УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2016 р. Справа № 876/3173/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.
суддів Шавеля Р.М., Бруновської Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.02.2015 року у справі № 803/127/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
У січні 2015 року ТзОВ «Малахіт-59» звернулося в суд з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу №96 від 19.01.2015 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки».
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 18.02.2015 року у задоволені позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Товариство з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59». Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позов задовольнити.
На підставі ч.1 ст.197 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів встановила наступне.
Листом від 03.12.2014 року №922/7/03-20-20-04-09 Головного управління Міндоходів у Волинській області зобов'язано, в тому числі і Луцьку ОДПІ, вжити заходів щодо забезпечення відпрацювання вигодоформуючих суб'єктів господарювання та припинення їх незаконної діяльності, зокрема, здійснити відпрацювання господарської діяльності ТОВ «ІТС-ТОРГ» із Товариством з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59».
Луцькою ОДПІ був направлений Товариству з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59» письмовий запит №415/10/03-18-15-01 від 03.12.2014 року про надання письмового пояснення та його документального підтвердження по взаємовідносинах із ТОВ «ІТС-ТОРГ».
ТзОВ «Малахіт-59» 23.12.2014 року надано відповідь на запит Луцької ОДПІ №415/10/03-18-15-01 від 03.12.2014 року та надані копії документів по взаємовідносинах з ТОВ «ІТС-ТОРГ», зокрема: договір поставки №64 від 01 липня 2014 року, видаткові та податкові накладні, рахунки фактури, та надано свої заперечення про неправомірність та безпідставність цього запиту.
19.01.2015 року Луцькою ОДПІ винесений наказ №96 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки». Підставою для винесення даного наказу слугувало ненадання Товариством з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59» завірених копій первинних бухгалтерських документів по фінансово-господарських операціях із ТОВ «ІТС-ТОРГ».
Згідно з п.75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають праві проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзді) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п.75.1.2 ст.75 та п.79.1 ст.79 ПК України документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Як визначено п.п.78.1.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно із п.73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує.
Матеріалами справи підтверджується, що Луцькою ОДПІ був направлений Товариству з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59» письмовий запит №415/10/03-18-15-01 від 03.12.2014 року про надання письмового пояснення та його документального підтвердження по взаємовідносинах із ТОВ «ІТС-ТОРГ».
У запиті відповідачем визначений перелік первинних документів, надання яких вимагалось від ТзОВ «Малахіт-59», зокрема: накладні, акти виконаних робіт, податкові накладні, угоди, платіжні доручення, касові ордери, сертифікати на товар. Також у запиті було зобов'язано ТзОВ «Малахіт-59» надати відповідачу інформацію про відображення по бухгалтерському обліку господарських відносин із ТОВ «ІТС-ТОРГ», відображення стану розрахунків по зазначених правовідносинах у бухгалтерському та податковому обліку, а також вказати про транспортування товару з наданням відповідних підтверджуючих документів.
23.12.2014 року ТзОВ «Малахіт-59» надано відповідь на запит Луцької ОДПІ №415/10/03-18-15-01 від 03.12.2014 року, у якій надані копії документів по взаємовідносинах з ТОВ «ІТС-ТОРГ»: договір поставки №64 від 01 липня 2014 року, видаткові та податкові накладні та рахунки фактури.
Однак, інформацію про відображення по бухгалтерському обліку господарських відносин із ТОВ «ІТС-ТОРГ», відображення стану розрахунків по зазначених правовідносинах в бухгалтерському та податковому обліку, а також первинні документи щодо транспортування товару позивачем не надані.
Отже, зазначене свідчить про ненадання в повній мірі витребуваних документів по взаємовідносинах з ТОВ «ІТС-ТОРГ», що, на думку суду, є підставою для призначення перевірки діяльності платника податків.
Колегія суддів зазначає, що термін перевірки складав 3 дні з 21.01.2015 року і така перевірка була проведена, про що складений акт від 30.01.2015 року №261/22-02/37258966, а, відтак, підстави для скасування наказу Луцької ОДПІ від 19.01.2015 року №96 відсутні також і через те, що він є виконаним.
Твердження Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59» про незаконність запиту Луцької ОДПІ №415/10/03-18-15-01 від 03.12.2014 року про витребування документів до уваги не береться, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, підставою для такого запиту слугував лист від 03.12.2014 року №922/7/03-20-20-04-09 Головного управління Міндоходів у Волинській області, в якому зобов'язано Луцьку ОДПІ вжити заходи щодо забезпечення відпрацювання вигодоформуючих суб'єктів господарювання та припинення їх незаконної діяльності, зокрема, здійснити відпрацювання господарської діяльності ТОВ «ІТС-ТОРГ» із Товариством з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59». У зв'язку з чим, та з урахуванням повноважень відповідача, визначених п.п. 20.1.6 та п.п. 20.1.23 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, Луцькою ОДПІ правомірно направлений запит №415/10/03-18-15-01 від 03.12.2014 року про витребування від позивача первинних документів про взаємовідносини із ТОВ «ІТС-ТОРГ».
ТзОВ «Малахіт-59» проінформоване про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки шляхом надсилання поштою з повідомленням про вручення копії наказу від 19.01.2012 року №96 та повідомлення від 19.05.2014 року №000021, в яких повідомлялось, що на підставі п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.1 ст. 78. ст. 79 ПК України з 25.11.2014 року буде проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТзОВ «Малахіт-59» з питань здійснення фінансово-господарських операцій із ТОВ «ІТС-ТРГ" за вересень 2014 року.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що однією з обов'язкових умов проведення документальної позапланової невиїзної перевірки посадовими особами органу державної податкової служби є надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Також колегія суддів зазначає, що факт отримання платником податків відповідного наказу та відповідного повідомлення не є необхідною передумовою виникнення права на проведення невиїзної перевірки.
З урахуванням процедури проведення невиїзної перевірки несвоєчасність надсилання наказу та повідомлення про проведення даного виду перевірки може бути підставою для висновку про незаконність цієї перевірки лише у разі порушення прав платника, що матиме місце, зокрема, у випадку відсутності у нього можливості надати свої пояснення та заперечення з приводу виявлених у ході такої перевірки порушень в результаті несвоєчасного ознайомлення про факт проведення цієї перевірки.
Зважаючи на викладене вище, апелянтом не наведено достатньо аргументів, які дають підстави вважати наказ Луцької ОДПІ №96 від 19.01.2015 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» протиправним.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги є безпідставними та необґрунтованими, та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а, відтак, у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт-59» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.02.2015 року у справі № 803/127/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі. На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Шавель Р.М.
Бруновська Н.В.