Справа № 344/13556/15-а
Провадження № 2-а/344/47/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2016 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій неправомірними, зобов"язання провести перерахунок розміру призначеної пенсії з врахуванням суми індексації, суми допомог на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких утримувався збір на обов"язкове державне пенсійне страхування з 08.03.2015 року, зобов"язання при подальших перерахунках включати до перерахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітної плати без обмеження будь-яким кінцевим терміном, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій неправомірними, зобов"язання провести перерахунок розміру призначеної пенсії з врахуванням суми індексації, суми допомог на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких утримувався збір на обов"язкове державне пенсійне страхування з 30.09.2011 року, зобов"язання при подальших перерахунках включати до перерахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітної плати без обмеження будь-яким кінцевим терміном. Позовні вимоги мотивував тим, що з 30.09.2011 року отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу". В заробітну плату для обчислення пенсії відповідачем не включено: матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітної плати, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. Позивач 30.07.2015 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних свят та ювілейних дат, а також індексації заробітної плати, проте в такому перерахунку йому було відмовлено.
Ухвалою суду від 08.02.2016 року залишено без розгляду позовні вимоги про зобов"язання провести перерахунок розміру призначеної пенсії з врахуванням суми індексації, суми допомог на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких утримувався збір на обов"язкове державне пенсійне страхування з 30.09.2011 року до 07.03.2015 року у зв'язку з пропуском строку звернення до суду із розглядуваним позовом.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з мотивів наведених у письмовому запереченні, просила в позові відмовити в повному обсязі.
Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач при розрахунку пенсії до складу заробітної плати позивача не включив матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітної плати.
Так, позивач з 30.09.2011 року є пенсіонером. По виходу на пенсію йому було призначено пенсію як державному службовцю, ця обставина сторонами не оспорюється, тому наведена обставина з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Згідно з ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних свят та ювілейних дат, а також індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних свят та ювілейних дат, а також індексації заробітної плати. Проте в такому перерахунку листом від 30.07.2015 року № 235/К-7 йому було відмовлено (а.с. 11).
Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати позивача матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних свят та ювілейних дат, а також індексації заробітної плати, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
З довідки про складові заробітної плати № 42 від 27.09.2011 року, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вбачається, що позивач в період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року отримував при виході на пенсію: матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексацію (а.с. 7-9). При цьому вказано що на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
В своїй постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця з - 08.03.2015 року з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації, підлягає до задоволення.
З самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
З врахуванням позиції ВСУ, викладеної у постанові від 11.12.2012р. (справа №21- 393а 12), виплати перерахованої позивачу пенсії слід здійснювати і надалі.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задоволити.
На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 6-11, 72, 102, 158-163, 244-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій неправомірними, зобов"язання провести перерахунок розміру призначеної пенсії з врахуванням суми індексації, суми допомог на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких утримувався збір на обов"язкове державне пенсійне страхування з 08.03.2015 року, зобов"язання при подальших перерахунках включати до перерахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також індексацію заробітної плати без обмеження будь-яким кінцевим терміном - задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо відмови у зарахуванні до сум, з яких ОСОБА_1 обраховано розмір пенсії, виплачені суми індексації, допомог на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому в АДРЕСА_1 пенсію державного службовця з включенням до заробітної плати (з якої нараховується пенсія) - суми індексації, допомог на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат з яких утримувався, а також нараховувався і сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідок про складові заробітної плати з 08.03.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) при подальших перерахунках включати до перерахунку пенсії державного службовця суми індексації, допомог на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, без обмеження будь-яким кінцевим терміном.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.
Суддя Пастернак І.А.