Рішення № 55564480, 01.02.2016, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
924/1499/15
Номер документу
55564480
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" лютого 2016 р.Справа № 924/1499/15

за позовом прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах держави, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області

до 1. Приватного підприємства "Надра-Поділля", с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області

2. Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області, с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області

про визнання недійсним розпорядження, визнання недійсним договору

Головуючий суддя Смаровоз М.В.

Суддя Олійник Ю.П.

Суддя Шпак В.О.

Представники:

прокуратури: ОСОБА_1;

відповідачів: не з'явилися.

У судовому засіданні 01.02.2016р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Прокурор, з урахуванням прийнятої судом заяви про зміну предмету позову від 08.10.2015р., просить суд: визнати недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 535/2006-р від 27.06.2006р.; визнати недійсним договір оренди землі від 03.07.2006р., зареєстрований у Кам'янець-Подільському районному відділі регіональної філії державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за № 0406755680004 від 20.07.2006р.

В обгрунтування позовних вимог прокурор відзначив, зокрема, що розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 535/2006-р від 27.06.2006р. приватному підприємству „Надра-Поділля передано в користування (оренду) земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу загальною площею 7,1214 га, розташовану на території Рудської сільської ради Кам'янець-Подільського району, строком на 49 років. На підставі вказаного розпорядження між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією та ПП „Надра-Поділля 03.07.2006р. укладено договір оренди землі та надано земельну ділянку з земель державної власності площею 7,1214 га, розташовану на території Рудської сільської ради Кам'янець-Подільського району, за яку загальна сума орендної плати в рік становить 284,85 грн. Вказаний договір зареєстровано в Кам'янець-Подільському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 20.07.2006р. за № 0406755680004. Вказане розпорядження та договір оренди землі суперечать вимогам чинного законодавства та підлягають визнанню недійсними, вважає прокурор, враховуючи те, зокрема, що внаслідок непроведення нормативно-грошової оцінки відсутня така істотна умова договору оренди, передбачена ст. 15 Закону України „Про оренду землі, як орендна плата, а саме її законодавчо встановлений розмір, внаслідок чого бюджет Рудської сільської ради недоотримує грошові кошти, чим порушуються інтереси держави. Крім того, як вважає прокурор, в порушення вимог земельного законодавства, розпорядженням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації № 535/2006-р від 27.06.2006р. передача в оренду земельної ділянки із земель державної власності відбулося без розроблення проекту землеустрою.

Таким чином, враховуючи відсутність проведення нормативної грошової оцінки землі, встановлення ставки орендної плати на рівні, нижчому від 3% та визначення, у зв'язку з цим, невірного розміру орендної плати, а отже і відсутність законодавчо обґрунтованої істотної умови договору, спірний договір оренди та розпорядження, за ст. 13 Закону України „Про оцінку земель, а також ст. ст. 203, 215 ЦК повинні бути визнані недійсними. Враховуючи те, що органом, який уповноважений передавати відповідно до законодавства земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб, є Головне управління Держземагентства в Хмельницькій області, а тому останнім було надіслано лист за № 27 22-0.8-7690/2-14 від 14.08.2014р. до ПП „Надра-Поділля з пропозицією привести у відповідність до вимог Податкового кодексу України договір оренди в частині орендної плати за земельну ділянку державної власності та врегулювати вказане питання у добровільному порядку, шляхом укладення до договору оренди додаткової угоди.

Крім того, як стверджує прокурор, Кам'янець-Подільською ОДПІ було надіслано лист за № 1722/22-09-15-03/15 від 11.02.2015р. до ПП „Надра-Поділля з вимогою приведення у відповідність розміру орендної плати за земельну ділянку у відповідність до вимог чинного законодавства. Однак, відповідачем, на даний час, жодних заходів щодо внесення змін до вказаного договору у відповідності до вимог Податкового кодексу України не вжито. Встановлено, що у зв'язку з прийняттям розпорядження Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією № 535/2006-р від 27.06.2006р. та укладенню договору оренди земельної ділянки від 03.07.2006р. без проведення нормативно-грошової оцінки землі, яка є обов'язковою, орендна плата за користування вказаною земельною ділянкою значно занижена, що призводить до ненадходження коштів у належному розмірі до бюджету.

Враховуючи вищевикладене, прокурор просить суд задовольнити позов.

Представник відповідача 1 (приватного підприємства "Надра-Поділля") в судовому засіданні 16.11.2015р. просив суд надати йому час для підготовки відзиву на позов та у звязку з можливістю мирного врегулювання спору. Однак, в усі наступні судові засідання представник приватного підприємства "Надра-Поділля" не зявився, відзиву на позов не подав. При цьому ухвали суду (в тому числі і ухвалу про відкладення розгляду справи на 01.02.2016р.) надіслано на юридичну адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, однак, ухвали не було вручено відповідачеві 1 у зв'язку із закінченням терміну зберігання. Тому вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Відповідно, неявка належним чином повідомленого відповідача не перешкоджає розгляду справи за його відсутності, враховуючи відсутність підстав для відкладення розгляду справи згідно з ч.1 ст.77 ГПК України та закінчення строку вирішення спору, встановленого ст.69 ГПК України. Така ж правова позиція викладена у п.п.3.9.1., 3.9.3, п.п. 3.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р.

Представник Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (відповідача 2) проти позову заперечує, відзначаючи, зокрема, що згідно із ст. 274 та ст. 277 Податкового кодексу України встановлено ставки земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено (до яких відноситься земельна ділянка орендована відповідачем) та ставки податку (що враховуються при розрахунку орендної плати) за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, тобто законодавець визначив два окремі види нарахування плати за землю.

За таких обставин, розмір орендної плати за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативно грошова оцінка яких не проведена, розраховується на підставі нормативної грошової оцінки ріллі по області (в даному випадку місце розташування оспорюваної земельної ділянки є Хмельницька область). Також, як вказує відповідач 2, згідно зі ст. 288 Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Таким чином, у вищевказаній нормі законодавець, визначаючи мінімально встановлений розмір орендної плати, надав сторонам договору оренди можливість визначати її розмір відповідно до нормативної грошової оцінки площі ріллі по області. Разом з тим, як стверджує відповідач 2, в матеріалах справи міститься довідка за підписом начальника Відділу Держземагентства в Кам'янець-Подільському районі ОСОБА_2 № 10-2214-02-2872/2-15 від 11.06.2015р., де зазначено нормативно грошову оцінку за 1 га ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2015р. Пунктом 2.19 постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2011 № 6 визначено, що згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Крім того, як зазначено у ст. 30 Закону України „Про оренду землі, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Отже, скасування розпорядження голови райдержадміністрації, яке передувало укладенню договору оренди з відповідачем, з підстав, зазначених у позові, є безпідставним, так як орендодавець при вчиненні своїх дій дотримувався чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, представник Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області просить суд відмовити у позові.

Крім того, представником другого відповідача подано клопотання, в якому просить суд залучити до участі в даній справі в якості третьої особи відділ Держгеокадастру в Камянець-Подільському районі. В обгрунтування клопотання відповідач посилається, зокрема, на те, що вказана особа брала участь у розробці проектів спірних розпорядження та договору.

З приводу клопотання щодо залучення до участі в даній справі в якості третьої особи відділу Держгеокадастру в Камянець-Подільському районі судом відзначається, що відповідно до ст.27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Також, згідно з пунктом 1.6. постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції № 18 від 26.12.2011 року, у вирішенні питання щодо наявності юридичного інтересу у третьої особи суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.

З огляду на викладене, суд вважає, що оскільки відповідачем не доведено, що рішення у даній справі може вплинути на права або обов'язки відділу Держгеокадастру в Камянець-Подільському районі, відсутні підстави для задоволення клопотання другого відповідача щодо залучення до участі в даній справі в якості третьої особи відділу Держгеокадастру в Камянець-Подільському районі.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.

Директор ПП „Надра-Поділля ОСОБА_3 звернувся з листом від 14.06.2006р., адресованим голові Кам'янець-Подільської райдержадміністрації ОСОБА_4, в якому просить розглянути питання щодо надання в оренду земельної ділянки площею 6,50 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Рудської сільської ради за межами с. Цвіклівці.

Відповідно до розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області № 535/2006-р від 27.06.2006р. „Про надання в оренду земельної ділянки ПП „Надра-Поділля, вирішено: надати ПП Надра-Поділля в оренду строком на 49 років земельну ділянку із земель запасу Рудської сільської ради, що розташована за межами населених пунктів, загальною площею 7,1214 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Також, вирішено: орендну плату за вказану земельну ділянку встановити ПП „Надра-Поділля 40 грн. в рік за 1 га, яку вносити в рівних частках щомісячно до 30 числа наступного за звітній період на розрахунковий рахунок Рудської сільської ради; до користування земельною ділянкою приступити після укладення у встановленому порядку договору оренди землі та відповідної державної реєстрації; районному відділу земельних ресурсів внести зміни до земельно-облікових документів.

На підставі розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області № 535/2006-р від 27.06.2006р. „Про надання в оренду земельної ділянки ПП „Надра-Поділля 03.07.2006р. між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області (орендодавцем) та приватним підприємством „Надра-Поділля (орендарем) укладено договір оренди землі (зареєстрований в Кам'янець-Подільському районному відділі регіональної філії державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України 20.07.2006р. за № 0406755680004, далі -договір), відповідно до умов якого орендодавець на підставі розпорядження голови райдержадміністрації № 535/2006-р від 27.06.2006р. надає, а орендар приймає в платне користування земельну ділянку із земель запасу, що розташована на території Рудської сільської ради, за межами населених пунктів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (розділ 1 договору).

Розділ 2 договору передбачає, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,1214 га, в тому числі пасовище 7,1214 га.

Договір укладається на строк 49 років, починаючи з дати його реєстрації. Повернення орендованої земельної ділянки орендарем та прийняття її орендодавцем здійснюється протягом одного місяця з дня закінчення строку договору (розділ 3).

Розділом 4 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі. Грошова плата вноситься на розрахунковий рахунок Рудської сільської ради в розмірі 284,85 грн. на рік. Загальна сума оренди становить 13957, 65 грн., періодичність внесення орендної плати відповідно до Законів України „Про плату за землю, „Про орендну плату, „Про державний бюджет на відповідний рік. Орендна плата справляється також і у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору. У разі визнання договору оренди недійсним, одержана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди земельної ділянки не повертається. Розмір орендної плати переглядається щороку у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Розділом 5 визначені умови використання земельної ділянки, де вказано, що земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення.

Розділом 6 встановлені умови і строки передачі земельної ділянки в оренду, де вказано, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення.

Розділом 9 договору визначені інші права та обовязки сторін, де вказано, що орендодавець має право, зокрема: вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, збільшення розмірів орендної плати відповідно до законодавства України тощо.

Розділом 10 договору визначена зміна умов договору і припинення його дії, де вказано, що сторони домовляються, що зміна умов договору можлива за письмової взаємної згоди сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.

До договору додані: Додаток № 1 „План (схема) земельної ділянки, переданої в оренду ПП „Надра-Поділля для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Рудської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області; Додаток № 3 „Кадастровий план земельної ділянки , передано в оренду ПП Надра-Поділля.

03.07.2006р. Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області (орендодавцем) та приватним підприємством „Надра-Поділля (орендарем) складено акт приймання-передачі земельної ділянки про те, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 03.07.2006р. орендодавець передав, а орендар прийняв земельну ділянку загальною площею 7,1214 га, що розташована на території Рудської сільської ради (за межами населених пунктів).

Начальник Відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області надав відповідь на запит № 10-2214-0.7-2854/2-15 від 08.06.2015р., адресовану прокурору Кам'янець-Подільського району, в якій повідомив про те, що надати довідку про вартість нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, наданої ПП „Надра-Поділля, є неможливим, оскільки за межами населених пунктів Рудської сільської ради оцінка не проводилась.

У листі № 27-22-0.8-7690/2-14 від 14.08.2014р. в.о. начальника Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, адресованому ПП „Надра-Поділля, зазначено про те, що відповідно до пп. 288.5.1. підпункту 288.5ст. 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки. Враховуючи вищевикладене, як вказано у листі, та з метою недопущення втрат бюджету, Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області пропонує переглянути договір оренди земельної ділянки державної власності, укладений між Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією та ПП „Надра-Поділля, зареєстрований 20.07.2006р., а саме внести зміни в частині розміру орендної плати, встановивши річну суму відповідно до Податкового кодексу України. Крім того, у листі Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області не пізніше ніж у місячний термін звернутися до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області для укладення додаткової угоди до договору оренди.

Голова комісії з реорганізації Кам'янець-Подільської ОДПІ звернувся з листом № 1722/22-09-15-03/15 від 11.02.2015р., адресованим керівнику ПП „Надра-Поділля, в якому повідомлено про те, що відповідно до пп. 288 1 ст. 288 податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. із змінами і доповненнями, головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області надано перелік орендарів, в яку сума орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться на території Рудської сільської ради площею 7,1214 га у 2015 році становить 6137,21 грн. Враховуючи вищевикладене, та з метою забезпечення виконання вимог норм пп.288.5.1. п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. із змінами і доповненнями в частині мінімального розміру суми орендної плати, Кам'янець-Подільська ОДПІ зобовязує подавати уточнену податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2014 рік та до 20 лютого 2015 р. податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік із річною сумою орендної плати в розмірі вищеозначених сум із подальшим внесенням змін до діючого договору оренди землі.

В.о. начальника Кам'янець-Подільської ОДПІ у листі № 7556/9/22-09-03-1513 від 10.06.2015р., адресованому прокурору Кам'янець-Подільського району раднику юстиції зазначив, зокрема, про те, що ПП „Надра-Поділля річна сума орендної плати на 2015 рік за земельну ділянку, що знаходиться на території Рудської сільської ради, площею 7,1214 га становить 446,19 грн. Також, зазначено про те, що розмір орендної плати, встнаовлений у договорах оренди по вищевказаній земельній ділянці, не відповідає вимогам Податкового Кодексу України -3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, як вказано у листі, Кам'янець-Подільською ОДПІ було надіслано листи вказаним субєктам господарювання щодо приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства.

Начальником Відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі надано відповідь на лист № 10-2214-02-2872/2-15 від 11.06.2015р., адресовану прокурору Кам'янець-Подільського, в якій повідомлено про те, що нормативно грошова оцінка 1 га ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2015 рік із урахуванням коефіцієнта індексації 3,997, рілля 1,756) становить 28748,72 грн. Також, як зазначено у листі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки ПП „Надра-Поділля, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,1214 га, яка розташована на території Рудської сільської ради, складає 204731,16 грн. Враховуюче зазначене, мінімальний розмір орендної плати - 6141,93 грн.

Досліджуючи надані по справі докази та пояснення сторін, судом приймається до уваги таке.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" (в редакції, чинній на час прийняття спірних розпорядження та договору) виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Частинами 1, 2 ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України та статті 7 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Статтею 13 (п.7 ч. 1) Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Відповідно до частини 3 статті 122 Земельного кодексу України в редакції чинній, на час прийняття спірного розпорядження районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент винесення спірного розпорядження) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Аналогічна правова позиція у п.2 Розяснення Президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів".

Крім того, згідно з ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5 , 6 ст.203 цього кодексу. Частина 1 ст. 203 Цивільного кодексу України визначає, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно з ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі" .

Згідно з ст.13 Закону України "Про оренду землі" від (в редакції, чинній на час прийняття спірних розпорядження та договору), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Приписами ст. 15 вищевказаного Закону у редакції, чинній на момент укладення оспорюваного договору, визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

Відповідно, орендна плата є істотною умовою договору оренди.

Згідно ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

За змістом ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Судом враховується, що згідно з ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" (в редакції, чинній на час прийняття спірних розпорядження та договору) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Частиною 1 статті 13 вищевказаного Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка обов'язково проводиться, зокрема, у разі визначення орендної плати за землі державної та комунальної форми власності. Відповідно, нормативна грошова оцінка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності. Така ж правова позиція у постановах Верховного Суду України від 20.05.2015р. по справі № 916/2294/14 та від 08.04.2015р. по справі № 916/2439/14, обов'язковість яких визначена ст. 111-28 ГПК України.

Крім того, згідно з ч.3 ст. 18 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою, згідно з ч. 2 ст. 20 цього Закону дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Згідно ст.23 цього Закону технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, за межами населених пунктів - районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

З вищенаведених положень вбачається, що обовязок зі сплати орендної плати є нормативно регульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням з порушенням умов та порядку, передбачених чинним законодавством; дотримання порядку визначення орендної плати відповідно до проведеної нормативної грошової оцінки є чинником економічного регулювання земельних відносин, визначення економічно обґрунтованих надходжень до місцевих бюджетів та можливості подальшої індексації відповідних надходжень, виконання вимог статті 627 Цивільного кодексу України щодо справедливості укладеного договору шляхом забезпечення застосування рівного підходу при визначенні орендної плати незалежно від особи учасника правовідносин.

Однак, всупереч зазначеним нормам, відсутня затверджена документація щодо нормативної горшової оцінки, розробленої юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою, відсутній витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, виданий відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Таким чином, враховуючи вимоги законодавства (зокрема, ст.ст. 13, 18, 20, 21, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст. 15 Закону України "Про оренду землі"), правові позиції, наведені в постановах Верховного Суду України від 20.05.2015р. по справі № 916/2294/14 та від 08.04.2015р. по справі № 916/2439/14, судом відзначається, що зазначення у розпорядженні Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області № 535/2006-р від 27.06.2006р. та в укладеному між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області та приватним підприємством „Надра-Поділля договорі оренди землі від 03.07.2006р. розміру орендної плати без попереднього проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки є неправомірним. Наведеним спростовуються доводи другого відповідача щодо дотримання ним як орендодавцем чинного законодавства. Відтак, оспорювані розпорядження та договір підлягають визнанню недійсними.

Судом враховується, що зважаючи на норми статті 236 Цивільного кодексу України і ч.3 ст. 207 Господарського кодексу України, зобов'язання за визнаним недійсним договором оренди припиняються на майбутнє. Тому спірний договір оренди підлягає визнанню недійсним з припиненням його дії на майбутнє. Аналогічна правова позиція у п.2.29 Постанови Пленуму ВГСУ № 6 від 17.05.2011р. Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 49 ГПК України у звязку з задоволенням позовної вимоги про визнання недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації на другого відповідача покладається судовий збір за означену вимогу у розмірі 1218 грн.; у звязку з задоволенням позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди землі від 03.07.2006р. на кожну із сторін договору (на обох відповідачів) покладається судовий збір за зазначену вимогу у рівних частинах (по 609 грн.). Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з приватного підприємства "Надра-Поділля" в доход Державного бюджету України судовий збір в розмірі 609 грн., а з Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області в розмірі 1827 грн.

Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області № 535/2006-р від 27.06.2006р. „Про надання в оренду земельної ділянки ПП „Надра-Поділля.

Визнати недійсним укладений між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області та приватним підприємством „Надра-Поділля договір оренди землі від 03.07.2006р. (зареєстрований в Кам'янець-Подільському районному відділі регіональної філії державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України 20.07.2006р. за № 0406755680004) з припиненням його дії на майбутнє.

Стягнути з приватного підприємства "Надра-Поділля" (с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, ідентифікаційний код 33651278) в доход Державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації доходів 22030001, отримувач коштів - УДКСУ у м. Хмельницькому, на рахунок отримувача №31218206783002, код отримувача 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 609 грн.

Видати наказ.

Стягнути з Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, вул. Матросова, буд. 30, ідентифікаційний код 21319591) в доход Державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації доходів 22030001, отримувач коштів - УДКСУ у м. Хмельницькому, на рахунок отримувача №31218206783002, код отримувача 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 1827 грн.

Видати наказ.

Повний текст рішення складено 08.02.2016р.

Головуючий суддя М.В. Смаровоз

Суддя Ю.П. Олійник

Суддя В.О. Шпак

Віддрук. 3 прим.: 1 - до справи; 2 - відповідачу 1 (32319, Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н, с. Слобідка-Кульчієвецька); 3 - відповідачу 2 (32301, Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Троїцька, буд. 4).