Рішення № 55464150, 27.01.2016, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
27.01.2016
Номер справи
916/4609/15
Номер документу
55464150
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" січня 2016 р.Справа № 916/4609/15

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань ОСОБА_1

За участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю № 108 від 22.01.2015р.

Від відповідача: ОСОБА_3 за довіреністю № 08-12/01-4 від 12.01.2016р.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом публічного акціонерного товариства „Українська залізниця в особі регіональної філії „Південна залізниця публічного акціонерного товариства „Українська залізниця до товариства з обмеженою відповідальністю „Авантаж Інспект про стягнення 38 716,70 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство „Південна залізниця звернулось до господарського суду Одеської області із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Авантаж Інспект про стягнення заборгованості в загальній сумі 38 716,70 грн., обгрунтовуючи заявлені позовні вимоги необхідністю стягнення із відповідача як вантажовідправника платежів та зборів, що виникли в результаті затримки вагонів на прикордонній станції.

Ухвалою від 13.01.2016р. господарським судом в порядку ст. 25 ГПК України було замінено позивача по справі державне підприємство „Південна залізниця, його правонаступником публічним акціонерним товариством „Українська залізниця в особі регіональної філії „Південна залізниця публічного акціонерного товариства „Українська залізниця.

Відповідач повністю заперечує проти позову, посилаючись на його безпідставність та необгрунтованість.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив.

Відповідно до залізничних накладних № 430113315 позивачем на станції Гоголево Південної залізниці було передано до відправлення вантаж насіння соняшника загальною масою 422 000 кг., для його відправлення залізничним транспортом у міжнародному сполученні на адресу отримувача ТОВ „Абшерон Тахил, Республіка Азербайджан, станція призначення Хирдалан. Названий вантаж було завантажено до вагонів №№ 95178141, 95182721, 95183968, 95177432, 95177226, 95184677, 95177416, 95177929, 95182705 та прийнято залізницею до перевезення без будь-яких зауважень. Перевезення повинно здійснюватись через наступні станції переходу: Тополі (експ.), 439701 Соловей (експ.), 544906 Самур (експ.), 547508 Ялама (експ.).

Згідно зі ст. 908 ЦК України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

В силу положень ст. 909 ЦК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобовязується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобовязується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Положеннями ст. 1, 2 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998р. № 457 (з подальшими змінами та доповненнями; далі по тексту Статут залізниць України) залізничний транспорт загального користування (далі - залізничний транспорт) є однією з базових галузей економіки України, що забезпечує її внутрішні та зовнішні транспортно-економічні зв'язки і потреби населення у перевезеннях. Основною організаційною ланкою на залізничному транспорті є залізниця. Статут залізниць України (далі - Статут) визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.

Накладною, відповідно до ст. 6 Статуту залізниць України, є основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

В силу положень ст.ст. 22, 23 Статуту залізниць України, за договором залізничного перевезення вантажу залізниця зобов'язується доставити ввірений їй вантажовідправником вантаж у пункт призначення в зазначений термін і видати його одержувачу, а відправник зобов'язується сплатити за перевезення встановлену плату. Під час перевезення масових вантажів у випадках, передбачених Правилами, допускається оформлення однієї накладної (комплекту перевізних документів) на перевезення цілого маршруту або групи вагонів чи комплекту контейнерів

Положеннями ст. 6 Статуту залізниць України встановлено, що вантажовідправником (відправником вантажу, вантажовласником) є зазначена у документі на перевезення вантажу (накладній) юридична чи фізична особа, яка довіряє вантаж залізниці для його перевезення.

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про залізничний транспорт від 04.07.1996р. № 273/96-ВР (з подальшими змінами та доповненнями) залізничний транспорт - виробничо-технологічний комплекс підприємств залізничного транспорту, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо. Залізницею є відокремлений підрозділ публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування (далі - АТ "Укрзалізниця"), утвореного відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", який здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні залізничної мережі. Міжнародним залізничним сполученням є перевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу та пошти між Україною та іноземними державами.

З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку про укладення між позивачем та ТОВ „Авантаж Інспект договору перевезення вантажу насіння соняшника загальною масою 422 000 кг. на користь третьої особи ТОВ „Абшерон Тахил, з наділенням відповідача статусом відправника, а позивача перевізника у даних правовідносинах.

Відповідно до акту загальної форми, що складений станцією Валуйки, № 5/23786 від 15.04.2015р., вагони №№ 95178141, 95182721, 95183968, 95177432, 95177226, 95184677, 95177416, 95177929, 95182705 із вантажем - насінням соняшника не були допущені для транзиту по території Російської федерації у звязку із висновком органу фітосанітарного контролю про заборону транзиту (акт карантинного фітосанітарного контролю № 310611150415001 від 15.04.2015р., виданий Управлінням Россільгоспнагляду по Білгородській області). У звязку з викладеним, вказані вагони підлягають поверненню на станцію Купянськ.

Відповідно до акту загальної форми № 5406 від 15.04.2015р., складеному посадовими особами станції Купянськ Сортувальна, вищезазначені вагони о 18 год. 50 хв прибули на станцію Купянск у звязку із забороною транзиту територією Російської Федерації та затримані.

Як свідчить зміст акту загальної форми № А346 від 17.04.2015р., о 18 год. 00 хв., затримані вагони були відправлені до станції призначення у звязку із наданням відповідачем належним чином оформлених фітосанітарних сертифікатів, за якими транзит вантажу територією Російської Федерації було дозволено.

За переконанням позивача, у звязку із тим, що вказані девять вагонів були затримані з вини ТОВ „Авантаж Інспект, на відповідача покладається обовязок сплатити додаткові платежі та збори, повязані із затримкою вагонів, а саме: плату за користування вагонами в сумі 2 145,60 грн., збір за маневрову роботу в сумі 1 171,60 грн., телеграфне повідомлення в сумі 106,10 грн., збір за зберігання вантажу в сумі 3 379,40 грн., тариф (плата за перевезення) в сумі 31 914,00 грн., а загалом грошових кошті в сумі 38 716,70 грн.

З метою стягнення нарахованих платежів в позасудовому порядку, позивачем було направлено на адресу ТОВ „Авантаж Інспект претензію від 23.07.2015р. за вих. № М-01-19/625, яка була залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Викладені обставини, а саме відмова відповідача в добровільному порядку компенсувати витрати, повязані із затримкою вантажів, зумовили предявлення даного позову.

Вирішуючи питання про обгрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

Згідно з ч. 4 ст. 308 ГК України вантаж до перевезення приймається перевізниками залежно від виду транспорту та вантажу в місцях загального або незагального користування. Відповідальність перевізника за збереження вантажу виникає з моменту прийняття вантажу до перевезення. Вантажовідправник зобов'язаний підготувати вантаж до перевезення з урахуванням необхідності забезпечення транспортабельності та збереження його в процесі перевезення і має право застрахувати вантаж у порядку, встановленому законодавством. У разі якщо для здійснення перевезення вантажу законодавством або договором передбачено спеціальні документи (посвідчення), які підтверджують якість та інші властивості вантажу, що перевозиться, вантажовідправник зобов'язаний передати такі документи перевізникові разом з вантажем.

Отже, в даному випадку, на ТОВ „Авантаж Інспект як на вантажовідправника за законом покладається обовязок долучення до накладної всіх документів, необхідних для митного оформлення вантажу у міжнародному залізничному сполученні.

Згідно зі ст. 129 Статуту залізниць України обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин: а) невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах; б) у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу; в) псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу; г) повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу. Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу. В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми.

Відповідно до п. 3 Правил складання актів, що затверджені наказом Міністерства транспорту України № 334 від 28.05.2002р., акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезенні і є підставою для матеріальної відповідальності вантажовідправника чи вантажоодержувача за затримки вагонів, повязані з митним оформленням вантажу, а також за затримки через неподання чи неналежне оформлення відправником документів, необхідних для виконання митних, санітарних та інших правил.

Так, як свідчить зміст до акту загальної форми № 5406 від 15.04.2015р., складений посадовими особами станції Купянськ Сортувальна, девять вагонів із вантажем відповідача о 18 год. 50 хв прибули на станцію Купянск у звязку із забороною транзиту територією Російської Федерації та затримані, а згідно з актом загальної форми № А348 від 17.04.2015р., о 18 год. 00 хв., затримані вагони були відправлені до станції призначення у звязку із наданням відповідачем належним чином оформлених фітосанітарних сертифікатів, за якими транзит вантажу територією Російської Федерації було дозволено.

Отже, приймаючи до уваги, що саме ТОВ „Авантаж Інспект виступало вантажовідправником та було зобовязане надати залізниці всі документи, необхідні для митного оформлення вантажу, в тому числі і для транзиту через території Російської Федерації, а також враховуючи, що належним чином оформлені фітосанітарні сертифікати були надані відповідачем лише після затримки вагонів через заборону їх транзиту, господарський суд доходить висновку, що затримка девяти вагонів у спірних правовідносинах відбулась з вини ТОВ „Авантаж Інспект.

Статтею 11 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (далі по тексту УМВС) залізниця не зобовязана перевіряти правильність і достатність документів, прикладених відправником до накладної. Відправник несе відповідальність перед залізницею за всі наслідки від неправильного, неточного або неповного вказання цих відомостей і заяв. Якщо під час перевезення з вини відправника або отримувача виникнуть перешкоди до його перевезення, то залізниці сплачуються всі витрати, понесені нею через затримку.

В силу положень ст. 120 Статуту залізниць України за затримку вагонів і контейнерів через недодання до накладної документів, необхідних для виконання митних, санітарних та інших адміністративних правил або неналежне їх оформлення, вантажовідправник вносить плату, встановлену відповідно до статті 119 цього Статуту, і несе відповідальність перед залізницею за наслідки затримки вагонів і контейнерів.

Відповідно до ст. 119 Статуту залізниць України за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами. Зазначена плата стягується також з вантажовідправників, вантажоодержувачів у разі затримки вагонів (контейнерів), пов'язаної з митним оформленням. У розрахунках затримка до 30 хвилин не враховується, затримка 30 хвилин і більше враховується як повна година.

Отже, з огляду на викладене, ТОВ „Авантаж Інспект за затримку вагонів протягом періоду з 18 год. 50 хв. 15.04.2015р.. по 18 год. 00 хв. 17.04.2015р. зобовязане сплатити на користь позивача наступні платежі:

-Плата за користування вагонами в сумі 2 145,60 грн., що розрахована відповідно до п.п. 1,4 розділу V Збірнику тарифі на перевезення вантажів, що затверджений наказом Міністерства транспорту та звязку України від 26.03.2009р. № 317, якими передбачено, що: ставки плати за користування вагонами парку залізниць України залежно від часу користування і від кількості операцій, що виконуються (навантаження, вивантаження) з вагонами, наведені в табл. 1. Плата за користування вагонами інших держав відшкодовується за ставками та в порядку, визначеному Укрзалізницею відповідно до міжнародних угод України з цих питань. У разі затримки на прикордонних станціях контейнерів у вагонах з вини вантажовласника з нього стягується плата за користування затриманими контейнерами і вагоном за весь час затримки;

-збір за маневрову роботу в сумі 1 171,60 грн., що розрахований відповідно до п. 1.8 розділу ІІІ Збірнику тарифі на перевезення вантажів, що затверджений наказом Міністерства транспорту та звязку України від 26.03.2009р. № 317, якими передбачено, що за маневрову роботу, що виконується локомотивом залізниці не одночасно з подачею або забиранням вагонів на вимогу власника під'їзної колії, вантажовласника або порту, яка оформлена пам'яткою про подавання/забирання вагонів (форми ГУ-45), із зазначенням у ній часу, протягом якого виконувалась маневрова робота, нараховується збір у розмірі 292,6 грн. за кожні півгодини роботи локомотива, рахуючи неповні півгодини за повні;

-телеграфне повідомлення в сумі 106,10 грн. відповідно до п. 10 розділу ІІІ Збірнику тарифі на перевезення вантажів, що затверджений наказом Міністерства транспорту та звязку України від 26.03.2009р. № 317, яким передбачено ставки за передачу документів телеграфом;

-збір за зберігання вантажів у вагонах на суму 3 379,00 грн. відповідно до п. 2.1 розділу ІІІ Збірнику тарифі на перевезення вантажів, що затверджений наказом Міністерства транспорту та звязку України від 26.03.2009р. № 317, яким передбачено, що термін безоплатного зберігання обчислюється згідно з відповідними Правилами. Після закінчення терміну безоплатного зберігання нараховується збір за кожну добу в розмірі 4,0 грн за одну тонну - при зберіганні вантажів у вагонах (у тому числі у контейнерах);

-тариф в сумі 31 914,00 грн. за перевезення від ст. Тополі-експ. До ст. Купянск-Сортувальний та від ст.Купянськ-Сортувальна до ст. Тополі-епксп. за схемою 2;

Загалом 38 716,70 грн.

За таких обставин, суд доходить висновку про наявність у відповідача обовязку компенсувати додаткові витрати залізниці, повязані із затримкою вагонів, на суму 38 716,70 грн.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку про необхідність задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі шляхом присудження до стягнення із ТОВ „Авантаж Інспект на користь ПАТ „Українська залізниця додаткових витрат залізниці, повязаних із затримкою вагонів, на суму 38 716,70 грн.

Судові витрати зі сплати судового збору за розгляд даних позовних вимог покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Авантаж Інспект /68000, Одеська область, м. Іллічівськ, пров. Хантадзе, 4/275-Н, код ЄДРПОУ 339400733/ на користь публічного акціонерного товариства „Українська залізниця в особі регіональної філії „Південна залізниця публічного акціонерного товариства „Українська залізниця /61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7, код ЄДРПОУ 40081216, р/р 26000300555199 в філії Харківського обласного управління АТ „Ощадбанк, МФО 351823/ додаткові витрати залізниці, повязаних із затримкою вагонів, на суму 38 716 грн. 70 коп. / тридцять вісім тисяч сімсот шістнадцять грн. 70 коп./, судовий збір в сумі 1 218 грн. 00 коп. /одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп./. Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повний текст рішення підписано 01.02.2016р.

СуддяС.П. Желєзна