Постанова № 55466267, 27.01.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2016
Номер справи
822/6266/15
Номер документу
55466267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/6266/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі:ОСОБА_4 представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Фірма "Хмельницькбуд" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про скасування постанови №29 від 25.11.2015 року,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Фірма "Хмельницькбуд" (далі - ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд", позивач) звернулось в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просить скасувати постанову №23 від 12.11.2015 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вказана постанова прийнята відповідачем протиправно і з порушенням норм чинного законодавства України у сфері містобудівної діяльності, оскільки описані у ній порушення відсутні, так як позивач не був генеральним підрядником та не виконував жодних будівельних робіт на об'єкті, який перевірявся управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (далі - Управління). Вказує, що особа, яка зазначена в акті перевірки, і була присутньою при проведенні перевірки не була уповноваженим представником ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд", оскільки отримувала довіреність на представництво інтересів позивача в Управлінні для подачі документів та вчинення інших необхідних дій, пов'язаних з будівництвом ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" гаражів по вул. Підгірна, 50 в м. Хмельницькому. При цьому, після вчинення вказаних дій довіреність була скасована позивачем до проведення перевірки і вказана особа повідомлена про припинення її повноважень як представника.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд позов задовольнити з підстав, що зазначені у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, вказав, що позовні вимоги є необґрунтованими, а факт порушення законодавства, яке регулює відносини у сфері містобудівної діяльності зафіксовано в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 13.11.2015 року та підтверджується матеріалами справи про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №29 від 25.11.2015 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства України, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що згідно направлення №718 від 04.11.2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 року, якою затверджено "Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю" (далі - Порядок) на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №976 від 08.09.2015 року та письмового звернення Ради ГО "Хмельницький Майдан" №04/11/2015-1 від 04.11.2015 року, головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України ОСОБА_5 (далі - інспектор) та начальником відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - перевіряючі) 13.11.2015 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" на об'єкті будівництва - багатоквартирний житловий будинок із вбудованими-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Львівське шосе, 12/1 в м. Хмельницькому.

У ході проведення перевірки, 13.11.2015 року інспектором складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №00312, а також виданий припис від 13.11.2015 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт. Того ж дня відповідачем складений акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил (далі акт від 13.11.2015 року), яким встановлено, відсутність укладеного позивачем договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:09:001:0140 по вул. Львівське шосе, 12/1, в м. Хмельницький та відсутність виданих містобудівних умов та обмежень забудови вказаної вище земельної ділянки.

За змістом акту від 13.11.2015 року, згідно інформації розміщеної на інформаційному стенді на будівельного майданчику, а також пояснень довіреної особи ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" ОСОБА_6 будівельні роботи на вищезазначеному об'єкті виконуються ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" (код ЄДРПОУ 01269388, вул. Володимирська, 109, м. Хмельницький). Вказаною довіреною особою не було надано жодних документів які б надавали право на виконання будівельних робіт за вищезазначеною адресою.

Враховуючи зазначене, а також що у єдиному реєстрі документів, що дають право виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі скасування та анулювання зазначених документів, станом на 13.11.2015 року відсутня інформація щодо видачі дозволів та реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт по вул. Львівське шосе, 12/1, м. Хмельницький, будівельні роботи з будівництва багатоквартирного житлового будинку із вбудованими-прибудованими приміщеннями громадського призначення розпочаті та виконуються без документа що надає право на виконання будівельних робіт, а також зареєстрованої органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації початок виконання будівельних робіт, чим з боку ПАТ "Фірма "Хмельнииькбуд" порушено вимоги ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Враховуючи зазначене на підставі ст.376. Цивільного кодексу України, дане будівництво віднесене перевіряючими до самочинного.

На підставі висновків викладених в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 13.11.2015 року, 25.11.2015 року інспектором, що проводив вищезгадану перевірку, винесено постанову №29 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого п.3 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (виконання будівельних робіт на об'єктах III категорії складності без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт) та накладено штраф у розмірі 90 мінімальних заробітних плат, тобто 124020,00 грн. (відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", мінімальна заробітна плата з 01.09.2015 року становить 1378,00 грн.).

Згідно п.4 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності", суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт на об'єктах III категорії складності - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

За ч.3 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності", відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності несуть суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи.

Відповіддю на запит відповідача управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів від 13.11.2015 року №4052/030113 повідомило про те, що станом на 13.11.2015 року по вул. Львівське шосе,12, 12А,12/1 містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надавались.

Крім того, суд встановив, що земельна ділянка, за адресою : м.Хмеьницький, вул.Львівське шосе,12/1, кадастровий номер 6810100000:09:001:0140, на якій відповідач встановив порушення, передана в користування на праві оренди фізичній особі - ОСОБА_7 згідно рішення п`ятдесят третьої сесії Хмельницької міської ради від 23.09.2015 року №26.

Таким чином, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" не є генеральним підрядником та не виконує жодних будівельних робіт на будівельному об'єкті по вул. Львівське шосе, 12/1 в м. Хмельницькому та не укладало будь-яких договорів на проведення таких робіт.

Суд зауважує відповідачу, що наявність інформаційного стенда на будівельному майданчику з вказівкою генпідрядника - ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" не може вважатись належним доказом та не доводить факт реального здійснення будівельних робіт саме ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд".

Відповідно ч.1 ст.246 ЦК України довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами, та скріплюється печаткою цієї юридичної особи.

Згідно ч.1 ст.247 ЦК України строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії.

Пунктом 2 ч.1 ст.248 ЦК України встановлено, що представництво за довіреністю припиняється у разі скасування довіреності особою, яка її видала.

Наявною в матеріалах справи довіреністю вих.№ 86 від 10.11.2015 року підтверджується, що позивачем надано ОСОБА_8 повноваження на представництво ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" в Управлінні. Проте, дана довіреність скасована ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" з 12 листопада 2015 року, що підтверджується наказом директора ПАТ"Фірма "Хмельницькбуд" №115 від 12.11.2015 року, а також доказом ознайомлення із таким наказом 12.11.2015 року ОСОБА_8 про що свідчить підпис останнього на ньому. Крім того, позивачем надана суду довідка б/н від 04.01.2016 року про те, що ОСОБА_8 не перебував у трудових відносинах з ПАТ"Фірма"Хмельницькбуд" в 2015 році. Тобто, вказана довіреність була скасована позивачем до проведення перевірки відповідачем.

Таким чином, ОСОБА_8 не був уповноваженою особою ПАТ"Фірма "Хмельницькбуд" на час проведення перевірки відповідачем та не мав права представляти інтереси позивача у відносинах з третіми особами, в тому числі з управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Враховуючи вищенаведене, та те, ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" не є суб'єктом містобудування в розумінні ч.3 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності" стосовно об'єкта будівництва - багатоквартирний житловий будинок із вбудованими-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Львівське шосе, 12/1 в м. Хмельницькому, суд дійшов висновку, що прийнята за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення в сфері містобудівної діяльності постанова №29 від 2511.2015 року про накладення штрафу в розмірі 124020,00 грн. на підставі п.4 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", є протиправною і підлягає скасуванню.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, в зв'язку з тим, що відповідачем не доведено правомірності прийняття постанови №29 від 25.11.2015 року про накладення штрафу за правопорушення в сфері містобудівної діяльності, позовні вимоги ПАТ "Фірма "Хмельницькбуд" є законними та обґрунтованими, а тому їх необхідно задовольнити в повному обсязі.

Частина 1 ст.94 КАС України передбачає, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Суд встановив, що згідно наявного в матеріалах справи платіжного доручення №2296 від 21.12.2015 року, за подання позовної заяви до суду, позивач сплатив судовий збір на суму 1860,00 грн., які в зв'язку із задоволенням позовних вимог, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Керуючись ст.ст.94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Фірма "Хмельницькбуд" задовольнити.

Скасувати постанову управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №29 від 25.11.2015 року.

Присудити на користь публічного акціонерного товариства "Фірма "Хмельницькбуд", ідентифікаційний код 01269388, судові витрати в розмірі 1860 (одна тисяча вісімсот шістдесят) грн. 30 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 29 січня 2016 року 12:31.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1