КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" лютого 2016 р. Справа№ 911/4538/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Тищенко А.І.
Михальської Ю.Б.
за участю представників:
Від позивача: Осадча К.О.-представник;
Від відповідача: Яковенко П.В.-представник;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Гладкий покос"
на рішення Господарського суду Київської області від 07.12.2015
у справі №911/4538/15 (суддя Конюх О.В.)
за позовом Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гладкий покос"
про зобов'язання укласти договір.
ВСТАНОВИВ:
Виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Гладкий покос" про зобов'язання укласти договір.
Рішенням Господарського суду Київської області від 07.12.2015 у справі №911/4538/15 позов задоволено повністю.
Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Гладкий покос" укласти з виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, будинок 15, код 04054932) договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари наступній редакції:
"Д О Г О В І Р
про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток
інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури
міста Бровари
м. Бровари "____" ____ 20 ___
Виконавчий комітет Броварської міської ради в особі міського голови Сапожка Ігоря Васильовича, який діє на підставі п. 7,14 ч. 3 ст. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні ", ст. 40 ч.7 розділу У Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності " з однієї сторони (надалі - Виконком) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Гладкий покос" в особі директора ___, який діє на підставі______ (далі - Замовник) з другої сторони, надалі разом - Сторони, уклали цей Договір про викладене нижче
І. Предмет Договору
1.1. Предметом даного Договору є пайова участь (внесок) Замовника будівництва об'єкту містобудування у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари шляхом залучення і використання коштів Замовника у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари під час здійснення реконструкції нежитлової будівлі під автосервісний комплекс по бульв. Незалежності, 18-б в м. Бровари.
1.2. Відповідно до цього Договору Замовник зобов'язується здійснити пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари та перерахувати на рахунок міського бюджету , грошові кошти у розмірі встановленому в розділі 2 даного Договору.
2. Розмір пайової участі (внеску)
2.1. Замовник зобов'язується перерахувати на рахунок бюджету міста грошові кошти у розмірі, 10% від загальної проектно-кошторисної вартості реконструкції нежитлової будівлі під автосервісний комплекс по бульв. Незалежності, 18-б в м. Бровари.
2.2. Сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури (міста, села, селища) здійснюється у безготівковій формі .
3. Порядок внесення пайової участі (внеску)
3.1. Замовник перераховує кошти зазначені у п. 2.1. даного Договору протягом місяця з дня підписання Договору.
4. Права та обов'язки Сторін
4.1. Замовник зобов'язується:
4.1.1. Надати всю необхідну інформацію для здійснення розрахунку величини пайової участі замовника у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари,
4.1.2. Своєчасно здійснювати перерахування коштів пайової участі у розмірі та порядку, передбаченому розділом 2 даного Договору.
4.2. Виконком зобов'язується:
4.2.1. Здійснити Розрахунок пайової участі відповідно до вимог Положення про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари та викласти його у додатку 1 до цього Договору.
4.2.3. Контролювати виконання Замовником зобов'язань щодо сплати коштів пайової участі згідно умов даного Договору.
5. Відповідальність Сторін
5.1. Сторони за невиконання або неналежне виконання умов Договору несуть відповідальність у встановленому законодавством порядку.
5.2. У разі невиконання Замовником будівництва умов Договору про пайову участь (внесок) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бровари щодо перерахування коштів пайової участі, Виконком здійснює необхідні заходи щодо примусового стягнення вказаних коштів у судовому порядку.
5.3. Відповідальність за достовірність наданих для розрахунку даних несе Замовник. У випадку надання недостовірних даних загальної проектно-кошторисної вартості об'єкту будівництва для розрахунку розміру пайової участі Замовник сплачує штрафні санкції у розмірі суми не заявленої до загальної вартості об'єкта містобудування.
5.4. Замовник, у разі несвоєчасної сплати коштів пайової участі, сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення.
5.5. У разі несвоєчасної сплати коштів пайової участі Виконком має право стягнути з Забудовника заборгованість у судовому порядку, в тому числі й шляхом звернення про стягнення на майно Забудовника та об'єкт будівництва.
5.6. Сплата штрафних санкцій не звільняє Замовника від виконання зобов'язань.
5.7. В інших випадках сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
6. Особливі умови
6.1. Всі грошові розрахунки, передбачені даним Договором, здійснюються в безготівковій формі.
7. Розгляд спорів.
7.1. Розгляд спорів, які можуть виникнути з даного Договору, вирішуються шляхом переговорів між Сторонами або в судовому порядку.
8. Строк дії Договору.
8.1. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до повного виконання Замовником своїх зобов'язань за цим Договором.
8.2. Договір припиняється у випадках:
- за погодженням Сторін;
- за рішенням суду у передбачених чинним законодавством випадках.
9. Інші умови.
9.1. Зміни або доповнення до цього Договору вносяться в установленому законодавством порядку, за взаємною згодою Сторін шляхом укладання відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього Договору і вступають в силу з моменту їх підписання, або у судовому порядку.
9.2. Одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього Договору неприпустима.
9.3. Виконком не є платником податку на прибуток.
9.4. У випадку припинення Замовника будівництва зобов'язання по Договору покладаються на правонаступника.;
9.5. Цей Договір складено у двох примірниках по одному для кожної Сторони та мають однакову юридичну силу.
10. Адреси та реквізити Сторін.
Виконком Замовник
Одержувач: Броварське УКДСУ Київської області _____
Банк одержувача: ГУ ДКСУ у Київській області _____
МФО - 821018 _____
ЗКПО - 37893158 _____
р/р 31512921700005 _____
КЕКД -24170000 _____
Надходження коштів пайової участі у розвитку _____
інфраструктури населеного пункту
______ І.В. Сапожко
М.П. М.П."
Присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гладкий покос" на користь Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області1218,00 грн. судового збору.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення місцевого Господарського суду та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гладкий покос" у справі №911/4538/15 передано на розгляд колегії суддів у складі: Головуючого судді Отрюха Б.В, суддів Тищенко А.І. та Михальської Ю.Б.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 28.12.2015 у складі колегії суддів: Головуючого судді - Отрюха Б.В., суддів Тищенко А.І., Михальської Ю.Б. прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено до розгляду на 02.02.2016.
02.02.2016 через відділ документального забезпечення суду від представника позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач проти її вимог заперечує та просить залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Київської області від 07.12.2015 - без змін, який судовою колегією був оглянутий та долучений до матеріалів справи.
В судовому засіданні 02.02.2016 представники позивача та відповідача надали свої пояснення по справі.
Згідно зі ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Частиною 2 статті 101 ГПК України передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, апеляційний господарський суд встановив наступне.
Виконкомом Броварської міської ради було видано ТОВ "Гладкий покос" архітектурно-планувальне завдання № 137/08 на забудову земельної ділянки за адресою м. Бровари, бульвар Незалежності, 18, об'єкт - реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під автосервісний комплекс.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" замовник будівництва, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до частин 3, 5 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Законом передбачено, що граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань для нежитлових будівель та споруд не може перевищувати 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта (пункт 1 частини 6 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Частиною 1 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Рішенням Броварської міської ради Київської області від 18.04.2013 № 928-32-06 було затверджено "Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари" (далі по тексту - Положення). Додатком №1 до вказаного Положення був затверджений типовий Договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари.
Відповідно до п. 1.5 Положення, питання відносно зобов'язання замовника будівництва щодо пайової участі в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари обумовлюються в містобудівних умовах і обмеженнях забудови земельної ділянки, що перебуває у володінні чи користуванні такого замовника.
Управлінням будівництва та архітектури Броварської міської ради видано Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №25 від 06.10.2011р., в яких було закріплено обов'язок забудовника - ТОВ "Гладкий покос" взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Бровари та зазначено, що договір про пайову участь укладається на протязі 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення (пункт 13 Містобудівних умов).
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту для нежитлових будівель та споруд, який відповідає визначеному законом граничному розміру - 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта (п. 2.3 Положення).
Згідно п. 3.2 Положення, договір про пайову участь (внесок) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Аналогічна норма міститься і в ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Договір укладається на підставі звернення замовника про укладення Договору та доданих документів (п. 3.4. Положення).
Частинами 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами для виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У відповідності до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Згідно до частини 3 ст. 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених ст. 179 Господарського кодексу України, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 Господарського кодексу України та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що, у даному випадку, укладання договору про пайову участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари між органом місцевого самоврядування і замовником будівництва на основі типового договору, затвердженого рішенням Броварської міської ради, є обов'язковим як для позивача, так і для відповідача, і зазначений обов'язок прямо передбачений актом цивільного законодавства - Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", а типовий договір та порядок його укладання затверджені та врегульовані Положенням про порядок залучення коштів замовників будівництва на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари, затвердженим Рішенням Броварської міської ради від 18.04.2013 № 928-32-06".
Тобто, підставою для виникнення у сторін спору прав та обов'язків має бути договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який в силу приписів ст. 40 Закону є обов'язковим та має бути укладений за ініціативою забудовника не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Пунктами 3.4, 2.1, 2.4 Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Бровари, затвердженого Рішенням Броварської міської ради від 18.04.2013 № 928-32-06, встановлено перелік документів, який має подати забудовник для укладення Договору та здійснення розрахунку величини пайової участі (внеску).
Так, Положенням передбачено, що Договір укладається на підставі звернення замовника про укладення Договору та доданих документів: копії правовстановлюючих документів на право власності або користування земельною ділянкою; копії правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна (під час проведення капітального ремонту, реконструкції, добудови або розширення); копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; копії паспорта заявника - фізичної особи чи керівника заявника - юридичної особи; витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта з техніко-економічними показниками; документів, що підтверджують витрати замовника, що враховуються при визначенні розміру пайової участі; інформації про банківські реквізити (розрахунковий рахунок, банк, МФО) (п. 3.4 Положення).
Згідно з ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Відповідно до ст.640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
В порушення наведеної норми закону відповідач до позивача за укладенням даного договору не звертався, необхідний визначений законом та Положенням перелік документів не подавав.
Статтею 649 Цивільного кодексу України передбачено, що розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. За таких обставин, суд відхиляє посилання позивача про те, що у суду відсутні повноваження для зобов'язання відповідача укласти договір з позивачем в редакції, запропонованій позивачем.
За твердженнями відповідача, він неодноразово надавав спонсорську допомогу позивачу грошима та оргтехнікою, на підставі договорів брав дольову участь в будівництві газопроводу, здійснював на замовлення позивача розчистку водоскидного каналу р. Красилівка, відтак витрачені кошти можуть бути враховані як участь забудовника у розвитку інфраструктури, судом відхиляються.
Згідно з ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність. Отже, вказаною нормою передбачено можливість зменшення суми пайової участі, що не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь у встановленому законом порядку, надавши необхідні для цього документи, зокрема про кошторисну вартість будівництва, визначити в установленому законом порядку належний до сплати розмір пайового внеску, та сплатити даний внесок (з вирахуванням сум, на які згідно закону пайовий внесок може бути зменшено).
25.04.2013 ТОВ "Гладкий покос" зареєструвало за № КС 142131150407 в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області Декларацію про готовність об'єкта (реконструкція з розширенням нежитлової будівлі під автосервісний комплекс по бульвару Незалежності, 18-б в м. Бровари) до експлуатації.
З матеріалів справи чітко вбачається, що прийняття об'єкту будівництва в експлуатацію не належить до повноважень позивача. Лише в квітні 2015 року Законом України від 09.04.2015 р. N 320-VIII статтю 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" доповнено частиною 11, згідно якої інформація щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та його виконання зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації. Відтак, в 2013 році у Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області був відсутній обов'язок про прийнятті об'єкта будівництва в експлуатацію перевіряти факт укладення договору та сплати забудовником пайового внеску.
Згідно з ст.16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав можуть бути: визнання права, визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, зміна правовідношення, припинення правовідношення, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України права суб'єктів господарювання захищаються зокрема шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі, установлення, зміни та припинення правовідносин.
Таким чином, вказаними нормами чинного законодавства України передбачено такі способи судового захисту права, як примусове виконання обов'язку в натурі та встановлення правовідносин.
Заперечення скаржника з цього приводу, які містяться в матеріалах справи, в апеляційній скарзі та які були надані в судовому засіданні, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, тому є необґрунтованими.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Частиною 2 ст. 34 ГПК України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідачем належними та допустимими доказами не спростовані встановлені вище обставини.
Враховуючи зазначене вище, судова колегія вважає, що місцевим господарським судом повно і всебічно з'ясовані всі обставини справи та надано їм належну правову оцінку, рішення місцевого господарського суду, яким позов задоволено повністю, відповідає чинному законодавству та матеріалам справи; колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Гладкий покос" залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Київської області від 07.12.2015 року у справі № 911/4538/15 залишити без змін.
Матеріали справи № 911/4538/15 повернути до Господарського суду Київської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Б.В. Отрюх
Судді А.І. Тищенко
Ю.Б. Михальська