УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2016 року Справа № 876/10942/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді Запотічного І.І.,
суддів Довгої О.І., Ліщинського А.М.,
при секретарі судового засідання Нефедовій А.О.,
з участю позивача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Відділу Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2015 р. по справі № 813/4524/15 за позовом ОСОБА_1 до Відділу Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області, Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
20.08.2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Відділу Держземагентства у Пустомитівському районі Львівської області (далі - Відділ Держземагентства), Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства України у Пустомитівському районі Львівської області (далі - Державний кадастровий реєстратор Відділу Держземагентства), про визнання протиправним та скасування рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Пустомитівському районі Винярської Л.Л. від 14.07.2015 року № РВ-4600056562015 та зобов'язання Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства у Пустомитівському районі розглянути його заяву відповідно до вимог Закону України «Про Державний земельний кадастр».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Державним кадастровим реєстратором при прийнятті оскаржуваного рішення не були враховані постанови Львівського окружного адміністративного суду від 01.04.2014 року по справі № 813/558/14 та Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року по справі № 876/898/15, які набрали законної сили, а також обставини, встановлені цими судовими рішеннями. Вказана в оскаржуваному рішенні підстава відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, щодо якої позивачем розроблено проект землеустрою, були предметом оцінки судом при розгляді справ № 813/558/14 та № 876/898/15. Відтак вважає рішення від 14.07.2015 року № РВ-4600056562015 необґрунтованим, незаконним та прийнятим за відсутності підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2015р. позов ОСОБА_1 задоволено повністю.; визнано протиправним та скасовано рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області від 14.07.2015 року № РВ- 4600056562015; зобов'язано Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області розглянути заяву ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону України «Про державний земельний кадастр»; стягнуто з державного бюджету України в користь ОСОБА_1 73, 08 грн. судових витрат.
Не погодившись із винесеною судом першої інстанції постановою, її оскаржив відповідач Відділ Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій покликаючись на порушення судом при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Апелянт - Відділ Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області та відповідач 2 Державний кадастровий реєстратор Відділу Держземагентства у Пустомитівському районі Винярська Л.Л. повідомлялися судом, в порядку передбаченому ч.1 ст.38 КАС України, про час та місце розгляду справи, однак явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, що відповідно до ч.4 ст.196 КАС України не перешкоджає розгляду справи без їхньої участі.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги, просив оскаржувану постанову суду залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та позивача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідача не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що розпорядженням Голови Пустомитівської РДА від 22 липня 2011 року № 724 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Винничківської сільської ради за межами населеного пункту площею 2,0 га., та в подальшому було розроблено відповідний проект землеустрою.
28.08.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу Держземагентства з заявою про реєстрацію земельної ділянки, яка розташована на території Винничківської сільської ради площею 2,00 га.
Державним кадастровим реєстратором, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1, надано останньому відмову №РВ-46000017612013 від 12.09.2013 року, яку позивач оскаржив в судовому порядку.
Оскарживши дану відмову до суду, постановою Львівського окружного адміністративного суду по справі №813/558/14 від 01 квітня 2014 року визнано протиправним та скасовано рішення Державного кадастрового реєстратора №РВ-4600001762013 від 12.09.2013 року та зобов'язано Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства у Пустомитівському районі розглянути заяву ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України "Про Державний земельний кадастр".
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в подальшому вдруге звернувся із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки.
Державним кадастровим реєстратором, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 було прийнято рішення №РВ-4600027032014 від 30.04.2014 року про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру.
Підставою для прийняття рішення про відмову вказано невідповідність поданих документів вимогам, встановлених Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження ведення Державного земельного кадастру» від 17.10.2012р. №1051, а саме: акт встановлення та узгодження меж земельної ділянки не узгоджений із суміжними землекористувачами від Б до Г та Г до А; невідповідність електронного документа установленим вимогам (перетин земельної ділянки з кадастровим номер НОМЕР_1, яка зареєстрована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення інвентаризації" від 23 травня 2012 року №513); знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 також оскаржив в судовому порядку рішення №РВ-4600027032014 від 30.04.2014 року.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року у справі № 876/898/15 визнано протиправним та скасовано рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства №РВ-4600027032014 від 30.04.2014 року, та зобов'язано Державного кадастрового реєстратора розглянути заяву ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України "Про Державний земельний кадастр".
Судом встановлено, що 14.07.2015 року ОСОБА_1 втретє звернувся до Відділу Держземагенства із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки.
14.07.2015 року Державним кадастровим реєстратором Відділу Держземагенства прийнято рішення № РВ-4600056562015 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з наступних підстав: невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядку ведення Державного земельного кадастру (акт встановлення та узгодження меж земельної ділянки не узгоджений із суміжними землекористувачами від Б до Г та від Г до А; невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: перетин земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI (далі - Закон № 3613-VI) порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.
Також, Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. №1051 (далі - Порядок) визначено процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, даним Порядком передбачено перелік документів, на підставі яких здійснюється державна реєстрація земельної ділянки, який відповідає переліку, встановленому частиною четвертою статті 24 Закону № 3613-VI.
Відтак, Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються: 1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки; 2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації); 3) електронний документ; 4) документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні до відповідача подавав повний пакет документів, достатній для здійснення державної реєстрації земельної ділянки. Вказаний проект землеустрою було погоджено Управлінням Держкомзему у Пустомитівському районі, що підтверджується листом від 19.08.2013 року №01-15/1699.
Згідно частини п'ятої статті 24 Закону № 3613-VI та згідно з пунктом 73 Порядку державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру: 1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку; 2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91-137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Також за приписами пункту 74 Порядку державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність: 1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів); 2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1;
Судом першої інстанції вірно встановлено, що порівняльний аналіз оскаржуваного рішення відповідача № РВ-4600056562015 від 14.07.2015 року з двома попередніми рішеннями (№РВ-46000017612013 від 12.09.2013 року та №РВ-4600027032014 від 30.04.2014 року) свідчить про те, що такі приймалися фактично з одних і тих самих підстав.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що судовими рішеннями від 01.04.2014 року по справі № 813/558/14 та від 09.06.2015 року по справі № 876/898/15, які набрали законної сили, встановлено протиправність рішень №РВ-46000017612013 від 12.09.2013 року та №РВ-4600027032014 від 30.04.2014 року з підстав неузгодженості меж із суміжними землекористувачами та невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: перетин земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, і знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини, а тому вказані обставини, в силу приписів ст.72 КАС України, не потребують знову доказування.
Крім цього, Львівський апеляційний адміністративний суд, у постанові від 09.06.2015 року по справі № 876/898/15, зазначив про можливість проведення державної реєстрації земельної ділянки ОСОБА_1 шляхом виділу частини чи поділу уже зареєстрованої земельної ділянки. Також суд вказав, що всупереч вимог частини 9 статті 118 Земельного кодексу України, розроблений ОСОБА_1 у 2011 році проект землеустрою земельної ділянки був погоджений з незалежних від нього обставин лише 19.08.2013 року №01-15/1699.
При цьому на момент прийняття судового рішення 01.04.2014 р. по справі №815/558/14 з приводу оскарження рішення про відмову №РВ-4600017612013 від 12.09.2013 р., земельна ділянка НОМЕР_1 пл.7,8га ще не була зареєстрована.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що вказані у рішенні № РВ-4600056562015 від 14.07.2015 року підстави відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру зумовлені протиправною поведінкою відповідача з невиконання судового рішення від 01.04.2014 року по справі № 813/558/14.
З врахуванням наведеного вище колегія суддів апеляційного суду вважає, що судом першої інстанції, повно та всебічно досліджено зібрані по справі докази та підставно задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 ., шляхом визнання протиправним та скасування рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області від 14.07.2015 року № РВ- 4600056562015 та зобов'язання Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області розглянути заяву ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону України «Про державний земельний кадастр»;
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята за повного з'ясування всіх обставин справи, у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому апеляційну скаргу відповідача слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 167,195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу, колегія суддів, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Відділу Держземагенства у Пустомитівському районі Львівської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2015 року по справі № 813/4524/15 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя: І.І.Запотічний
Судді: О.І.Довга
А.М.Ліщинський
Повний текст ухвали складений 04.02.2016 року.