Постанова № 55532133, 02.02.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2016
Номер справи
814/3691/15
Номер документу
55532133
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/3691/15

Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Лебедєва Г. В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.,

суддів - Бойка А.В.,

- Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» до Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області про визнання протиправними бездіяльностей, стягнення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток,

В С Т А Н О В И Л А :

У вересні 2015 року публічне акціонерне товариство (далі ПАТ) «Миколаївобленерго» звернулося до суду з позовом до Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби (далі ОДПІ ГУ ДФС) у Миколаївській області, Головного управління Державної казначейської служби (далі ГУ ДКС) України у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341 грн.; визнання протиправною бездіяльність ГУ ДКС України у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341 грн.; стягнення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що товариством відповідно до платіжних доручень на протязі 2013-2015 року були надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток у розмірі 205 341 грн. На письмове звернення позивача про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток, податковий орган не відреагував, а відповів лише, про те, що податковий борг у філії ПАТ «Миколаївобленерго» Очаківського району та ПАТ «Миколаївобленерго» відсутній.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року адміністративний позов - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341 грн. Стягнуто з Державного бюджету на користь ПАТ «Миколаївобленерго» (код ЄДРПОУ 23399393) надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341 грн. із зарахуванням коштів на р/р 26003001362 в МОУ АТ «Ощадбанк», МФО 326461, ЄДРПОУ 23399393. В решті позовних вимог - відмовлено. Присуджено на користь позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області судовий збір в сумі 4 298,11 грн.

В апеляційній скарзі Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Позивачем протягом 2013-2014 та січня 2015 року платіжними дорученнями №221 від 17 січня 2013 року, №801 від 18 лютого 2013 року, №8105 від 26 березня 2013 року, №8994 від 24 квітня 2013 року, №9557 від 27 травня 2013 року, №10183 від 26 червня 2013 року, №11599 від 22 серпня 2013 року, №12377 від 25 вересня 2013 року, №31055732 від 28 жовтня 2013 року, №31056600 від 29 листопада 2013 року, №31057381 від 27 грудня 2013 року, №411 від 29 січня 2014 року, №1089 від 27 лютого 2014 року, №147 від 29 січня 2015 року було сплачено до державного бюджету України авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 205 341 грн.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївської області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток(код платежу 11023100) у розмірі 205 341 грн. та стягнення з відповідача надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у вказаній сумі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції частково неправильними і такими, що частково не відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України.

В апеляційній скарзі Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області вказується, що рішення суду першої інстанції є неправильним, оскільки з 01.01.2015 року згідно нової редакції Податкового кодексу України філії (структурні підрозділи) юридичних осіб не є платниками податку на прибуток, а тому апелянт вважає, що сальдо розрахунків с бюджетом філій, яки втратили статус платника податку на прибуток з 01.01.2015 року повинно бути передано до податкового органу за місцем реєстрації юридичної особи, а саме до ЄДПІ ВПП м.Одеси ЦО ДФС України.

Судова колегія частково приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 152.4 Податкового кодексу України (в редакції станом до 31.12.2014 року) платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Згідно ст. 57 ПК України, товариство та відокремлені підрозділи щомісяця повинні сплачувати авансовий внесок податку на прибуток.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII від 28.12.14 ст.157 ПК України виключена, а викладена в нової редакції ст. 133 ПК України передбачає, що платниками податку на прибуток є лише суб'єкти господарювання - юридичні особи.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «Миколаївобленерго», з 01.01.2015 року, з дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII, має переплату по авансовим внескам з податку на прибуток на суму 205 341 грн., що підтверджується Актом №141-11 від 20.03.2015 року, який підписаний ПАТ «Миколаївобленерго» та Очаківською ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області (а.с.28).

Згідно ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Відповідно до листа від 25.03.2015 року №774 позивач звертався до Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області з вимогою про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 205 341 грн. з перерахуванням коштів на відповідні рахунки, який отриманий податковим органом 25.03.2015 року, що підтверджується штампом на вказаному листі (а.с.29-30).

На підставі п.43.5 ст. 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Очаківська ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області в порушення норм Податкового Кодексу не надала казначейству висновок про повернення коштів, тому вини ГУ ДКС України у Миколаївській області у несплаті надмірно сплачених позивачем податків не було, як і не було правових підстав у казначейства повертати позивачу надмірно сплачені кошти,що було вірно встановлено судом першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позов в частині визнання протиправною бездіяльності ГУ ДКС України у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток задоволенню не підлягає.

В свою чергу колегія суддів вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток є цілком обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що порядок дій державних органів та їх взаємовідносини в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентовано також порядком взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений, зокрема, відповідно до ст. 43 ПК України, спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21 грудня 2010 року №974/1597/499 ( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за №1386/18681.

Положення вищевказаної п.43.5 ст. 43 ПК України та п.7 Порядку взаємодії перекликаються між собою, та зобов'язують контролюючий орган підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Як вже зазначалось вище позивач звертався до Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області з вимогою про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 205 341 грн. з перерахуванням коштів на відповідні рахунки, але контролюючий орган не виконав свого обов'язку та не надав органу казначейства висновку про повернення позивачу відповідних коштів.

За викладених обставин, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції щодо стягнення з Державного бюджету на користь позивача надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341 грн. є помилковим, з огляду на те, що така вимога позивача не є правильним способом захисту прав платника податків.

Колегія суддів вважає, що правильним способом захисту позивача, в даному випадку, є вимога позивача про зобов'язання відповідача до виконання покладених на нього Законом і підзаконними актами обов'язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат.

Згідно ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір встановлюються у розмірі 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Оскільки ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2015 року апелянту відстрочена сплата судового збору до вирішення справи по суті, то його необхідно стягнути за результатами апеляційного розгляду.

Таким чином, стягненню з Очаківської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області підлягає судовий збір за подання до суду апеляційної скарги постанову суду у розмірі 1 339,80 грн.

З урахуванням часткового задоволення позовних вимог ПАТ «Миколаївобленерго», колегія суддів, відповідно до ст. 94 КАС України, вважає за необхідне стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору, підтверджені документально, пропорційно сумі задоволених позовних вимог, що, в даному випадку, становить 1 218 грн.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, відповідно апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року - скасуванню.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області - задовольнити частково.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341 грн.

Зобов'язати Очаківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області висновок про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341 грн.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) - несплачений судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року в розмірі 1 339 (тисяча триста тридцять дев'ять) грн. 80 коп.

Стягнути з Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» (вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017, код за ЄДРПОУ 23399393) здійснені ним судові витрати у вигляді судового збору пропорційно задоволеним вимогам в сумі 1 218 (тисяча двісті вісімнадцять) грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв