ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/113/16
08 лютого 2016 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали скарги управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору,
ВСТАНОВИВ:
Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі представника ОСОБА_1 звернулося до суду зі скаргою, в якій просить скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 20 січня 2016 року про стягнення з управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області виконавчого збору в розмірі 2040 грн. 00 коп.
У відповідності до вимог частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. При цьому звернення до адміністративного суду про захист прав свобод та інтересів має здійснюється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції (пункт 6 частини першої статті 3, стаття 104 КАС України), яка має відповідати вимогам статті 106 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (стаття 3 КАС України).
Згідно з пунктами 2, 3 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області всупереч наведеним нормам КАС України оформлено звернення до адміністративного суду у формі скарги про скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору із зазначенням скаржника, тоді як КАС України, чітко визначає сторін в адміністративному процесі як позивача та відповідача.
Згідно з частиною третьою статті 106 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Відповідно до інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 16 листопада 2011 року № 2091/11/13-11 вміст поштового відправлення містить бланк опису вкладення, який згідно з пунктом 61 Правил надання послуг поштового зв'язку заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. А тому, належним доказом надіслання суб'єктом владних повноважень відповідачу і третім особам у справі копії позовної заяви та доданих до неї документів може бути опис вкладення разом з розрахунковим документом.
В порушення вищевказаної норми закону позивачем не додано належних доказів надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Крім того, відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області не сплачено судовий збір за подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду з вимогою майнового характеру. При цьому, позовна вимога про скасування постанови від 20 січня 2016 року про стягнення з управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області виконавчого збору в розмірі 2040 грн. 00 коп. відноситься до майнової, оскільки містить матеріально-правову вимогу, виражену у грошовому еквіваленті.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI, з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року № 484-VIII, чинних з 01 вересня 2015 року, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25 грудня 2015 року № 928-VIII з 01 січня 2016 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1378 грн. 00 коп.
Таким чином, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше ніж 1378 грн. 00 коп.
Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області заявлено позовну вимогу майнового характеру, відтак, позивачу слід сплатити 1378 грн. 00 коп. судового збору.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу "*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)".
Згідно з вимогами частин четвертої-п'ятої статті 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання; одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Як передбачено частиною першою статті 58 КАС України, повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи. Як вказано у частині третій статті 58 КАС України, довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації (за наявності).
Повноваження на ведення справи в суді дає представникові право на вчинення від імені особи, яку він представляє, усіх процесуальних дій, які може вчинити ця особа. Розпорядження довірителя представникові, який бере участь в адміністративному процесі на основі договору, щодо ведення справи є обов'язковими для нього (частина перша статті 59 КАС України).
Як вбачається із поданих матеріалів скарга підписана представником скаржника ОСОБА_1, проте до скарги не долучено документу, який би підтверджував повноваження представника на ведення справ у судах в інтересах управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, а також підписання адміністративного позову від імені позивача.
До скарги додану не засвідчену копію довіреності, виданої Головним управлінням Національної поліції в Тернопільській області від 17 листопада 2015 року № 21/10-12 за підписом т.в.о начальника ГУНП на здійснення представництва інтересів у суді Головного управління Національної поліції в Тернопільській області. Довіреність на ведення справи у суді та підписання позовної заяви представником ОСОБА_1 від імені Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області відсутня.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Отже, на підтвердження повноважень представника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області до позовної заяви має бути долучено довіреність видана саме таким позивачем, у якій зазначаються повноваження представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій відповідно до КАС України.
Згідно з частиною першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки до суду подана не позовна заява, а скарга, яка не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області строк, достатній для усунення її недоліків. Такі недоліки необхідно усунути шляхом подання до суду: 1) належним чином оформленої позовної заяви із дотриманням вимог статті 106 КАС України; 2) доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів; 3) належних доказів на підтвердження повноважень особи, яка підписала позовну заяву; 4) доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Скаргу управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору залишити без руху.
Надати управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області строк для усунення недоліків позовної заяви до 18 лютого 2016 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою (скаргою).
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чепенюк О.В.
Копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.