Постанова № 55515502, 12.01.2016, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2016
Номер справи
819/799/13-а
Номер документу
55515502
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/799/13-а

12 січня 2016 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

при секретарі судового засідання Хоменко Л.В.

за участю:

представника позивача Стефанів І.І.

представника відповідача Гнитки Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Тернопільській області (надалі по тексту - відповідач, або ДФІ в Тернопільській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (надалі по тексту - позивач або КП «Тернопільтеплокомуненерго») про стягнення коштів та зобов'язання виконати вимогу про скоригування обсягу завищеної невідшкодованої різниці в тарифах.

В обґрунтування поданої заяви позивач послався на те, що обсяг заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення, що надані КП «Тернопільтеплокомуненерго» населенню становить 4 066 621,5 грн., в т. ч. за IV квартал 2009 року - 692 974,3 грн. (1878674,3 - 1185700,0) та за 2010 рік - 3 373 647,2 грн. (6626647,2 - 3253000,0).

Таким чином, в розрахунку обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення КП «Тернопільтеплокомуненерго» завищено обсяг заборгованості з різниці в тарифах на суму 3 591 578,5 грн. (7658200,0-4066621,5).

З врахуванням обсягу фактично відшкодованої різниці в тарифах, КП «Тернопільтеплокомуненерго» зайво одержано з державного бюджету коштів на погашення заборгованості з різниці в тарифах в сумі 828 597,5 грн. (4895219,0 -4066621,5).

Крім того, відповідачем завищено невідшкодовану різницю в тарифах з централізованого опалення на позабалансовому рахунку 04 «Непередбачені активи й зобов'язання» бухгалтерського обліку в сумі 2 763 000,0 грн.

Отже, Державному бюджету України завдано матеріальної шкоди (збитків) в сумі 828 597,5 грн.

На підставі вищевикладеного Державна фінансова інспекція в Тернопільській області просить:

- стягнути з Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (вул. Київська, За, м. Тернопіль, 46006, код ЄДРПОУ 03353590) кошти в сумі 828 597,5 грн. (вісімсот двадцять вісім тисяч п'ятсот дев'яносто сім гривень 50 коп.) в дохід Державного бюджету України.

- зобов'язати Комунальне підприємство теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (вул. Київська, За, м. Тернопіль, 46016, код ЄДРПОУ 03353590) виконати п.2.2 вимоги Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.08.2012 №19-07-13-14/5307, зокрема:

- скоригувати обсяг завищеної невідшкодованої різниці в тарифах з централізованого опалення на позабалансовому рахунку 04 «Непередбачені активи й зобов'язання» бухгалтерського обліку КП «Тернопільтеплокомуненерго» в сумі 2 763 000,0 грн. (два мільйони сімсот шістдесят три тисячі гривень).

Представник позивача Державної фінансової інспекції Стефанів І.І. в судовому засіданні позов підтримав, та просив заявлені позовні вимоги задовольнити, посилаючись на те, що ревізією правильно встановлено, що до розрахунку фактичної собівартості виробництва теплової енергії позивачем зайво включено витрати палива для надання послуг населенню в сумі 3 981 821, 5 тис. грн., в т.ч. за 4 квартал 2009 року - 1 054 119 грн. та за 2010 рік - 2 927 701, 8 грн. На думку представників ДФІ, внаслідок вищевказаного порушення, в розрахунку обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах, що надані населенню, на вищевказану суму .

Крім того, представник позивача зазначили, що ревізією встановлено, що до складу витрат у розрахунку фактичної собівартості виробництва теплової енергії Підприємством не враховано фактично нарахованих і виплачених працівникам виробничих премій з нарахуваннями, які увійшли до складу собівартості виробленої теплоенергії, що підтверджується даними бухгалтерського обліку та фінансової звітності Підприємства.

Висновок судово-економічної експертизи представники ДФІ просили суд не брати до уваги, оскільки він суперечить не тільки акту ревізії, а й іншим зібраним у справі доказам.

З врахуванням викладеного, представник позивача вважає вимоги ДФІ в Тернопільській області такими, що відповідають чинному законодавству та виявленим фінансовим порушенням у акті ревізії, а тому просили задоволити позовні вимоги.

Представник відповідача КП «Тернопільтеплокомуненерго» Гнитка Т.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, проти позову заперечила з огляду на те, що вимоги викладені в листі Державної фінансової інспекції в Тернопільській області за №19-07-13-14/5307 від 21.08.2012 року, не відповідають вимогам чинного законодавства та порушують їхні права.

Представник відповідача зокрема, зазначає, що при проведенні ревізії, не враховано кількість теплової енергії, відпущеної юридичним особам для опалення гуртожитків, в яких мешкає певна категорія населення. На думку КП «Тернопільтеплокомуненерго» , поза увагою ревізорів залишились звіти про постачання теплової енергії (за формою № 1-теп) за 4-й квартал 2009 рік і за 2010 рік, де у рядку № 27, відповідно до п.п.2.3.6..п. 2.3. Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 1-теп «Звіт про постачання теплоенергії», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 17.08.2004р. № 482, зазначаються дані про відпуск теплової енергії на комунально-побутові потреби. Крім того, слід звернути увагу на те, що при складанні звітності за формою № 1С в обревізований період, в розділі чистий дохід від реалізації послуг населенню (гр. 7 + гр. 12 + гр. 13) відображено доходи, отримані від реалізації послуг теплопостачання населенню і гуртожиткам на суму 1 127,7 тис. грн. без ПДВ, в тому числі гуртожитки - 458,4 тис. грн. за 4-й квартал 2009 року та 3 253,1 тис. грн., в тому числі гуртожитки - 1 273,9 тис. грн. Водночас, у рядку № 2 звітності за формою № 1С зазначено про кількість теплової енергії, відпущеної населенню без урахування кількості теплової енергії, відпущеної юридичним особам для опалення гуртожитків.

Крім того, представник відповідача вважає, що в акті ревізії безпідставно зазначено про включення до розрахунку фактичної собівартості виробництва теплової енергії підприємством зайвих виплат працівникам підприємства надбавок за суміщення посад, заробітної плати за час перебування у відрядженні, відпускних, компенсацій за невикористану відпустку на нарахувань на них за 2010 рік в сумі 65 880,0 грн. (в тому числі відрахування 16 708,0 грн.) та виробничих премій за 2010 рік в сумі 107 285,0 грн. (в тому числі відрахування 7 818,0 грн.).

Представник відповідача вважає, що жодних порушень при використанні коштів субвенції підприємством не допущено, обсяг заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення, що надані населенню, розрахований у відповідності до п. 5 Порядку 503.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог з вищенаведених мотивів, додатково просив суд врахувати висновок судово-економічної експертизи, яким на його думку, спростовано висновки акту ревізії щодо зазначених підприємством сум витрат, вважає, що жодних порушень при використанні коштів субвенції підприємством не допущено, обсяг заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення, що надані населенню, розрахований у відповідності до п. 5 Порядку 503.

Крім пояснень представників сторін судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, а також висновок судово-економічної експертизи.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, з наступних міркувань.

Судом встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» (правонаступником якого є комунальне підприємство теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго»).

За результатами ревізії складено «Акт ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства за період з 01.10.2011р. по 01.04.2012р. та в частині використання коштів субвенції, виділеної з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування за період з 01.10.2009р. по 31.12.2010р.» (Т.1 а.с.10-31).

На підставі висновків акту ревізії, відповідно до листа Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.08.2012 року № 19-07-13-14/5307 Тернопільському обласному комунальному підприємству теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» пред'явлено вимоги «Про усунення порушень фінансової дисципліни» серед яких містилися вимоги щодо повернення зайво одержаних коштів субвенцій на погашення заборгованості з різниці в тарифах з централізованого опалення, що надані населенню за період з 1 жовтня 2009 року по 31 грудня 2010 року в сумі 828597, 50 грн., а також щодо коригування обсягу завищеної невідшкодованої різниці в тарифах з централізованого опалення на позабалансовому рахунку 04 «Непередбачені активи й зобов'язання» бухгалтерського обліку підприємства в сумі 2 763 000 грн.(Т.1 а.с.8-9).

