Ухвала суду № 55603526, 03.02.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
03.02.2016
Номер справи
806/3144/13-а
Номер документу
55603526
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" лютого 2016 р. м. Київ К/800/5075/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Головуючого: судді Чалого С.Я.

Суддів: Гончар Л.Я.

Конюшка К.В.

секретар

судового засідання Зубенко Д.В.

за участю представників сторін:

позивача - Савченко А.В.

відповідачів - не з'явились

третьої особи - Качуровський В.В.

розглянувши в порядку касаційного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2014 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства "Київстар" до Виконавчого комітету Житомирської міської ради, комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради , Реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області, третя особа Регіональне відділення Фонду державного майна України по Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

в с т а н о в и л а :

Публічне акціонерне товариство "Київстар" звернулося до суду з адміністративним позовом та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 24.09.2013 року, просить визнати протиправним і скасувати частково п. 3 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.08.2012 року №342 в частині оформлення права державної власності на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, надані (закріплені) з відповідним оформленням свідоцтва на право власності на користь Держави Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області (визначено в п.п. 4 переліку об'єктів нерухомого майна, що належить юридичним та фізичних особам, за якими оформлюється право власності з видачею свідоцтва п. 3 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.05.2012 року № 342); визнати протиправним і скасувати свідоцтво на право власності від 29.08.2012 р., видане Виконавчим комітетом Житомирської міської ради, відповідно до якого приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, належать Державі Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області; визнати протиправною і скасувати державну реєстрацію права власності від 19.09.2012 р. на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв. м, розташовані за вищевказаною адресою, в 1/1 частині за Державою України в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області, здійснену комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2014 року позов задоволено. Визнано протиправним і скасовано частково п. 3 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.08.2012 року № 342 в частині оформлення права державної власності на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1. Визнано протиправним і скасовано свідоцтво на право власності від 29.08.2012 р., видане Виконавчим комітетом Житомирської міської ради, відповідно до якого приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв.м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, належать Державі Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області. Визнано протиправною і скасовано державну реєстрацію права власності від 19.09.2012 р. на приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв. м, розташовані за адресою АДРЕСА_1, в 1/1 частині за Державою України в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області, здійснену Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради.

Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій, Регіональне відділення Фонду державного майна України звернулося з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, 15 серпня 2012 року Виконавчим комітетом Житомирської міської ради прийнято рішення № 342 про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, яким вирішено, зокрема, оформити право власності на об'єкти нерухомого майна, що належить юридичним та фізичним особам, з видачею свідоцтва про право власності, у тому числі оформлено право власності на об'єкт нерухомості - приміщення захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв. м. за адресою АДРЕСА_1 Державі Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області.

На підставі рішення Виконкому Житомирської міської ради від 15.08.2012 р. за №342, останнім 29 серпня 2012 року видано свідоцтво про право власності на приміщення захисної споруди цивільного захист. Цим свідоцтвом було посвідчено, що об'єкт в цілому, який розташований в АДРЕСА_1, дійсно належить Державі Україна в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області на праві державної власності та складається з приміщень захисної споруди цивільного захисту загальною площею 135,80 кв. м.

19 вересня 2012 року комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради здійснено державну реєстрацію права власності на вказаний об'єкт за Державою України в сфері управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області, про що свідчить витяг про державну реєстрацію прав № 35557583, копія якого наявна у матеріалах справи.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій зокрема вказували про таке.

Наказом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Житомирській області від 13.06.1996 року № 202-АТ було створено відкрите акціонерне товариство "Укрспецхмільбуд" та передано акціонерному товариству цілісний майновий комплекс Житомирського об'єднання "Укрспецхмільбуд", у тому числі, адмінбудинок та гараж на 3 автомобілі за адресою: АДРЕСА_1, про що свідчать копії наказів від 13.06.1996 р. №202-АТ, перелік нерухомого майна, що передається у власність ВАТ "Укрспецхмільбуд".

Також була здійснена державна реєстрація права власності ВАТ "Укрспецхмільбуд" на нежитлову будівлю загальною площею 1811,80 кв.м. (адмінбудинку загальною площею 1749,60 кв.м. та гараж загальною площею 62,20 кв.м.) в частці 1/1 за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджено витягами з реєстру прав власності на нерухоме майно від 22.06.2004 р. № 3935338 і від 29.12.2004 р. № 6079310, виданими Житомирським обласним державним комунальним підприємством по технічній інвентаризації, та від 29.05.2008 р. № 18998474, виданим КП "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради.

