Постанова № 55597228, 21.01.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2016
Номер справи
333/7524/15-а
Номер документу
55597228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

21 січня 2016 року справа № 333/7524/15-а Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя

на постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 26 жовтня 2015 року

у справі №333/7524/15-а

за позовом ОСОБА_1

до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання неправомірними дій щодо не включення в розрахунок заробітку для призначення пенсії усіх складових заробітної плати державного службовця, зобов'язання включити в розрахунок заробітку для призначення пенсії матеріальні допомоги для оздоровлення, для вирішені соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, а також здійснити перерахунок та виплату пенсії з дня її призначення - 08 грудня 2009 року виходячи з 80 відсотків суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових, зазначених у довідці від 16 вересня 2015 року №84.

Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 26 жовтня 2015 року, прийнятою в порядку скороченого провадження, позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з постановою суду, управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя звернулося з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя та з 08 грудня 2009 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

22 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя з заявою щодо перерахунку пенсії, з урахуванням довідки від 16 вересня 2015 року №84 про складові заробітної плати, виданої Запорізьким обласним центром зайнятості.

Листом від 06 жовтня 2015 року №186/О-9, управлінням Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя у перерахунку пенсії відмовлено із посиланням на те, що підстав для перерахунку пенсії не має, оскільки чинним законодавством не передбачено, що в заробітну плату для обчислення пенсії державним службовцям включається матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати (а.с. 14-16).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що отримані позивачем суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування повинні бути включені відповідачем до заробітку, з якого обчислюється пенсія державного службовця.

В цій частині, суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції та зазначає наступне.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення позивачу пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом частини 2 статті 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Згідно зі статтями 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

З викладених правових норм убачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Пенсія позивачу призначена 08 грудня 2009 року на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у 80 відсотковому розмірі від суми заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, матеріальні допомоги та індексація, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії позивача.

Разом з тим, вирішуючи позовні вимоги судом першої інстанції не застосовано положення статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права позивача на позов та запобігає постійному збереженню стану невизначеності у публічно-правових відносинах.

Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява та додані до неї матеріали не містять підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Закони, інші нормативно-правові акти, судові рішення є доступними для ознайомлення всіма громадянами, і можливість обізнаності людини про те чи інше положення законодавства залежить виключно від бажання такої людини.

Оскільки пенсійні виплати є щомісячними, тому про порушення свого права (якщо позивач вважає його порушеним) ОСОБА_1 могла дізнатися, ще при черговому отриманні пенсії кожного місяця.

Враховуючи відсутність поважних причин пропуску строку звернення до суду, позовні вимоги за період з 08 грудня 2009 року по 07 квітня 2015 року включно розгляду не підлягають.

Крім того, враховуючи приписи статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, та те, що ОСОБА_1 звернулася з відповідною заявою в орган Пенсійного фонду 22 вересня 2015 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії має бути проведений з 01 жовтня 2015 року.

Таким чином, позовні вимоги за період з 08 квітня 2015 року по 01 жовтня 2015 року є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції не повно встановлені обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до прийняття неправильного рішення, в зв'язку з чим, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду скасуванню з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_1 сплачено судовий збір в розмірі 487,20 грн. за подання адміністративного позову до Комунарського районного суду м. Запоріжжя, що підтверджується квитанцією від 07 жовтня 2015 року (а.с. 1).

Оскільки задоволені вимоги ОСОБА_1 охоплюють обсяг порушених прав та законних інтересів, тобто рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне присудити на користь ОСОБА_1 документально підтвердженні судові витрати у розмірі 487,20 грн.

Також, ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2015 року клопотання управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про відстрочення сплати судового збору задоволено та відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі.

Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» визначена ставка судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Станом на 01 січня 2015 року місячний розмір мінімальної заробітної плати становить 1218 грн.

Враховуючи ставку судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру (0,4 розміру мінімальної заробітної плати - на час подання позову), розмір судового збору за подачу апеляційної скарги на постанову суду складає 535,92 грн. (0,4 х 1218 гривень х 110%).

Отже, судовий збір, що підлягає стягненню з управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя за подання апеляційної скарги на постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 26 жовтня 2015 року становить 535,92 грн.

Керуючись статтями 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя - задовольнити частково.

Постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 26 жовтня 2015 року - скасувати.

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 80 відсотків від середньомісячного заробітку з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі довідки про складові заробітної плати від 16 вересня 2015 року №84, починаючи з 01 жовтня 2015 року, з урахуванням раніше здійсненних виплат.

Позовні вимоги за період з 08 грудня 2009 року по 07 квітня 2015 року включно - залишити без розгляду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя (код ЄДРПОУ 20508410) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя (код ЄДРПОУ 20508410) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір за подання апеляційної скарги у сумі 535 (п'ятсот тридцять п'ять) грн. 92 коп. на користь спеціального фонду Державного бюджету здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області; Код отримувача (код за ЄРДПОУ): 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012; Рахунок отримувача: 31217206781004; Код класифікації доходів бюджету 22030001.

Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим