Справа № 755/12028/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" січня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Катющенко В.П.
при секретарі - Лесик Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва, цивільну справу за позовною заявою: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ІНФОРМАЦІЯ_1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ІНФОРМАЦІЯ_1», звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ІНФОРМАЦІЯ_1» 15 297,32 гривень, в тому числі за послуги з утримання будинку та прибудинкової території та інші житлово-комунальні послуги 10 208,15 гривень, в т.ч. 7 526,15 гривень по квартирі та 2 682,00 гривень по гаражному боксу, сума втрат від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку 4 649,53 гривень, в т.ч. 3 406,20 гривень по квартирі та 1 243,33 гривень по гаражному боксу, розмір 3% річних 439,63 гривень, в т.ч. 302,62 гривень по квартирі та 137,01 гривень по гаражному боксу, за період з 01 червня 2010 року до 01 травня 2015 року; судові витрати, в тому числі витрати на правову допомогу, покласти на відповідача.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачу ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на квартиру, серії НОМЕР_1, виданого Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації 05 лютого 2001 року на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1 загальною площею 101,10 кв.м. та гаражний бокс АДРЕСА_2 на підставі свідоцтва про право власності на гараж багатобоксовий серії НОМЕР_2, виданого Головним управлінням житлового забезпечення КМДА 05 квітня 2001 року, в багатоквартирному будинку ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» АДРЕСА_1. Балансоутримувачем зазначеного багатоквартирного жилого будинку є позивач ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1». Розміри обов'язкових щомісячних та розміри цільових внесків співвласників будинку на утримання будинку та прибудинкової території затверджені рішеннями загальних зборів членів ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1». Неоплачена заборгованість відповідача перед позивачем за послуги з утримання будинку та прибудинкової території та інші житлово-комунальні послуги за період з 01 червня 2010 року до 01 травня 2015 року складає 10 208,15 гривень, в т.ч. 7 526,15 гривень по квартирі та 2 682,00 гривень по гаражному боксу, сума втрат від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку за цей період складає 4 649,53 гривень, в т.ч. 3 406,20 гривень по квартирі та 1 243,33 гривень по гаражному боксу, розмір 3% річних - складає 439,63 гривень, в т.ч. 302,62 гривень по квартирі та 137,01 гривень по гаражному боксу, що загалом становить 15 297,32 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити. Додатково пояснив суду, що усі рішення ОСББ якими затверджувались тарифи на час розгляду справи є чинними, а тому відповідач, як член ОСББ зобов`язана їх виконувати. Зазначив, що раніше позивач не звертався до суду з вимогою про стягнення заборгованості з відповідача, так як остання сплачувала плату за житлово-комунальні послуги та послуги з утримання будинку та прибудинкової території, але не в повному обсязі. Щодо незадовільного, на думку відповідача, надання послуг позивачем зазначив, що з червня 2010 року по травень 2015 року відповідач не зверталася до позивача із заявами про складання акту-претензії та про здійснення відповідного перерахунку.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечувала, з підстав викладених у запереченні по позову, доповненнях до заперечення, долучених до матеріалів справи (а.с.36-39, 76). Зазначила, що все те, що необхідно було сплачувати по квитанціям за надання житлово-комунальних послуг, нею було сплачено.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав викладених у запереченні по позову, доповненнях до заперечення, долучених до матеріалів справи (а.с.36-39, 76, 90-91, 187, 202). Додатково пояснив суду, що розрахунки плати за житлово-комунальні та інші послуги, які надає позивач, є необґрунтованими. Ініціативна група ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» пропонувала свої розрахунки плат, проте ніхто не проводив слухань щодо даного питання та не виносив це на загальні збори, у зв'язку з чим вважає, що позивач не може звертатися з вимогами про стягнення з відповідача заборгованості. Зазначив, що ні він, ні відповідач щодо оскарження рішення зборів про встановлення розміру плат за житлово-комунальні послуги не зверталися.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1 та гаражний бокс АДРЕСА_2, що підтверджується свідоцтвом про право власності на квартиру від 05 лютого 2001 року, виданого Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації та свідоцтвом про право власності на гараж багатобоксовий від 05 квітня 2001 року, виданого Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації.
Відповідно до довідки форми № 3, виданої 25 травня 2015 року Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «ІНФОРМАЦІЯ_1», у квартирі АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.6).
Згідно Витягу з протоколу № 14 від 17 квітня 2010 року загальних звітно-виборчих зборів ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1», будинок АДРЕСА_1 було взято на баланс ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» (а.с.7).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно положень указаного закону об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг
належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Статтею 15 цього ж Закону визначено, що співвласник зобов'язаний: виконувати обов'язки, передбачені статутом об'єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до п.п. 6.2.1, 6.2.2, 6.2.3 Розділу 6 Статуту ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» член об`єднання зобов`язаний виконувати вимоги Статуту об`єднання, рішення загальних зборів членів і Правління об`єднання; виконувати вимоги Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями; своєчасно здійснювати оплату комунальних послуг, вносити платежі на розрахунковий рахунок об`єднання у розмірі, встановленому загальними зборами, з урахуванням реальних витрат та компенсувати за всій рахунок понесені об`єднанням з вини члена об`єднання штрафні та судові витрати. Обов`язки щодо здійснення всіх платежів виникають у члена об`єднання з моменту придбання ним права власності на квартиру, житлове або нежитлове приміщення.
Відповідно до розділу 9 Статуту ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» до виключної компетенції загальних зборів є затвердження балансу об`єднання та річного звіту, визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання. Рішення прийняті загальними зборами членів об`єднання, є обов`язковими для всіх членів об`єднання, в тому числі для тих, що не брали участі у голосуванні, окрім випадків, коли ці рішення суперечать чинному законодавству та зачіпають майнові інтереси членів об`єднання, які не брали участі у голосуванні.
Згідно витягу із протоколу загальних зборів членів ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» № 14 від 17 квітня 2010 року, було затверджено кошторис витрат по обслуговуванню будинку та прибудинкової території на 2010 рік з загальним тарифом 3,20 гривень з метру квадратного загальної площі в місяць, в тому числі обслуговування 2,72 гривень і 0,48 гривень сплата конс'єржної служби з 01 квітня 2010 року (а.с.8).
Відповідно до витягу із протоколу загальних зборів членів ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» № 15 від 16 квітня 2011 року, було затверджено кошторис витрат по обслуговуванню будинку та прибудинкової території на 2011 рік з загальним тарифом 3,40 гривень з метру квадратного загальної площі в місяць, в тому числі обслуговування 2,72 гривень і 0,68 гривень сплата конс'єржної служби з 01 травня 2010 року (а.с.9).
Згідно витягу із протоколу загальних зборів членів ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» № 16 від 12 травня 2012 року, було введено в дію з 01 липня 2012 року двотарифну методику оплати за всі комунальні послуги: при несвоєчасній оплаті і наявності заборгованості на 01 число місяця встановлено наступній тарифи: обслуговування - 2,90 гривень/кв.м., оплата конс'єржної служби - 0,94 гривень/кв.м., холодне водопостачання - 3,50 гривень за куб. води, гаряче водопостачання - 17,51 гривень за куб. води; при несвоєчасній оплаті і відсутності заборгованості на 01 число місяця встановлено наступній тарифи: обслуговування - 2,72 гривень/кв.м., оплата конс'єржної служби - 0,88 гривень/кв.м.; холодне водопостачання - 3,18 гривень за куб. води, гаряче водопостачання - 16,24 гривень за куб. води; опалення - надається 6% знижка (а.с.10).
Відповідно до витягу із протоколу загальних зборів членів ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» № 17 від 14 квітня 2013 року, було затверджено кошторис витрат по обслуговуванню будинку та прибудинкової території на 2013 рік з наступними тарифами: обслуговування для житлового фонду: - 2,90 гривень/кв.м., 2,72 гривень/кв.м. (при відсутності заборгованості на 01 число місяця), обслуговування для нежилих приміщень - 5,75 гривень/кв.м., 5,40 гривень/кв.м. (при відсутності заборгованості на 01 число місяця), оплата конс'єржної служби: - 1,26 гривень/кв.м., 1,18 гривень/кв.м. (при відсутності заборгованості на 01 число місяця). Також, відновлено нарахування в ФРІО (для проведення капітального ремонту прибудинкового парапета і конструкцій фундаменту): взнос для жилого фонду - 1,06 гривень/кв.м., 1,00 гривень/кв.м. (при відсутності заборгованості на 01 число місяця), взнос для нежилих приміщень - 2,12 гривень/кв.м., 2,00 гривень/кв.м. (при відсутності заборгованості на 01 число місяця). Введено нарахування в ФРІО в паркінгу (для проведення капітального ремонту прибудинкового парапету і конструкцій фундаменту у зв'язку з їх аварійним станом): взнос - 1,06 гривень/кв.м., 1,00 гривень/кв.м. (при відсутності заборгованості на 01 число місяця). Введено в дію з 01 липня 2012 року двотарифну методику оплати за всі комунальні послуги: при несвоєчасній оплаті і наявності заборгованості на 01 число місяця встановлено наступній тарифи: обслуговування - 2,90 гривень/кв.м., оплата конс'єржної служби - 0,94 гривень/кв.м., холодне водопостачання - 3,50 гривень за куб. води, гаряче водопостачання - 17,51 гривень за куб. води; при несвоєчасній оплаті і відсутності заборгованості на 01 число місяця встановлено наступній тарифи: обслуговування - 2,72 гривень/кв.м., оплата конс'єржної служби - 0,88 гривень/кв.м.; холодне водопостачання - 3,18 гривень за куб. води, гаряче водопостачання - 16,24 гривень за куб. води; опалення - надається 6% знижка (а.с.11).
Згідно витягу із протоколу загальних зборів членів ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» № 18 від 01 лютого 2014 року, затверджені внески на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі: 4,20 гривень/кв.м. загальної площі (при несвоєчасній оплаті і наявності заборгованості на 1 число наступного місяця), 3,82 гривень/кв.м. загальної площі (при відсутності заборгованості на 1 число наступного місяця) (а.с.12).
Відповідно до витягу із протоколу загальних зборів членів ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» № 19 від 24 травня 2014 року, було вирішено встановити внесок на утримання конс'єржної служби в розмірі: 1,26 гривень/кв.м. загальної площі: 1,18 гривень/кв.м. загальної площі (при відсутності заборгованості на 1 число наступного місяця) (а.с.13).
Відповідно до положень ст.322 Цивільного кодексу України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правовідносини із споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до ст. 4 якого законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Згідно ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і при будинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року №572, обов'язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення.
Відповідно до ч. 1 ст. 19, п. 1 ч. 3 ст. 20, п. 3 ч. 2 ст. 21, пп. 4, 13 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками сфери житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. Істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є, зокрема, порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги та відповідальність сторін і штрафні санкції за невиконання умов договору. Споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, лише в разі його підготовки виконавцем на основі типового договору.
Тобто законом визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Згідно з п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року № 572 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45), власник та наймач (орендар) квартири зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору; оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Разом із тим законодавче визначення терміну «балансоутримувач», дане в статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», допускає можливість існування різних ситуацій, у тому числі таких, коли багатоквартирний будинок існує, а особи, що має права та несе обов'язки балансоутримувача, немає (власники квартир балансоутримувачами бути не можуть за визначенням, а договір з будь-якою юридичною особою не укладався). За відсутності вирішення в цьому Законі питання про те, хто саме має ці права й обов'язки, застосуванню підлягає частина перша статті 11 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», зі змісту якої випливає, що функції балансоутримувача до приватизації квартир виконував попередній власник будинку. Він повинен на вимогу об'єднання власників багатоквартирного будинку передати житловий комплекс на баланс об'єднання. Якщо ж немає особи, якій будинок може бути переданий на баланс, попередній власник (територіальна громада та уповноважені нею юридичні особи) змушені продовжувати виконувати функції балансоутримувача.
Передача майна з балансу на баланс відбувається відповідно до Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року № 1521. Цей Порядок регулює процедуру передачі житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, а також житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 30 жовтня 2013 року у справі №6-59цс13, яка прийнята за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК України.
Згідно ст. 162 Житлового Кодексу України встановлено, що плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою КМУ від 20 травня 2009 року № 529, Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держитлокомунгоспу України 17.05.2005 року № 76 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за № 927/11207 та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» утриманню підлягає - прибудинкова територія.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що Виконавець має право: 1) розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством; 2) пропонувати при укладенні договору ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги третьої групи (пункт 3 частини першої статті 14 цього Закону); 3) брати участь у конкурсах на набуття права виконувати житлово-комунальні послуги на певній території відповідно до цього Закону; 4) вимагати від споживача дотримання вимог правил експлуатації жилих приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних і протипожежних правил та інших нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; 5) вимагати від споживача своєчасного проведення робіт щодо усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з вини споживача, або відшкодування вартості цих робіт; 6) отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлово-комунальних послуг і повертати їх у разі ненадання таких послуг чи пільг; 7) на відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво; 8) доступу в приміщення, будинки і споруди для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань засобів обліку в порядку, визначеному законом і договором.
Виконавець зобов'язаний: 1) забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; 2) здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень; 3) підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором; 4) надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; 5) своєчасно проводити підготовку жилого будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період; 6) розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; 7) утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньо-будинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством; відновлювальних робіт у розмірі, визначеному договором або законодавством; 9) вести облік вимог (претензій) споживачів у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їх споживчих властивостей та перевищенням термінів проведення аварійно-відновлювальних робіт; 10) своєчасно за власний рахунок проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Згідно п.2.1 Розділу 2 Статуту ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» метою діяльності об`єднання зокрема є: організація забезпечення належного утримання будинку та прибудинкової території; організація забезпечення мешканців будинку комунальними та іншими послугами.
З матеріалів справи вбачаться, що для виконання покладених на нього завдань ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» уклало договори на постачання теплової енергії, вивезення побутових відходів, обслуговування ліфтів, обслуговування внутрішньодомових систем, інше. Таким чином, ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1» виступає колективним споживачем (замовником) житлово-комунальних послуг, які надаються мешканцям будинку АДРЕСА_1.
Як вбачається з довідки про заборгованість за утримання будинку і прибудинкової території за житлово-комунальні послуги, за період з 01 червня 2010 року по 01 травня 2015 року заборгованість за утримання будинку і прибудинкової території за житлово-комунальні послуги по квартирі АДРЕСА_1 становить 10 208,15 гривень, в т.ч. 7 526,15 гривень по квартирі за період з 01 червня 2010 року по 01 травня 2015 року та 2 682,00 гривень по гаражному боксу за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01 травня 2011 року по 01 червня 2015 року.
Суд критично відноситься до наданих стороною відповідача заперечень щодо розміру нарахування плат за житлово-комунальні та інші послуги позивачем, оскільки вказані заперечення фактично стосуються з висловленням відповідачем незгоди із рішеннями прийнятими загальними зборами членів ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1», членом якого являється відповідач. В свою чергу, судом встановлено, що відповідач, як член ОСББ «ІНФОРМАЦІЯ_1», вказані рішення щодо встановлення кошторису витрат та тарифної методики не оскаржувала, при цьому мало місце прострочення сплати плат за житлово-комунальні послуги, послуг з утримання будинку та прибудинкової території, житлово-комунальні послуги по гаражному боксу.
Враховуючи викладене, суд вважає доведеним той факт, що в період визначений позивачем - з 01 червня 2010 року по 01 травня 2015 року, з боку відповідача неналежним чином виконувались зобов'язання по оплаті за фактично спожиті житлово-комунальні послуги, у зв'язку з чим заявлені позивачем позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з утримання будинку та прибудинкової території, за житлово-комунальні послуги по квартирі за період з 01 червня 2010 року по 01 травня 2015 року у розмірі 7 526 гривень 15 копійок, заборгованості з утримання будинку та прибудинкової території та за житлово-комунальні послуги по гаражному боксу за період з 01 травня 2011 року по 01 червня 2015 року у розмірі 2 682 гривні, підлягають задоволенню.
Щодо заявлених позовних вимог про стягнення з відповідача сум втрат від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку 4 649,53 гривень, в т.ч. 3 406,20 гривень по квартирі та 1 243,33 гривень по гаражному боксу, розмір 3% річних 439,63 гривень, в т.ч. 302,62 гривень по квартирі та 137,01 гривень по гаражному боксу, за період з 01 червня 2010 року по 01 травня 2015 року, то суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання, а також боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
В той же час, між сторонами відсутній договір про надання послуг, щоб слугувало б підставою у випадку невчасної сплати за житлово-комунальні послуги з боку відповідача нарахування індексу інфляції та 3% річних.
Відповідно до положень статті 79 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що витрати на правову допомогу входять до витрат, пов'язаних з розглядом справи.
В силу ст.ст. 56 та 84 Цивільного процесуального кодексу України ці витрати мають бути пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які допускаються до участі в розгляді справи ухвалою суду за заявою особи, яка бере участь в розгляді справи.
Виходячи із системного тлумачення положень ст.ст. 56, 79, 84 Цивільного процесуального кодексу України витрати понесені позивачем до подання позову до суду не є витратами на правову допомогу.
Витрати понесені позивачем до відкриття провадження у справі є збитками, які особа зробила для відновлення свого порушеного права (п.1 ч.2 ст. 22 Цивільного кодексу України) та можуть бути відшкодовані особі у разі пред'явлення вимог про стягнення таких збитків.
В межах розгляду даної цивільної справи, інтереси Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ІНФОРМАЦІЯ_1» представляв представник за довіреністю ОСОБА_4
В той же час, доказів, що мають підтвердити правовий статус даної фізичної особи, як адвоката, відповідно до положень Закону України «Про адвокатуру», суду надано не було, у зв'язку з чим судом не вбачається підстав для відшкодування витрат на правову допомогу на користь позивача.
В порядку ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення судовий збір у розмірі 243 гривні 60 копійок.
З огляду на викладене, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ІНФОРМАЦІЯ_1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 1, 4, 15, 22 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст.1, 13, 19, 20, 21, 24, 26, 29 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 322, 625 ЦК України, п. 7, 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і при будинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року №572, ст. ст. 1, 4, 10, 11, 58, 60, 61, 88, 208, 209, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ІНФОРМАЦІЯ_1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ІНФОРМАЦІЯ_1» заборгованість з утримання будинку та прибудинкової території та за житлово-комунальні послуги по квартирі за період з 01 червня 2010 року по 01 травня 2015 року в сумі 7 526 гривень 15 копійок; заборгованість з утримання будинку та прибудинкової території та за житлово-комунальні послуги по гаражному боксу за період з 01 травня 2011 року по 01 червня 2015 року в сумі 2 682 гривні, та судовий збір в сумі 243 гривні 60 копійок, а всього 10 451 (десять тисяч чотириста п`ятдесят одну) гривню 75 (сімдесят п`ять) копійок.
В решті позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: