ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Колупаєв В.В.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" лютого 2016 р. Справа № 296/7750/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
при секретарі Єрикаловій О.О. ,
за участю сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "12" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2015 року ОСОБА_4 звернулася до Корольовського районного суду м. Житомира з адміністративним позовом в якому просила визнати протиправними дії відповідача та зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області привести розмір її пенсії з 25.05.2011 року у відповідність до норм законодавства станом на дату призначення пенсії, а саме у розмірі 89 відсотків суми заробітної плати з урахуванням у її складі винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та компенсації за невикористану відпустку в сумі, за обраний період - 60 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (з вересня 2006 року по серпень 2011 року, згідно довідки від 15.12.2014 р. № 44096/М/05).
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 12 жовтня 2015 року позов ОСОБА_4 задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_4 пенсії з 26.08.2011 року державного службовця з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням суми індексації за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011 року.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в нарахуванні пенсії ОСОБА_4 як державному службовцю з дати її призначення 26.08.2011 року на виконання вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, тобто на момент призначення невірного розміру пенсії), ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, тобто на момент призначення невірного розміру пенсії) в розмірі 89% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування.
Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_4 з 27.12.2011 року в розмірі 89% від суми заробітної плати з урахуванням при розрахунку всіх її складових, у тому числі винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням суми індексації за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011року.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт посилається на те, що при зверненні за призначенням пенсії позивачка не надавала довідки на яку посилається в позові, а тому підстави для задоволення позову з часу звернення за призначенням пенсії відсутні.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2016 року постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 12 жовтня 2015 року скасовано в частині задоволення позову ОСОБА_4 про визнання протиправними дій та зобов"язання нарахувати та виплатити пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, за період з 25 серпня 2011 року по 31 січня 2015 року. Позовні вимоги за вказаний період залишено без розгляду.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з 26.08.2011 року при загальному стажі роботи 34 роки 10 місяців 8 днів, в тому числі стаж державної служби 19 років 11 місяців 10 днів.
При зверненні за призначенням пенсії позивачкою було надано довідки від 28.05.2011 року за №44077/М/05 та за №44082/М/05, які містять відомості щодо отриманих заробітної плати та інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
У січні 2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку згідно довідки від 15.12.2014 р. № 44096/М/05.
З листа відповідача № 23/М-02 від 28.01.2015 року вбачається, що ОСОБА_4 було відмовлено в перерахунку пенсії.
Також, відповідачем повідомлено, що до заробітку, який враховується при обчисленні пенсії державним службовцям не включається матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку та винагорода за вислугу років у розмірі 40% - оскільки ці види грошового забезпечення не є складовою частиною заробітної плати, і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу".
Саме вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставну відмову позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, компенсації за невикористану відпустку та винагороди за вислугу років у розмірі 40% на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожен повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не менше 90 відсотків заробітної плати.
Призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013 затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_4 встановлено винагороду за вислугу років, яка виплачується посадовим особам державної податкової служби, які мають спеціальні звання, у розмірі 40%.
Таким чином, винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Враховуючи зазначене, а також зважаючи на довідку про заробітну плату № 44096/М/05 від 15.12.2014, згідно якої єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховувався на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, в тому числі й матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, індексацію на заробітну плату, компенсацію за невикористану відпустку та винагороду за вислугу років у розмірі 40% суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що неврахування при обчисленні пенсії позивача виплати, з яких сплачено страхові внески, призвели до неправильного розрахунку і нарахування позивачці пенсії, а відтак обґрунтовано визнав такі дії протиправними та правомірно зобов'язав відповідача провести відповідний перерахунок пенсії.
Разом з тим колегія суддів не може погодитися з висновком суду першої інстанції про задоволення позову в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_4 з часу призначення пенсії на підставі довідок від 15.12.2014 року.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як встановлено судом, позивачка із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії звернулась до управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області 22 січня 2015 року. До заяви надала довідки Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 15.12.2014 №44091/М/05 та № 44096/М/05, а відтак, позивачка має право на проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати зазначених у вказаних довідках, а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації на заробітну плату, компенсації за невикористану відпустку та винагороду за вислугу років у розмірі 40%, саме з 01.02.2015 року.
З огляду на викладене є безпідставним і висновки суду щодо протиправних дії управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в нарахуванні пенсії позивачці як державному службовцю з дати її призначення 26.08.2011 року на виконання вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, тобто на момент призначення невірного розміру пенсії), ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, тобто на момент призначення невірного розміру пенсії) в розмірі 89% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування.
Суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, що призвело до ухвалення судового рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової - про часткове задоволення позову.
Відновлення права позивача на перерахунок та виплату пенсії можливе шляхом визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_4 пенсії з 01.02.2015 року державного службовця з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням суми індексації за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011 року.
Також, суд зобов`язує управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_4 з 01.02.2015 року в розмірі 89% від суми заробітної плати з урахуванням при розрахунку всіх її складових, у тому числі винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням суми індексації за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011року.
В іншій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "12" жовтня 2015 р. скасувати та прийняти нову.
Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_4 пенсії з 01.02.2015 року державного службовця з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням суми індексації за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011 року.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_4 з 01.02.2015 року в розмірі 89% від суми заробітної плати з урахуванням при розрахунку всіх її складових, у тому числі винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням суми індексації за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011року.
В іншій частині відмовити у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "05" лютого 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10020
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003
- ,