Справа № 305/2026/15-к
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________________
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.02.2016 року м. Ужгород
Апеляційний суд Закарпатської області в складі суддів: Марчука О.П. (головуючий),
Феєра І.С., Мишинчук Н.С.
з участю секретаря - Головець М.А., прокурора - Міцовда К.Д., розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 11-кп/777/149/16 за апеляційною скаргою прокурора Рахівського відділу Тячівської місцевої прокуратури на ухвалу Рахівського районного суду від 22.12.2015 року щодо ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки та мешканки АДРЕСА_1, українки, громадянки України, з середньою освітою, одруженої, яка має на утриманні 4 малолітніх дітей, непрацюючої, раніше не судимої.
Ухвалою Рахівського районного суду від 22.12.2015 року обвинувальний акт щодо обвинуваченої за ч.1 ст. 190, ч.2 ст. 190, ч. 1 ст. 358, ч.3 ст. 358, ч.4 ст. 358 КК України ОСОБА_3 повернено прокурору Тячівської місцевої прокуратури для виконання вимог ст. 291 КПК України.
Органом досудового розслідування ОСОБА_3 обвинувачується в тому, що 07.02.2014 року з метою незаконного отримання соціальної допомоги одиноким матерям та незаконного збагачення, умисно внесла до заяви від 07.02.2014 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ", бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України № 96 від 22.02.2012, неправдиві відомості, як підставу для нарахування соціальної допомоги одиноким матерям.
Так, ОСОБА_3 у заяві від 07.02.2014 умисно внесла неправдиву інформацію про те, що вона ні з ким не проживає, хоча у період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своєї дитини: дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 громадянином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, з яким не перебувала у зареєстрованому шлюбі та шляхом умисного замовчування приховала даний факт при перевірці соціальними працівниками, про спільне проживання з громадянином ОСОБА_5 уповноважених службових осіб управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації вона не повідомила, хоча була обізнана про обов'язок повідомляти органи праці та соціального захисту населення про факти зміни у складі сім'ї.
Таким чином, у період з січня 2014 року по березень 2014 року включно, ОСОБА_3, в порушення абзацу 4 ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", шляхом шахрайства, незаконно отримала соціальну допомогу одиноким матерям, чим спричинила державі, в особі районного управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації матеріальні збитки на загальну суму - 1114,56 грн. (одна тисяча сто чотирнадцять гривень 56 копійок).
Крім того, ОСОБА_3, продовжуючи свої злочинні дії, 07.02.2014 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, внесла неправдиві відомості в офіційний документ - заяву від 07.02.2014 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ", бланк якої затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики № 96 від 22.02.2012, поставивши у графі № 5 " Державна допомога на дітей одиноким матерям " відмітку та приховавши інформацію про те, що в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей громадянином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Крім того, ОСОБА_3, продовжуючи свої злочинні дії, 07.02.2014 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, подала до управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації, завідомо підроблену заяву від 07.02.2014 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг", бланк якої затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 96 від 22.02.2012 року, яка містила завідомо неправдиві дані про те, що вона проживає та виховує своїх дітей сама, тоді як на справді в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, з яким не перебувала у зареєстрованому шлюбі.
Крім того, ОСОБА_3, продовжуючи свої злочинні дії, 23.05.2014 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, повторно внесла неправдиві відомості в офіційний документ - заяву від 23.05.2015 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ", бланк якої затверджено наказом Міністерства соціальної політики № 96 від 22.02.2012, поставивши у графі № 5 " Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям " відмітку та приховавши інформацію про те, що в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Окрім цього, ОСОБА_3, 23.05.2014 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, повторно підробила офіційний документ, не вказавши в графі № 2 " Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні / будинку особи, члени сімей, що проживають окремо ", Розділу II декларації доходів громадян, бланк якої затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики № 204 від 22.07.2003, про те що вона в період з січня 2014 року постійно проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Крім того, ОСОБА_3, продовжуючи свої злочинні дії, 23.05.2014 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, подала до управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації, завідомо підроблені заяву від 23 травня 2014 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ", бланк якої затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 96 від 22.02.2012 року та декларацію про доходи від 23.05.2014 року, які містили завідомо неправдиві дані про те, що вона проживає та виховує своїх дітей сама, тоді як на справді в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, з яким не перебувала у зареєстрованому шлюбі.
Крім цього, 02.09.2014 року ОСОБА_3, продовжуючи свій злочинний умисел, з метою незаконного отримання соціальної допомоги одиноким матерям та незаконного збагачення, умисно, повторно, внесла до заяви від 02.09.2014 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ", бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України № 96 від 22.02.2012, неправдиві відомості, як підставу для нарахування соціальної допомоги одиноким матерям. Так, ОСОБА_3 у заяві від 02.09.2014 умисно внесла неправдиву інформацію про те, що вона ні з ким не проживає, хоча у період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх двох дітей: дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 та дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6 громадянином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, з яким не перебувала у зареєстрованому шлюбі та шляхом умисного замовчування приховала даний факт при перевірці соціальними працівниками, про спільне проживання з громадянином ОСОБА_5 уповноважених службових осіб управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації вона не повідомила, хоча була обізнана про обов'язок повідомляти органи праці та соціального захисту населення про факти зміни у складі сім'ї.
Таким чином, у період з вересня 2014 року по лютий 2015 року включно, ОСОБА_3, в порушення абзацу 4 ст. 18-1 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми " незаконно отримала соціальну допомогу одиноким матерям, чим спричинила державі, в особі районного управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації матеріальні збитки на загальну суму - 4458, 24 грн. (чотири тисячі чотириста п'ятдесят вісім гривень 24 копійки).
Окрім цього встановлено, що 02.03.2015 року ОСОБА_3, продовжуючи свій злочинний умисел, з метою незаконного отримання соціальної допомоги одиноким матерям та незаконного збагачення, умисно, повторно, внесла до заяви від 02 березня 2015 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ", бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України № 96 від 22.02.2012, неправдиві відомості, як підставу для нарахування соціальної допомоги одиноким матерям.
Так, ОСОБА_3 у заяві від 02.03.2015 умисно внесла неправдиву інформацію про те, що вона ні з ким не проживає, хоча у період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх двох дітей: дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 та дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6 громадянином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, з яким не перебувала у зареєстрованому шлюбі та шляхом умисного замовчування приховала даний факт при перевірці соціальними працівниками, про спільне проживання з громадянином ОСОБА_5 уповноважених службових осіб управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації вона не повідомила, хоча була обізнана про обов'язок повідомляти органи праці та соціального захисту населення про факти зміни у складі сім'ї.
Таким чином, у період з березня 2015 року по вересень 2015 року включно, ОСОБА_3, в порушення абзацу 4 ст. 18-1 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми " незаконно отримала соціальну допомогу одиноким матерям, чим спричинила державі, в особі районного управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації матеріальні збитки на загальну суму - 5298, 48 грн. ( п'ять тисяч двісті дев'яносто вісім гривень 48 копійок).
Крім того, ОСОБА_3, продовжуючи свої злочинні дії, 02.09.2014 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, повторно внесла неправдиві відомості в офіційний документ - заяву від 02.09.2014 року «Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг», бланк якої затверджено наказом Міністерства соціальної політики № 96 від 22.02.2012, поставивши у графі № 5 " Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям " відмітку та приховавши інформацію про те, що в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Окрім цього, ОСОБА_3, 02.09.2014 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, повторно підробила офіційний документ, не вказавши в графі № 2 " Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні / будинку особи, члени сімей, що проживають окремо ", Розділу II декларації доходів громадян, бланк якої затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики № 204 від 22.07.2003, про те що вона в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Крім того встановлено, що ОСОБА_3, продовжуючи свої злочинні дії, 02.03.2015 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, повторно внесла неправдиві відомості в офіційний документ - заяву від 02.03.2015 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ", бланк якої затверджено наказом Міністерства соціальної політики № 96 від 22.02.2012, поставивши у графі № 5 " Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям " відмітку та приховавши інформацію про те, що в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Окрім цього, ОСОБА_3, 02.03.2015 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, маючи на меті незаконне збагачення, повторно підробила офіційний документ, не вказавши в графі № 2 " Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні / будинку особи, члени сімей, що проживають окремо ", Розділу II декларації доходів громадян, бланк якої затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики № 204 від 22.07.2003, про те що вона в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Крім того, ОСОБА_3, продовжуючи свої злочинні дії, 02.03.2014 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, подала до управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації, завідомо підроблені заяву від 02.09.2014 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ", бланк якої затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 96 від 22.02.2012 року та декларацію про доходи від 02.09.2014 року, які містили завідомо неправдиві дані про те, що вона проживає та виховує своїх дітей сама, тоді як на справді в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, з яким не перебувала у зареєстрованому шлюбі.
Окрім цього встановлено, що ОСОБА_3, продовжуючи свої злочинні дії, 02.03.2015 року, знаходячись у приміщенні управління соціального захисту населення Рахівської райдержадміністрації, розташованому в м. Рахів по вул. Вербник, 2, діючи умисно, з метою отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, подала до управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації, завідомо підроблені заяву від 02.03.2015 року " Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ", бланк якої затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 96 від 22.02.2012 року та декларацію про доходи від 02.03.2015 року, які містили завідомо неправдиві дані про те, що вона проживає та виховує своїх дітей сама, тоді як на справді в період з січня 2014 року по жовтень 2015 року вона проживала та вела спільне господарство разом із біологічним батьком своїх дітей ОСОБА_5, з яким не перебувала у зареєстрованому шлюбі.
Таким чином, своїми умисними діями ОСОБА_3 шляхом підроблення та використання завідомо підроблених документів незаконно отримала державні кошти - як соціальну допомогу одиноким матерям, спричинивши державі, в особі районного управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації матеріальні збитки на загальну суму 10 871, 28 (десять тисяч вісімсот сімдесят одну гривню двадцять вісім копійки) гривень.
За сукупністю ОСОБА_3 вчинила кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 190 ч. 2 ст. 190, ч, 1 ст. 358, ч. З ст. 358 та ч. 4 ст. 358 КК України, про що їй 15.10.2015 повідомлено про підозру.
Підставою для повернення обвинувального акта в ухвалі суду зазначено те, що обвинувальний акт містить підозру, фактичні обставини встановлені за результатами досудового розслідування кримінального провадження і кримінальну кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення частини закону України про кримінальну відповідальність. Однак, висунуте органом досудового розслідування формулювання обвинувачення ОСОБА_3 в розумінні п. 13 ч.1 ст. 3 КПК України в обвинувальному акті відсутнє, що суперечить вимогам ст. 291 КПК України. Крім того, судом першої інстанції встановлено, що в ході досудового розслідування обвинуваченій ОСОБА_6В не роз'яснили про право на безоплатну правову допомогу, оскільки в неї відсутні кошти на захисника. В ухвалі зазначено, що реєстр матеріалів досудового розслідування не відповідає Положенням про порядок ведення ЄРДР так як не внесено відомості про час надходження заяви, не має короткого викладу обставин, не вказано попередньої кваліфікації кримінального правопорушення, прізвища слідчого або прокурора, який вніс відмості в Реєстр. Вважає, що органами досудового розслідування порушено презумпцію невинуватості так як в категоричній формі вказано на вчинення обвинуваченою протиправних діянь, що є недопустимим до встановлення даних обставин в обвинувальному вироку суду.
В апеляційній скарзі прокурор Рахівського відділу Тячівської місцевої прокуратури порушує питання про скасування ухвали суду першої інстанції та повернення матеріалів кримінального провадження на новий розгляд у суд першої інстанції в іншому складі суду. Вказує на те, що судом порушено вимоги кримінального процесуального законодавства та безпідставно повернуто обвинувальний акт, оскільки останній відповідає вимогам ст. 291 КПК України. Вважає , що викладені у обвинувальному акті встановлені органом досудового розслідування фактичні обставини кримінального правопорушення і є формулюванням обвинувачення. Крім того, вказує на те, що 16.10.2015 року слідчим СВ Рахівського РВ УМВС України в Закарпатській області роз'яснено право обвинуваченої на захист, однак від такого вона відмовилась, про що є відповідна розписка ОСОБА_3 Вказує на те, слідчим дотримано вимоги ст. 109 КПК України, реєстр матеріалів досудового розслідуванні їм відповідає, а тому висновки суду вважає необґрунтованими. Вважає, що підставою для повернення обвинувального акту може бути лише його невідповідність вимогам ст. 291 КПК України, а не наявність інших недоліків, про які зазначено в оскаржуваній ухвалі суду.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді, доводи прокурора на підтримання поданої апеляційної скарги, перевіривши обвинувальний акт та додані до нього матеріали, обговоривши доводи суду першої інстанції і апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно ч.2 ст. 291 КПК України обвинувальний акт повинен містити такі відомості: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 4) прізвище, ім'я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора; 5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення; 6) обставини, які обтяжують чи пом'якшують покарання; 7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; 8) розмір витрат на залучення експерта (у разі проведення експертизи під час досудового розслідування); 9) дату та місце його складення та затвердження.
З обвинувального акту вбачається, що він складений з порушенням вимог, передбачених ч.2 ст. 291 КПК України та не містить всі необхідні відомості за матеріалами кримінального провадження.
З обвинувального акту вбачається, що він не містить формулювання обвинувачення.
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги прокурора про те, що фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими є тотожним поняттям формулювання обвинувачення.
Так, ст. 91 КПК України передбачено обставини , які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Ця норма відповідає на питання - встановлення яких фактів і обставин є метою доказування. Обставини, викладені у ст. 91 КПК, мають узагальнюючий, орієнтуючий характер для всіх видів кримінального провадження . Водночас, індивідуалізація предмета доказування по конкретному провадженню здійснюється з урахуванням вимог диспозиції статті Кримінального кодексу, за якою кваліфікується діяння, що підлягає доказуванню. Аналіз змісту вказаної статті вказує на те, що в ній йдеться про обставини, які вказують на наявність або відсутність у досліджуваному діянні складу злочину, що впливають на визначення міри покарання чи звільнення від кримінальної відповідальності або є підставами для закриття кримінального провадження.
Відповідно ж до п.13 ч.1 ст. 3 КПК України обвинувачення - твердження про вчинення певною особою діяння , передбаченого законом України про кримінальну відповідальність. Це твердження має містити характеристику (опис) кримінального правопорушення, його юридичну кваліфікацію .
Таким чином, виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими та правова кваліфікація кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність , які становили предмет та межі доказування не тотожні поняттю - формулювання обвинувачення.
З цих підстав, колегія суддів приходить до переконання , що обвинувальний акт не відповідає вимогам ч.2 ст. 291 КПК України.
Судом першої інстанції такі порушення встановлено, в ухвалі суду наведено, а тому колегія суддів прийшла до висновку про необґрунтованість доводів апеляційної скарги прокурора.
Відсутність у обвинувальному акті формулювання обвинувачення призводить до порушення прав сторін кримінального провадження, які на подальших стадіях кримінального провадження ( в тому числі на стадії судового розгляду) усунути не можливо.
Керуючись ст.ст. 404, 407 КПК України , апеляційний суд , -
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу прокурора Рахівського відділу Тячівської місцевої прокуратури залишити без задоволення , а ухвалу Рахівського районного суду від 22.12.2015 року про повернення обвинувального акту прокурору - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і касаційному оскарженню не підлягає.
Судді: