Постанова № 55556420, 18.08.2015, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
18.08.2015
Номер справи
439/705/15-а
Номер документу
55556420
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Бродівський районний суд Львівської області

10 м. м. Броди Бродівський район Львівська область Україна 80600

Справа № 439/705/15-а

Категорія 88

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.08.2015

18 серпня 2015 року

Бродівський районний суд Львівської області в складі:

головуючої - судді Бунда А.О.,

при секретарі Музичка Л.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Броди адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з даним позовом, де в обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 01 квітня 2014 року їй призначено пенсію державного службовця. Для нарахування пенсії 01.04.2014 року до УПФУ у Бродівському районі були надані всі необхідні документи, у тому числі Довідка про складові заробітної плати №125/03-01 від 31.03.2014 року (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», видану виконавчим комітетом Бродівської міської ради. 15 квітня 2015 року позивачка звернулася в управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням графи «інші виплати» Довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». 28 квітня 2014 року позивачка отримала відповідь від УПФУ у Бродівському районі з відмовою у перерахунку пенсії. Зсилаючись на ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ч. 2 ст. 33, ст.37 Закону України «Про державну службу», частину 1 ст. 1, ст.2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачка вважає, що при визначенні розміру пенсії управлінням Пенсійного фонду у Бродівському районі безпідставно не були враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю та суму індексації заробітної плати, а також суму компенсації за невикористану відпустку з яких нараховувався і сплачувався єдиний соціальний внесок. Внаслідок таких необгрунтованих дій розмір пенсії позивачки суттєво зменшений.

У звязку з вищенаведеним, просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду у Бродівському районі, щодо неврахування при визначенні розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку протиправними. Зобов'язати відповідача: здійснити перерахунок пенсії з 01 квітня 2014 року та врахувати при перерахунку пенсії з 01 квітня 2014 року виплати на суму 51862 грн.20 коп. вказані у графі «інші виплати» (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, грошова винагорода за багаторічну сумлінну працю, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку), які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих виплат;виплатити заборгованість з виплати пенсії з 01.04.2014 року, що виникла внаслідок протиправного неврахування відповідачем при визначенні розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку і виплачувати пенсію з урахуванням вказаних сум.

Відповідач подав суду заперечення проти позовних вимог ОСОБА_1 зміст яких зводиться до наступного.

З 01.04.2014 року гр. ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком на підставі Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування при загальному стажі роботи 38 р. 1 міс. 28 дн., з них в органах місцевого самоврядування 11р. 11 міс. 16 дн. Одночасно із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 було подано довідку про складові заробітної плати від 31.05.2014 №126/01-01, від 31.03.2014р.№125/03-01.Форма довідки затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670». Порядок визначення заробітної плати для нарахування пенсії державних службовців як тим, що працюють і тим, що не працюють на час перерахунку пенсії, врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» У пункті 4 Постанови №865 визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховують у відповідних розмірах для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років, не включені до складових заробітної плати, які враховують під час перерахунків пенсій у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Таким чином, відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а тому, враховуючи положення статті 33 Закону «Про державну службу» матеріальна допомога (на оздоровлення; для вирішення соц. побутових питань) не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою. 15.04.2015р. ОСОБА_1 звернулась із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням інших виплат. Однак, відповідно до ст. 37-1 Закону «Про державну службу» лише у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Останній перерахунок пенсій державних службовців було проведено з 01.02.2008 р. у звязку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 34, якою підвищено заробітну плату державним службовцям. Станом на 15.04.2015 р. жодних рішень Уряду України щодо підвищення заробітної плати державним службовцям не приймалось. Тому вважає, що підстав для проведення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 немає, тому просять суд відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.

В судовому засіданні позивач позов підтримала, дала пояснення аналогічні наведеним у фабулі позовної заяви. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача представник управління Пенсійного фонду у Бродівському району позов не визнала дала пояснення аналогічні зазначеним у запереченні. Просить у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.04.2014 р. звернулася до управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі із заявою про призначення пенсії (а.с.33).

З оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що при зверненні із даною заявою позивачка подала розширену довідку про заробітну плату з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, довідка складена 31.03.2014 р. за №125/03-01 на підставі особових карток про нараховану та утриману заробітну плату (особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату та відповідає формі, затвердженій постановою правління ПФУ від 14.02.2011 р. №5-1 (а.с.5-7).

На підставі поданої заяви ОСОБА_1 із врахуванням вищевказаної довідки управління ПФУ у Бродівському районі видало розпорядження №131176 від 08.04.2014 р. про призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01.04.2014 р. в розмірі 3520 грн. (а.с.24)

15.04.2015 року позивачка звернулася в управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, оскільки при призначені їй пенсії дані показники не були враховані (а.с.8). Листом № 1350/03 від 24.04.2015р. (а.с.9) відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні такого перерахунку.

Суд вважає, що відповідач при призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця безпідставно не врахував сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України Про оплату праці» встановлено, шо заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислуг}- років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати грошова винагорода за багаторічну сумлінну працю, компенсація за невикористану відпустку входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, шо враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованої особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Виходячи з наведено суд вважає, що дії відповідача щодо відмови при призначенні пенсії врахувати суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку є протиправними, тому є всі правові підстави для задоволення позову.

На підставі ст.ст.33,37 Закону України «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.11,159-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі щодо неврахування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку у проведенні перерахунку та доплати визначеної пенсії протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі провести з 01.04.2014 року перерахунок та виплату недорахованої пенсії ОСОБА_1, з врахуванням в заробіток для обчислення пенсій суму 51862 грн. 20 коп., виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексацію заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку та виплачених сум пенсії.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_2судді