Рішення № 55564436, 04.02.2016, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
04.02.2016
Номер справи
925/1998/15
Номер документу
55564436
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" лютого 2016 р.Справа № 925/1998/15

За позовом Черкаської міської ради

до товариства з обмеженою відповідальністю "ЕлектроАрсенал"

про внесення змін до договору

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Биченко М.О.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 31.12.2015;

від відповідача: не зявився

Черкаська міська рада звернувся до господарського суду Черкаської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ЕлектроАрсенал" про внесення до укладеного між Черкаською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "ЕлектроАрсенал" договору оренди землі від 02.10.2007, зареєстрованого 11.10.2007 у Черкаській регіональній філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України за № 040777500258, таких змін:

Пункт 5 договору викласти в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.11.2014 №01-09/8600 становить 2073398,25 (два мільйони сімдесят три тисячі триста девяносто вісім) грн. 25 коп. землі промисловості.".

Пункт 9 договору викласти в наступній редакції:

"За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 77690,00 (сімдесят сім тисяч шістсот девяносто) грн. землі промисловості.

В разі використання земельної ділянки з порушенням земельного законодавства або умов договору оренди, орендар сплачує орендодавцю штраф за кожен день з моменту вчинення порушення або його виявлення (якщо момент вчинення встановити неможливо) і до моменту його усунення. Штраф сплачується із розрахунку 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік".

В обґрунтування позову позивач вказав на необхідність приведення умов договору оренди землі від 29.07.2010 в частині передбачених ним нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, розміру орендної плати і її суми у відповідність з вимогами рішень Черкаської міської ради від 13.05.2010 № 5-656 Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси, від 13.05.2010 № 5-657 Про плату за оренду землі, вимогами Податкового кодексу України та іншого чинного законодавства.

Ухвалою від 17.12.2015 господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву Черкаської міської ради до розгляду, порушив провадження у цій справі і призначив її розгляд у судовому засіданні на 10 годину 15 хвилин 14.01.2016 у приміщенні господарського суду Черкаської області.

Ухвалою від 14.01.2016 господарський суд Черкаської області відклав розгляд справи на 10 годину 15 хвилин 04.02.2016 в приміщенні господарського суду Черкаської області.

У засіданні суду, яке відбулося 04.02.2016, представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав.

Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, призначеного ухвалою від 14.01.2016 на 10 годину 15 хвилин проте його представник у це судове засідання не зявився і про причини незявлення господарський суд не повідомив. Натомість відповідач подав до господарського суду відзив на позовну заяву, яким заперечив проти позовних вимог, оскільки вважає, що Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01.01.2011, не має зворотної сили в часі, тому не може застосовуватися до укладеного між сторонами у 2007 році договору оренди землі, бо це б суперечило ст. 58 Конституції України, згідно з якою закони не мають зворотної дії у часі. Незаконним на думку відповідача є посилання позивача у позові на ст. 188 Господарського кодексу України, оскільки останній згідно з його ст. 4 не регулює земельні відносини. За твердженням відповідача ані чинне законодавство, яке регулює земельні відносини, ані укладений між сторонами договір оренди землі не передбачають права орендодавця змінювати розмір орендної плати в односторонньому порядку і не встановлюють обовязку орендаря вносити зміни до договору в частині збільшення процентної ставки орендної плати на вимогу орендодавця, яка суперечить договору. Також відповідач не погодився з доводами позивача про те, що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою органами місцевого самоврядування ціною цієї послуги, оскільки орендна плата за землю не є тарифом на послуги і її зміна всупереч умовам договору за Законом України Про місцеве самоврядування не відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування.

Незявлення представника відповідача у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд Черкаської області

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2007 року Черкаська міська рада як орендодавець і товариство з обмеженою відповідальністю "ЕлектроАрсенал" як орендар уклали між собою договір оренди землі (далі договір від 02.10.2007), згідно з яким орендодавець на підставі рішень Черкаської міської ради від 05.07.2007 №2-753 надав орендарю, а останній прийняв в строкове платне користування строком на 49 років земельну ділянку по вул. Громова, 146/10 площею 7359 кв. м. під виробничу базу з виготовлення та ремонту електрообладнання.

Пункти 5 і 9 договору від 02.10.2007 його сторони виклали в такій редакції:

Пункт 5: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Черкаського міського управління земельних ресурсів №592-гр.-2007 від 22.08.2007 становить 874176,00 (вісімсот сімдесят чотири тисячі сто сімдесят шість) грн.".

Пункт 9. "За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі.

Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється згідно розрахунку Черкаської міської ради в розмірі 2% від нормативної грошової оцінки і на час укладання договору становить 17484,00 (сімнадцять тисяч чотириста вісімдесят чотири) грн.

У разі використання земельної ділянки з порушенням земельного законодавства або умов договору оренди землі, в тому числі при перевищенні термінів освоєння земельної ділянки, орендна плата становить 10% від нормативної грошової оцінки. Орендар сплачує орендну плату у вказаному розмірі за весь період часу з моменту вчинення порушення, або його виявлення (якщо момент вчинення порушення встановити не можливо) і до моменту його усунення, про що зазначається в умовах договору оренди землі".

У пунктах 10 та 13 договору від 02.10.2007 його сторони передбачили такі умови:

Пункт 10. "Обчислення розміру грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення, функціонального використання та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством за затвердженою Кабінетом Міністрів України формою, що заповняється під час укладення або зміни договору оренди чи продовження його дії.".

Пункт 13. "Умови цього договору про розмір орендної плати переглядаються у разі:

зміни умов господарювання, що тягне за собою зміну цільового призначення або функціонального використання земельної ділянки або її частини;

зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

невиконання орендодавцем обовязків щодо повідомлення орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, якщо це спричинило перешкоди у користуванні орендованою земельною ділянкою;

в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

В разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.

В інших випадках у встановленому порядку вносяться зміни до цього договору.".

На час укладення договору від 02.10.2007 сторони керувалися чинними на той час нормативно-правовими актами, що регулюють правовідносини, повязані з орендою землі, та нормативною грошовою оцінкою землі у м. Черкаси.

Рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 № 5-656 Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси була затверджена нова базова вартість одного квадратного метра землі у м. Черкаси в розмірі 127,48 грн., у звязку з чим нормативна грошова оцінка орендованої за договором від 02.10.2007 земельної ділянки по вул. Громова, 146/10 у м. Черкаси площею 7359 кв. м. з 17.05.2011 склала 2073398,25 грн., а з 01.01.2015 з урахуванням індексації 2589674,41 грн.

Згідно з рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 №5-657 Про плату за оренду землі розмір орендної плати за користування відповідачем орендованою за договором від 02.10.2007 земельною ділянкою з 13.09.2011 становить 3% від її нормативної грошової оцінки, що у грошовому виразі у 2015 році становило 77690.00 грн. (2589674,41 грн. х 3% : 100%) за рік.

Пункт 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України передбачає, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1 не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;

288.5.2 не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки".

288.5.3 може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Статтею 30 Закону України Про оренду землі встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У звязку із збільшенням за вказаними вище рішеннями Черкаської міської ради нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки і розміру орендної плати та вимогами п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України позивач й запропонував вказані ним у позові зміни до договору від 02.10.2007.

В досудовому порядку сторони згоди на внесення запропонованих позивачем у позові змін до договору 02.10.2007 не досягли, у звязку з чим й виник даний спір.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За змістом частин 1 та 2 статті 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Як уже зазначалося вище згідно з п. 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Пунктом 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Частиною 2 ст. 18 Закону України Про оцінку земель встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Відповідно до вимог статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

За умовами пункту 13 договору від 02.10.2007 розмір орендної плати збільшується у разі, зокрема, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів.

Отже, нормами чинного законодавства (ст. 30 Закону України Про оренду землі) та передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у таких правовідносинах, тому посилання відповідача на те, що зміна методики розрахунку, зміна централізованих цін і тарифів, прийнятих пізніше ніж укладений договір, не мають зворотної дії в часі з посиланням на приписи ч. 1 ст. 58 Конституції України, є безпідставними.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20.11.2012 у справі № 28/5005/640/2012, від 20.08.2013 у справі № 5009/3430/12, яка відповідно до приписів статті 11128 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та всіх судів України, а суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Таким чином, наразі згідно з приведеними вище нормами чинного законодавства розмір орендної плати є істотною умовою договору оренди землі. Розмір орендної плати за договором оренди землі має відповідати встановленим Податковим кодексом України граничним розмірам орендної плати за землю та розмірам орендної плати за землю, встановленим відповідним органом місцевого самоврядування щодо земель комунальної власності.

Відтак зміна розміру орендної плати за землю є підставою для обовязкового внесення відповідних змін до договору оренди землі.

Разом з тим, зміна органом місцевого самоврядування нормативної грошової оцінки землі не є законодавчою зміною граничного розміру орендної плати. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею як базова величина для визначення конкретної суми орендної плати. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися зі зміною розміру орендної плати, а є лише її передумовою, тому сторонами договору оренди землі має застосовуватися чинна нормативна грошова оцінка землі у період, за який сплачується орендна плата, без внесення змін до договору оренди землі.

Крім того, запропонована позивачем у позові нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки за 2015 рік у сумі 2073398,25 грн. у 2016 році у звязку із її індексацією буде становити іншу суму.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 Цивільного кодексу України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Ні за чинним законодавством ні за умовами п. 13 договору від 02.10.2007 внесення запропонованих позивачем змін до п. 5 цього договору щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є обовязковим.

Штраф, вказаний позивачем у другому абзаці запропонованої ним редакції пункту 9 договору від 02.10.2007, за використання земельної ділянки з порушенням земельного законодавства або умов договору оренди землі у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки не передбачений ні чинним законодавством ні типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 із змінами і доповненнями.

Позивач не привів у позові жодного обґрунтування щодо необхідності внесення змін до договору від 02.10.2007 в частині встановлення цього штрафу.

За таких обставин позов підлягає задоволенню лише в частині внесення змін до п. 9 договору від 02.10.2007 щодо розміру орендної плати за земельну ділянку.

За подання Черкаською міською радою позову її департамент архітектури, містобудування та інспектування за платіжним дорученням від 16.11.2015 №1230 сплатив 1218 грн. судового збору.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради пропорційно розміру задоволених позовних вимог підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача 304 грн. 50 коп. витрат на сплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Черкаської області

ВИРІШИВ:

Позов Черкаської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "ЕлектроАрсенал" про внесення змін до договору задовольнити частково.

Внести до укладеного між Черкаською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "ЕлектроАрсенал" договору оренди землі від 02.10.2007, зареєстрованого 11.10.2007 у Черкаській регіональній філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України за № 040777500258, такі зміни:

Пункт 9 договору викласти в наступній редакції:

"За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ЕлектроАрсенал" (вул. Громова, 146/10, м. Черкаси, 18028, ідентифікаційний код 33456885) на користь департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради (вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 38715770) - 304 грн. 50 коп. витрат на сплату судового збору.

Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено і підписано 08.02.2016.

СУДДЯ М.В. Дорошенко