ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Щербак Д.С.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"08" лютого 2016 р. Справа № 274/4314/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю сторін: позивача ОСОБА_3
представників: від відповідачів-Хаустович С.С.; Белова А.Г.;Рябушко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "10" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області, Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області, Відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бердичівського міськвиконкому Житомирської області про визнання бездіяльності незаконною ,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2015року ОСОБА_3 звернувся з позовом до Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області, Відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бердичівського міськвиконкому Житомирської області, Управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області та з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:
- визнати незаконною бездіяльність заступника міського голови Бердичівської міської ради- С.П. Онофрійчука та начальника відділу з надзвичайних ситуацій Бердичівського міськвиконкому Рябушко В.М. в частині ненадання належної та обґрунтованої відповіді на його звернення щодо приведення до належних комунальних та санітарних норм зливної канави для унеможливлення підтоплення по АДРЕСА_1 притягнувши їх до адміністративної відповідальності;
- зобов'язати відповідачів належно організувати виконання робіт по усуненню причин та наслідків підтоплення, облаштувавши згідно діючих санітарних та будівельних норм зливову канаву та каналізацію.
Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 10.11.2015року позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Зобов'язано виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області, Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бердичівського міськвиконкому Житомирської області, Управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області належно організувати виконання робіт по усуненню причин та наслідків підтоплення, облаштувавши згідно діючих санітарних та будівельних норм зливову канаву та каналізацію для унеможливлення підтоплення по АДРЕСА_1.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, відповідач - Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції у названій частині та прийняти нове рішення яким позовну заяву залишити без розгляду.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З врахуванням положень ст. 195 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється у межах доводів апеляційної скарги, які стосуються інтересів відповідача-Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області.
Стосовно інших відповідачів - виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області та Відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бердичівського міськвиконкому Житомирської області, то обумовлене рішення ними не оскаржується, а відтак рішення суду першої інстанції винесене відносно вказаних відповідачів не є предметом апеляційного перегляду, оскільки не стосується інтересів апелянта.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що по АДРЕСА_1 на землях загального користування продовж дороги розміщується зливна канава. Внаслідок неодноразового погіршення її технічного стану у період з 2000 р. по 2014 р. відбувалось підтоплення земельних ділянок по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 (арк.5,7).
Таким чином, як досліджено під час апеляційного розгляду, спірні правовідносини у даній справі виникли з приводу облаштування та утримання в належному стані існуючої канави та каналізації, що проходить вздовж дороги загального користування з метою усунення причин та наслідків підтоплення земельної ділянки позивача.
Відповідно до пункту 12 Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води.
Згідно ч.2 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів благоустрою території житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, на яких розміщені об'єкти житлової забудови, громадські будівлі та споруди, інші об'єкти загального користування.
Підпункт "г" пункту 1 ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807 передбачає, що до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, а саме вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки.
Частиною 1 ст. 5 Закону № 2807 передбачено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 10 Закону № 2807 до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Згідно з абзацом 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 2807 утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об'єктів благоустрою.
У розрізі наведених правових норм, колегія суддів зауважує, що саме Виконавчий комітет Бердичівської міської ради правомочний розглядати і вирішувати питання що стосується спірних правовідносин в тому і числі покладання обов'язків на інших суб'єктів щодо вирішення питань відведення та очищення стічних вод.
Виходячи з викладеного, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними позовні вимоги адресовані безпосередньо до Управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області, оскільки вирішення спірних питань не належить до компетенції Управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити частково. Рішення суду слід скасувати в частині стягнення судових витрат та покладання зобов'язань по організації виконання робіт по усуненню причин та наслідків підтоплення, облаштування зливової канави та каналізації на Управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області з прийняттям у названій частині нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, (201), 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області задовольнити частково, постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "10" листопада 2015 р. скасувати у частині:
-покладання на Управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області зобов'язань по організації виконання робіт по усуненню причин та наслідків підтоплення, облаштування зливової канави та каналізації.
-стягнення з Управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області на користь ОСОБА_3 судових витрат у розмірі 81,20грн.
Приняти у частині покладання на Управління житлово-комунального господарства Бердичівського міськвиконкому Житомирської області зобов'язань по організації виконання робіт по усуненню причин та наслідків підтоплення, облаштування зливової канави та каналізації нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У решті рішення суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області пл. Центральна,1,м.Бердичів,Житомирська область,13300 Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області пл.Центральна,1,м.Бердичів,Житомирська область,13300 Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Бердичівського міськвиконкому Житомирської області пл. Центральна,1,м.Бердичів,Житомирська область,13300
4-третій особі: - ,