Постанова № 55482543, 20.01.2016, Лугинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
20.01.2016
Номер справи
281/683/15-а
Номер документу
55482543
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 281/683/15-а

Провадження по справі № 2-а/281/1/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2016 року смт Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Денисюк І.І.,

секретаря судового засідання Гельвейчук І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання здійснення перерахунку державної пенсії згідно Закону України «Про державну службу», -

В С Т А Н О В И В:

17.12.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за виконання особливо важкої роботи, за виконання особливого характеру роботи, підвищена оплата праці та відпускні на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески.

Зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії у розмірі 84% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за виконання особливо важкої роботи, за виконання особливого характеру роботи, підвищена оплата праці та відпускні, на які було нараховано та фактично сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 03.03.2006 року та з 23.11.2010 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вона перебуває на пенсійному обліку у відповідача, отримує пенсію за вікомзгідно Закону України«Продержавну службу» з 03.03.2006 року.

В листопаді 2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсіїз урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за виконання особливо важкої роботи, за виконання особливого характеру роботи, підвищена оплата праці та відпускні, так як при призначенні пенсії дані виплати не були враховані.Але відповідач відмовив їй в перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії згідност. 33 Закону України «Про державну службу».

Вважає дану відмову протиправною, так як допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексації за виконання особливо важкої роботи та відпускні включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, що підтверджується постановами Верховного Суду України №21-430а11 від 20.02.2012 року та № 21-97а13 від 28.05.2013 року.

Позивач не прибула в судове засідання, попередньо надавши заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує, наполягаючи на розгляді справи на підставі заявленого нею позову та наданих доказів.

Представник відповідача подала до суду письмові заперечення, в яких посилаючись на положенняст. 33 Закону України "Про державну службу"вказувала, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація за виконання особливо важкої роботи, за виконання особливого характеру роботи, підвищена оплата праці та відпускні не передбачені вказаною статтею Закону як складові заробітної плати державного службовця. Крім того, позивачем при зверненні до відповідача були надані довідки про нарахування виплат не такі, як при зверненні до суду, у зв'язку з чим просила у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних обставин.

Судом встановлено, що з 03.03.2006 року позивачу призначена пенсія за віком відповідно доЗакону України «Про державну службу» у розмірі 84% від заробітної плати. Вона звернулася до відповідача із заявою 05.11.2015 року, у якій просила провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 84 % від заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих витрат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за виконання особливо важкої роботи, за виконання особливого характеру роботи, підвищена оплата праці та відпускні, починаючи з 03.03.2006 року та з 23.11.2010 року.

Відповідач вказані виплати при нарахуванні пенсії не врахував, про що повідомив позивачку своїм листом № 9999/04 від 17.11.2015 року. При дослідженні довідок Жеревецької сільської ради Житомирської області про заробітну плату позивача за 2004-2006 роки та 2010 рік слідує, що позивач крім основної заробітної плати отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, підвищена оплата праці та відпускні із яких нараховувався та утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. ч. 2 та 6ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до п. а)ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на трудову пенсію, у тому числі мають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів,- за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України

За змістом ч. 1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ч. 1ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України"Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Крім того,постановою правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (постанова № 2а-4753/09/2670)» від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу». До змісту вказаної довідки, у тому числі, зараховані також індексація за виконання особливо важкої роботи, премії, відпускні, інші виплати.

Аналізуючи вищенаведені правові норми, суд приходить до висновку, що суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога, відпускні входили до системи оплати праці державного службовця ОСОБА_1 на які, згідно законодавства, нараховувалися страхові внески до Пенсійного фонду України, у зв'язку з чим підлягають визнанню протиправними дії відповідача щодо неврахування при розрахунку і обчисленні пенсії позивачеві розміру інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії, відповідно доЗакону України «Про державну службу», а позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача з 03.03.2006 року та з 23.11.2010 року здійснити перерахунок та виплату недоотриманої пенсії ОСОБА_1 шляхом включення до складу заробітної плати для розрахунку при призначенні і обчисленні пенсії індексації заробітної плати, матеріальної допомоги та відпускних, згідно довідок Жеревецької сільської ради Лугинського району Житомирської області від 15.12.2015 року за № 597 і № 593 виданих на ім`я позивача, також підлягають задоволенню.

Відповідно доч. 2 ст. 99 КАС Українидля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчисляється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Разом з тим, ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі по питанню перерахунку її пенсії 05.11.2015 року, отримала відповідь про відмову в перерахунку пенсії 17.11.2015 року, до суду звернулася із позовною заявою 17.12.2015 року, а тому виходячи з вимогст. 99 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з часу звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі про перерахунок пенсії, тобто з 01.11.2015 року.

З урахуванням викладеного, на підставіст. 33 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 3,66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року,ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року,постанови правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (Постанова № 2а-4753/09/2670)» від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року, керуючись ст. ст.8-12,14,18,69,71, 159-163,256 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання здійснення перерахунку державної пенсії згідно Закону України «Про державну службу» задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненніперерахункута виплаті пенсіїдержавного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за виконання особливо важкої роботи, за виконання особливого характеру роботи, підвищена оплата праці та відпускні, на якібули нараховані та фактично сплачені страхові внески протиправними.

Зобовязатиуправління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області здійснити перерахунокта виплатуОСОБА_1 пенсії державного службовцяу розмірі 84 %від заробітної плати, з урахуваннямвсіх складових (отриманих виплат)за період, який був врахований при призначені пенсії, в тому числіматеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за виконання особливо важкої роботи, за виконання особливого характеру роботи, підвищена оплата праці та відпускні на якібули нарахованіта фактично сплаченістраховівнескина загальнообовязковедержавне пенсійнестрахування, починаючиз 01 листопада 2015року.

В решті заявлених вимог відмовити за безпідставністю.

Допуститинегайневиконанняпостанову суду,щодоперерахунку та виплати пенсіїу межах сумистягненняза один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя І.І. Денисюк