У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/3070/15
Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
28 січня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Матохнюка Д.Б. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Лисої С.Д.,
представників позивача - Мишак А.В., Заїки В.В.,
представника відповідача - Іванова М.І.,
третьої особи - Крутенчука М.В.,
представників третьої особи - Пшетоцького О.В.,Шакалець Т.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариство з обмеженою відповідальністю "Славутатрансавто" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Славутатрансавто" до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - товариство з обмеженою відповідальністю "Мівас" про визнання протиправним та скасування рішень і розірвання договорів,
В С Т А Н О В И В :
В серпні 2015 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Славутатрансавто" звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - товариство з обмеженою відповідальністю "Мівас", в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету Славутської РДА, оформленого протоколом №8 від 02.04.2015 року в частині допущення до участі в конкурсі та визнання переможцем ТОВ "Мівас" на маршрутах: Славута - Гута в поєднанні Славута - Нетішин №1340, Славута - Романіни №1312, Славута - Бесідки в поєднанні Славута - Нетішин №1305 та розірвати договори, які були укладені з ТОВ "Мівас" за наслідками конкурсу від 02.04.2015 року на обслуговування маршрутів Славута - Гута в поєднанні Славута - Нетішин №1340, Славута - Романіни №1312, Славута - Бесідки в поєднанні Славута - Нетішин №1305.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року адміністративний позов залишено без задоволення.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В судовому засіданні представники апелянта підтримали доводи викладені в апеляційній скарзі та просили щодо її задоволення.
Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні апеляційної скарги позивача.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року - без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, в газеті "Трудівник Полісся" №4 від 22.02.2015 року і №11 від 12.03.2015 року було оголошено конкурс Славутської райдержадміністрації і опубліковані умови конкурсу на право здійснення перевезення пасажирів у звичайному режимі руху на автобусних маршрутах загального користування.
02 квітня 2015 року засіданням конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Славутського району було проведено конкурс та визначено переможцем ТОВ «Мівас» на об'єкті №3 маршрут Славута - Гута в поєднанні Славута - Нетішин №1340 та на об'єкті №5 Славута - Романіни №1312, а також на об'єкті №6 маршрут Славута-Бесідки в поєднанні Славута-Нетішин. На об'єкті №3 ставши переможцем №1 ТОВ «Мівас» отримало 20.07 балів, а ТОВ " Славутатрансавто " ставши переможцем № 2, отримало 4,0 балів. На об'єкті № 5 ставши переможцем №1 ТОВ «Мівас» отримало 22.0 балів, а ТОВ " Славутатрансавто " ставши переможцем № 2, отримало 5.0 балів. На об'єкті № 6 ставши переможцем №1 ТОВ «Мівас» отримало 20.34 балів, а ТОВ " Славутатрансавто " ставши переможцем № 2, отримало 4.0 балів.
Не погоджуючись із результатами конкурсу, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з чим погоджується і суд апеляційної інстанції, зважаючи на наступне.
Порядок організації та проведення конкурсів з перевезення пасажирів, врегульований Законом України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон № 2344-III) та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081.
Статтею 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що забезпечення організації пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути) покладається на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України "Про автомобільний транспорт" організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Частиною 4 ст.44 вищевказаного Закону передбачено, що у разі відсутності перевізників-претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на даному маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів-зобов'язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п'яти років.
Відповідно до ст.45 Закону №2344-ІІІ у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:
- визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання;
- подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;
- не відповідають вимогам статті 34 цього Закону;
- передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнанні з вантажних транспортних засобів.
Пунктом 10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081 (далі - Порядок №1081) передбачено, що організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Згідно з п. 8, 49, 51 Порядку №1081, рішення про переможця конкурсу, а також перевізника, який зайняв друге місце приймається конкурсним комітетом і оформлюється Протоколом у десятиденний строк, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету і подається організатору (відповідачу) на затвердження (введення в дію).
Порядком передбачено, що конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу.
До складу конкурсного комітету входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Укртрансінспекції, Державтоінспекції та громадських організацій. При цьому кількість представників громадських організацій, діяльність яких пов'язана з автомобільним транспортом, повинна становити не менш як 50 відсотків загальної кількості представників громадських організацій. Під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента. Представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірність поданої інформації відповідно до законодавства, (п.23, 41 Порядку).
Підпунктом 1 п.12 Порядку №1081 передбачено, що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.
Відповідно до п.29 Порядку №1081 для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною Порядком, і такі документи:
- нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні);
- перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою «з місцем водія/без місця водія»), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу;
- копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті;
- документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу;
- копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті;
- копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації);
- перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність;
- анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку;
- копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за останні повні два квартали.
Як слідує з матеріалів справи, TOB «МІВАС» подало всі обов'язкові документи до участі в конкурсі.
Порядком визначено вичерпний перелік документів, які мають бути подані автомобільним перевізником для участі в конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування на стадії подання таких документів.
Разом з тим, Порядком не передбачена необхідність подання під час засідання для участі в конкурсі підтверджень відповідності автобусів екологічним нормам не нижче ЄВРО-2 або інших документів, як про це зазначає апелянт.
Із зазначеного слідує, що рішення про допущення перевізників до участі в конкурсі і визначення переможців конкурсу приймається колегіально не організатором конкурсу (відповідачем), а конкурсним комітетом, створеним із представників різних органів виконавчої влади та громадських організацій. Представник Державтоінспекції, серед інших членів конкурсного комітету, володіє інформацією про транспортні засоби перевізників-претендентів та про наявність або відсутність порушень у сфері безпеки дорожнього руху.
Як слідує з витягу з Протоколу №8 засідання конкурсного комітету щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування від 02.04.2015 року, ТОВ «Мівас» допущено до участі в конкурсі з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Славута- Гута в поєднанні Славута-Нетішин №1340, Славута-Романіни №1312, Славута-Бесідки в поєднанні Славута-Нетішин №1305. Зауважень до підприємства з боку Державтоінспекції не було, будь-яких протоколів (актів) про порушення правил експлуатації транспортних засобів не було, офіційної інформації від органів виконавчої влади на день проведення конкурсу щодо подачі ТОВ «Мівас» на участь у конкурсі недостовірної інформації також не було. Отже конкурсний комітет не мав законних підстав не допустити до участі в конкурсі ТОВ «Мівас».
Таким чином, на етапі подання документів для участі в конкурсі законодавець, не передбачає права державного органу - Славутської РДА та/або конкурсного комітету вимагати від конкурсанта подання в пакеті документів (в конкурсній пропозиції) або в день конкурсу інформації, яка підтверджує відповідність автобусів, що беруться в розрахунок для заповнення показника в анкеті для участі в конкурсі «Сумарна пасажиромісткість автобусів (не нижче ЄВРО-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень».
Відповідно до п.42 Порядку № 1081 у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт». Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Показники, які оцінюються конкурсним комітетом, та механізм нарахування балів наведені в Додатку 4 до Порядку №1081 «Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів».
Відповідно до п.46 Порядку № 1081 переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Претендентом, який посів друге місце, визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів без урахування показника переможця конкурсу. У разі коли учасники конкурсу набрали однакову кількість балів, під час визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який посів друге місце, перевагу має той перевізник-претендент, що подав конкурсному комітетові сертифікат відповідності послуг з перевезення пасажирів ліцензійним умовам, а також (для міжміського автобусного маршруту) свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності, а у разі неподання таких документів або подання їх кількома перевізниками-претендентами, що набрали однакову кількість балів, переможець визначається шляхом голосування.
Відповідно до витягу з Протоколу №8 засідання конкурсного комітету щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, ТОВ «Мівас» визнано переможцем конкурсів відповідно до затверджених балів на маршрутах Славута-Гута в поєднанні Славута-Нетішин №1340, Славута-Романіни №1312, Славута-Бесідки в поєднанні Славута-Нетішин №1305.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що рішення засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Славутського району в частині визнання ТОВ «Мівас» переможцем на об'єктах № 3,5,6 прийнято з урахуванням вимог ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.12.2008 року. Відповідно, не має законних підстав розривати правочини укладені з ТОВ "Мівас", який і став переможцем конкурсу на об'єктах конкурсу №3, №5 та №6.
Згідно ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом апеляційної інстанції вирішувалось питання щодо забезпечення доказів в адміністративній справі, зокрема, й документів поданих перевізниками претендентами для участі у конкурсі.
На виконання ухвали суду апеляційної інстанції від Славутської РДА Хмельницької області надійшли копії документів щодо конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування, який відбувся 02.04.2015 року в м. Славута.
Дослідивши зазначені копії документів, колегія суддів дійшла висновку про те, що подані ТОВ «Мівас» документи відповідають вимогам чинного законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення, що свідчить про безпідставність заявлених позовних вимог. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не підтверджені належними доказами.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу товариство з обмеженою відповідальністю "Славутатрансавто" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі на протязі п'яти днів.
Головуючий /підпис/Біла Л.М. Судді /підпис/ /підпис/Гонтарук В. М. Матохнюк Д.Б. З оригіналом згідно:
секретар