Постанова № 55597080, 08.02.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.02.2016
Номер справи
826/11799/15
Номер документу
55597080
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 лютого 2016 року № 826/11799/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві до третя особа Головного управління юстиції у м. Києві Ліквідатор ТОВ "РБК Груп" Руденко Андрій Вікторовичпро скасування запису, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління юстиції у м. Києві, третя особа: Ліквідатор ТОВ "РБК Груп" Руденко Андрій Вікторович, про скасування запису № 10741120010042532 від 08.02.2014.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, порушуючи норми ч. 17 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», здійснив державну реєстрацію припинення ТОВ "РБК Груп" у зв'язку з перетворенням, перш ніж вніс запис про державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи. Такі протиправні дії не дають можливості позивачу здійснювати заходи, передбачені чинним законодавством України, а саме ст. 78 Податкового кодексу України, щодо названого товариства.

Представник позивача підтримала позовні вимоги та просила задовольнити позов.

Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином. Своєї позиції щодо позовних вимог суду не повідомили.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Під час судового розгляду справи, суд,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "РБК Груп" (код ЄДРПОУ 38203389) було зареєстроване Головним управлінням юстиції у місті Києві 30.05.2012 за № 10741270008042532 та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві з 31.05.2012 за № 550700.

28 жовтня 2013 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесений запис про прийняття рішення про припинення ТОВ "РБК Груп" в результаті реорганізації (перетворення) підприємства.

08 лютого 2014 року відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесений запис щодо державної реєстрації припинення ТОВ "РБК Груп" у результаті перетворення.

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві, не погоджуючись з такими діями відповідача, вважаючи їх протиправним, звернулась з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині першій статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 755-IV 15.05.2003 (далі Закон № 755-IV) закріплено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону № 755-IV, відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до статті 33 Закону № 755-IV, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

В статті 34 Закону № 755-IV визначені документи, що подаються для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженим ними органом щодо припинення юридичної особи.

Частиною першою статті 35 Закону № 755-IV передбачено, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомості про внесення такого запису.

Згідно із частинами 1, 3, 8, 9, 17 ст. 37 Закону № 755-IV, для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення; підписаний головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірник оригіналу передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, чи розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу, або їх нотаріально засвідчені копії; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; документ про узгодження плану реорганізації з органом доходів і зборів (за наявності податкового боргу); довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.

У разі державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення документи, які передбачені абзацами четвертим - сьомим частини першої цієї статті, державному реєстратору не подаються.

Прийом документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, здійснюється відповідно до вимог частин п'ятої - шостої статті 36 цього Закону.

Державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи подані не у повному обсязі; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону; передавальний акт або розподільчий баланс не відповідає вимогам, які встановлені частиною четвертою цієї статті; документи подані раніше строку, встановленого абзацом першим частини першої цієї статті; в Єдиному державному реєстрі щодо юридичної особи, що припиняється, містяться відомості про те, що вона є учасником (власником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи; не скасовано реєстрацію всіх випусків акцій, якщо юридична особа, що припиняється, є акціонерним товариством; від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, і воно не відкликане; не зазначені та не підтверджені особистим підписом голови комісії з припинення або уповноваженою ним особою відомості, передбачені частиною другою цієї статті.

Державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено статтями 24 - 27 цього Закону. При перетворенні юридичної особи до неї не застосовуються обмеження, встановлені частиною другою статті 35 цього Закону. Перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.

Відповідно до частин другої та третьої статті 107 Цивільного кодексу України, після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.

Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Отже, законодавством регламентовано чітку та послідовну процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації (перетворення), який складається з трьох етапів: 1) внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ( далі - ЄДР ) запису про рішення засновників (учасників) щодо припинення юридичної особи; 2) проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом перетворення; 3) проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її перетворення (реорганізації).

При цьому, порушення зазначеного порядку державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації (перетворення) виключає достатні та необхідні правові підстави для вчинення державним реєстратором такої реєстраційної дії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 12 лютого 2015 року у справі № 826/17434/13-а, постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 25.12.2015 у праві № 826/11796/15.

Суд звертає увагу на те, що підставою для державної реєстрації припинення ТОВ "РБК Груп" було перетворення зазначеної юридичної особи, однак, станом на день внесення державним реєстратором до ЄДР запису від 08 лютого 2014 року № 10741120010042532 та станом на день розгляду даної справи судом, жодних відомостей про реєстрацію правонаступника названого підприємства до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не внесено, оскільки доказів зворотнього суду не надано.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем при внесенні реєстраційного запису № 10741120010042532 від 08.02.2014 року щодо державної реєстрації припинення ТОВ "РБК Груп" (код ЄДРПОУ 38203389) у результаті реорганізації шляхом перетворення, порушено порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її перетворення.

З огляду на викладене, керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов - задовольнити повністю.

2. Відмінити (скасувати) запис Головного управління юстиції у м. Києві від 08.02.2014 року №10741120010042532 про державну реєстрацію припинення ТОВ «РБК Груп» (код ЄДРПОУ 38203389) у результаті перетворення.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов