ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 лютого 2016 року № 826/21853/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Нагорянський С.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1доУправління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва, Головного управління Державної казначейської служби України, в якому просила:
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві подання про повернення збору на обов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 8822,41 грн., сплаченого згідно квитанції від 24 березня 2014 року № ПН 60715;
- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в м. Києві після подання про повернення збору від Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва повернути на р/р 37399902004 (призначення платежу: «ОСОБА_1, ІНН НОМЕР_1, договір № 63037726»), МФО 322669, ЗКПО 09322277, відкритий в АТ «Ощадбанк» філія Головне управління по м. Києву та Київській області, ТВБВ № 10026/026 (Дніпровський район, м. Київ) безпідставно сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 8822,41 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов з огляду на обставини, викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача 1 у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений, подав письмові заперечення проти позову.
Представник відповідача 2 у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений, подав письмові пояснення стосовно позову.
У судовому засіданні 05 листопада 2015 року суд ухвалив продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що 25 жовтня 2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "ВАЛПРИМ" та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 який посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, та зареєстровано в реєстрі за № 3750.
Відповідно до умов договору загальна ціна придбаної позивачем квартири становила 882 240,24 грн.
Перед укладенням вищезазначеного договору купівлі-продажу квартири позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу майна у розмірі 1% від вартості придбаного нею житла, а саме: 8822,41 грн.
25 жовтня 2013 року позивач зареєструвала право власності на належну йому квартиру за адресою: АДРЕСА_2, та одержав витяг про державну реєстрацію права власності № 11606436, номер запису про право власності - 7228513.
02 червня 2013 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва щодо повернення сплаченого нею збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 8822,41 грн., надавши відповідний перелік документів, які підтверджують факт придбання нею квартири, реєстрацію права власності на нерухоме майно, сплату збору.
Листом за №9967/03 від 18 червня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва відмовило позивачу у поверненні збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, посилалось на відсутність для цього правових підстав та відсутність підтвердження придбання позивачем квартири.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києві від 27 серпня 2014 року в адміністративній справі № 826/9545/14 визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва щодо відмови повернути безпідставно сплачений позивачем збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 8 822,41 грн.
Зобов'язано Головне Управління Державної казначейської служби України у м. Києві повернути позивачу на р/р 37399902004 (призначення платежу: «ОСОБА_3, ІНН НОМЕР_1, договір №63037726»), МФО 322669, ЗКПО 09322277, відкритий в AT «Ощадбанк» філія Головне управління по м. Києву та Київської обл., ТВБВ №10026/026 (Дніпровський район, м. Київ) безпідставно сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 8822,41 грн.
Відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2015 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 серпня 2014 року - скасовано в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Головного Управління Державної казначейської служби України в м. Києві повернути позивачу безпідставно сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 8822,41 грн.
В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 серпня 2014 року - залишено без змін.
Оскільки до цього часу відповідачем 1 не було вчинено дій щодо сформування та подання відповідачу 2 подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 8822,41 грн., незважаючи на судове рішення, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Відповідач 1, обґрунтовуючи свої заперечення проти позову, зазначив, що Управлінням Пенсійного Фонду у Шевченківському районі міста Києва жодної шкоди позивачу не заподіяло, а тому обов'язку щодо відшкодування сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у нього не виникає.
Відповідач 2 у письмових поясненнях проти позову просив врахувати, що підставою для повернення помилково сплачених коштів є подання відповідному органу казначейства переліку документів, а саме: 1) заяви платника, 2) подання органу, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету, 3) платіжного доручення, що підтверджує зарахування до відповідного бюджету.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, оцінивши докази, які мають значення для розгляду та вирішення справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 9 ч. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно ч. 3 ст. 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
В силу п. 2 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740 (далі - Порядок № 1740), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі.
Пунктом 15-1 Порядку №1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до п. 15-3 Порядку №1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Як було встановлено судом, постановою Окружного адміністративного суду міста Києві від 27 серпня 2014 року в адміністративній справі № 826/9545/14, залишеною у частині без змін судом апеляційної інстанції, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва щодо відмови повернути безпідставно сплачений позивачем збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 8822,41 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Статтею 255 КАС України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії передбачено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787.
Відповідно до п. 3 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника.
Згідно п. 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Відповідно до п. 10 Порядку, заява та подання подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.
В силу п. 15 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету здійснюється з того бюджету, до якого такі кошти були зараховані.
Як вбачається з матеріалів справи, перед укладенням договору купівлі-продажу квартири позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу майна у розмірі 1% від вартості придбаного нею житла, а саме: 8822,41 грн., що підтверджується № ПН 810 від 25 жовтня 2013 року, який був сплачений на рахунок Державного бюджету України через банк отримувача - Головне управління Державного казначейства України у м. Києві та спрямовано до спеціального фонду Державного бюджету.
Згідно додатку до постанови Кабінету міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна» покладений на Пенсійний фонд України.
Таким чином, з метою відновлення порушеного права позивача, суд вважає за можливе задовольнити позов в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві подання про повернення збору на обов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 8822,41 грн., сплаченого згідно квитанції від 24 березня 2014 року № ПН 60715.
Водночас, позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві після подання про повернення збору від Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва повернути безпідставно сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 8822,41 грн., суд вважає передчасними, при цьому, адміністративний суд не може приймати рішення щодо правовідносин, які ще не виникли.
Крім того, після отримання подання від органу Пенсійного фонду України, відповідач 2 зобов'язаний буде вчинити зазначені дії в силу Закону.
Проаналізувавши обставини справи та норми законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві подання про повернення збору на обов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 8822,41 грн., сплаченого ОСОБА_1, згідно квитанції від 24 березня 2014 року № ПН 60715.
3. У решті позову відмовити.
5. Судові витрати в сумі 487,20 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.І. Нагорянський