Постанова № 55544272, 04.02.2016, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
04.02.2016
Номер справи
274/5476/15-а
Номер документу
55544272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 274/5476/15-а

Провадження №2-а/0274/2/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.02.2016року. м. Бердичів.

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області у складі: головуючого - судді Хавронюк О.Л., з участю секретая -Кукурузи В.М., позивача, представника позивача -ОСОБА_2,представника відповідача- Кондратюк Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Бердичеві та Бердичівському районі про визнання рішення щодо відмови у призначенні пенсії неправомірним, зобов"язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

В грудні 2015 року позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом,посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до другої категорії. В період 29-30 травня 1986 року він був направлений колгоспом в с.Нове Шарно Народицького району Житомирської області , де брав участь роботах по вивезенню жителів. їх майна. худоби із зони відчуження . Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», його пенсійний вік зменшується на 10 років.Проте у відповідь на звернення до відповідача в червні 2015 року він отримав відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .Таку відмову просить визнати неправомірною та зобов"язати відповідача призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до положень ч. і ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати звернення за призначенням пенсії.

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та просять задовольнити.Позивач вказав, що надав відповідачу всі можливі наявні документи,які від нього вимагались. Представник відповідача зазначив, що склалась сумна практика, коли особа, в тому числі і позивач ,є офіційно визнаним в державі учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримає гарантовані державою пільги щодо санаторно-курортного лікування, відповідні доплати, але отримує відмову в призначенні пенсії зі зніженням пенсійного віку.Тільки звернення до суду гарантує позивачу можливість захистити свої права. Представник відповідача заперечила проти позову, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові.Вказала, що чинним законодавством передбачено ,що при зверненні до органів Пенсійного Фонду України для призначення пенсії особа подає заяву та необхідні документи, перелік яких .Представлена позивачем довідка -підтвердження від 6.02.1993 року не містить вказівки на підставу її видачі , населений пункт вказаний с.Нове Шарно, в той час як у відповідній постанові уряду вказувалосьс.Нове Шарне.Довідки,що не містять посилання на первинні документи ,які підтверджують час. місце роботи у зоні відчуження, не можуть бути прийняті до уваги ,тому призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку немає підстав.

Свідки ОСОБА_4,ОСОБА_5.,ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснили, що вони і позивач проживали в с.Старе Шарне Народицького району Житомирьскої області. Їм особисто відомо, що позивач працював в колгоспі "Зоря комунізму" водієм, і був направлений в с.Нове Шарнев кінці травня 29-30 числа 1986 року для евакуації людей,їх майна, худоби із зони відчуження. Село Нове Шарно було 3 бригадою їх колгоспу, фактично все село було евакуйовано примусове в 1986 році в першу чергу.В наступну хвилю проводилось відселення інших сіл, так в 1991 році їх село -Старе Шарно було централізовано переселено в с.Озадівка Бердичівського району Житомирської області.Свідок ОСОБА_6 зокрема, вказав, що він був управляючим в с.Старе Шарно.Знає, що позивач був водієм і по направленню від колгоспу виконував роботи по негайному вивезенню людей, майна , худоби .Шляхові листи, інша документація не зберіглась, термін її збереження -3 роки.

Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, показання свідків, дослідивши матеріали справи, суд прийшов довисновку про задоволення позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, віднесений до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.7)

В період 29-30 травня 1986 року за направленням колгоспу він брав участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - вивозив майно жителів та худобу із села Нове Шарно Народицького району(а.с.8), про що свідчить довідка від 6.02.1993 року(а.с.8) .

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів - 10 років.

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

16.10.2014 року року позивачу виповнилось 50 років.

Оглядом пенсійної справи на ім"я позивача встановлено наступне.

15.06.2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі з заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

13.07.2015 року відповідач відмовив йомуу призначенні пенсії , оскільки відсутні первинні документи,видані в період роботи в зоні відчуження. Відмова викладена в протоколі , доведена до відома позивача листом від 13.07.2015 року (а.с.9-10). За таких обставин суд вважає, що позивач шестимісячного строку на звернення до суду з відповідним позовом не пропустив.

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, на який посилається у своєму рішенні відповідач, для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» органам пенсійного фонду подаються: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АВ та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях.

В силу положень п.38 Порядку орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

В той же час п.43 Порядку гарантує, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що відповідні Управління пенсійного фонду України здійснюють зокрема призначення пенсії саме на підставі тих документів, які надані заявником до органу, що здійснює таке призначення та вимагають всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів.

Позивачем на підтвердження свого права на призначення пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку подано посвідчення ліквідатора та довідку про період роботи в зоні відчуження в період 29-30 травня 1986 року ,трудову книжку, довідку про роботу в колгоспі , про передачу архіву документів, довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, тощо. Відповідачем безпідставно не прийнято до уваги та не надано належної оцінки усім документам, що надані позивачем.Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Доводи відповідача щодо відсутності вказівки на підстави видачі довідки ,неможливість достовірно встановити перебування позивача у зоні відчуження носять характер припущень . У разі виникнення певних сумнівів, у органів Пенсійного фонду є право звернутися до правоохоронних органів для проведення компетентної перевірки.В протилежному випадку усі твердження відповідача мають характер припущень, які, за загальним правилом, не можуть бути покладені в основу судового рішення.

Отже, дії відповідача, не узгоджуються з покладеними на нього оюбов"язками приймати до уваги усі додаткові документи, надані підприємствами, установами та організаціями, а також і фізичними особами та приймати обґрунтовані та розсудливі рішення.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивачем виконано усі вимоги та подано усі належні підтверджуючі документи, а відмова відповідача є неправомірною та такою, що суперечить закону.Порушені права позивача підлягають захисту шляхом постановлення рішення про визнання дій відповідача незаконними, покладення на нього обов"язку вичнити дії щодо призначення пенсії позивачу.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Бердичеві та Бердичівському районі про визнання рішення щодо відмови у призначенні пенсії неправомірним, зобов"язання вчинити дії задоволити повністю.

Визнати рішення Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі про відмову ОСОБА_3 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС неправомірним.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області призначити ОСОБА_3 пенсію зі зменшенням пенсійного віку,встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", починаючи з дати звернення за призначенням пенсії.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання постанови, складеної в повному обсязі .Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою,яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя