органом Державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а так саме безпідставне непогашення органом Казначейства заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
При цьому, чинним законодавством не передбачено, що стягнення пені, нарахованої на суму наявної бюджетної заборгованості по ПДВ, можливе та здійснюється лише після фактичного погашення платнику цієї заборгованості.
Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року №39, Порядком формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03 лютого 2011 року №68/23, не передбачена можливість повернення органом казначейської служби без виконання висновків про суму відшкодування податку на додану вартість до органів ДПІ.
Отже, як вірно встановлено судом першої інстанції, несвоєчасне повернення сум відшкодування ПДВ відбулося з причин бездіяльності Казначейства.
Розрахунок пені здійснений позивачем у відповідності до вимог чинного законодавства, стосовно правильності здійснення якого з боку ДПІ заперечень не надходило, а тому він є узгодженим.
Згідно із приписами ч.1 ст.25 Бюджетного кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
А у відповідності до пп.6 п.16 «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів» затвердженого Постановою КМУ від 03 серпня 2011 року №845, органи державного казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку.
Відповідно до викладених обставин справи та норм діючого законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про стягнення пені з Державного бюджету України в особі ГУ ДКС України в Одеській області на користь ПП «Бессарабія-В» за несвоєчасне здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок позивача.
Доводи податкової з приводу пропущення позивачем піврічного строку звернення до суду передбаченого ст.99 КАС України не заслуговують на увагу, оскільки зміст п. 200.23 ст.200 Податкового кодексу України визначає, що на суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Викладені висновки узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України у справах №№21-131а14, 820/17195/14, Вищого адміністративного суду України у справі №0670/7317/12.
Таким чином, суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Наведені ж у апеляційних скаргах доводи, правильність висновків суду не спростовують, так як ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
На підставі зазначеного, постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційні скарги - залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року залишити без змін.
Стягнути з Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області до Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1232,61грн.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий: /підпис/ А.В. Крусян
Суддя: /підпис/ Н.В. Вербицька
Суддя: /підпис/ О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян