Постанова № 55465037, 01.02.2016, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
924/1151/15
Номер документу
55465037
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" лютого 2016 р. Справа № 924/1151/15

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Гудак А.В.

судді Мельник О.В. ,

судді Маціщук А.В.

при секретарі судового засідання Драчук В.М.

за участю представників:

позивача 1 - не з'явився

позивача 2 - не з'явився

відповідача - не з'явився

третьої особи 1 без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - ОСОБА_1, довіреність в справі;

третьої особи 2 без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - не з'явився

третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - не з'явився

прокуратури - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці

на рішення господарського суду Хмельницької області від "12" жовтня 2015 р. у справі № 924/1151/15

за позовом військового прокурора Чернівецького гарнізону, м. Чернівці в інтересах держави в особі: 1. Міністерства оборони України, м. Київ;

2. Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці, м. Чернівці;

до Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області

за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів:

1. ОСОБА_2 частини А3290, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область;

2. ОСОБА_3 міністрів України, м. Київ

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область;

про визнання недійсним рішення 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля ГеоІнвентарПроект, в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89.

Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду від 01.02.2016 р. зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді Олексюк Г.Є. та відповідно до п. 6.3. Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Рівненському апеляційному господарському суді, внесено зміни до складу колегії суддів, окрім заміни головуючого судді. У справі № 924/1151/15 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Гудак А.В., суддя Мельник О.В., суддя Маціщук А.В.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 12.10.2015 р. у справі № 924/1151/15 в позові Військового прокурора Чернівецького гарнізону, м. Чернівці в інтересах держави в особі: 1. Міністерства оборони України; 2. Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці до Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів:1. ОСОБА_2 частини А3290, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область; 2. ОСОБА_3 міністрів України, м. Київ, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область про визнання недійсним рішення 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля ГеоІнвентарПроект, в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89 відмовлено.

Стягнуто із Міністерства оборони України в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 609,00 грн. Стягнуто із Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці судовий збір в розмірі 609,00 грн.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд керувався положеннями ч. 2 ст. 19, ч. 5 ст. 116, 142, 144 Конституції України, п. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 12, 17 Закону України «Про основи містобудування», ст. 12, п «а» ч. 1 ст. 13, ч. 1, 2 ст. 77, п «В» ч. 1 ст. 80, п. п. 3, 4 ст. 173 Земельного кодексу України, п. 1, 10 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», п. 2 Розяснення президії Вищого господарського суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 р. «Про деякі питання практики вирішення спорів повязаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів», п. 6 ч. 1 ст. 12 ГПК України та прийшов до висновку , що належних та допустимих доказів на підтвердження того, що спірним рішенням Слобідо-Кульчієвецької сільської ради № 3 від 23.07.2013 р. було порушено інтереси держави в особі позивачів не надано; доказів на підтвердження невідповідності рішення органу місцевого самоврядування вимогами чинного законодавства або прийняття його всупереч визначеній законом компетенції, не було подано. Крім того, враховуючи позовні вимоги прокурора, предмет та підстави позову, даний спір є приватноправовим, виник із земельних відносин сторін, а тому підвідомчий господарському суду.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівці звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить відновити строк на оскарження рішення господарського суду Хмельницької області від 12.10.2015 р. у справі № 924/1151/15, прийняти апеляційну скаргу до розгляду, скасувати рішення господарського суду Хмельницької області від 12.10.2015 р у справі № 924/1151/15 та прийняти нове, яким позовні вимоги задоволити, стягнути з відповідача понесені судові витрати.

Скаржник зазначає, що оскаржуване рішення господарського суду Хмельницької області є незаконним, необґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм процесуального права та невірним застосуванням норм матеріального права, з огляду на таке.

Так, на думку скаржника судом не враховано те, що положення ч. 10 ст. 17 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності", відповідно до якої Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання (а не на позачергових).

Крім того, на думку суду, при вирішенні даного спору судом приймається до уваги фактичні обставини, які встановлені в ході вирішення господарської справи №924/60/14, відповідно до якої підтверджено право Слобідо-Кульчієвецької сільської ради на користування земельною ділянкою загальною площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради.

Також судом не враховано, те, що спочатку Генеральний план був затверджений 23.07.2013 р., а вже потім розглянутий його проект 01.08.2013 р. Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області, якою лише 01.08.2013 р. було рекомендовано його затвердити, а не навпаки що є повною невідповідністю у хронологічній послідовності та порушенням вимог чинного законодавства.

Разом з тим, на думку скаржника, встановлені судом «преюдиціальні факти» не можна вважати звільнення від доказування, не має абсолютного характеру. Суд не повинен сприймати як обов'язкові висновки щодо фактичних обставин справи, наведені у чинних судових рішеннях за інших адміністративних, цивільних чи господарських справ.

Наголошує у скарзі, що військовою прокуратурою Чернівецького гарнізону для вивчення даної справи залучено спеціалістів відділу землевпорядкувальних робіт військової частини А2308. Зарезультатами вивчення та аналізу матеріалів зазначеної справи, а також судової земельно-технічної експертизи встановлено, що згідно з топографо-геодезичних вимірів, проведених ПП "Земля 2012", при нанесенні поворотних точок за координатами на карті вбачається, що контур земельної ділянки зміщений в середньому на 170 м та накладається на залізницю та територію підприємств, які знаходяться за межами військового містечка № 89. Окрім того, експертом проведено співставлення контурів земельної ділянки, вимірів, проведених ТОВ "Кайлас-К" та вимірів ПП "Земля 2012" і встановлено, що контури зміщені один відносно іншого приблизно на 175 м, тобто на ширину спірної земельної ділянки.

Апелянт вважає, що у вимірах проведених ПП "Земля 2012" була допущена помилка чи фальсифікація даних, що призвело до хибного висновку судової земельно-технічної експертизи, на що судом не звернуто увагу.

Скаржник вважає, що спірна земельна ділянка військового містечка № 89 є державною власністю. Так, з метою розмежування державної власності на загальнодержавну та комунальної власності кабінетом Міністрів України 05.11.1991 р. прийнята постанова № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)". Так, пунктами 1, 2 вказаної Постанови затверджено перелік державного майна, яке передавалося до власності адміністративно-територіальних одиниці, що зобов'язано органи, уповноважені управляти державним майном, здійснити передачу державного майна, яке перебуває в їх віданні, згідно із затвердженим цією постановою переліком.

Вказує, що факт перебування спірного майна у віданні Міністерства оборони України підтверджується тим, що згідно з постановою ОСОБА_3 Міністрів України від 05.11.1991 р. № 311, це майно не .увійшло в перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), а тому підстав для висновку про приналежність майна територіальній громаді села Слобідо-Кульчієвецька немає.

Просить скасувати рішення господарського суду Хмельницької області від 12.10.2015 р. у вказаній справі та постановити нове про задоволення позовних вимог.

Прокурор у відзиві повністю підтримав вимоги апеляційної скарги, з підстав викладених у ньому та додатково вказав, що порушена процедура затвердження генерального плану, що є суттєвим порушенням земельного законодавства України.

Вважає, що місцевим господарським судом неправомірно прийняті до увагу висновки, наведені у рішеннях суду першої та апеляційної інстанцій у справі № 924/60/14.

Прокурор у відзиві наголошує, що судом не враховано те, що позивач користується спірною земельною ділянкою на підставі Державного акту на право користування земельною ділянкою серії Б №04153. Територія вказаного містечка використовується як полігон для навчання саперів, огорожа вказаного містечка встановлена відповідно до державного акту на право користування і жодних зауважень з боку органів місцевого самоврядування не виникало.

Крім того, наголошує, що спірна земельна ділянка військового містечка № 89 є державною власністю. Так, з метою розмежування державної власності на загальнодержавну та комунальної власності кабінетом Міністрів України 05.11.1991 р. прийнята постанова № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)". Наголошує, що факт перебування спірного майна у віданні Міністерства оборони України підтверджується тим, що згідно з постановою ОСОБА_3 Міністрів України від 05.11.1991 р. № 311, це майно не .увійшло в перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), а тому підстав для висновку про приналежність майна територіальній громаді села Слобідо-Кульчієвецька немає.

Просить апеляційну скаргу задовольнити у повному обсязі.

У відзиві на апеляційну скаргу, Слобідо- Кульчеєвецька сільська рада вказала, що оскаржуване рішення прийняте у відповідності до норм чинного законодавства України.

Вважає, що рішення Слобідо-Кульчієвецької сільської ради від 23.07.2013р. №3 «Про затвердження Генерального плану села Жовтневе» не спрямоване на порушення права державної власності на дану земельну ділянку та не припинило і не могло припинити права державної власності, що підтверджується також і долученим КЕВ м. Чернівці Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 231,3087 га. за кадастровим номером 6822487400:04:010:0026 відповідно до відомостей станом на 04.11.2014 р., а не на земельну ділянку площею 9,2691 га.

Відповідач наголошує у відзиві, що режим права власності зазначеної земельної ділянки ухваленим рішенням сільської ради не був змінений на землі «комунальної власності», так як її формою власності залишається «Державна власність». Зазначена земельна ділянка не входить до адміністративних меж села Жовтневе, а всього лише належить до земель Слобідо-Кульчієвецької сільської ради (за межами населеного пункту) Кам'янець-Подільського району, так як рішенням про затвердження містобудівної документації межі населеного пункту не змінюються та не можуть бути змінені.

З огляду на приписів чинного законодавства, відповідач наголошує, що Генеральним планом населеного пункту можуть охоплюватися не лише землі в межах населеного пункту, а й інші території (приміські зони), призначені для довгострокової стратегії планування та прогнозування розвитку територій, в тому числі, і для майбутньої підготовки обґрунтованих пропозицій щодо зміни меж населених пунктів.

В Генеральному плані села Жовтневе земельна ділянка площею 231,3087 га, яка входить до складу земель оборони, призначених для обслуговування військового містечка №89, включена до «проектних» меж села Жовтневе із врахуванням «проектної» забудови.

Вказує, що якщо у майбутньому, на підставі затвердженого Генерального плану, Слобідо-Кульчієвецька сільська рада і буде перед Кам'янець-Подільською районною радою ставити питання про розширення адміністративно-територіальних меж села Жовтневе шляхом поглинання території земельної ділянки площею 231,3087 га., яка входить до складу земель оборони (Державна власність) і використовується для обслуговування військового містечка №89, то і така майбутня дія не порушуватиме ні прав Держави, ні Міністерства оборони України, ні КЕВ м. Чернівці, адже, відповідно до п.п. 3,4 ст. 173 Земельного кодексу України: «Включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті».

Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади».

Просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а оскаржуване рішення залишити без змін.

У письмових поясненнях третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 частина № А 3290 м. Камянець Подільський вказує, що оскаржуване рішення господарського суду Хмельницької області є незаконним, необґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм процесуального права та невірним застосуванням норм матеріального права, з огляду на таке.

Вказує, що судом не враховано те, що мале місце порушення процедури затвердження Генерального плану, що є порушенням земельного законодавства.

Разом із цим, судом враховуються судові рішення про зобов'язання усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 10,5842 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради шляхом знесення огорожі, яка розглядалась в межах господарської справи №924/60/14.

Зазначає, що рішенням господарського суду Хмельницької області від 03.02.2015 р. по справі № 924/60/14 (із врахуванням змін згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 р. по даній справі) позов Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, с. Слобідка-Кульчієвецька Камянець-Подільського району Хмельницької області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3 Міністрів України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 частина А3290 м. Кам'янець-Подільський, було задоволено частково.

Вказаним судовим рішенням у справі №924/60/14 зобовязано Квартирно-експлуатаційний відділ, м. Чернівці усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати X 5383387,12; координати У 2308106,24); №2 (координати X 5383516,39; координати У 2308192,87); №3 (координати X 5383026,00; координати У 2308725,74); №4 (координати X 5382912,77; координати У 2308641,76) шляхом знесення огорожі. Дане судове рішення у встановленому законом порядку набуло чинності та не скасоване (підтримане постановою Вищого господарського суду України від 17.06.2015 р. №924/60/14).

Відтак, на думку третьої особи, при вирішенні даного спору судом приймається до уваги фактичні обставини, які встановлені в ході вирішення господарської справи № 924/60/14, відповідно до якої підтверджено право Слобідо-Кульчієвецької сільської ради на користування земельною ділянкою загальною площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати X 5383387,12; координати У 2308106,24); №2 (координати X 5383516,39; координати У 2308192,87); №3 (координати X 5383026,00; координати У 2308725,74); №4 (координати X 5382912,77; координати У 2308641,76).

Вважає, що встановлені судом "преюдиціальні факти" не можна вважати звільнення від доказування, не має абсолютного характеру і не може сприйматися судом як неможливість спростування під час судового розгляду обставин, які зазначені в іншому судовому рішенні. Суд не повинен сприймати як обов'язкові такі висновки щодо фактичних обставин справи, наведені у чинних судових рішеннях за інших адміністративних, цивільних чи господарських справ.

Вказує, що військовою прокуратурою Чернівецького гарнізону для вивчення даної справи залучено спеціалістів відділу землевпорядкувальних робіт військової частини А2308, м. Чернівці. За результатами вивчення та аналізу матеріалів зазначеної справи, а також судової земельно-технічної експертизи встановлено, що згідно з топографо-геодезичних вимірів, проведених ПП "Земля 2012", при нанесенні поворотних точок за координатами на карті вбачається, що контур земельної ділянки зміщений в середньому на 170 м та накладається на залізницю та територію підприємств, які знаходяться за межами військового містечка № 89. Окрім того, експертом проведено співставлення контурів земельної ділянки, вимірів, проведених ТОВ "Кайлас-К" та вимірів ПП "Земля 2012" і встановлено, що контури зміщені один відносно іншого приблизно на 175 м, тобто на ширину спірної земельної ділянки.

Так, відділ Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі у листі № 18-2214-0.4-1853/2-15 від 15.04.2015 р. надав відомості щодо площі та координат поворотних точок трикутника, який утворюється в результаті накладання зареєстрованої за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці земельної ділянки площею 231,3087 га на спірну, належну сільській раді на праві власності земельну ділянку площею 10,5842 га. До вказаного листа додано план-схему земельної ділянки, виконану ТОВ "Кайлас-К", відповідно до якого площа трикутника становить 1,3151 га, в зв'язку з чим змінюються координати точки 1, а саме: точка № 1 (координати Х5383356,73; координати У 2308085,51) на точку № 1 (координати X 5383387,12; координати У 2308106,24) та площа земельної ділянки з урахуванням вказаної зміни становитиме 9,2691 га (10,5842 га - 1,1351 га), так як земельна ділянка площею 1,1351 га входить в площу земельної ділянки розміром 231,3087 га, яка зареєстрована за відповідачем (КЕВ м. Чернівці).

З відповіді Державного агентства земельних ресурсів України вбачається, що в них відсутня заява про державну реєстрацію за позивачем земельної ділянки площею 231,3087 га, що суперечить дійсній площі земель, які обліковуються за КЕВ м. Чернівці - 256,7 га.

Третя особа Війська частина А 3290 у письмових поясненнях також наголошує, що квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці користується земельною ділянкою військового містечка № 89 на території с. Жовтневе, площею 256,7 га на підставі Державного акту на право користування земельною ділянкою серії Б № 041535. Територія вказаного містечка використовується як полігон для навчання саперів (єдиний полігон на всій території України, де набувають практичні навички сапери), огорожа вказаного містечка встановлена відповідно до державного акту на право користування і жодних зауважень з боку органів місцевого самоврядування не виникало.

Спірною земельною ділянкою КЕВ користується з 1978 року на підставі державного акту серії Б № 041535, який на час розгляду справи є чинним та ніким не оспорювався, саме з того часу був встановлений паркан та здійснювалась її експлуатація. Спірна земельна ділянка військового містечка № 89 є державною власністю.

З метою розмежування державної власності на загальнодержавну та комунальну ОСОБА_3 Міністрів України 05.11.1991 р. прийнята постанова № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)". Пунктами 1, 2 вказаної постанови затверджено перелік державного майна, яке передавалося до власності адміністративно-територіальних одиниць, та зобов'язано органи, уповноважені управляти державним майном, здійснити до 01.01.1992 р. передачу державного майна, яке перебуває в їх віданні, до комунальної власності згідно із затвердженим цією постановою переліком.

Факт перебування спірного майна у віданні Міністерства оборони України підтверджується тим, що згідно з постановою ОСОБА_3 Міністрів України від 05.11.1991 р. № 311, це майно не увійшло в перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), а тому підстав для висновку про приналежність майна територіальній громаді села Слобідо-Кульчієвецька немає.

Просить врахувати дані пояснення при постановленні рішення в суді апеляційної інстанції та задовольнити апеляційну скаргу у повному обсязі.

Міністерство оборони України в своїх поясненнях аналогічно просить задовольнити апеляційну скаргу у повному обсязі, а рішення господарського суду Хмельницької області від 12.10.2015 р. у вказаній справі скасувати.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 30.11.2015 р. скаргу прийнято до провадження та призначено її розгляд на 16.12.2015 р.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 16.12.2016 р. розгляд скарги відкладено на 21.01.2016 р.

У зв'язку із тимчасовою непрацездатністю головуючого судді Гудак А.В. судове засідання 21.01.2016 р. об 11:40 год. у справі № 924/1151/15 не відбулося.

21.01.2016 р. на адресу суд від відповідача на виконання вимог ухвали суду надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи документів

Розпорядженням в.о. голови Рівненського апеляційного господарського суду від 25.01.2016 р. у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді Сініциної Л.М. та відповідно до п. 6.3. Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Рівненському апеляційному господарському суді, внесено зміни до складу колегії суддів, окрім заміни головуючого судді. У справі № 924/1151/15 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Гудак А.В., суддя Мельник О.В., суддя Олексюк Г.Є.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 25.01.2016 р. призначено справу до розгляду на 01.02.2016 р.

28.01.2016 р. на адресу суд від відповідача надійшло клопотання, в якому відповідач просить суд відкласти розгляд справи, а разі неможливості відкладення, здійснювати перегляд за відсутності представника відповідача та залишити рішення господарського суду Хмельницької області від 12.10.2015 р. у справі № 924/1151/15 без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду від 01.02.2016 р. зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді Олексюк Г.Є. та відповідно до п. 6.3. Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Рівненському апеляційному господарському суді, внесено зміни до складу колегії суддів, окрім заміни головуючого судді. У справі № 924/1151/15 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Гудак А.В., суддя Мельник О.В., суддя Маціщук А.В.

01.02.2016 р. електронними засобами звязку на адресу суду від позивача - Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці надійшло клопотання, в якому позивач повідомляє. Що підтримує апеляційну скаргу в повному обсязі та не заперечує з приводу проведення засідання без участі представника позивача. У разі перенесення розгляду справи на інший день та дату просить повідомити на адресу позивача.

Представники ОСОБА_2 прокурори Чернівецького гарнізону, м. Чернівці, Міністерства оборони України, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів ОСОБА_3 міністрів України, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області в судове засідання 01.02.2016 року не зявилися, про час, день та місце слухання повідомлялися належним чином (а.с. 150, 153, 156,157, т.2) , причини неявки не повідомили.

Представник ОСОБА_2 частини А3290 в судовому засіданні 01.02.2016 р. підтримав доводи апеляційної скарги та надав пояснення на обґрунтування своєї позиції. Вважає, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а тому просить його скасувати, а апеляційну скаргу - задоволити.

Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість ухвали місцевого господарського суду у повному обсязі. У процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.

Заслухавши пояснення сторін в судових засіданнях 16.12.2015 р. та 01.02.2016 р., обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при винесенні оскаржуваного рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Квартирно експлуатаційного відділу м. Чернівці не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, згідно Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, який затверджений начальником Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 13.12.2006 р., Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є державною установою, яка заснована на базі Чернівецької квартирно-експлуатаційної частини району згідно директиви Міністра оборони України № 322/1/10 від 20.04.2005 р. та створено Міністерством оборони України і підпорядковано Західному територіальному квартирно-експлуатаційному управлінню, начальник якого затверджує положення Установи, контролює його дотримання та приймає рішення у випадку його порушення. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є правонаступником Чернівецької КЕЧ району.

ОСОБА_2 частина А3290, м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області як державна установа значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно Довідки із ЄДР від 06.11.2012р. №757/12.

Слобідо-Кульчієвецька сільська рада, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам`янець-Подільський район як юридична особа (орган місцевого самоврядування) значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб-підприємців, що підтверджено довідкою статистики від 21.01.2013р. №АБ673422, Випискою із ЄДР від 28.07.2015 р.

Відповідно до Актів встановлення /погодження/ зовнішніх меж земельної ділянки в натурі від 05.12.2011р. вбачається, що було встановлено та погоджено в натурі межі земельної ділянки для обслуговування військового містечка №89, межові знаки закріплені в кількості 38 шт., 216 шт., 101 шт. При цьому, межові знаки в кількості 38 шт. на земельній ділянці площею 4,6129 га, 216 шт. на земельній ділянці площею 231,3087 га, 101 шт. на земельній ділянці площею 14,8071 га передані на зберігання землекористувачу - начальнику КЕВ м. Чернівці, що підтверджується Актами приймання-передачі межових знаків на зберігання замовнику від 05.12.2011 р. (а.с. 123-125, т. 2)

23.07.2013 року рішенням 25 позачергової сесії VI скликання №3, Слобідо-Кульчієвецька сільська рада затвердила містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, відповідно до якого було вирішено:

„1. Затвердити містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля-ГеоІнвентарПроект із розрахунковим періодом до 2050 року.

2. Це рішення набирає чинності з моменту його оприлюднення через міськрайонну щотижневу газету „Край Кам`янецький.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію сільської ради з агропромислового комплексу, земельних питань, соціального розвитку сіл і навколишнього середовища (голова ОСОБА_4В.) (а.с. 193-197, т. 1).

Інформація про зазначене рішення опубліковано в регіональній газеті „Край Кам'янецький 26.07.2013р., №32 (13815) (а.с. 198).

01.08.2013 р. Протоколом №1 Архітектурно-містобудівної ради при Відділі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Камянець-Подільської райдержадміністрації рекомендовано проект генерального плану с. Жовтневе Камянець-Подільського району для затвердження на сесії Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, та розробити проект землеустрою щодо зміни адміністративної межі с. Жовтневе та подати на розгляд Камянець-Подільської районної ради ( а.с. 22, т.1).

10.09.2013 року начальник КЕВ м. Чернівці направив на адресу голови Слобідо-Кульчієвецької сільської ради лист №1706, в якому просить погодити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають у користуванні Міністерства оборони України в особі квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці для обслуговування військового містечка №89 на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району (а.с. 20, т.1).

13.09.2013 року сільський голова Слобідо-Кульчієвецької сільської ради направив на адресу начальника управління Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі лист №270/02-20, відповідно до якого просив надати відомості щодо площі військового містечка №89, яке є в користуванні Міністерства оборони України і розташоване на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради (а.с. 117, т. 2).

16.09.2013 року відділ Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі направив на адресу сільського голови Слобідо-Кульчієвецької сільської ради лист №05-04-12/2261, яким повідомив, що згідно Національної кадастрової системи за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці уже зареєстровано земельну ділянку площею 231,3087 га із кадастровим номером 6822487400:04:010:0026 для обслуговування військового містечка №89, що розташована на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради) (а.с. 118, т. 2).

27.09.2013 року сільський голова Слобідо-Кульчієвецької сільської ради направив на адресу КЕВ м. Чернівці лист №1594, яким повідомив, що різниця між вказаною відповідачем у технічній документації та фактичною площею військового містечка №89, що розташованого на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради становить 10,5842 га. У зв'язку із різницею в площі земельної ділянки, яка представлена на погодження, Слобідо-Кульчієвецька сільська рада відмовила у погодженні наданої технічної документації про встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому, вказано, що сільська рада не проти погодження технічної документації після приведення її у відповідність до площі і конфігурації, зазначеної в національній кадастровій системі України (а.с. 119, т. 2).

10.10.2013 року рішенням виконавчого комітету Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №13 вирішено створити комісію з обстеження земельної ділянки військового містечка № 89, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж якої виноситься на погодження згідно звернення начальника КЕВ м. Чернівці розташована в межах с. Жовтневе на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради ( а.с. 120, т. 2).

Згідно акту обстеження земельної ділянки від 16.10.2013 року, підписаного головою та членами комісії з обстеження земельної ділянки військового містечка № 89, земельна ділянка, орієнтовною площею 10 га використовується КЕВ м. Чернівці, земельна ділянка перебуває в межах с.Жовтневе, відповідно до земельно-кадастрової документації, не відноситься до земель військового містечка №89. Рекомендовано виконавчому комітету Слобідо-Кульчієвецької сільської ради звернутися до КЕВ м. Чернівці з клопотанням щодо звільнення зайнятої земельної ділянки та повернення її до земель запасу сільської ради (а.с. 121, т. 2).

18.10.2013 року сільський голова Слобідо-Кульчієвецької сільської ради направив на адресу КЕВ м. Чернівці лист № 318/02-20 з рекомендаціями про звільнення земельної ділянки орієнтованою площею 10 га, що розташована в межах с. Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та огородженої разом із військовим містечком, забравши огорожу (а.с. 122, т. 2).

Згідно схеми розташування земельних ділянок, яка складена, підписана та скріплена печатками Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, КЕВ м. Чернівці, відділу Держземагенства в Кам'янець-Подільському районі, відмічено земельну ділянку площею 231,3087 га (1), кадастровий номер 6822487400:04:001:0026, яка розташована на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради (за межами населених пунктів), яка використовується КЕВ м. Чернівці для обслуговування військового містечка №89, земельну ділянку площею 4,6129 га, кадастровий номер 6822487400:04:001:0151 (№2), земельну ділянку площею 5,9713 га (№3), кадастровий номер 6822489100:04:001:0026, земельну ділянку площею 14,8071 га, кадастровий номер 6822489100:04:001:001 (№ 4), земельну ділянку площею 10,5842 га, яка розташована на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради (в межах с. Жовтневе) і використовується КЕВ м. Чернівці, та відмічено огорожу, встановлену КЕВ м. Чернівці для відмежування земель, які зайняті для обслуговування військового містечка №89 (а.с. 139-140).

Відповідно до довідки №960/одб від 30.04.2014 року, виданої Держземагенством у Кам'янець-Подільському районі, згідно форми 6-зем „Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями щодо земельної ділянки розташованої на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради в межах с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району та кадастрового плану земельної ділянки з описом меж та даних згідно форми 6-зем, погодженого начальником відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі, земельна ділянка площею 10,5842 га в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383356,73; координати Y 2308085,51); №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87); № 3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74); №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) - віднесена до категорії земель житлової та громадської забудови; номер рядка 12 (шифр: 93) „землі запасу та землі, не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів (які не надані у тимчасове користування) та знаходиться в межах населеного пункту (шифр 99), кадастрова карта с. Жовтневе; Генеральний план села Жовтневе.

Крім того, матеріали справи містять судові рішення про зобовязання усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради шляхом знесення огорожі, яка розглядалась в межах господарської справи №924/60/14.

Зокрема, рішенням господарського суду Хмельницької області від 03.02.2015 р. по справі №924/60/14 (із врахуванням змін згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 р. по даній справі) (а.с. 63-76, т. 1) позов Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці, Чернівецька область, м. Чернівці, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3 Міністрів України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 частина А3290 м. Камянець-Подільський, було задоволено частково.

Вказаним судовим рішенням по справі №924/60/14 зобовязано Квартирно-експлуатаційний відділ, м. Чернівці усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383387,12; координати Y 2308106,24); №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87); №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74); №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) шляхом знесення огорожі.

Дане судове рішення у встановленому законом порядку набуло чинності та не скасоване (підтримане постановою Вищого господарського суду України від 17.06.2015 р. №924/60/14) ( а.с. 77-82, т. 1). Ухвалою Верховного суду України від 03.09.2015 р. відмовлено у допуску справи № 924/60/14 до провадження Верховного Суду України (а.с. 199, т. 1).

05.08.2015 р. Слобідо-Кульчієвецька сільська рада листом за вих. №201/02-20 звернулась до КЕВ міста Чернівці із вимогою організувати роботу по перенесенню огорожі згідно постанови Вищого господарського суду України від 17.06.2015р. по справі №924/60/14, постанови про відкриття виконавчого провадження від 05.08.2015р. №48357334 (а.с. 110, т.1).

06.08.2015р. КЕВ м. Чернівці на адресу військової частини А3290 направив лист із проханням забезпечити безперешкодний прохід на територію військового містечка №89 до місця проведення робіт (а.с. 105, т. 1). При цьому, листом від 07.08.2015 р. №1332 ОСОБА_2 частина А1332 повідомила про неможливість допуску осіб для знесення огорожі, оскільки вказана земельна ділянка на території військового містечка використовується для забезпечення занять із бойової підготовки тощо (а.с. 111-112, т. 1).

Вбачаючи порушення інтересів держави, військовий прокурор, звернувся до суду із позовом про визнання недійсним рішення 25-ої позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 від 23.07.2013р. „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля ГеоІнвентарПроект, в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89.

Аналізуючи зазначені обставини справи, колегія суддів вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин такі положення чинного законодавства України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За статтями 142, 144 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Відповідно до п.1 ст.10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні сільська рада є органами місцевого самоврядування, що представляє відповідні територіальні громади та здійснює від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження органу місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, а тому як представницький орган територіальної громади рада у земельних відносинах за законом набуває повноважень суб'єкта права комунальної власності на землю, виконуючи надані їй територіальною громадою повноваження.

Згідно ст. 12 Закону України „Про основи містобудування від 16.11.1992 р. №2780-XII передбачено компетенцію сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у сфері містобудування, зокрема: до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.

Як визначено в ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; організація землеустрою; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно п.1, 10 ст. 17 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності передбачено, що Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання. При цьому прокурором та позивачами не наведено доводів, не вказано прямих заборон чи обмежень щодо можливості розгляду таких питань на позачергових сесіях відповідної ради.

Так, 23.07.2013 р. Слобідо-Кульчієвецька сільська рада на 25 позачерговій сесії 6-го скликання прийняла рішення №3 „Про затвердження Генерального плану села Жовтневе, відповідно до якого було вирішено затвердити містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля-ГеоІнвентарПроект із розрахунковим періодом до 2050 року.

При прийнятті спірного рішення межі земельних ділянок та цільове призначення земельних ділянок не змінювалися.

Колегія суддів вважає за необхідне констатувати, що спір про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками вирішувався в ході розгляду справи №924/60/14 (із врахуванням змін згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 р. по даній справі), відповідно до якого позов Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці, Чернівецька область, м. Чернівці, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3 Міністрів України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 частина А3290 м. Камянець-Подільський, було задоволено частково.

Вказаним судовим рішенням по справі №924/60/14 суд зобовязав Квартирно-експлуатаційний відділ, м. Чернівці усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383387,12; координати Y 2308106,24); №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87); №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74); №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) шляхом знесення огорожі.

Враховуючи положення ч. 3 ст. 35 ГПК України, якою передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Крім того, відповідно до п. 2.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції не потребують доказування преюдиціальні обставини, тобто встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, - при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. При цьому не має значення, в якому саме процесуальному статусі виступали відповідні особи у таких інших справах - позивачів, відповідачів, третіх осіб тощо.

Згідно п. 8.2.3-2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про внесення змін і доповнень до деяких постанов пленуму Вищого господарського суду України" № 6 від 10.07.2014 р. преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом.

З огляду на зазначене, колегія суддів відзначає, що рішенням господарського суду Хмельницької області по справі №924/60/14 (із врахуванням постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 р. та постанови Вищого господарського суду України від 17.06.2015 р.) встановлено фактичні обставини щодо спірної земельної ділянки площею 9,2691 га (10,5842 га як зазначає у позовній заяві позивач), які в силу ст. 35 ГПК України не потребують повторного або додаткового дослідження в межах справи №924/1151/15 про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування.

Так, при вирішенні спору вищевказаними судовими рішеннями у справі № 924/60/14 підтверджено право Слобідо-Кульчієвецької сільської ради на користування земельною ділянкою загальною площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383387,12; координати Y 2308106,24); №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87); №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74); №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76).

При цьому, судами встановлено, що факт розташування земельної ділянки площею 9,2691 га в межах населеного пункту с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району підтверджується: Довідкою від 30.04.2014 року № 960/одб форми 6-зем „Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями; Кадастровим планом земельної ділянки з описом меж та даних згідно форми 6-зем; висновком судової земельно-технічної експертизи № 43Е-05/14.

Також встановлено, що на підставі Державного акту на право користування землею серії Б №041535 від 1978 року, виданого Кам'янець-Подільському КЕЧ району на земельну ділянку площею 339, 8 га з планом землекористування, який включав в себе земельну ділянку площею 283,3 га, 37 га та 19,5 га. Земельна ділянка площею 283,3 га межує від А до Б - із землями радгоспу "Кам'янець-Подільский" с.Слобідка Кульчієвецька; земельна ділянка площею 37,0 га межує від Г до Д - із землями колгоспу ім. Леніна, с. Завал'є, від Д до Г - із землями Тернопільської області; земельна ділянка площею 19,5 га межує від Е до /Е/ - із землями колгоспу ім. Калиніна, с. Руда. В Державному акті на право користування землею Б № 041535 вказано загальну площу земельної ділянки 339,8 га, яка складається із земельних ділянок: 283,3 га (військове містечко № 89); 37,02 га (полігон в/ч № 34); 19,5 га (№ 36) згідно плану, що додається до Державного акта. Згідно даного Державного акта, площа земельної ділянки військового містечка становить 283,3 га. Однак, після проведення інвентаризації у 1993 році площа земельної ділянки становила 256,7 га, відповідно відомості відповідача щодо наявності і використання земельних ділянок станом на 01.10.1996. Судом апеляційної інстанції в постанові вказано, що оригінал Державного акту оглянуто в судовому засіданні. Відповідно Книги обліку земельних ділянок Західного територіально-квартирного експлуатаційного управління Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці, зокрема по Кам'янець-Подільському гарнізону (КЕВ м. Чернівці) там розташовані військові містечка №89, №36, №17. За відомостями п. 89.15 п. 89.16 даної Книги обліку земельних ділянок Західного територіально-квартирного експлуатаційного управління Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці, військовому містечку №89 м. Кам'янець-Подільський, Південно-Східна окраїна міста відведена в користування земельна ділянка (учбовий центр) площею 52,3800 га для В/ч А2641та В/ч А3290-204, 3200 га, загальна площа - 256,700 га. Щодо земельної ділянки площею 37 га, яка згідно Державного акта була відведена в/ч №34, земельна ділянка в розмірі 33 га за актом приймання-передачі території військового містечка (в/ч А3136) від 09.08.1996 передана в народне господарство в склад земель запасу Завальської сільської ради. Згідно даних КЕВ м. Чернівці земельна ділянка площею 33,00 га передана органам місцевої влади. За обіговими даними відповідача за записом №17.16. від 19.12.2013 - 4 га із вказаної площі (37 га) відведено в користування КЕВ м. Чернівці (учбове поле) 4 га. (В/М17). Щодо земельної ділянки площею 19,5 га, то згідно облікових даних за записом №36.17 від 19.12.2013 (в/м 36) Кам'янець-Подільський район с. Руда знаходяться у користуванні КЕВ м. Чернівці (військове містечко знаходиться під охороною). За даними вказаної вище Книги обліку земельних ділянок Західного територіально-квартирного експлуатаційного управління Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці вищевказані земельні ділянки площею 256,7 га, 4 га, 19,5 га надані для господарчих потреб.

Окрім того, вказаною постановою встановлено, що 28.03.2013 зареєстрована в управлінні Держкомзему у Кам'янець - Подільському районі виготовлена ТОВ "Кайлас-К" технічна документація із землеустрою щодо відновлення меж земельних ділянок для обслуговування військового містечка № 89, а саме: на земельну ділянку № 1 площею 231, 3087 га на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради; на земельну ділянку № 2 площею 4,6129 га на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради; на земельну ділянку № 3 площею 14,8071 га на території Устянської сільської ради; на земельну ділянку № 4 площею 5,9713 га на території Устянської сільської ради. Складено кадастрові плани земельної ділянки площею 231,3087 га на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, які погоджено в.о. начальника управління Держкомзему у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області та начальником КЕВ м. Чернівці: площею 4,6129 га на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради; площею 14, 8071 га на території Устянської сільської ради; площею 5, 9713 га на території Устянської сільської ради. Відповідно витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 17.02.2014, за КЕВ м. Чернівці 28.03.2013 зареєстровані наступні земельні ділянки: відповідно до витягу №НВ 6800984662014 земельна ділянка площею 231,3087 га, кадастровий №6822487400:04:010:0026, розташована на території Слобідо - Кульчієвецької сільської ради, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; - відповідно до витягу НВ-6800984672014 - земельна ділянка площею 4,6129 га, кадастровий №6822487400:01:001:0151, розташована на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; - відповідно до витягу №НВ-6800984522014 земельна ділянка площею 5,9713 га, кадастровий №6822489100:04:001:0002, розташована на території Устянської сільської ради, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; - відповідно до витягу № НВ-6800984562014 - земельна ділянка площею 14,8071 га, кадастровий №6822489100:04:001:0001, розташована на території Устянської сільської ради, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Твердження відповідача проте, що підсумувавши земельну ділянку площею 4,6129 га, яка знаходиться на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та земельну ділянку площею 5,3713 га, що знаходиться на території Устянської сільської ради, вона сумарно становить 10,5842 га (тобто площу спірної земельної ділянки), судом апеляційної інстанції не прийнято, як докази, оскільки вказані земельні ділянки розміщені і належать різним сільським радам. Межі земельної ділянки для обслуговування військового містечка №89 встановлені та погоджені в натурі. Межові знаки закріплені в кількості 38 шт, 216 шт, 101 шт, про що складено акти встановлення та погодження меж зовнішніх меж земельної ділянки в натурі від 05.12.2011. Межові знаки в кількості 38 шт. на земельній ділянці площею 4,6129 га, 216 шт. на земельній ділянці площею 231,3087 га, 101 шт. на земельній ділянці площею 14,8071 га передані на зберігання землекористувачу - начальнику КЕВ м. Чернівці, що підтверджується актами приймання-передачі межових знаків на зберігання замовнику від 05.12.2011.

За приписами Законів України "Про Державний земельний кадастр", "Про землеустрій" та п. 8 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 за №5245-VI, відповідно до яких "у разі якщо межі сіл, селищ, міст не встановлені відповідно до вимог статей 174, 175 та 176 Земельного кодексу України, визначення меж земель державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням меж населених пунктів, зазначених у Державному земельному кадастрі".

За даними Державного земельного кадастру, загальна площа належної на праві користування Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці земельної ділянки для обслуговування військового містечка №89 становить 256,7 га, з яких: на території Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради дві ділянки площею по 231,3087 га та 4,6129 га та на території Устянської сільської ради дві ділянки площею по 14,8071 га та 5,9713 га. Завірені копії планів чотирьох земельних ділянок додані до матеріалів справи.

Вказаними рішеннями встановлено, що розроблений Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці кадастровий план земельної ділянки на території Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради площею 241,8929 га не погоджений Держкомземом у зв'язку з тим, що площа даної земельної ділянки безпідставно збільшена на 10,5842 га, за рахунок земель с. Жовтневе і він не відповідає в даній частині відомостям Державного земельного кадастру та земельно-кадастровій документації щодо розміру та конфігурації земельної ділянки, право користування якою належить КЕВ м. Чернівці. Відповідно до наданих відділом Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі довідки від 30.04.2014р. № 960/одб форми 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями" та кадастрового плану земельної ділянки з описом меж та даних згідно форми 6- зем, погоджений начальником відділу Держземагенства у Кам'янець - Подільському районі, земельна ділянка площею 10,5842 га в межах координат поворотних точок №1 (координати Х 5383356,73; координати Y 2308085,51), №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87), №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74), №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) віднесена до категорії - землі житлової та громадської забудови, номер рядка 12 (шифр:93) "землі запасу та землі, не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів (які не надані у тимчасове користування) та знаходиться в межах населеного пункту (шифр 99); кадастрова карта с. Жовтневе; генеральний план села Жовтневе. Господарськими судами також взято до уваги висновок №43Е-05/14 судової земельно-технічної експертизи відповідно до якого земельна ділянка площею 10, 5842 га знаходиться в межах населеного пункту с. Жовтневе Кам'янець - Подільського району.

Також, вказаними судовими рішеннями у справі № 924/60/14 встановлено, що згідно листа-запита Слобідо-Кульчієвецької сільської ради до відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі № 92/02-20 від 09.04.2015, земельна ділянка, яка розташована за межами земельної ділянки на Державному акті на право користування землею серії Б № 041535 для обслуговування військового містечка № 89 загальною площею 256,7 га без врахування земельної ділянки в/м 36 (4 га) та земельної ділянки в/м № 17 (19,5 га), частково накладається на зареєстровану у Державному земельному кадастрі за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці земельну ділянку площею 231,3087 га, а саме в "трикутнику", визначеному координатами №№ від 4 до 26 на кадастровому плані.

У відповіді на запит Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, відділ Держземагентва у Кам'янець-Подільському районі у листі № 18-2214-0.4-1853/2-15 від 15.04.2015 надав відомості щодо площі та координат поворотних точок "трикутника", який утворюється в результаті накладання зареєстрованої за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці земельної ділянки площею 231,3087 га на спірну, належну сільській раді на праві власності земельну ділянку площею 10,5842 га. До вказаного листа додано план-схему земельної ділянки, виконану ТОВ "Кайлас-К", відповідно до якого площа "трикутника" становить 1,3151 га, в зв'язку з чим змінюються координати точки 1, які вказані у позовній заяві, а саме: точка №1 (координати Х5383356,73; координати Y 2308085,51) на точку № 1 (координати Х 5383387,12; координати Y 2308106,24) та площа земельної ділянки з урахуванням вказаної зміни становитиме 9,2691 га (10,5842 га - 1,1351 га), так як земельна ділянка площею 1,1351 га входить в площу земельної ділянки розміром 231,3087 га, яка зареєстрована за відповідачем.

Окрім того, встановлено, що координати поворотних точок зазначені в кадастровому плані спірної земельної ділянки 10,5842, зокрема: 1.у - 2308185,51 замість 1.у - 2308 085,51, є опискою, що підтверджується кадастровим планом, письмовими поясненнями Відділу Держземагентства у Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області №05-04-21/443 від 05.02.2014 та безпосередньо керівником вказаного відділу в судовому засіданні 16.04.2015.

У зв'язку із вищенаведеним, розроблений Квартирно-експуатаційним відділом міста Чернівці Кадастровий план земельної ділянки на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради площею 241,8929 га не був погоджений Держкомземом у зв'язку з тим, що площа даної земельної ділянки безпідставно збільшена на 9,2691 га, за рахунок земель с. Жовтневе і він не відповідає в даній частині відомостям Державного земельного кадастру та земельно-кадастровій документації щодо розміру та конфігурації земельної ділянки, право користування якою належить КЕВ м. Чернівці.

З огляду на наведені фактичні обставини, які встановлені рішенням господарського суду Хмельницької області від 03.02.2015 р. у справі №924/60/14 із врахуванням змін згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 р. у даній справі, в силу ст. 35 ГПК України не потребують повторного або додаткового дослідження в межах справи №924/1151/15 про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування, а також підверджуються зібраними доказами у даній справі та нормами законодавства, які регулюють земельні відносини, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апелянта про те, що спірним рішенням Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 від 23.07.2013 р. до Генерального плану села Жовтневе було незаконно включено землі оборони загальною площею 9,2691 га (10,5842 га як вказує у позовній заяві позивач), не узгоджується із фактичними обставинами та матеріалами справи.

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновком місцевого господарського суду, що земельна ділянка площею 231,3087 га за кадастровим номером 6822487400:04:010:0026 відноситься на до земель оборони та призначена для обслуговування військового містечка №89. Дане підтверджено Витягом із Державного земельного кадастру №НВ-6801555572014 від 04.11.2014 р., відповідно до якого земельна ділянка площею 231,3087 га віднесена до категорії землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення; форма власності державна, землекористувачем є квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівці.

Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що у вищевказану площу (231,3087 га) ввійшла земельна ділянка площею 1,1315 га (10,5842 га - 1,1315 га = 9,2691 га), що встановлено рішенням господарського суду Хмельницької області від 03.02.2015 р. у справі №924/60/14 із врахуванням змін згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 р. у даній справі.

Як зазначає позивач, земельна ділянка площею 10,5842 га (згідно рішення господарського суду Хмельницької області від 03.02.2015 р. із врахуванням змін згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 р. у справі №924/60/14 - 9,2691 га) не входить в площу 231,3087 га, а є окремою земельною ділянкою площею 10,5842 га (фактична площа - 9,2691 га). Дані земельні ділянки включені до рішення 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.

У п.2 Роз'яснення президії ВГСУ № 02-5/35 від 26.01.2000р. „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів (зі змінами) зазначено, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Однак, позивач зазначає, що спірне рішення органу місцевого самоврядування прийняте із порушенням вимог законодавства (ст. 1 Закону України "Про використання земель оборони", ч. 1, 2 ст. 77, ст. ст. 125, 125, 152 Земельного кодексу України) лише в частині щодо земельної ділянки площею 10,5842 га (згідно рішення господарського суду Хмельницької області від 03.02.2015 р. у справі №924/60/14 із врахуванням змін згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015 р. у даній справі - 9,2691 га), тобто цим самим позивач спростовує свої доводи, що рішення Слобідо-Кульчієвецької сільської ради прийняте із порушенням норм законодавства у сфері земельних відносин, оскільки щодо земельних ділянок площами 231,3087 га та 4,6129 (про яку не згадує позивач) відсутні будь-які заперечення про включення їх до спірного рішення органу місцевого самоврядування.

Окрім того, колегія суддів апеляційної інстанції відзначає, що земельна ділянка 231,3087 га за кадастровим номером 6822487400:04:010:0026, а також земельна ділянка площею 4,6129 га за кадастровим №6822487400:01:001:0151, відносяться до земель оборони та призначена для обслуговування військового містечка №89. Дані підтверджено Витягом із Державного земельного кадастру №НВ-6801555572014 від 04.11.2014 р., відповідно до якого земельна ділянка площею 231,3087 га віднесена до категорії землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення; форма власності державна, землекористувачем є квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівці; Витягом із Державного земельного кадастру № НВ-6800984672014, відповідно до якого земельна ділянка площею 4,6129 га (про яку не згадує позивач) віднесена до категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; форма власності державна, землекористувачем є квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівці.

Тим самим, скаржник спростовує свої доводи щодо невідповідності рішення органу місцевого самоврядування вимогами чинного законодавства або прийняття його всупереч визначеній законом компетенції.

Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що спірним рішенням від 23.07.2013р. №3 Слобідо-Кульчієвецька сільська рада ніяким чином не порушила права державної власності на земельну ділянку та не припинила такого права не земельні ділянки, які віднесені до категорії земель землі оборони.

З огляду на наведені обставини справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне вказати таке.

Так, відповідно ч. 1, 2 ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.

Пунктом „в ч.1 ст. 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктом права власності на землі державної власності є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом (ч.2 ст.84 Земельного кодексу України).

Частиною 5 ст. 116 Конституції України встановлено, що ОСОБА_3 Міністрів України забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності визначено, що управління об'єктами державної власності - здійснення ОСОБА_3 Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Відповідно до п. „а ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, організація землеустрою.

Пунктом „д ч. 1 ст. 13 Земельного кодексу України до повноважень ОСОБА_3 Міністрів України в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Встановлення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій з особливим природоохоронним, рекреаційним і заповідним режимами, меж земельних ділянок власників і землекористувачів (п. „в ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України).

Частиною 1 статті 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до абз. 1 п. 1. Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання (п. 2, 10 вказного Закону).

Згідно ст.17 Закону України „Про основи містобудування від 16.11.1992 р. №2780-XII передбачено, що містобудівна документація це затверджені текстові та графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою, зокрема, для: вирішення питань раціонального використання територій, регулювання населення; для підготовки обґрунтованих пропозицій щодо встановлення та зміни меж населених пунктів.

Згідно п.п. 3, 4 ст. 173 Земельного кодексу України передбачено, що включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування ними ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті. Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватись у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади.

Відтак, землі оборони можуть перебувати лише в державній власності (п. 2 ст. 77 Земельного кодексу України) незалежно від того, в межах того чи іншого населеного пункту вони перебувають, або за межами населеного пункту.

Враховуючи наведені норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів констатує, що доводи апелянта щодо невідповідності рішення Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 вимогам чинного законодавства , що привело до порушення інтересів держави не підтверджено доказами в розумінні ст. 33-34 ГПК України.

Окрім того, колегія суддів апеляційної інстнацїіі відзначає, що із матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 231,3087 га та земельна ділянка площею 9,2691 га входить до Генерального плану села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Вказані обставини підтверджені судовим рішення у справі №924/60/14 від 16.04.2015 р., відповідно до якого зобовязано Квартирно-експлуатаційний відділ, м. Чернівці усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати X 5383387,12; координати У 2308106,24); №2 (координати X 5383516,39; координати У 2308192,87); №3 (координати X 5383026,00; координати У 2308725,74); №4 (координати X 5382912,77; координати У 2308641,76) шляхом знесення огорожі. Дане судове рішення у встановленому законом порядку набуло чинності (підтримане постановою Вищого господарського суду України від 17.06.2015 р. №924/60/14).

Однак, військовий прокурор Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці звернувся до суду першої інстанції із вимогою визнати недійсним рішення 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля ГеоІнвентарПроект, в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89.

Крім того, судова колегія вважає вірним висновок місцевого господарського суду, що спір в межах даної справи є приватноправовим і виник із земельних відносин сторін і підвідомчий господарському суду з огляду на таке.

Так, ст. 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.

Питання про те, чи підвідомча господарському суду справа у спорі, що виник із земельних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими, та чи відповідає склад сторін у справі ст.1 ГПК України. З цією метою господарським судам слід аналізувати предмет, підстави позову і зміст позовних вимог, (п.1.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин.)

Так, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. (п.3.12 постанови пленуму Вищого господарського суду України №118 від 26.12.2011 р. „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції).

Господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.

Справи у спорах за участю державних органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору ст. 1 ГПК України підвідомчі господарським судам.

Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.

З огляду на наведені норми чинного законодавства, враховуючи позовні вимоги прокурора, предмет та підстави позову, даний спір є приватноправовим, виник із земельних відносин сторін, а тому підвідомчий господарському суду. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України, прийнятою колегією суддів Судової палати в адміністративних справах 27.04.2010 р. у справі № 21-2328во09 за позовом ТОВ "Агрофірма "Рубежівська" до Бучанської міської ради Київської області, треті особи - ПП "Деліція+", Мале приватне підприємство "Октавіан", про визнання дій протиправними та скасування рішень та листі Вищого господарського суду України від 23.06.2010 р. № 05-05/357.

У зв»язку з чим колегія суддів апеляційної інстанції вважає висновкок суду перщої інстанції щодо відмови у задоволенні клопотання відповідача про припинення провадження у справі вірним і таким , що узгоджується з нормами діючого законодавства України.

За змістом статей 33 і 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості, що скаржником зроблено не було.

Однак за правилами ст. 34 ГПК України докази, якими сторони обгрунтовують свої доводи та заперечення повинні бути належними та допустимими. Особливістю судових доказів є те, що вони виступають в якості гарантії достовірності одержаної судом інформації, оскільки на підставі їх оцінки в сукупності за правилами ст.ст. 4-7 та 43 господарський суд приймає судове рішення іменем України.

У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову та факти, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову. В силу частини 2 статті 22 ГПК України сторони мають право подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, обґрунтовувати свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (частина 2 статті 43 ГПК України), якими в силу статті 32 даного Кодексу є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Розподіл обов'язку доказування визначається предметом спору. За загальним правилом обов'язок доказування певних обставин справи покладається на особу, яка посилається на ці обставини.

З огляду на зазначені правові положення та встановлені обставини справи апеляційний господарський суд приходить до висновку, що доводи, викладені позивачем в апеляційній скарзі, є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами і не відповідають вимогам закону.

Враховуючи вищевикладене, доводи скаржника, зазначені в апеляційній скарзі, апеляційним судом не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 Господарського процесуального кодексу України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення, тому суд апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права і його необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст.ст. 49,99,101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Рішення господарського суду Хмельницької області від 12.10.2015 р. у справі № 924/1151/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці - без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

3. Справу № 924/1151/15 повернути до господарського суду Хмельницької області.

Головуючий суддя Гудак А.В.

Суддя Мельник О.В.

Суддя Маціщук А.В.