Постанова № 55469401, 04.02.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.02.2016
Номер справи
826/22882/15
Номер документу
55469401
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 лютого 2016 року № 826/22882/15

Окружний адміністративний суд міста Києва в особі головуючої судді Добрянської Я.І., розглянувши відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України в порядку письмового провадження адміністративну справу,

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва

третя особа Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва, в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо відмови у поверненні помилково перерахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна в розмірі 13683,00 грн.;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва видати подання до Головного управління Державної казначейської служби України в м.Києві про повернення ОСОБА_1 помилково сплачених грошових коштів в розмірі 13 683,00 грн.;

- стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 помилково сплачені кошти в розмірі 13 683,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним при купівлі квартири за адресою: АДРЕСА_1 помилково сплачено 13 683,00 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна. 30.07.2015 він звернувся до відповідача із заявою щодо повернення надлишково сплаченої суми в розмірі 13 683,00 грн. Листом від 18.08.2015 № 13109/07 відповідач відмовив позивачу в задоволенні його заяви, запропонувавши звернутись до суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.10.2015 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

09.11.2015 від третьої особи надійшло заперечення проти адміністративного позову, в якому відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову в частині стягнення з Державного бюджету України помилково сплачених коштів в розмірі 13 683,00 грн.

В судове засіданні 08.12.2015 не з'явився представник третьої особи та представник відповідача, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце слухання справи.

Представник позивача надав додаткові докази по справі та надав пояснення по суті позову та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Зважаючи на не прибуття представника третьої особи та відповідача в судове засідання, суд відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Станом на час розгляду справи по суті жодних інших документів від сторін по справі до суду не надходило.

Розглянувши наявні у справі матеріали, заслухавши пояснення представника позивача в судовому засіданні, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

07.07.2015 між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі - продажу квартири (копія договору наявна в матеріалах справи) відповідно до якого позивач придбав у власність квартиру АДРЕСА_1. При цьому позивач зазначає, що помилково сплатив кошти на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомості на загальну суму 18 825,00 грн. замість необхідних 5 142,00 грн. (копії платіжних документів наявні в матеріалах справи).

Стверджуючи про помилкову сплату 13 683,00 грн. позивач звернувся до відповідача із заявою щодо вчинення ним дій для повернення цих зазначених коштів. Однак, листом від 18.08.2015 № 13109/07 відповідач відмовив позивачу у вчиненні зазначених дій, запропонувавши звернутись з відповідним позовом до суду.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, зважаючи на наступне.

Відповідно до ст. 1 п. 9 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 та п. 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

З наявних матеріалів справи, а саме договору купівлі - продажу квартири укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, що вартість купленої позивачем квартири становить 514 140,00 грн., а отже позивачу необхідно було в даному випадку сплатити кошти в розмірі 5 142,00 грн. на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомості.

Проте відповідно до наданих позивачем копій квитанцій № 07072015140712 та № 15072015090158 на рахунок відповідача, відкритого в Головному управління Державної казначейської служби України у м. Києві, позивач помилково сплатив кошти на загальну суму в розмірі 18 825,00 грн., що на 13 863,00 грн. більше ніж потрібно було сплатити.

Згідно із частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок) цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).

Згідно із п. 5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів готівкою фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках.

Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.

Виходячи з зазначеного для повернення надміру сплачених коштів які зараховані до бюджету необхідно подати до відповідного органу казначейства: заяву платника, подання органу, що контролює справлення відповідних надходжень бюджету, платіжні доручення, що підтверджують зарахування до відповідного бюджету.

В матеріалах справи наявні докази щодо помилкової переплати позивачем збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомості в розмірі 13 863,00 грн., що підтверджується копіями платіжних доручень, копією договору купівлі - продажу квартири та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відповідач не надав заперечення проти наявності чи відсутності переплати в розмірі 13 863,00 грн.

Зважаючи на наведені норми чинного законодавства та враховуючи наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку щодо необхідності відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо відмови у поверненні помилково перерахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна в розмірі 13 683,00 грн. та стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 помилково сплачених коштів в розмірі 13 683,00 грн., оскільки обов'язок щодо повернення помилково сплачених коштів покладений на органи Казначейства, а не на органи Пенсійного фонду. Крім того, беручи до уваги те, що бюджетні установи відкривають в органах Казначейства власні рахунки, а помилково сплачені позивачем кошти надійшли на рахунок відповідача, суд не може задовольнити вимогу позивача щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 помилково сплачених коштів в розмірі 13 683,00 грн.

Водночас суд приходить до висновку про необхідність задовольнити вимогу позивача про зобов'язання відповідача звернутись з поданням до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про повернення ОСОБА_1 помилково сплачених грошових коштів в розмірі 13 683,00 грн.

Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва звернутись до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві з поданням про повернення ОСОБА_1 помилково сплачених грошових коштів у розмірі 13 683,00 грн.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 324,80 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська