Постанова № 55584671, 03.02.2016, Тростянецький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
03.02.2016
Номер справи
147/26/16-а
Номер документу
55584671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 147/26/16-а

Провадження № 2-а/147/5/16

ПОСТАНОВА

іменем України

03.02.2016 року смт.Тростянець.

Тростянецький районний суд Вінницької області в складі головуючого судді Савченко С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в смт. Тростянець справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до УПФ України у Тростянецькому районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії. Позов мотивує тим, що з жовтня 2010 року перебуває на обліку як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно дост. 37 ЗУ «Про державну службу». На день подання заяви на призначення пенсії вона працювала на державній службі. Їй була призначена пенсія, але без урахувань «інших виплат» що містяться у довідці від 16.12.2015 року № 02-11-29-16/7324. З них: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, індексація. Листом від 30.12.2015 року № 28/4-3 їй було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки чинним законодавством не передбачено врахування зазначених виплат при обчисленні пенсії. Вважає дану відмову неправомірною і таку, що суперечить чинному законодавству України. А тому, просила визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії державного службовця з часу її призначення, тобто з 01.10.2010 року, з урахуванням інших виплат, а саме: 2008 рік- 8,70 грн., 2009 рік- 4903,25 грн., 2010 рік 6018,32 грн.. З них матеріальна допомога на оздоровлення складає 5368,54 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб 5071,36 грн., індексація 490,37 грн.

Ухвалою суду від 14.01.2016 року відкрито скорочене провадження у справі.

У встановлений ухвалою суду від 14.01.2016 року строк від відповідача до суду надійшло письмове заперечення на позовну заяву.

В письмових запереченнях управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі вказувало на те, що розрахунок пенсії позивача здійснювався відповідно поданої довідки № 126 та № 127 від 30.09.2010 року. Вказані довідки не містять графи де б було вказано суми індексації та матеріальної допомоги. 13 серпня 2010 року було змінено форму довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, в нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». Також зазначили, що порядок визначення заробітку для обчислення пенсії регулюється постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, іншого порядку в даний час не передбачено. Тому вважає, що в позивача немає підстав для перерахунку пенсії. Також просили відмовити у задоволенні адміністративного позову у звязку з пропущенням строку звернення до суду.

Наявні у справі матеріали є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та ухвалення постанови відповідно до ч.6ст.183-2 КАС України.

Дослідивши письмові докази у справі у їхній сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 01.10.2010 року призначена пенсія за віком, відповідно до вимогст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII.

25.12.2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою, у якій просила провести перерахунок її пенсії, за даною довідкою від 16.12.2015 року № 02-11-29-16/7324, виданою керівником Державної фінансової інспекції у Вінницькій області, включивши матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та суму індексації.

Листом відповідача від 30.12.2015 року № 28/ч-3 у перерахунку пенсії позивача було відмовлено,посилаючисьна те, що при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються лише складові заробітної плати, передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу»тапостановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

З таким рішенням відповідача погодитися не можна, виходячи з наступного.

Як вбачається з довідки від 16.12.2015 року № 02-1129-16/7324, виданої керівником Державної фінансової інспекції у Вінницькій області, до складових заробітної платипозивача за період з 01.10.2008 року по 30.09.2010 року, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, належать, зокрема, інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація.

За змістомст. 37 Закону № 3723-XII(у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язковедержавне пенсійне страхування.

У ч. 1ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці»(далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2ст.33 Закону № 3723-XIIпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомогана оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того,ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"(400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з п. 1ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-IV) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗаконом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, а саме:«Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати».

У постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 Верховний Суд України зазначив, що:«висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положеннямзаконів № 3723-ХІІта№ 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставинстаття 41 Закону №1058-ІVтастаття 66 Закону №1788-ХІІ».

Статтею 244-2 КАС Українипередбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011р., одним із основних завдань Пенсійного фонду України є призначення та перерахунок пенсій. Пенсійний фонд України, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідач проігнорував внесені до довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії від 16.12.2015 року № 02-11-2916/7324 суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплати, пов'язані з індексацією заробітної плати.

Таким чином вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 10930 гривень 27 копійок законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії.

Згідно зі ст. 71 КАСУ обовязок доказування покладається на відповідача субєкта владних повноважень, якщо він заперечує проти позову. В поданих по справі запереченнях відповідач не спростував доводів позивача, не надав доказів, які б вказували на правомірність рішення про відмову врахувати при обчисленні заробітку для призначення (перерахунку) пенсії «інші виплати».

У зв`язку із вищевикладеним, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові перерахувати пенсію з урахуванням інших видів заробітної плати, а саме суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 10930 гривень 27 копійок.

Позивач просить провести перерахунок, починаючи з 01.10.2010 року. З даною позицією суд погодитись не може, оскільки відповідно до вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім тих випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше 3-х місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі Вінницької області з заявою про здійснення її перерахунку пенсії 25.12.2015 року (а.с. 10), а тому саме з цієї дати порушене право позивача підлягає відновленню.

Керуючись ст. ст.2,9,10,11,99,159,160,163,167, 244-2 КАС України,Закону України «Про державну службу»,Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,Закону України «Про оплату праці»,суд, -

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі Вінницької області щодо перерахунку призначеної у відповідності до вимогст. 37 Закону України «Про державну службу»ОСОБА_1 пенсії державного службовця з врахуванням всіх видів матеріальних допомог та індексації, які враховуються при розрахунку пенсії та із яких сплачено страхові внески.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі, починаючи з 25.12.2015 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, відповідно до чинного на час призначення пенсії законодавства, з урахуванням суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, які враховуються в заробіток (дохід) для обчислення пенсії, в тому числі всіх видів матеріальних допомог та суми індексації заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих сум.

В задоволенні позовних вимог за період з 01.10.2010 року по 24.12.2015 рокувідмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тростянецький суд, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: