Постанова № 55505178, 01.02.2016, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
504/3019/15-а
Номер документу
55505178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 504/3019/15-а

2-а/504/32/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2016смт. смт. Комінтернівське

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

головуючої судді Вінської Н.В.

секретарі Білаш А.М.

за участю

представника позивача

ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Комінтернівське Одеської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом до відповідача, який було уточнено в остаточній редакції якого просила визнати дії Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області протиправними у звязку з необґрунтованою відмовою ОСОБА_2 у виділені та передачі у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарчих будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,25 га в межах села Фонтанка та відмінити рішення Фонтанської сільської ради № 1339-УІ від 07.08.2015 року «Про розгляд звернення громадянки ОСОБА_2»; зобовязати Фонтанську сільську раду повторно розглянути подане клопотання ОСОБА_2 про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку відповідно до вимог чинного законодавства і дати дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Відшкодувати на користь позивача судовий збір. В обґрунтування поданого позову зазначено, що ОСОБА_2 звернулась на адресу Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області з метою реалізації свого конституційного права на отримання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами. 07 серпня 2015 року Фонтанська сільська рада прийняла рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту, щодо відведення земельної ділянки, незважаючи на те, що до її заяви були надані, встановлені законом, графічні матеріали у яких було зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, а надання інших документів не передбачено вимогами ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України. Вважала, що такі дії з боку відповідача є протиправними, оскільки відповідно до вимог ст. 122 Земельного кодексу України відповідач мав розглянути клопотання в місячний строк і надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні. Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування обєкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому порядку.

В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 позовні вимоги ОСОБА_3 підтримала просила суд задовольнити їх з підстав зазначених у позові.

Представник відповідача у призначене судове засідання не зявився, причини неявки суду не повідомив. Надав суду заперечення проти первісного позову та заяву про розгляд справи у його відсутність, щодо первісного позову. За уточненим позовом відповідач жодних пояснень не надавав.

Розглянувши поданий позов, матеріали справи, пояснення осіб, що були присутніми у судовому засіданні суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову виходячи з такого.

Судовим розглядом справи встановлено, що рішенням Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 07 серпня 2015 року « 1339 УІ «Про розгляд звернення громадянки ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області», відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовним розміром 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області, так як з наданих графічних матеріалів неможливо визначити бажаного місця розташування земельної ділянки на підставі висновку комісії з питань землекористування (а.с.27)

Задовольняючи позов частково суд виходив з того, що відмова сільської ради у наданні дозволу на розробку проекту немотивована в звязку з чим, підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відмовляючи у задоволенні вимог позивачки в частині надання дозволу на розроблення проекту суд виходив з того, що питання відмови позивачці відповідачем є немотивоване, в звязку з чим висновок суду в частині зобовязання надання такого дозволу є передчасним.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Згідно п. п. 34, 38, 42 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлена виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів; затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.

Відповідно до ст. 46 ч. 1, 12, 16 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради; пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ; сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування приймаються у межах повноважень у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону. Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Відмовляючи у задоволенні вимог позивачки в частині розгляду її звернення до Фонтанської сільської ради по питанню «виділення і передачі земельної ділянки» суд виходив з того, що дане питання позивачкою перед відповідачем не порушувалось, відповідач не відмовляв їй у виділені та передачі земельної ділянки, рішень про відмову позивачці у виділенні і передачі земельної ділянки сторонами не надано, судовим розглядом справи не встановлено.

Належними доказами, відповідно до ч. 1 ст. 70 КАС України є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Обов'язок доказування, згідно статті 71 КАС України покладено на сторін, які повинні довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі ст. 118 Земельного Кодексу України, ст.ст. 26, 46, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування, керуючись ст.ст. 9-11, 71, 72, 158-163, 172 КАС України суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязати вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати дії Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області протиправними у звязку з необґрунтованою відмовою ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовним розміром 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області.

Скасувати рішення Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 07 серпня 2015 року « 1339 УІ «Про розгляд звернення громадянки ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області».

Зобовязати Фонтанську сільську раду Комінтернівського району Одеської області повторено розглянути звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області.

В задоволені іншої частини вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Одеської області у межах строку встановленого КАС України.

Суддя: Н.В. Вінська