У червні 2009 року до Житомирського обласного комунального підприємства по технічній інвентаризації подано заяву ОСОБА_5 з проханням зареєструвати договір купівлі-продажу на адмінбудинок, за адресою: АДРЕСА_1 площею 1749, 6 м.кв. та гараж на 3 автомобілі, за цією ж адресою загальною площею 62,2 м.кв.

Реєстрація права приватної власності ОСОБА_5 на об'єкт: адмінбудинок та гараж на 3 автомобіля за адресою: АДРЕСА_1, здійснена КП "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 05.06.2008 року, що підтверджено відповідним витягом №19086586. Підставою виникнення права власності був договір купівлі-продажу приміщень, посвідчений приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Сєтак В.Я. 30.05.2008 року.

26 грудня 2008 року ОСОБА_5 (Продавець) та ЗАТ "Київстар Дж.Ес.Ем." (Покупець) уклали договір купівлі-продажу нерухомого майна, який був посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Личиною О.В. 26.12.2008 року.

Згідно із п. 1.1. договору від 26.12.2008 року, у відповідності до умов цього договору Продавець зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти у власність та оплатити вартість нерухомого майна, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, а саме: частину адмінбудинку (літ. "А") - приміщення підвалу з № 5-1 по № 2-20, площею 341,90 кв.м.; приміщення 1-го поверху з № 1-1 по № 1-23, приміщення 2-го поверху з № 2-1 по 2-17, загальною площею 696,40 кв.м.; гараж на 3 автомобілі (літ. "Б"), площею 62,20 кв.м.. Загальна площа відчужуваного майна становила 1100,50 кв.м..

На виконання договору купівлі-продажу від 26 грудня 2008 року, Продавцем та Покупцем було складено акт приймання-передачі вказаного нерухомого майна від 27 лютого 2009 року.

Також 26 грудня 2008 року між ОСОБА_5 (Продавець) та ЗАТ "Київстар Дж.Ес.Ем." (Покупець) було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Личиною О.В. 26.12.2008 року, відповідно до умов якого Продавець зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти у власність та оплатити вартість нерухомого майна, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, а саме: частину адмінбудинку (літ. "А") - приміщення 3-го поверху з № 3-1 по № 3-21, площею 349,50 кв.м., приміщення 4-го поверху з № 4-1 по № 4-17, площею 361,80 кв.м. Загальна площа відчужуваного майна становила 711, 30 кв.м..

02 березня 2009 року КП "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради було здійснено реєстрацію права приватної власності на підставі вищевказаних договорів купівлі-продажу за ЗАТ "Київстар Дж.Ес.Ем." об'єкта за адресою АДРЕСА_1, а саме: приміщень підвалу адмінбудинку з № 5-1 по № 2-20, 1-го поверху з № 1-1 по № 1-23, 2-го поверху з № 2-1 по 2-17, та гаража на 3 автомобілі, про що видано витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 22035099; приміщення адмінбудинку 3-го поверху з № 3-1 по № 3-21, 4-го поверху з № 4-1 по № 4-17, про що також видано відповідний витяг за № 22035073.

Загальна площа придбаного та зареєстрованого за ЗАТ "Київстар Дж.Ес.Ем." об'єкту за адресою: АДРЕСА_1 складала 1811,80 кв.м.. Об'єкт складався з приміщень підвалу та 1-го і 2-го поверхів адмінбудинку загальною площею 1038,30 кв.м., гаражі на 3 автомобілі загальною площею 62,2 м.кв. та приміщень адмінбудинку 3-го та 4-го поверхів загальною площею 711,30 кв.м. Дані обставини підтверджено витягами з реєстру прав власності на нерухоме майно Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради від 20.03.2009 року за №№ 22225979 і 22225895.

Враховуючи те, що для експлуатації вказаного майна необхідна земельна ділянка, на якій розташоване майно, 16 липня 2009 року між орендодавцем - Житомирською міською радою та орендарем - ЗАТ "Київстар Дж.Ес.Ем." було укладено договір оренди землі. Згідно із умовами цього договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1355 га, в тому числі під будівлями та спорудами - 0,0524 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,0831 га, за адресою АДРЕСА_1.

Згідно із п. 3 договору оренди землі від 16.07.2009 року на земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: адмінбудинок загальною площею 1749,60 кв.м. та гараж на 3 автомобіля загальною площею 62,20 кв.м. Договір укладено на 5 років (пункт 6 Договору оренди землі).

У 2010 році позивачем отримано дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції приміщень власного адмінбудинку під офісні, складські і технологічні приміщення та прибудови резервної дизельної за вказаною адресою.

19.12.2011 року Інспекцією ДАБК в Житомирській області було зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме власного адмінбудинку на орендованій земельній ділянці під офісні, складські і технологічні приміщення з прибудовою резервної ДЕС, АДРЕСА_1.

Встановлено, що у зв'язку з прийняттям в експлуатацію будівлі за адресою АДРЕСА_1, ПАТ "Київстар", подано заяву до КП "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради, вхід. № 1578/219 від 20.03.2012 року, з проханням провести заміну договорів купівлі - продажу на свідоцтво про право власності.

22 травня 2012 року Виконкомом Житомирської міської ради видано свідоцтво про право власності на будівлю з офісними, складськими і технологічними приміщеннями з прибудованою резервної ДЕС та гаражем, яким посвідчено, що об'єкт в цілому, який розташований в АДРЕСА_1, дійсно належить ПАТ "Київстар" на праві приватної власності. В цілому об'єкт складається з будівлі адмінбудинку з офісними, складськими і технологічними приміщеннями з прибудовою резервної ДЕС та гаражем площею 1769,80 кв.м..

Витяг про державну реєстрацію прав № 34276674 від 25.05.2012 року свідчить, що на підставі вказаного свідоцтва про право власності від 22.05.2012 року КП "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 25.05.2012 року здійснено державну реєстрацію права приватної власності ПАТ "Київстар" на вищевказаний об'єкт.

Враховуючи вищенаведене, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 починаючи з 2008 року та на час прийняття оскаржуваного рішення Виконавчим комітетом Житомирської міської ради належали на праві приватної власності позивачу, державна реєстрація речових прав на це нерухоме майно підтверджена відповідними записами в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. При цьому, рішень суду, що набрали законної сили, якими договори купівлі-продажу нерухомого майна за АДРЕСА_1, укладені між ВАТ "Укрспецхмільбуд" та ОСОБА_5, останнім та ЗАТ "Київстар Дж.Ес.Ем." визнані недійсними матеріали даної справи не містять. У свою чергу, витяг з паспорту БТІ від 02.07.2012 року свідчить про те, що приміщення названі "спорудою цивільного захисту", право власності на які оформлені оспорюваними рішенням і свідоцтвом, є вбудованим в будівлю, яка на праві приватної власності вцілому належить позивачу. Також відповідачами не було надано жодного доказу про вилучення частини майна, а саме підвальних кімнат з будівлі в АДРЕСА_1, і передачу їх у державну власність позивачем та надання їм статусу приміщень цивільного захисту захисної споруди.

Однак, колегія суддів вказує на передчасність зазначених висновків судів з огляду на таке.

Так, ні судом першої, ні судом апеляційної інстанцій не було надано належної правової оцінки документам, які підтверджують вилучення об'єкта цивільної оборони з статутного капіталу ВАТ «Укрспецхмільбуд» в процесі приватизації останнього, зокрема: акту оцінки цілісного майнового комплексу, плану приватизації, відомостей щодо вилучення спірного об'єкта з вартості цілісного майнового комплексу, матеріалів перевірок та інвентаризацій.

З матеріалів справи вбачається, що приватизація Житомирського об'єднання «Укрспецхмільбуд» проводилась відповідно до Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств», Декрету Кабінету Міністрів України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі».

Наказом регіонального відділення від 22.05.1996 № 90-АО було затверджено акт оцінки вартості майна Житомирського об'єднання «Укрспецхмільбуд».

Згідно з актом оцінки вартість цілісного майнового комплексу зменшена на вартість майна: щодо якого органом приватизації встановлено особливий режим приватизації на суму 561594 тис. крб.; державного житлового фонду на суму 7778400 тис. крб.; об'єктів, які не підлягають приватизації на суму 1489826 тис.крб. Відповідно до відомості об'єктів, які не підлягають приватизації та перебувають на балансі ЖО «Укрспецхмільбуд» підписаної керівником та головним бухгалтером підприємства, на суму 1489826 тис. крб. з вартості цілісного майнового комплексу було вилучено оздоровчий пансіонат на суму 397263 тис. крб. та об'єкт цивільної оборони на суму 1092563 тис. крб.

Відповідно до Розділу VIII Плану приватизації, затвердженого 10.06.1996 року, об'єкт цивільної оборони вартістю 1092563 тис. крб. передається на баланс акціонерного товариства і не підлягає приватизації.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" у редакції, що діяла на момент приватизації підприємства, приватизації не підлягали об'єкти державної власності необхідні державі для виконання своїх функцій. Об'єкти цивільного захисту (сховища та протирадіаційні укриття) необхідні державі для виконання функцій щодо забезпечення захисту громадян країни від впливу радіаційного випромінювання, а відтак не можуть бути приватизовані, що в подальшому було уточнено законодавцем. Так, ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" у редакції від 19.02.1997 законодавцем були конкретно зазначені об'єкти необхідні державі для виконання своїх функцій. Закон України «Про приватизацію державного майна» в ч.2 містить вичерпний перелік об'єктів, які не підлягають приватизації. Серед даного переліку у пункті «в» зазначені і протирадіаційні споруди. Тобто, і чинним на момент приватизації підприємства законодавством і діючим на даний час законодавством, встановлена пряма заборона на приватизацію протирадіаційних споруд, які необхідні державі для реалізації своїх функцій.

Крім цього, спірний об'єкт цивільної оборони обліковується у Єдиному реєстрі об'єктів державної власності (в матеріалах справи наявний витяг з реєстру).

Тобто, судами не враховано та не спростовано докази щодо належності спірного об'єкта цивільної оборони до державної власності.

Відповідно до Закону України «Про управління об'єктами державної власності» та Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариству процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 № 908/68 регіональне відділення є органом управління, який вибирає і забезпечує спосіб та умови подальшого використання державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств в процесі приватизації.

При цьому, від регіонального відділення, як органу уповноваженого управляти спірним майном було приховано факт незаконного вибуття шляхом відчуження із державної власності об'єкта цивільної оборони. Проте, судами попередніх інстанцій такі факти були проігноровані.

Крім того, при розгляді справи ні судом першої ні судом апеляційної інстанцій не було надано правової оцінки тому, що реєстрація права державної власності на об'єкт цивільної оборони, який розташований у м. Житомирі по АДРЕСА_1, як і на інші об'єкти органом управління яких є регіональне відділення, здійснювалась на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 №1473-р "Про підготовку та проведення у 2009-2014 роках технічної інвентаризації захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту)"

Разом з тим, всупереч нормам цивільного законодавства, скасуванням рішення Виконкому Житомирської міської ради та Свідоцтва про право державної власності на об'єкт цивільної оборони, суд фактично протиправно позбавив державу права власності на спірний об'єкт.

Відповідно до п. 8.1 Розділу VIII Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердж. наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 № 7/5, оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування. В Додатку 2 до Положення, а саме в Переліку правовстаповлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, одним з документів п.6 зазначено свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування. Таким чином, процедура реєстрації права власності та перелік документів необхідних для її проведення чітко визначена нормами діючого законодавства. Крім того, законодавцем не встановлено жодних обмежень щодо того, що органи місцевого самоврядування приймають рішення та видають свідоцтва на право власності виключно відносно комунального майна.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів приходить до висновку про неврахування судами попередніх інстанцій положень ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» від 04.03.1992, норм розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 №1473-р "Про підготовку та проведення у 2009 - 2014 роках технічної інвентаризації захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту)", норм Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 № 7/5, що призвело до передчасних висновків відносно неправомірності дій відповідачів КП «Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради та Житомирської міської ради щодо реєстрації права державної власності об'єкт цивільної оборони, розташований у м. Житомиру по АДРЕСА_1.

Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч.1 ст.220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Згідно ч.2 ст.227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

При новому розгляді справи судам слід врахувати викладене та прийняти законне і обґрунтоване рішення.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2014 року скасувати, а справу направити до суду першої інстанції на новий судовий розгляд.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: