Справа №295/15581/15-а
Категорія 82
2-а/295/60/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.01.2016 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого - судді Перекупка І.Г.,
при секретарі Барашивець Т.С.,
за участю позивача ОСОБА_1,
за участю представника відповідача Шатківську А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у Богунському районному суді м. Житомир справу за позовом ОСОБА_1 - директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Євровибухпром» до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про скасування постанови № 230/72/39368391 від 21.10.2015 р. по справі про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
До Богунського районного суду м. Житомира звернувся ОСОБА_1, директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Євровибухпром» (далі ТОВ «Євровибухпром») до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі Житомрської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області) про скасування постанови № 230/72/39368391 від 21.10.2015 р. по справі про адміністративне правопорушення. В обґрунтування позовних вимог вказав, що 20.10.2015 р. головним державним інспектором відділу адміністрування єдиного внеску Топольницькою Н.М. за місцем знаходження Житомирської ОДПІ на нього, керівника ТОВ «Євровибухпром» ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 230/72/39368391 в якому було зазначено про вчинення правопорушення, а саме несвоєчасне подання звіту про суми нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень 2015 р., чим порушено п. 4 ч. 2. ст. 6 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 р. зі змінами та доповненнями, строк подачі звіту до 20.08.2015 р., фактично звіт подано 21.08.2015 р. згідно акту №1593/17-06/393683921 від 20.10.2015 р.
Постановою по справі про адміністративне правопорушення № 230/72/39368391 від 21.10.2015 р. серія АЕ № 013748 в. о. начальника Житомирської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області Макаренко С.Д., його, керівника ТОВ «Євровибухпром» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч. 1 ст. 165-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 510,00 грн.
Позивач не погоджується із обґрунтованістю та законністю висновків викладених в протоколі про адміністративне правопорушення №230/72/39368391 та постанові по справі про адміністративне правопорушення №230/72/39368391, та просить скасувати постанову №230/72/39368391 від 21.10.2015 р. винесену щодо нього в. о. начальника Житомирської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області Макаренко С.Д.
У судовому засіданні позивач підтримав викладені у позові вимоги та суду пояснив, що на практиці програма 1С не здійснює заокруглення значень єдиного внеску за алгоритмом програми «M.E.Doc» і програми фіскального органу, що перевіряє відомості електронного документу. Відтак можуть виникати розбіжності в сумі до однієї копійки. Цього достатньо щоб програмне забезпечення ДПС при обробці відомостей із звітності страхувальника не приймало звіт і не вносило ці відомості до Реєстру застрахованих осіб. Відтак прогалини у алгоритмі розрахунків різних програмних продуктів, призвело до того, що для виправлення помилки згідно вимог необхідно здійснювати пошук, перевірку всіх нарахованих сум єдиного внеску по кожній застрахованій особі та ручний перерахунок для здійснення заокруглення суми вбік збільшення на одну копійку. Про наявність даної некоректної роботи програм 1С та «M.E.Doc» позивачу, як керівнику підприємства стало відомо після отримання другої квитанції та ретельного вивчення проблеми. Відтак з'ясувалося, що з цією проблемою зіштовхнулися інші платники податків, а податковий орган знаючи про цю проблему формально використовує її у практиці застосування штрафних санкцій до платників податків. При цьому не вирішується питання зняття контролю графи «Сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць» по рядках з типом нарахувань 10, а саме надання дозволу для різниці в одну копійку. Натомість розробник програми «M.E.Doc» повідомляв користувачів програми про вирішення питання шляхом зняття контролю.
З огляду на вище зазначене фіскальний орган з формальних підстав, а саме розбіжності у нарахуваннях в одну копійку, не забезпечує програмно прийняття електронних звітів, змушує платника податків в ручному режимі шукати розбіжності і виправляти суми нарахувань з заокругленням в сторону збільшення на одну копійку.
Відтак причиною повторного подання 21.08.2015 р. ТОВ «Євровибухпром» звіту про суми нарахування заробітної плати (доходів), грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів є не факт несвоєчасного подання цього звіту до 20.08.2015 р., а необґрунтоване не прийняття 19.08.2015 р. відомостей звіту в електронному вигляді до Реєстру застрахованих осіб з автоматичними розрахунками сум єдиного внеску. За відсутності альтернативи для платника податку при вирішенні описаної проблеми і для упередження можливого застосування більших фінансових санкцій, платник податків вимушений утримуватися від оскарження необґрунтованої відмови у прийнятті звіту з розбіжністю до однієї копійки і подає повторний звіт з відповідним ручним коригуванням округленням в сторону збільшення на одну копійку.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та суду пояснив, що ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464) визначено, що роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності…мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць не пізніше 20 числа наступного місяця. Відповідальним за правильність та достовірність заповнення звіту є страхувальник. Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених цим порядком. 21.08.2015 р. ТОВ «Євровибухпром» був повторно поданий звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за липень 2015 р. За результатами обробки електронного звіту в Пенсійному фонді України відомості зі звітності страхувальника внесено до реєстру застрахованих осіб. Виявлення порушення норм Закону № 2464, а саме неподання або несвоєчасне подання звітності з єдиного внеску, є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення. На підставі оголошеного представник вважає, що Житомирська ОДПІ правомірно винесла постанову № 230/72/39368391 від 21.10.2015 р. про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП відносно керівника ТОВ «Євровибухпром» ОСОБА_1
Суд, вислухавши позицію позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали позовної заяви встановив.
Згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення № 230/72/39368391 від 21.10.2015 р. серія АЕ № 013748 в. о. начальника Житомирської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області Макаренко С.Д., притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч. 1 ст. 165-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 510,00 грн. стосовно керівника ТОВ «Євровибухпром» ОСОБА_1 (а. с. 8-9).
Крім того судом з'ясовано, що ТОВ «Євровибухпром» при формуванні та поданні звітності до фіскального органу користується комп'ютерною програмою «M.E.Doc» (My Electronic Document International Standard). Всі документи, створені у програмі «M.E.Doc IS» і підписані електронним цифровим підписом, є оригіналами документів (Закони України «Про електронний цифровий підпис» № 852-IV від 22.05.2003 р. та «Про електронні документи та електронний документообіг» № 851- IV від 22.05.2003 р.)
Начислення заробітної плати та розрахунки єдиного внеску ТОВ «Євровибухпром» здійснювало в програмному комплексі 1С: Підприємство 8.2. з подальшим експортом розрахунків в електронний документ сформований комп'ютерною програмою «M.E.Doc».
19.08.2015 р. у відповідності до вимог ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 р. N 2464-VI з дотриманням Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України «Про електронний цифровий підпис», Наказу Державної податкової адміністрації України «Про подання електронної податкової звітності» від 10.04.2008 р. № 233, ТОВ «Євровибухпром» подав до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції ( код фіскального органу 0625 згідно даних http://zt.sfs.gov.ua/okremi-storinki/struktura/114508.html) звіт про суми нарахування заробітної плати (доходів), грошового забезпечення , допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (а. с. 10-18).
Першою квитанцією від 19.08.2015 р.15:08:54 (а. с. 19) ЖОДПІ було підтверджено платнику податків приймання та обробку його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку.
Другою квитанцією (а. с. 20) за результатами обробки було повідомлено, що відомості зі звіту страхувальника не внесено до Реєстру застрахованих осіб. В квитанції зазначалась пропозиція виправити помилку та надіслати повторно електронний документ. За даними програмного забезпечення органів ДПС було виявлено помилку, а саме дослівно: « Таблиця 6 аркуш 6 рядок 3 для застрахованої особи НОМЕР_1 з кодом категорії 1 у колонці «сума нарахованого ЄСВ за звітний місяць» зазначено суму ЄСВ відмінну від множення суми зазначеної в колонці «Сума нарахованої заробітної плати / доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок» на 38,28% (відсоток залежить від класу ризику) та понижуючий ( за наявності).
Аналіз показників Таблиця 6 аркуш 6 рядок 3 для застрахованої особи НОМЕР_1 (ОСОБА_5) поданого звіту при автоматичному програмному розрахунку єдиного внеску не виявило помилки при заробітній платі ОСОБА_5 в 6402,81 грн. сума нарахованого внеску за звітній місяць (на заробітну плату) 2450,99 грн., що видно із роздруківки сторінки програми 1С автоматичного нарахування єдиного внеску по застрахованій особі ОСОБА_5 за липень 2015 р. (а. с. 36).
Під час слухання справи позивач вказав а представник відповідача не заперечував проти того факту, що програма 1С не здійснює заокруглення значень єдиного внеску за алгоритмом програми «M.E.Doc» і програми фіскального органу, що перевіряє відомості електронного документу. Відтак можуть виникати розбіжності в сумі до однієї копійки. Цього достатньо щоб програмне забезпечення ДПС при обробці відомостей із звітності страхувальника не приймало звіт і не вносило ці відомості до Реєстру застрахованих осіб.
Відтак прогалини у алгоритмі розрахунків різних програмних продуктів, призвело до того , що для виправлення помилки згідно вимог необхідно здійснювати пошук, перевірку всіх нарахованих сум єдиного внеску по кожній застрахованій особі та ручний перерахунок для здійснення заокруглення суми вбік збільшення на одну копійку. Це в свою не забезпечило спрощення для платників податків процедури подання податкової звітності до органів державної податкової служби, для чого і запроваджено електрону звітність.
Згідно наказу Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. № 435 «Про затвердження порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в п.9 розділу ІV Порядку зазначено що графа 10 «код типу нарахувань» заповнюється страхувальником лише у випадках передбачених переліком кодів типу 1-12.
У таблиці 6 звіту форми № Д 4 суми відпускних відображаються окремими рядком з кодом типу нарахувань «10». Якщо всі суми відпускних нараховується в місяці виходу працівника в щорічну відпустку, то в таблиці 6 відпускні відображатимуться окремими рядками за кожен календарний місяць відпустки в сумі, що припадає на дні відпустки конкретного місяця , зазначеного в графі 11.
В програмному комплексі 1С забезпечується програмне нарахування єдиного внеску за звітній місяць із сукупного доходу застрахованої особи з ймовірним відхиленням заокруглення, натомість у таблиці 6 звіту форми №Д4 необхідно здійснюючи дроблення сум нарахування згідно коду нарахування використовувати ручне коригування заокруглення.
Судом встановлено, що при виведенні загальної суми нарахувань по всіх застрахованим особам сума збігається із розрахунком в програмі 1С, а при нарахуванні суми єдиного внеску по конкретній застрахованій особі може виникнути розбіжність до однієї копійки з огляду необхідності заокруглення в сторону збільшення, у зв'язку з чим необхідне ручне збільшення загальної суми нарахувань на одну копійку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що працівники Житомирської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області знали про наявність даної некоректної роботи програм 1С та «M.E.Doc» і фактично використали її при застосуванні штрафних санкцій до керівника ТОВ «Євровибухпром» ОСОБА_1
З огляду на вище зазначене фіскальний орган з формальних підстав, а саме розбіжності у нарахуваннях в одну копійку, не забезпечує програмно прийняття електронних звітів, змушує платника податків в ручному режимі шукати розбіжності і виправляти суми нарахувань з заокругленням в сторону збільшення на одну копійку.
Відтак причиною повторного подання 21.08.2015 р. ТОВ «Євровибухпром» Звіту про суми нарахування заробітної плати (доходів), грошового забезпечення , допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів є не факт несвоєчасного подання цього звіту до 20.08.2015 р., а необґрунтоване не прийняття 19.08.2015 р. відомостей звіту в електронному вигляді до Реєстру застрахованих осіб з автоматичними розрахунками сум єдиного внеску. За відсутності альтернативи для платника податку при вирішенні описаної проблеми і для упередження можливого застосування більших фінансових санкцій, платник податків вимушений утримуватися від оскарження необґрунтованої відмови у прийнятті звіту з розбіжністю до однієї копійки і подає повторний звіт з відповідним ручним коригуванням округленням в сторону збільшення на одну копійку.
З урахуванням викладеного суд, керуючись принципами законності, справедливості та диспозитивності вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 - директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Євровибухпром» до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про скасування постанови № 230/72/39368391 від 21.10.2015 р. по справі про адміністративне правопорушення підлягають задоволенню а постанова В. о. начальника Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області Макаренко Сергія Дмитровича № 230/72/39368391 від 21.10.2015 р. щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Євровибухпром» за ч. 1 ст. 165 КУпАП та стягнення штрафу в сумі 510 грн., скасуванню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.19 Конституції України, Законом України «Про збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст.ст.11, 19, 71, 86, 94, 97, 98, 99, 100, 103, 158-163, 1712 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Євровибухпром» до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про скасування постанови № 230/72/39368391 від 21.10.2015 р. по справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову В. о. начальника Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області Макаренко Сергія Дмитровича № 230/72/39368391 від 21.10.2015 р. щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Євровибухпром» за ч. 1 ст. 165 КУпАП та стягнення штрафу в сумі 510 грн.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Богунського районного
суду міста Житомира І.Г. Перекупка