Постанова № 55596597, 28.01.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2016
Номер справи
805/59/16-а
Номер документу
55596597
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2016 р. Справа №805/59/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12 година 00 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І. за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С. та представників сторін:

позивача - не з'явився;

відповідача - Чалої О.Е., Ламєкіна С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янська індустріальна спілка "Сода" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0012551501 від 19.10.2015 року,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Слов'янська індустріальна спілка "Сода" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0012551501 від 19.10.2015 року.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що вважає протиправним та просить скасувати податкове повідомлення - рішення № 0012551501 від 19.10.2015 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість у сумі 48 183,82 грн. оскільки порушення строків виконання податкових зобов'язань відбулись через обставини непереборної сили, що засвідчено відповідним сертифікатом Торгово-промислової палати.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без участі представника підприємства.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмові заперечення, відповідно до яких, позивачем до податкового органу були подані податкові декларації з податку на додану вартість № 9021355185 від 17.04.2014 року за березень 2014 року, № 9028185582 від 19.05.2014 року за квітень 2014 року, № 90435424474 від 29.07.2014 року за червень 2014 року якими самостійно визначено до сплати суми податкового зобов'язання. У зв'язку із чим, податковим органом було проведено перевірку ТОВ " Слов'янська індустріальна спілка "Сода " щодо дотримання позивачем граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість та було встановлено, що узгоджені суми податкового зобов'язання були сплачені платником податків з порушенням строків визначених Податковим кодексом України, а також складено акт перевірки № 638/15-01/31054873 від 28.09.2015 року.

Враховуючи, що позивачем суму узгоджених податкових зобов'язань було сплачено із затримкою, податковим органом, на підставі ст. 126 Податкового кодексу України, було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0012551501 від 19.10.2015 року. З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Повно та всебічно дослідивши всі обставини даної справи, докази та пояснення, надані сторонами, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі та встановив наступні обставини.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю " Слов'янська індустріальна спілка "Сода " (код ЄДРПОУ 31054873, зареєстрований платником податку на додану вартість, місцезнаходження: 84112, м. Слов'янськ, вул. Чубаря, буд. 91.

Судом встановлено, що позивачем було подано відповідачу декларації з податку на додану вартість за березень 2014 року № 9021355185 від 17.04.2014 року, за квітень 2014 року № 9028185582 від 19.05.2014 року, за червень 2014 року № 90435424474 від 29.07.2014 року.

Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю " Слов'янська індустріальна спілка "Сода " щодо дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

За результатами перевірки податковим органом складено акт за № 638/15-01/31054873 від 28.09.2015 року про перевірку дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю " Слов'янська індустріальна спілка "Сода ".

На підставі акта перевірки № 638/15-01/31054873 від 28.09.2015 року, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0012551501 від 19 жовтня 2015 року, відповідно до якого було встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання відповідно до п. 57.1 ст. 57, Податкового кодексу України та застосована штрафна фінансова санкція у розмірі 48 183,82 грн.

Не погодившись з прийнятим рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю " Слов'янська індустріальна спілка "Сода " 11 листопада 2015 року звернулось зі скаргою до Головного управління ДФС у Донецькій області на податкове повідомлення - рішення № 0012551501 від 19.10.2015 року, скарга, рішенням № 11758/10/05-99-10-03-12-1 від 03.12.2015 року залишена без розгляду.

Підставою прийняття спірного податкового повідомлення - рішення № 0012551501 від 19 жовтня 2015 року є порушення позивачем узгоджених сум податкового зобов'язання, які були сплачені платником податків з порушенням строків, визначених Податковим кодексом України, а саме:

- у розмірі 101 356, 00 грн. за податковою декларацією з податку на додану вартість № 9021355185 від 17.04.2014 року термін сплати згідно законодавства до 30.04.2014 року, узгоджене податкове зобов'язання сплачено 13.08.2014 року у розмірі 101 296,99 грн. Затримка сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 59,01 грн., складає 101 календарних дні;

- у розмірі 153 917,00 грн. за податковою декларацією з податку на додану вартість № 9028185582 від 19.05.2014 року термін сплати згідно законодавства до 27.08.2014 року, узгоджене податкове зобов'язання сплачено 13.08.2014 року, 26.08.2014 року, 29.08.2014 року, 30.09.2014 року, 21.01.2015 року, 04.02.2015 року, 26.02.2015 року, 24.04.2015 року, 28.07.2015 року, 05.08.2015 року, 06.08.2015 року, 26.08.2015 року у розмірі 8 грн. Затримка сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 90,9 грн. складає 73 календарних дні, у розмірі 6 401 грн. 86 календарних дні, у розмірі 3 557 грн. складає 89 календарних дні, у розмірі 8 815 грн. складає 121 календарний день, у розмірі 5 000 грн. 234 календарних дні, у розмірі 536,2 грн. 248 календарних дні, у розмірі 7 671 грн. 270 календарних дні, у розмірі 43 973 грн. 327 календарних дні, у розмірі 20 грн. 422 календарних дні, у розмірі 15 000 грн. складає 430 календарних дні, у розмірі 24 121 грн. складає 431 календарний день, у розмірі 38 723,9 грн. складає 451 календарний день;

- у розмірі 86 943,00 грн. за податковою декларацією з податку на додану вартість № 9043542474 від 29.07.2014 року термін сплати згідно законодавства до 30.07.2014 року, узгоджене податкове зобов'язання сплачено 26.08.2015 року у розмірі 62 874,00 грн. Затримка сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 24 069,00 грн. складає 393 календарних дні;

Таким чином порушення полягає в тому, що позивачем узгоджені суми податкового зобов'язання по деклараціям з ПДВ № 9021355185 від 17.04.2014 року, № 9028185582 від 19.05.2014 року, № 9043542474 від 29.07.2014 року були сплачені з порушенням строків визначених Податковим кодексом України.

Вказані обставини не є спірними та позивачем не заперечуються.

Враховуючи внесення змін у законодавство, при вирішенні справи судом використовуються відповідні норми закону, які діяли у період виникнення спірних відносин.

З урахуванням п.п. 16.1. п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Згідно п.203.2 ст. 203 Податкового кодексу України сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

За приписами п.126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.102.6 ст. 102 ПКУ штрафні санкції не застосовуються протягом строку продовження граничних строків подання податкової декларації за письмовою заявою платника податків. Порядок та умови подання такої заяви до контролюючого органу встановлено наказом Державної податкової адміністрації України № 1044 від 24.12.2010 року.

Позивач з відповідною заявою до податкового органу не звертався.

Позивач зазначає, що порушення строків виконання податкових зобов'язань відбулись через обставини непереборної сили, що засвідчено відповідним сертифікатом Торгово-промислової палати.

Суд звертає увагу позивача на те, що невиконання (несвоєчасне виконання) податкових зобов'язань через обставини непереборної сили не є обставинами, що звільняють платника податку від відповідальності за таке несвоєчасне виконання, а є підставою для списання відповідної заборгованості, у тому числі штрафів та пені, як безнадійною.

Відповідно до ст. 101 ПК України, зокрема, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Під терміном "безнадійний" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пп.101.2.4 п. 101.2 ст. 101 ПК України).

Органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу (п.101.4 ст. 101 ПК України).

Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. (п.101.5 ст. 101 ПК України).

Відповідно до п. 4.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом № 577 від 10.10.2013 року, У випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.

До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

Як встановлено у судовому засіданні позивач із заявами, що відповідають вимогам вказаного порядку, до відповідача не звертався, а навіть якби і звертався, до моменту задоволення податковим органом відповідної заяви підстави для скасування спірного податкового повідомлення - рішення № 0012551501 від 19.10.2015 року відсутні.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи, вище викладене застосовуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що суб'єктом владних повноважень по справі правомірність прийняття спірних рішень доведена, а позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янська індустріальна спілка "Сода" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0012551501 від 19.10.2015 року - відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 28 січня 2016 року.

Постанову складено у повному обсязі 02 лютого 2016 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Бабіч С.І.