Справа № 457/722/15-а
провадження №2-а/457/34/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2015 року м. Трускавець
Трускавецький міський суд Львівської області в складі: головуючого судді Марчука В.І., при секретарі Словіцькій О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії.
Позивач позовні вимоги мотивує тим, що з 19.10.2010 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області їй призначено пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3714-ХІІ від 16.12.1993 ( в редакції чинній станом на час призначення пенсії, а саме 19.10.2010р.). Під час призначення пенсії до заробітної плати з якої проводилося обчислення її пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та інші виплати на суми яких було нараховано збір на обовязкове державне пенсійне страхування, що призвело до заниження її розміру пенсії. Вважаю, що не включення зазначених складових її заробітної плати в заробітну плату з якої обчислена пенсія призвело до порушення управлінням Пенсійного фонду України в м. Трускавці норм законодавства якими регулюється питання призначення пенсії. 29.12.2014 року позивач звернулася в управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області із заявою щодо включення в заробітну плату з якої обчислюється пенсія, призначена відповідно до Закону України "Про державну службу", матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат на суми яких нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, 30.12.2014 рішенням № 111495 управлінням Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області їй було відмовлено у вищезазначеному перерахунку. Позивач вважає дані дії відповідача неправомірними, а тому змушена звернутись до суду з даним позовом.
15.09.2015 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області подано до суду заперечення на позовну заяву від 19.06.2015 року, відповідно до якого управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Позивач ОСОБА_2 судове засідання не зявилась, однак подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, покладаючись на обставини викладені в позовній заяві, просить позов задоволити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав викладених в запереченні проти адміністративного позову, в задоволенні позову просить відмовити.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши письмові матеріали справи, на підставі їх повного, обєктивного та всебічного дослідження, суд дійшов переконання, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області з 19.10.2010 року, отримує пенсію за віком як державний службовець, яка розрахована відповідно доЗакону України «Про державну службу».
29.12.2014 року позивач звернулася з заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням виплаченої їй допомоги на оздоровлення та допомоги на соціально-побутові потреби, а також інших виплат, на суми яких були нараховані внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок.
30.12.2014 року рішенням управління Пенсійного фонду України Львівської області, ОСОБА_3 відмовлено в перерахунку пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно довідки від 17.06.2015 року за № 8 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданій Білінській ОСОБА_4 надбавки, премії та інші виплати за період з 01.10.2008 року до 01.10.2010 року становили 38645,79 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Спір виник у зв'язку із тим, що відповідач не здійснив перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», оскільки на його думку виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.
Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» №3714-ХІІ від 16.12.1993 ( в редакції чинній станом на час призначення моєї пенсії, а саме ) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Тобто, вказаною нормою встановлено, що об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІУ) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески. Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно- правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).
Структуру заробітної плати визначено у статті 2 Закону України "Про оплату праці", якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України "Про оплату праці"). Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , а саме ст. 4 Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення , умови норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цим Законом регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом зокрема визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат;
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11), 06.11.2013 ( справа №21-350а13), 28.05.2013 (справа №21-97а13), 14.05.2013 ( справа № 21 -125а 13).
Відповідно до частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов є підставним та підлягає до часткового задоволення
Керуючись ст.ст. 18, 158-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити частково.
Скасувати рішення управління ПФУ в м. Трускавці про відмову в проведенні перерахунку від 30.12.2014 року №111465.
Зобовязати управління пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області включити в заробітну плату для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) всі види заробітної плати на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати ОСОБА_1.
Зобовязати управління пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області провести з 29.12.2014 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії), виходячи з розміру 87% від сум заробітної плати (включивши в заробітну плату для обчислення пенсії всі види заробітної плати на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати).
В решті частині позовних вимог відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня отримання копії постанови.
Суддя: ОСОБА_5