Справа № 559/2448/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2016 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області,
в складі головуючого судді Ралець Р.В.
в особі секретаря Ніколаєвої О.А.
за участю представника УПФ України
в Дубенському районі ОСОБА_1
розглянуши матеріали адміністративної справи за позовом
ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та виплаті пенсії
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та виплаті пенсії. Посилається на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дубенському районі з 22 вересня 2011 року та отримує пенсію за віком в розмірі 88% від суми заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу».
До виходу на пенсію вона працювала у Дубенському міськрайонному центрі зайнятості.
Як їй стало відомо, що при призначенні пенсії у складову заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця не були включені усі складові заробітної плати при обчисленні розміру пенсії, зокрема, грошова винагорода за вислугу років на державній службі в розмірі 4653 грн., індексація заробітної плати в розмірі 5542 грн.57 коп., матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 1865 грн. та матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань в розмірі 4678 грн.36 коп.
Тому, 26 серпня 2015 року вона звернулася в Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі із заявою про перерахунок пенсії і в підтвердження своїх вимог надала довідку Дубенського міськрайонного центру зайнятості про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії від 11.08.2015 року №14.
Однак, листом від 01 вересня 2015 року №27/06-12-Т їй було відмовлено у здійсненні перерахунку і визначені розміру пенсії з врахуванням виплати грошової винагороди за вислугу років на державній службі, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, оскільки врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги за вислугу років при перерахунку пенсії з моменту призначення суперечить чинному законодавству.
Таку відмову відповідача по справі вважає протиправною. Просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 88%, починаючи з 01 вересня 2015 року з врахуванням сум винагороди за вислугу років на державній службі, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-
побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до довідки №14 від 11.08.2015 року Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області на користь ОСОБА_2 сплачену суму судового збору в розмірі 551,20 грн.
Вислухавши позивачку, представника відповідача, який повністю заперечив вимоги заявниці, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі із слідуючих підстав.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція Українимає найвищу юридичну силу. В силу ст.ст.22,64 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України
Відповідно до вимог ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.І т.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсій - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсій, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами поданим ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 26 серпня 2015 року, право на перерахунок виникає з 01 вересня 2015 року.
Всупереч цим вимогам, відповідач по справі не здійснив перерахунок пенсії з 01 вересня 2015 року.
Виплати грошової допомоги за вислугу років в державній службі, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань входять до складу заробітної плати і є базою для нарахування пенсій.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 88% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч.І ст.1, ст.2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» об'єктом індексації є грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі заробітна плата.
Частина 1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до довідки Дубенського міськрайонного центру зайнятості від 11.08.2015 року №14 на всі виплати, включені в довідку, нараховані та сплаченні страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування.
Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.
Згідно п.п.4, 23 ч.1 Європейської соціальної Хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Відповідно до ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції Українивизначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10,11,57-61,71,158-163,167,186 КАС України,суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та виплаті пенсії - задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 88%, починаючи з 01 вересня 2015 року з врахуванням сум винагороди за вислугу років на державній службі, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до довідки №14 від 11.08.2015 року .
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області на користь ОСОБА_2 сплачену суму судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного Адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення .
Суддя: