Постанова № 55566224, 03.02.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2016
Номер справи
823/5467/15
Номер документу
55566224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2016 року справа № 823/5467/15

12 год. 39 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рідзеля О.А.,

при секретарі судового засідання - Сосюрі Ф.В.,

за участю: представника позивача Швидкої В.П. - за довіреністю, представників відповідача Кобзаря А.М., Шаповалова Д.О. - за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до комунального підприємства «ВОДГЕО» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

30.12.2015 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - позивач) з позовною заявою до комунального підприємства «ВОДГЕО» (далі - відповідач) в якій просить стягнути з відповідача заборгованість на користь позивача (р/р №37174002001548 в ГУ ДКСУ в Черкаській області, МФО 854018, код 21355026) у сумі 72342 грн. 21 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами планової перевірки відповідача, що проводилась з 08.09.2015 по 16.09.2015, на предмет правомірності використання страхових коштів Фонду за період з 01.01.2013 по 30.06.2015 було виявлено, що відповідачем страхові кошти, надані для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, використовувались з порушенням ч. 2 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240, що діяв до 01.01.2015 (далі - Закон № 2240) та ч. 2 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі - Закон № 1105). За результатами перевірки складено акт від 16.09.2015 № 63.

На підставі акта перевірки від 16.09.2015 №63, відносно відповідача було винесено рішення про повернення коштів Фонду соціального страхування від 09.10.2015 №33, згідно якого відповідач у десятиденний термін з моменту отримання рішення повинен був перерахувати до бюджету Фонду суму неправомірно використаних коштів у сумі 33585 грн. 56 коп., страхові кошти використані з порушенням у сумі 21294 грн. 65 коп. та штраф за порушення порядку використання коштів Фонду у сумі 10647 грн. Загальна сума страхових коштів, яка підлягає перерахуванню до Смілянської МРВД становить 655527 грн. 21 коп.

У зв'язку з неповерненням відповідачем коштів у розмірі 65527 грн. 21 коп. директором Смілянської МРВД на підставі довідки від 30.10.2015 №1 було винесено рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30.10.2015 №35, згідно якого КП «ВОДГЕО» зобов'язане протягом 10-ти днів, з дня отримання рішення, перерахувати до бюджету Фонду 6815 грн. 00 коп., у тому числі: 6553 грн. - штраф за несвоєчасне повернення страхових коштів; 262грн. - пеня.

Позивач зазначив, що зазначені рішення було отримано відповідачем і в установлені Законодавством України строки не оскаржено, проте, станом на час розгляду справи в суді у добровільному порядку не виконано.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та просила позов задовільнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували. 21.01.2016 через канцелярію суду було подано письмові заперечення, де зазначено, що в порушення вимог п. 3.13.4 Інструкції, 16.09.2015, в останній день проведення перевірки, провідним спеціалістом Смілянської міжрайонної дирекції Черкаського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_5 не було надано належним чином оформленого акту перевірки, наданий для підпису один примірник акт; не був нею підписаний, ніякого запису про відмову отримати акт перевірки, як того вимагає Інструкція, не було зроблено. Замість того, щоб своєчасно надати належним чином оформлений акт перевірки, 18.09.2015 на адресу відповідача було направлено акт № 63 від 16.09.2015, підписаний представником Фонду ОСОБА_5, відмітка про відмову від підпису акту та його отримання відсутня, що свідчить про те, що 16.09.2015 акт перевірки належним чином не був оформлений і своєчасно не був наданий страхувальнику, та акт відмови від підпису від 16.09.2015, які відповідачем отримано 23.09.2015. На що було надано відповідь від 25.09.2015 № 2182 про те, що відповідач з висновками викладеними в акті не погоджується, але проти підписання акту підприємство не заперечувало, проте було позбавлене такої можливості через ненадання повного пакету документів своєчасно.

09.10.2015 директором Смілянської міжрайонної виконавчої дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_6 прийнято рішення № 33, чим порушено вимоги пункту 4.1. Інструкції якими передбачено, що за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону № 2240 яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки, оскільки відповідачу своєчасно не було надано відповідним чином оформлений акт перевірки та порушено терміни надання страхуватьнику рішеня про повернення коштів Фонду та застосування штрафних санкцій, чим позбавлено відповідача можливості оскаржити як сам акт перевірки так і рішення про повернення коштів та застосування штрафних санкцій.

Представниками відповідача також зазначено, що за рахунок коштів Фонду крім надання матеріального забезпечення застрахованим особам також проводиться сплата єдиного соціального внеску (ЄСВ) та податку з доходів фізичних осіб (ПДФО). В деяких випадках кошти отримані від Фонду були використані на сплату ЄСВ та ПДФО, що Законом № 2240 не заборонено. Закон забороняє страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, використовувати на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону. Відповідачем страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до Закону не використовувались. Закон № 2240 не забороняє використовувати власні кошти страхувальника для виплати лікарняних.

Представниками відповідача наголошено, що акт перевірки від 16.09.2015 № 65 містить багато неточностей, а в деяких випадках взагалі факти викладені в ньому не відповідають дійсності. Зокрема у вступній частині замість фактичної адреси відповідача - м. Сміла вул. Дзержинського 72-а, двічі вказана юридична адреса - м. Сміла вул. Московська 45.

Також, в розділі акту «Використання коштів Фонду на виплату встановлених видів матеріального забезпечення» при зазначені фактично використаних коштів страхувальником та обревізованої суми фінансування матеріального забезпечення, а саме обревізована сума фінансування зазначено 355619 грн. 09 коп., а використана сума страхувальником зазначені) 358454 грн. 19 коп., з розбіжністю в 2835 грн. 10 коп., хоча дані суми повинні мати однакове значення. Також зазначено, що за І півріччя 2015 року призначено допомогу по вагітності та пологах на суму 1391 грн. 60 коп., проте на третій сторінці акту в розділі «Допомога по вагітності та пологах» зазначено, що в період з 01.04.2013 по 30.06.2015 допомога по вагітності та пологах не призначалась.

В розділі акту «Допомога на поховання» зазначено, що в 2014 році була надана матеріальна допомога на суму 4400 грн. 00 коп., по двох страхових випадках, а саме допомога на поховання по ОСОБА_7 у сумі 2200 грн. 00 коп., який помер 05.03.2014, та допомога на поховання по ОСОБА_8 в сумі 2200 грн. 00 коп., який помер 06.01.2015. Таким чином представником фонду зазначено як допомога на поховання в 2014 році сума коштів яка була надана на поховання працівника нашого підприємства який помер в 2015 році, що являється грубим порушенням з боку перевіряючого.

Окрім того, в розділі «Правомірність заявлення і використання страхових коштів які надійшли від Смілянської МРВД ЧОВ ФСС з ТВП» зазначено, що 20.02.2013 Смілянською МРВД на окремий поточний рахунок перераховані кошти в сумі 9229 грн. 37 коп., для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, зазначеним в заяві-розрахунку від 15.02.2015. Далі по даному факту зазначається, що дані кошти не були спрямовані на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_9, та те що 25.02.2013 кошти були спрямовані на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам, але не в повному обсязі. Відповідач зазначає, що вказана вище сума коштів зазначалась в заяві-розрахунку від 12.02.2013, та кошти отримані 20.02.2013 року були спрямовані на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам в повному обсязі. Також слід зазначити, що в заяві-розрахунку від 12.02.2013 ОСОБА_9 не значиться.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає про таке.

Комунальне підприємство «Водгео» зареєстровано виконавчим комітетом Смілянської міської ради Черкаської області 15.05.2007 (ідентифікаційний код 30794986).

Судом при вирішенні справи застосовується законодавство в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ст. 1 Закону № 2240 загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

За приписами ст. 9 Закону № 2240 Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені ст. 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №1105 визначено, що Фонд соціального страхування є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування витрат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» №77, викладено у новій редакції Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 №1105 і відповідно з 01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» яким створено Фонд соціального страхування України

Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1105 визначено, що Фонд соціального страхування України є правонаступником Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1105, до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених Законом №1105, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції та їх робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Враховуючи зазначене, Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його робочі органи, до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України, забезпечують виконання завдань цього Фонду.

Згідно з пунктом 1.3. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 26.06.2001 № 13 відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, отже обласні відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і зокрема Черкаське обласне відділення Фонду виступає як суб'єкт владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності.

За приписами ч. 1 ст. 21 Закону № 2240фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок.

Робочі органи відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону № 2240 Страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України. Страхувальник-роботодавець, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку. Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

Згідно із ч. 2 ст. 34 Закону № 1105 передбачено, що страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України. Страхувальник-роботодавець, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.

Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам.

Тобто, ч. 2 ст. 21 Закону № 2240 та ч. 2 ст. 34 Закону № 1105 передбачено, що страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення застрахованим особам. Виплата страхувальниками-роботодавцями матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок власних коштів з подальшим відшкодуванням (погашенням цих витрат) Фондом Законом № 2240 та Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) не передбачена.

На виконання абз. 1 ч. 1 ст. 21 Закону № 2240 розроблено Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління Фонду від 22.12.2010 № 26 (далі - Порядок № 26). Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані страхувальником застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Пунктом 4 Порядку № 26 передбачено, що на підставі рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства про призначення матеріального забезпечення страхувальник-роботодавець нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок.

Згідно з п. 5 Порядку № 26 для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011), із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, завіреною печаткою підприємства.

Робочі органи Фонду повинні перерахувати кошти на окремий поточний рахунок страхувальника, відкритий у порядку, визначеному в ст. 21 Закону № 2240, у сумі, зазначеній у заяві-розрахунку, протягом 10 робочих днів після її надходження (пункт 8 Порядку № 26).

Відповідно до п. 1.2 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 29 (далі - Інструкція № 29) - ця інструкція встановлює порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок. Згідно п. 1.3 Інструкції № 29 перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону № 2240 страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Судом встановлено, що посадовою особою Смілянської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Смілянська МРВД) в період з 08.09.2015 по 16.09.2015 було проведено планову перевірку комунального підприємства «ВОДГЕО» на предмет правомірності використання страхових коштів Фонду за період з 01.01.2013 по 30.06.2015. У ході перевірки встановлено, що відповідачем страхові кошти надані для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам використовувались з порушенням ч. 2 ст. 21 Закону №2240 (діяв до 01.01.2015) та ч. 2 ст. 34 Закону №1105, а саме відповідачем неправомірно використано страхові кошти Фонду в сумі 54880 грн. 21 коп., у тому числі 33585 грн. 56 коп. за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 та 21294 грн. 65 коп. за період з 01.01.2015 по 30.06.2015.

Результати перевірки оформлено актом від 16.09.2015 № 63 (а.с.4-10). Відповідно до акту відмови від підпису акта перевірки та його отримання від 16.09.2015 (а.с.19) відповідач відмовився від підписання акту від 16.09.2015 № 63.

В зв'язку з відмовою посадових осіб відповідача від підписання акту перевірки від 16.09.2015 №63 Смілянською МРВД 18.08.2015 на адресу відповідача було направлено акт перевірки від 16.09.2015 №63 та акт відмови від підпису акта перевірки та його отримання від 16.09.2015, що були отримані відповідачем 23.09.2015, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.20).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 10 Закону №1105 визначено, що Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адмінстративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону. Пунктом 6 ч. 1 ст. 10 Закону №1105 передбачено, що Фонд має право вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування. За приписами ч. 6 ст. 15 Закону №1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Надалі, на підставі акту перевірки позивачем було прийнято рішення про повернення коштів Фонду соціального страхування від 09.10.2015 №33, згідно якого відповідач у десятиденний термін з моменту отримання рішення повинен був перерахувати до бюджету Фонду суму неправомірно використаних коштів за період до 01.01.2015 у сумі 33585 грн. 56 коп., страхові кошти використані з порушенням за період з 01.01.2015, у сумі 21294 грн. 65 коп. та штраф за порушення порядку використання коштів Фонду у сумі 10647 грн. Загальна сума страхових коштів, що підлягає перерахуванню до Смілянської МРВД становить 655527 грн. 21 коп.

Зазначене рішення відповідачем отримано 16.10.2015, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.23). Доказів оскарження зазначеного рішення або скасування його у адміністративному або судовому порядку під час розгляду даної адміністративної справи суду не надано.

Відповідно до ч. 6 ст. 15 Закону № 1105 визначено, що за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

30.10.2015 у зв'язку з невиконанням рішення від 09.10.2015 №33, було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30.10.2015 №35, згідно якого відповідача зобов'язано протягом 10-ти днів, з дня отримання рішення, перерахувати до бюджету Фонду 6815 грн. 00 коп., з яких: 6553грн. - штраф за несвоєчасне повернення страхових коштів; 262 грн. - пеня.

Зазначене рішення було отримано відповідачем 06.11.2015, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.27). Доказів оскарження зазначеного рішення або скасування його у адміністративному або судовому порядку під час розгляду даної адміністративної справи суду не надано.

Згідно з п. 7.1 Інструкції № 29 страхувальник може оскаржити рішення органу Фонду. Страхувальник у письмовій формі звертається до органу Фонду, який прийняв рішення, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана органу Фонду протягом 10 календарних днів з дня отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується. Керівник (заступник керівника) органу Фонду за результатами розгляду скарги приймає вмотивоване рішення та надсилає його страхувальнику протягом 20 календарних днів після отримання скарги. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальник має право звернутися протягом 10 календарних днів з дня отримання рішення про результати розгляду скарги з повторною скаргою до органу Фонду вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для прийняття рішення по скарзі або до суду у встановленому законодавством порядку. Керівник (заступник керівника) органу Фонду може прийняти рішення про продовження строків розгляду скарги страхувальника понад строки, визначені в абзаці третьому цього пункту, але не більше 60 календарних днів, яке направляється страхувальнику до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці третьому цього пункту. Якщо вмотивоване рішення за скаргою страхувальника не надсилається страхувальнику протягом двадцятиденного строку або протягом строку, на який за рішенням керівника органу Фонду або його заступника розгляд продовжено, така скарга вважається повністю задоволеною на користь страхувальника з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь страхувальника, якщо рішення керівника органу Фонду (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано страхувальнику до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці четвертому цього пункту. У разі недотримання страхувальником строку направлення оскарження на рішення органу Фонду, визначеного в абзацах другому та третьому цього пункту, розгляд скарги органом Фонду не здійснюється, про що страхувальник повідомляється письмово.

Відповідно до ч. 5 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

Враховуючи викладене, судом не беруться до уваги посилання відповідача на недоліки акту перевірки, та, як наслідок - нечинність рішень від 09.10.2015 №33 та від 30.10.2015 №35, оскільки ні дії позивача під час проведення перевірки та оформлення її результатів актом від 16.09.2015 № 63, ні рішення від 09.10.2015 №33 та від 30.10.2015 №35 не було оскаржено відповідачем ні у порядку визначеному п. 7.1 Інструкції № 29, ні у порядку встановленому ч. 5 ст. 99 КАС України, а тому вважаються такими, що набрали законної сили і не є предметом розгляду даної адміністративної справи.

Судом під час розгляду справи, за клопотанням представника відповідача, було допитано у якості свідка ОСОБА_10 - голову комісії із соціального страхування КП «Водгео». Проте її пояснення щодо причин не підписання акту перевірки від 16.09.2015 № 63 судом не беруться до уваги, оскільки з її ж пояснень слідувало, що її до директора КП «Водгео» для підписання акту не викликали. Окрім того покази свідка спростовуються актом від 16.09.2015 про відмову від підпису акту перевірки та його отримання.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткова компенсація витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг здійснюється за рахунок бюджету Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані страхувальником застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку, які використовуються страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення застрахованим особам. У разі порушення порядку використання страхових коштів страхувальники та інші отримувачі страхових коштів несуть відповідальність, передбачену ст. 30 Закону № 2240.

Даний висновок суду узгоджується з правовою позицією Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, викладеною у постанові від 19.05.2015, що відповідно до ст. 2442 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, та має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Зважаючи на обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, докази щодо їх підтвердження, а також відсутністю доказів стосовно оскарження або скасування рішень від 30.10.2015 №35 та від 09.10.2015 №33, керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 14, 86, 94, 159-163, 167, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «ВОДГЕО» (вул. Московська, 45, м. Сміла, Черкаська область, 20700, ідентифікаційний код 30794986) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (вул. Б. Вишневецького, 18, м. Черкаси, 18016, ідентифікаційний код 21355026) р/р №37174002001548 в ГУ ДКСУ в Черкаській області, МФО 854018, заборгованість по страховим коштам у сумі 72342 (сімдесят дві тисячі триста сорок дві) грн. 21 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.А. Рідзель

Постанова складена у повному обсязі 08.02.2015.