Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2016 р. справа №818/33/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Яриш О.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/33/16
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання незаконною відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 24.12.2015 року №31-3517-581/36-15; зобов"язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно відмовлено їй у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, оскільки бажане місце розташування земельної ділянки зазначене на графічних матеріалах не відповідає призначенню та принципам землеустрою. Крім того, підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідач зазначив відсутність обґрунтованої та мотивованої відповіді органу місцевого самоврядування - Лебединської міської ради щодо погодження або непогодження зазначеного землевідведення. Як зазначила позивачка, у відмові про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідачем не вказано, якій саме документації із землеустрою не відповідає місце розташування земельної ділянки. Також, на думку позивачки, не є підставою для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відсутність погодження дозволу із Лебединською міською радою.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що бажане місце розташування земельної ділянки зазначене на графічних матеріалах не відповідає призначенню та принципам землеустрою, визначеним ст.ст. 2, 6 Закону України "Про землеустрій" в частині створення раціональної системи землеволодіння та землекористування. Крім того, Головним управлінням був направлений відповідний запит до органу місцевого самоврядування щодо висловлення позиції на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Проте, обґрунтованої та мотивованої відповіді Лебединська міська рада щодо погодження або непогодження зазначеного землевідведення не висловила (а.с.7).
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача Яриш О.Ф. позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 22.10.2015р. ОСОБА_3 звернулася до головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області.
Розглянувши вказану заяву, листом №31-3517-581/36-15 від 24.12.2015 року головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовило ОСОБА_3 в задоволенні її заяви на підставі того, що бажане місце розташування земельної ділянки зазначене на графічних матеріалах не відповідає призначенню та принципам землеустрою, визначеним ст.ст. 2,6 Закону України "Про землеустрій" в частині створення раціональної системи землеволодіння та землекористування. Крім того, Головним управлінням був направлений відповідний запит до органу місцевого самоврядування щодо висловлення позиції на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Проте, обґрунтованої та мотивованої відповіді Лебединська міська рада щодо погодження або непогодження зазначеного землевідведення не висловила (а.с.7).
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Як вбачається з листа №31-3517-581/36-15 від 24.12.2015року в.о. начальника головного управління Держгеокадастру у Сумській області, відмова позивачці у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у мотивована невідповідністю місця розташування земельної ділянки призначенню та принципам землеустрою, а також у зв"язку з відсутністю відповіді Лебединської міської ради щодо погодження або непогодження зазначеного землевідведення (а.с.7).
Вказані підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
В той же час, з інформаційної довідки, управління держгеокадастру у Лебединському районі Сумської області від 05.11.2015 року №22-28-99.1-1041/2-15/1 вбачається, що землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення; форма власності на землю - державна; земельна ділянка, зазначена у викопіюванні, прикладеному до звернення ОСОБА_3, не передана у власність та користування інших осіб; на території міської ради схема землеустрою і техніко-економічне обґрунтування використання та охорони земель не розроблялась; у разі розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки бажане місце розташування земельної ділянки не порушуватиме вимоги раціональної організації території (а.с.14).
Тобто цільове призначення даної земельної ділянки (сільськогосподарського призначення) відповідає тому виду використання (ведення особистого селянського господарства), для якого ОСОБА_3 просить надати її у власність.
Крім того, суд зазначає, що на час звернення ОСОБА_3 із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, земельна ділянка, яка розташована за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області, була вільною.
Також суд зазначає, що відсутність відповіді Лебединської міської ради щодо погодження або непогодження зазначеного землевідведення, не є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності свого рішення щодо відмови ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладеному в листі від 24.12.2015року №31-3517-581/36-15.
Що стосується вимог позивача про зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, то в цій частині позову необхідно відмовити, оскільки надання дозволу на розробку проекту землеустрою відноситься до дискреційних повноважень відповідача.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати незаконною відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 24.12.2015 року №31-3517-581/36-15 та зобов"язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути заяву ОСОБА_3 від 22.10.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, відповідно до квитанції від 15.01.2016 року №69827 ОСОБА_3 було сплачено судовий збір в загальному розмірі 551,20 грн. (а.с.3).
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати незаконною відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 24.12.2015 року №31-3517-581/36-15.
Зобов"язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) розглянути заяву ОСОБА_3 від 22.10.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумської області.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 551,20 грн. (п"ятьсот п"ятьдесят одна грн. 20 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 8 лютого 2016року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар