Постанова № 55467148, 03.02.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2016
Номер справи
805/3518/15-а
Номер документу
55467148
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2016 р. Справа № 805/3518/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О. В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області до Приватного акціонерного товариства «Азовелектросталь» про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати з юридичних осіб в розмірі 5270861,06 грн.,

В С Т А Н О В И В :

Маріупольська об’єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Азовелектросталь» про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати з юридичних осіб в розмірі 5270861,06 грн.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач станом на час розгляду справи має заборгованість перед бюджетом з орендної плати за землю в розмірі 5270861,06 грн., яка обліковується на особовому рахунку відповідача.

Представник позивача у судове засідання не з’явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Розглядати дану справу просив без виклику представника.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Надав суду письмові заперечення в яких зокрема вказує, що відповідно до ст..6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669 під час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності звільняються.

На цих підставах в позові просив відмовити.

Відповідно до ч.4 ст.33 КАС України, у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за адресою її місцезнаходження, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Згідно ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали справи та додатково надані позивачем документи, суд встановив наступне.

Позивач – Маріупольська об’єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Донецькій області є юридичною особою, код ЄДРПОУ 39883670 та суб’єктом владних повноважень (а.с.20).

Відповідач – Приватне акціонерне товариство «Азовелектросталь» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 25605170, дата державної реєстрації 08.07.1998 року (а.с.5-7).

Правовідносини, що склалися між сторонами регулюються нормами Податкового кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», нормами Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669 та розпорядженням КМУ № 1275 від 02.12.2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

З 23.07.1998 року Приватне акціонерне товариство «Азовелектросталь» перебуває на податковому обліку в Маріупольській ОДПІ м. Маріуполя, що підтверджується відповідними ідентифікаційними даними (а.с.8).

Згідно з розрахунку ціни позову вбачається що станом на 30.07.2015 року відповідач має заборгованість зі сплати орендної плати за землю в сумі 5270861,06 грн.. (а.с.10).

Відповідно до податкової декларації з плати за землю за 2014 рік, складену 06.02.2014 року, відповідачем самостійно визначено суми плати податку за землі промисловості (а.с.14-15).

Відповідно до податкової декларації з плати за землю за 2015 рік, складену 20.02.2015 року, відповідачем самостійно визначено суми плати податку за землі промисловості (а.с.16-17).

Згідно з карткою особового рахунку з платежу 18010600 (орендна плата з юридичних осіб) у позивача мається заборгованість з вказаного податку на 31.07.2015 року в розмірі 7085095,82 грн. (а.с.18-19).

Корінцем податкової вимоги форми «Ю» № 3035-25 від 02.07.2014 року визначено загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов’язаннями станом на 01.07.2014 року становить 453558,69 грн. Податкова вимога відповідачем отримана особиста 03.07.2014 року (а.с.11).

Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду з позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Враховуючи вищезазначене, позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості зі сплаті орендної плати з юридичних осіб в розмірі 5270861,06 грн.

З приводу суми боргу у відповідача ніяких спірних питань не виникло.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У пункті 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу» зазначено, що Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції - подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Підпунктом 14.1.136. пункту 14.1. статті 14 Податкового Кодексу визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1. статті 14 зазначеного Кодексу податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до підпункту 20.1.18. пункту 20.1. статті 20 зазначеного Кодексу, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 41.5. статті 41 Податкового кодексу України передбачено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Підпунктом п. 15.1 статті 15 Податкового Кодексу визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до підпункту п. 63.1 статті 63 Податкового Кодексу облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до підпункту 16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України платників податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового Кодексу України Контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Відповідно до підпункту 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

Згідно з підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 286.2. статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, як визначено в пункті 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.

Таким чином, судом встановлено, що за відповідачем рахується заборгованість з орендної плати за землю в сумі 5270861,06 грн. за період з 30.10.2014 року по 30.07.2015 року.

15.10.2014 року набрав чинності Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669.

Відповідно до ст..6 Закону 1669 під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно з абзацом третім п.5 ст..11 Прикінцеві та перехідні положення ЗУ № 1669 на Кабінет Міністрів України покладений обов’язок затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

Розпорядження КМУ № 1085-р від 07.11.2014 року Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, на яке посилається позивач, не є розпорядженням по затвердженню переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, який приймається КМУ на виконання вимог ЗУ 1669.

Розпорядженням КМУ № 1053 від 30.10.2014 року був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася анти терористична операція.

Натомість, розпорядженням КМУ № 1079 від 05.11.2014 року дію розпорядження КМУ № 1053 було зупинено.

Розпорядженням КМУ № 1275 від 02.12.2015 року був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та розпорядження № 1053 від 30.10.2014 року та № 1079 від 05.11.2014 року були визнані такими, що втратили чинність.

Згідно п.п.20) п.1 вищезазначеного розпорядження місто Маріуполь відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Таким чином, судом було встановлено що ПрАТ «Азовелектросталь» орендує земельну ділянку в населеному пункті на території якого здійснювалась антитерористична операція та нього розповсюджуються дія норми ст..6 Закону України № 1669 і він, відповідно до вимог Закону, повинен бути звільнений від сплати земельного податку.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в них позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись ст. 67 Конституції України, Податковим кодексом України, Законом України «Про державну податкову службу», ст.ст. 7 –12, 69-72, 94, 122-163, 254, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

У позові Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області до Приватного акціонерного товариства «Азовелектросталь» про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати з юридичних осіб в розмірі 5270861,06 грн., відмовити.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Скарга подається на ім’я Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Хохленков О.В.