Як видно з акту ревізії № 07-20/82 від 17.07.2012р. ревізорами встановлено, що в порушення п. 5 Порядку перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою КМУ від 11.05.2011р. № 503, та п. З Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 10.07.2006р. № 955, до розрахунку фактичної собівартості виробництва теплової енергії підприємством зайво включено витрати палива для надання послуг населенню в сумі 3 981 821,5 грн., в тому числі за 4-й квартал 2009 року - 1 054 119,7 грн. та за 2010 рік - 2 927 701,8 грн., а також включено зайву виплату працівникам підприємства надбавок за суміщення посад, заробітної плати за час перебування у відрядженні, відпускних, компенсацій за невикористану відпустку на нарахувань на них за 2010 рік в сумі 65 880,0 грн. (в тому числі відрахування 16 708,0 грн.) та виробничих премій за 2010 рік в сумі 107 285,0 грн. (в тому числі відрахування 7 818,0 грн.), внаслідок чого в розрахунку обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення підприємством завищено обсяг заборгованості з різниці в тарифах на суму 3 591 597,5 грн., у зв'язку з чим, з врахуванням обсягу фактично відшкодованої різниці в тарифах, підприємством зайво одержано з державного бюджету коштів заборгованості з різниці в тарифах в сумі 828 597,5 грн.

Прийшовши до переконання про правомірність вимоги ДФІ в Тернопільській області про стягнення з Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (вул. Київська, За, м. Тернопіль, 460О6, код ЄДРПОУ 03353590) кошти в сумі 828 597,5 грн. (вісімсот двадцять вісім тисяч п'ятсот дев'яносто сім гривень 50 коп.) в дохід Державного бюджету України, суд виходив з наступного.

Відповідно до ст.11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (у редакції, чинній на час проведення ревізії), п.2.13 Плану Держфінінспекції України на II квартал 2012 року Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» за період з 01.10.2011 по 01.04.2012 та в частині використання коштів субвенції, виділеної з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування за період з 01.10.2009 по 31.12.2010.

Механізм формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії підприємствами сфери теплопостачання та надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води регулювався постановою КМ України від 10.07.2006р. № 955 "Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води" (далі Порядок № 955). (Порядок втратив чинність на підставі Постанови КМУ від 1 червня 2011 року №869, але діяв на час прийняття Тернопільською обласною територіальною комісією з погашення заборгованості рішення про узгодження підприємству обсягу заборгованості з різниці в тарифах).

Згідно вимог п. З Порядку № 955, чинного в обревізований період, тарифи формуються для трьох категорій споживачів - населення, бюджетних установ, інших споживачів.

Відповідно до п. 4 Порядку № 955 формування тарифів підприємствами, які здійснюють виробництво, транспортування та постачання теплової енергії (далі - підприємства), здійснюється відповідно до річних планів виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому періоді, визначених на підставі прогнозних індексів цін виробників промислової продукції.

Враховуючи наявність обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення, що надані населенню, відповідач, на виконання вимог ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» звернувся до Тернопільської обласної територіальної комісії з погашення заборгованості з метою узгодження вказаного обсягу заборгованості.

Механізм перерахування у 2011 році вказаної субвенції визначеного Порядком перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженим постановою КМУ від 11.05.2011 № 503 .

П.6 Порядку № 503 встановлено на підставі яких підтвердних документів обчислюється учасниками розрахунків обсяг заборгованості з різниці в тарифах, а п.7 визначено, що розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах (встановленої форми) разом з підтвердними документами подається територіальним комісіям з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу для прийняття рішення про узгодження обсягу заборгованості з різниці в тарифах.

Ревізією (акт від 17.07.2012 № 07-20/82) встановлено, що на розгляд Тернопільської обласної територіальної комісії з погашення заборгованості КП «Тернопільтеплокомуненерго» для погодження обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення, що надані населенню за період з 01.10.2009 по 31.12.2010, надано наступні документи:

- розрахунок обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення, погоджений начальником головного фінансового управління Тернопільської облдержадміністрації;

- розрахунок фактичної собівартості виробництва теплової енергії;

- звіти про постачання теплоенергії ф. № 1-теп за 2009 та 2010 p.p.;

- звіти про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг теплопостачання ф. № 1С-теплопостачання за січень-вересень 2009 року, 2009 та 2010 p.p.;

- копії рішень органів місцевого самоврядування про затвердження тарифів на послуги теплопостачання.

На підставі вищезазначених підтверджуючих документів, протоколом засідання комісії від 30.05.2011 № 1 узгоджено Підприємству обсяг заборгованості з різниці в тарифах з централізованого опалення, що надані населенню за період з 01.10.2009 по 31.12.2010 в сумі 7 658 200,0 грн. та, як наслідок, Підприємством одержано з державного бюджету кошти субвенції в сумі 4 895 219,0 грн.

Решта погодженої різниці в тарифах з централізованого опалення в сумі 2 763 000,0 грн. обліковується Підприємством в якості дебіторської заборгованості на позабалансовому рахунку 04 «Непередбачені активи й зобов'язання» бухгалтерського обліку.

З акту ревізії вбачається, що всього відповідачем придбано на постачання теплоенергії 14804,9 тис. куб. м природного газу на суму 21355600,0 грн., без урахування ПДВ, (в т. ч. у IV кв. 2009 року - 4084,0 тис. куб. м на суму 5392800,0 грн. та в 2010 році - 10720,9 тис. куб. м на суму 15962800,0 грн.).

З них, для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, Підприємством фактично придбано у ДК «Газ України» 8481,66 тис. куб. м природного газу на суму 7006900,0 грн., без урахування ПДВ, (в т. ч. у IV кв. 2009 року - 2419,521 тис. куб. м на суму 1759700,0 грн. та в 2010 році - 6062,14 тис. куб. м на суму 5247200,0 грн.).

До наданих на розгляд комісії розрахунків фактичної собівартості послуг теплопостачання за IV квартал 2009 року та 2010 рік включено витрати палива для надання послуг населенню в сумі 7006900,0 грн., в т. ч. 1759700,0 грн. за IV кв. 2009 року та 5247200,0 грн. за 2010 рік.

Проте, згідно наданих на розгляд комісії звітів про постачання теплової енергії форми №1-теп та ф. №1С-теплопостачання обсяг наданих послуг з теплопостачання по Підприємству для всіх споживачів склав 95997 Гкал (в т. ч. за IV квартал 2009 року - 27145 Гкал та за 2010 рік -68852 Гкал), а для населення всього 23109 Гкал (в т. ч. за IV квартал 2009 року - 6448 Гкал та за 2010 рік - 16661 Гкал).

Враховуючи загальний обсяг витраченого підприємством природного газу 14804,9 тис. куб. м., підприємством на постачання населенню теплоенергії витрачено всього із врахуванням нормативних витрат та втрат теплоенергії 3564,0 тис. куб. м природного газу (23109*14804,9/95997).

Згідно актів передачі-приймання природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання за жовтень 2009-грудень 2010рр. вартість 3564,0 тис. куб. м природного газу з врахуванням вартості транспортування склала 3025078,5 грн. (без врахування ПДВ) (в т. ч. за IV квартал 2009 року - 705580,3 грн. та за 2010 рік - 2319498,2 грн.). Решта 4917,66 тис. куб. м природного газу придбаного по цінах для населення за жовтень 2009-грудень 2010рр. на суму 3981821,5 грн. (без ПДВ) Підприємством використано для надання послуг з теплопостачання юридичним особам.

Таким чином, до розрахунку фактичної собівартості виробництва теплової енергії Підприємством зайво включено витрати палива для надання послуг населенню в сумі 3 981 821,5 тис. грн., в т. ч. за IV квартал 2009 року - 1054119,7 грн. (1759700,0 - 705580,3) та за 2010 рік -2927701,8 грн. (5247200,0 - 2319498,2).

З врахуванням вищевикладеного, суд погоджується з висновком акту ревізії з приводу того, що внаслідок вищевказаного порушення, в розрахунку обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення Підприємством завищено обсяг заборгованості з різниці в тарифах, що надані населенню, на вищевказану суму.

Ревізорами безпідставно зазначено про включення до розрахунку фактичної собівартості виробництва теплової енергії підприємством зайвих виплат працівникам підприємства надбавок за суміщення посад, заробітної плати за час перебування у відрядженні, відпускних, компенсацій за невикористану відпустку на нарахувань на них за 2010 рік в сумі 65 880,0 грн. (в тому числі відрахування 16 708,0 грн.) та виробничих премій за 2010 рік в сумі 107 285,0 грн. (в тому числі відрахування 7 818,0 грн.), виходячи з наступного:

Попередньою ревізією фінансово-господарської діяльності підприємства за період з 01.04.2010 по 01.10.2011 - акт від 03.02.2012 № 07-20/2(Т.1 а.с.32-65) встановлено зайву виплату працівникам підприємства надбавок за суміщення посад, заробітної плати за час перебування у відрядженні, відпускних, компенсацій за невикористану відпустку та нарахувань на них за 2010 рік в сумі 65880,0 грн. (в т. ч. відрахування 16708,0 грн.) та виробничих премій за 2010 рік в сумі 107285,0 грн. (в т. ч. відрахування 7818,0 грн.).

Незаконність проведених виплат та правомірність вимог позивача у відповідності до ч. 1 ст.72 КАС України не потребує доказування, оскільки дані обставини встановлені судовим рішенням, що набрало законної сили - постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.03.2012 у справі №2-а-1970/784/12 (Т.1 а.с. 189-198), яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2012 року (Т.1 а.с.199-205).

Станом на 18.06.2012 року вищевказані суми порушень Підприємством відшкодовано в повному обсязі шляхом утримання коштів з працівників та повернення на рахунок підприємства.

Вищевказана сума виплат була включена підприємством до складу витрат у розрахунку фактичної собівартості виробництва теплової енергії в порушення п.5 Порядку №503. Із врахуванням обсягів реалізованої у 2010 році теплової енергії населенню Підприємством зайво включено вищевказаних витрат в сумі 41903,0 грн. ((107285,0 + 65880,0)*16661/68852).

Внаслідок вищевказаного порушення, в розрахунку обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення підприємством завищено обсяг заборгованості з різниці в тарифах на вищевказану суму.

Також, ревізією встановлено, що до складу витрат у розрахунку фактичної собівартості виробництва теплової енергії КП «Терпнопільтеплокомуненерго» не враховано фактично нарахованих і виплачених працівникам виробничих премій з нарахуваннями, які увійшли до складу собівартості виробленої теплоенергії, що підтверджується даними бухгалтерського обліку та фінансової звітності Підприємства (в т. ч. звітом ф. №1С-теплопостачання).

Сума вищевказаних премій склала 1350758,0 грн. (в т. ч. за IV квартал 2009 року - 346424,0 грн. та за 2010 рік - 1004334,0 грн.), а також нарахувань до фондів обов'язкового державного страхування 443343,6 грн. (в т. ч. за IV квартал 2009 року - 102739,6 грн. та за 2010 рік - 340604,0 грн.).

Із врахуванням обсягів реалізованої теплоенергії населенню Підприємством до розрахунку фактичної собівартості виробництва теплової енергії не включено вищевказаних витрат в сумі 432146,0 грн., в т. ч. за IV квартал 2009 року - 106694,0 грн. ((346424,0 + 102739,6)*6448/27145) та за 2010 рік - 325452,0 грн. ((1004334,0 + 340604,0)* 16661/68852).

Зважаючи на вищевказані порушення та із врахуванням не зарахованої суми виробничих премій, фактична собівартість виробництва теплової енергії Підприємства для надання послуг населенню склала 8505321,5 грн., в т. ч. за IV квартал 2009 року - 1878674,3 грн. (2826100,0 -1054119,7 + 106694,0) та за 2010 рік - 6626647,2 грн. (9270800,0 - 2927701,8 - 41903,0 + 325452,0).

Враховуючи вищевказане, обсяг заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення, що надані Підприємством населенню становить 4066621,5 грн., в т. ч. за IV квартал 2009 року - 692974,3 грн. (1878674,3 - 1185700,0) та за 2010 рік - 3373647,2 грн. (6626647,2 - 3253000,0).

Таким чином, в розрахунку обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на послуги з централізованого опалення Підприємством завищено обсяг заборгованості з різниці в тарифах на суму 3591578,5 грн. (7658200,0 - 4066621,5).

Ухвалою суду від 12 червня 2015 року у справі було призначено судово-економічну експертизу. Така експертиза була проведена та її результати знайшли своє відображення у висновку судово-економічної експертизи №392/15-22 від 30 листопада 2015 року.

Відповідно до ч.2 ст.86 КАС України ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Частиною 5 статті 82 КАС України встановлено, що висновок експерта не є обов'язковим, однак незгода суду з ним повинна бути вмотивована в постанові або ухвалі.

Суд не погоджується з висновком судово-економічної експертизи, вважає його таким, що суперечить іншим зібраним у справі доказам, виходячи з наступного:

Як видно з висновку експертів, експертами не використовувався Порядок формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений постановою КМУ від 10.07.2006 № 955, на який здійснено посилання в акті ревізії від 17.07.2012 №07-20/82 та який регулював питання, що безпосередньо стосуються експертного дослідження: формування тарифів на теплову енергію, її собівартості, витрат підприємства. Як зазначалось вище, вказаний Порядок визнаний таким, що втратив чинність на підставі постанови КМУ від 01.06.2011 № 869, однак діяв на час прийняття Тернопільською обласною територіальною комісією з погашення заборгованості рішення про узгодження Підприємству обсягу заборгованості з різниці в тарифах (протокол № 1 від 30.05.2011).

У таблиці № 3 та таблиці № 5 експертами відображено дані щодо кількості спожитої теплоенергії гуртожитками у IV кв. 2009 року та у 2010 році. Дані до вищевказаних таблиць, згідно з абзацом 2 сторінки 6 (Т.2 а.с.27 на звороті) взяті із «інформації про споживання теплової енергії гуртожитками за IV кв. 2009 року та 2010 рік», проте достовірність цих даних не перевірено згідно з первинними документами.

На сторінці 12 та у проведених розрахунках на сторінці 14 (Т.2 а.с.31 на звороті ) та сторінці 16 (Т.2 а.с.32 на звороті)), зроблено припущення, що згідно Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження «Звіт про постачання теплоенергії» №1-теп в рядку 27 кількість спожитої гуртожитками теплоенергії включено до загальної кількості теплоенергії, відпущеної споживачам-юридичним особам, проте дане припущення не підтверджене аналізом кількості фактично реалізованої теплової енергії споживачам-юридичним особам згідно з первинними документами (рахунками).

Таким чином, складені на основі вищевказаних розрахунків подальші розрахунки спожитої населенням теплоенергії та перерахунки фактичної собівартості виробництва теплової енергії (сторінки 16-17) (Т.2 а.с.32-33) не підтверджені даними первинних документів.

Не досліджено експертами розрахунок статей витрат «Оплата праці» та «Соціальні відрахування». В акті ревізії дане питання відображено на стор.18-19 (Т.1 а.с.25-26), при цьому статтю витрат перераховано згідно первинних та бухгалтерських документів.

Щодо розрахунку інших статей витрат, то експертами у таблиці 7 (Т.2 а.с.ЗЗ) в рядки 2 «Витрати виробництва, всього» та 2.3 «Решта непрямих витрат» зайво включено витрати на утримання паливних на суму 2161275,66 грн. (в т.ч. за IV кв.2009 року - 515659,34 грн. та за 2010 рік - 1645616,32 грн.), що підтверджується інформацією про витрати Підприємства (додається). Вказані витрати не пов'язані із витратами природного газу на теплопостачання та не враховувались Підприємством у собівартості наданих послуг з теплопостачання відповідно до п.5 Порядку перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою КМУ від 11.05.2011 № 503 та п.З Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 10.07.2006 № 955.

Внаслідок вищевказаного, рядок 2.4 «Розподілені непрямі витрати» та рядок 2.6 «Фактичні витрати» завищено за IV кв.2009 року на суму 249182,85 грн. та за 2010 рік на 501699,00 грн. Таким чином, безпідставно завищено суми, вказані у рядку 4 «Різниця між фактичними витратами і доходами» та рядку 6 «Обсяг заборгованості, що підлягає відшкодуванню» на суму 750881,85 грн..

Отже, висновок на сторінці 19 (Т.2 а.с.34) про те, що розмір заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію за період з 01.10.2009 по 31.12.2010 за даними дослідження складає 2831281,89 грн., що на 68281,89 грн. більше ніж згідно з документами, наданими на розгляд Тернопільської обласної територіальної комісії з погашення заборгованості є необґрунтованим, як і сам висновок експертів з третього питання на сторінці 21 (Т.2 а.с.35) про не підтвердження зайвого включення витрат палива для надання послуг населенню та зайвого отримання коштів субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах в сумі 828597,5 грн., визначеного в акті ревізії позивача.

Враховуючи вищевказане, висновок експертів є таким, що суперечить іншим доказам у справі: акту ревізії від 17 липня 2012 року, первинним документам, які були долучені до матеріалів справи, а тому не може вважатися належним та допустимим доказом. Який би спростовував висновки ревізії та доводив неправомірність оспорюваних вимог ДФІ.

Отже, вимога Державної фінансової інспекції в Тернопільській області щодо стягнення з Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (вул. Київська, За, м. Тернопіль, 46006, код ЄДРПОУ 03353590) кошти в сумі 828 597,5 грн. (вісімсот двадцять вісім тисяч п'ятсот дев'яносто сім гривень 50 коп.) в дохід Державного бюджету України, підлягає до задоволення.

Стосовно вимоги щодо зобов'язання Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (вул. Київська, За, м. Тернопіль, 46016, код ЄДРПОУ 03353590) виконати п.2.2 вимоги Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.08.2012 №19-07-13-14/5307, зокрема: скоригувати обсяг завищеної невідшкодованої різниці в тарифах з централізованого опалення на позабалансовому рахунку 04 «Непередбачені активи й зобов'язання» бухгалтерського обліку КП «Тернопільтеплокомуненерго» в сумі 2 763 000,0 грн. (два мільйони сімсот шістдесят три тисячі гривень), суд зазначає наступне.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України в судовому порядку не може вирішуватись питання про усунення виявлених порушень та недоліків, виявлених під час ревізії. Це викладено в постанові Верховного Суду України від 17 лютого 2015 року за позовом Державної фінансової інспекції в м. Києві до управління туризму виконавчого органу Київської міської ради про зобов'язання вчинити дії, також в постановах від 07 жовтня 2014 року (справа №21-368а14) та від 27 січня 2015 року (справа №21-436а14).

Згіно ч.1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Отже, суд приходить до висновку, що в задоволенні вимог Державної фінансової інспекції у частині зобов'язання Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (вул. Київська, За, м. Тернопіль, 46016, код ЄДРПОУ 03353590) виконати п.2.2 вимоги Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.08.2012 №19-07-13-14/5307, зокрема: скоригувати обсяг завищеної невідшкодованої різниці в тарифах з централізованого опалення на позабалансовому рахунку 04 «Непередбачені активи й зобов'язання» бухгалтерського обліку КП «Тернопільтеплокомуненерго» в сумі 2 763 000,0 грн. (два мільйони сімсот шістдесят три тисячі гривень), слід відмовити.

Відповідно до ст. ст. 11,71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково. Стягнути з Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго" (46016, м. Тернопіль, вул. Київська, 3А, код ЄДРПОУ 03353590) кошти в сумі 828 597 (вісімсот двадцять вісім тисяч п'ятсот дев'яносто сім) гривень 50 копійок в дохід Державного бюджету України.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Подлісна І.М.