Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2016 р. Справа № 818/3931/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - М.М. Шаповала,
за участю секретаря судового засідання - К.Є. Цабека,
представника позивача - Т.С. Іванової,
представника відповідача - С.М. Овсянко,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "СНД-Автотранс" про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СНД-Автотранс" (далі - відповідач) адміністративно-господарські санкції у розмірі 7422,22 грн. та пеню у розмірі 1135,26 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач самостійно визначив у своєму звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, однак всупереч вимогам статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. не сплатив їх добровільно у встановлені строки. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня у розмірі 1135,26 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях на позов (а.с. 28-29) та стверджував, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, оскільки в спірних правовідносинах днем виникнення підстав, що дають право на пред'явлення позовних вимог за невиконання в 2014 році нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів є 15.04.2015 року, тобто строк звернення до суду спливає 15.10.2015 року.
Крім того, специфіка роботи підприємства не дає можливості працевлаштовувати інвалідів оскільки підприємство здійснює перевезення пасажирів автомобільним транспортом і працюють тільки водії автотранспортних засобів.
Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи і оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "СНД-Автотранс" зареєстроване як юридична особа та відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" перебуває на обліку в Сумському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно частиною 9 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Стаття 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачає, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Із копії звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік форми № 10-ПІ (а.с. 9) вбачається, що ТОВ "СНД-Автотранс" не було визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, середньомісячна заробітна плата працівників підприємства відповідача становить 1260 грн., фонд оплати праці 133,6 тис. грн., всього середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила 8,8. Сума адміністративно-господарських санкцій становить 7422,22 грн.
Розрахунком суми позову (а.с.6) підтверджується, що за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій пеня становить 1135,26 грн., а всього підлягає стягненню - 8557,48 грн.
Доказів погашення відповідачем заборгованості до суду не надано.
Доводи представника відповідача щодо неможливості створення на підприємстві робочих місць для інвалідів суд визнає такими, що не можуть бути взяті для висновку про правомірність дій відповідача оскільки відповідач мав виконати вимоги діючого законодавства щодо захисту інвалідів в Україні шляхом створення робочих місць для такої категорії працівників, специфіка підприємства дозволяє включати до штату не лише водіїв автотранспортних засобів, а і інші категорії працівників (наприклад - бухгалтер, механік, касир...).
Враховуючи викладене, суд визнає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "СНД-Автотранс" про стягнення заборгованості задовольнити
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СНД-Автотранс" (42342, вул. Набережна, 22, село Косівщина, Сумський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 37105509, розрахунковий рахунок № 26005057002175 в Сумській філії ЗАТ "КБ "ПриватБанк", МФО 337546) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40004, м. Суми, вул. Горького, 2, рахунок № 31212230700002 в ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37970593) 8557,48 грн. (вісім тисяч п'ятсот п'ятдесят сім грн. 48 коп.) за порушення законодавства про захищеність інвалідів в Україні.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 03.02.2016 року.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал