Справа № 276/1569/15-а
Провадження по справі№ 2-а/276/3/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2016 року
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Мельника М.Л.
секретаря Ігнатенко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі Житомирської області про зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
16 грудня 2015 року позивачка звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі Житомирської області про поновлення виплати пенсії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що з 12.08.2012 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі Житомирської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".
Зазначає, що з 01.04.2015року і по даний час вона працює на посаді яка згідно ст.ст.1,2 Закону України "Про державну службу" відносить її до державного службовця. З 1 квітня 2015 року відповідачем припинено виплату позивачці пенсії. 11 грудня 2015 року позивачка звернулась до управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі із заявою про відновлення виплати даної пенсії.
Листом від 15.12.2015 року за №5735/02 управлінням Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі Житомирської області було відмовлено позивачці в відновленні виплати пенсії, оскільки з 01.04.2015 року по даний час позивака перебуває на державній службі, тому призначена їй пенсія не виплачується правомірно, тобто в управлінні відсутні правові підстави для відновлення з 01.06.2015 року виплати призначеної їй пенсії. Вважає, що її права на соціальний захист порушені відповідачем починаючи з 01 червня 2015 року.
Позивачка просить суд зобовязати управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області відновити з 1 червня 2015 року виплату їй пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобовязати управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі виконати негайно постанову у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили та стягнути судові витрати.
Представник позивачки до суду направив заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує.
Відповідач будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, причину неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи та зібрані по ній докази, суд приходить до висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі Житомирської області та отримує пенсію за віком з 12.08.2012 року, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".
З 01.04.2015 р. позивачці припинено виплату пенсії. Листом №5735/02 від 15.12.2015 року відповідач відмовив у відновленні виплати пенсії позивачці з посиланням на Закон України від 02.03.2015 року №213 та повідомив про відсутність права на отримання пенсії до кінця 2015 року, а саме про неможливість одночасного перебування на державній службі та отримання пенсії.
Відповідно до ст. ст. 22, 64 Конституції Україниправо на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
- 2 -
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Так, з 01.04.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-УІІІ.
До абзацу другого частини 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були внесені зміни, якими з 01.04.2015року встановлено, що «Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється».
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно дозаконів України, «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органа місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону №213законщодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, нормиЗакону України «Про державну службу»щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії/щомісячне довічне грошове утримання за цим Закономне призначається.
У теперішній час особам, які підпадають під діюЗакону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивачка, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» та щомісячного довічного грошового утримання на умовах, передбачених Законом України "Про судоустрій і статус суддів", у зв'язку з чим передбачені ч. 1 ст. 47 ст. 54 Закону № 1058 підстави для невиплати позивачці пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали, і з 1 червня 2015 року перешкоди для виплати позиваччці вказаної пенсії відсутні.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» принципами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, поряд з іншими, є рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат; державна гарантія реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, відповідальність суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Згідност. 8 Конституції України,Конституція Українимає найвищу юридичну силу.Законита інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Україниі повинні відповідати їй.
Конституція Україниє нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставіКонституції Українигарантується.
Крім того, статті58та64 Конституції Українипередбачають, щоЗаконине мають зворотної дії в часі. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту або обсягу існуючих прав і свобод, а конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України. Тому суд вважає, що Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення"від 02.03.2015 року, який скасовує норми щодо пенсійного забезпечення державних службовців, прийнятий після призначення позивачці пенсії, не може бути підставою для невиплати пенсії позивачці, оскільки обмежує права на соціальне забезпечення, передбаченіКонституцією України.
При цьому суд враховує, що законодавцем не виконано вимогу вищевказаного закону про прийняття до 01.06.2015р.законущодо призначення усіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах.
З 01.06.2015р. особам, які підпадають під діюЗакону України «Про державну службу», призначаються пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення». Але враховуючи, що пенсія позивачці призначена та виплачувалася з 2012 року та
- 3 -
зважаючи на те, що відповідно доКонституції УкраїниЗаконине мають зворотної дії в часі, суд вважає дії відповідача по невиплаті позивачці раніше призначеної пенсії незаконними. При цьому поновити права позивачці іншим шляхом ніж відновлення виплати цієї пенсії неможливо.
Заявлені позивачкою вимоги про негайне виконання постанови суду та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подання звіту відповідають вимогам ст.ст. ст. 256, 267 КАС України.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову.
Відповідно до ст. 94 КАС України понесені позивачкою судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп. слід стягнути з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.160,161,162, 256, 267 КАС України, ст. ст. 8, 22, 46,64 Конституції України, ст. 37 ЗУ «Про державну службу» керуючись, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі Житомирської області відновити з 1 червня 2015 року виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володарсько-Волинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: /підпис/
Копія вірна
Суддя: Мельник М.Л.