Рішення № 55463937, 01.02.2016, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
910/23665/15
Номер документу
55463937
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2016Справа №910/23665/15За позовом Всеукраїнської громадської організації "Союз підприємців поляків України"

до відповідача Міністерства культури України

про стягнення 159700,00 грн.

Суддя Усатенко І.В.

Представники сторін:

від позивача Шульга О.В. (за дов.)

від відповідача Дзюба І.Ю. (за дов.)

На підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 01.02.2016 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулась з позовом Всеукраїнська громадська організація "Союз підприємців поляків України" до Міністерства культури України про стягнення заборгованості за договором на виконання культурно-мистецької програми (проекту, заходу) № 24/18-6/2014 від 13.10.2014 та за договором на виконання культурно-мистецької програми (проекту, заходу) № 25/18-6/2014 від 13.10.2014 в сумі 159700,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на невиконання відповідачем грошових зобов'язань за договорами № 24/18-6/2014 від 13.10.2014, № 25/18-6/2014 від 13.10.2014, при тому, що позивач належним чином виконав свої зобов'язання за вказаними договорами.

Ухвалою суду від 02.12.2015 порушено провадження у справі № 910/23665/15, розгляд останньої призначено на 23.12.2015.

В судовому засіданні 23.12.2015 позивачем подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

Клопотання судом задоволено, документи долучено до матеріалів справи.

Відповідач в судове засідання не з'явився, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, вимог ухвали суду від 02.12.2015 про порушення провадження у справі не виконав, однак подав клопотання про відкладення розгляду справи.

В зв'язку з неявкою представника відповідача суд відклав розгляд справи на 20.01.2016.

В судовому засіданні 20.01.2016 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, в зв'язку з тим, що позивач подав документацію щодо виконаних робіт з пропущенням строку, у 2015 році, то бюджетні призначення Міністерства культури України 2014 бюджетного року втратили силу. Відповідач просив відмовити в позові повністю.

В зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів, суд оголосив у справі перерву до 01.02.2016

Через загальний відділ діловодства Господарського суду м. Києва 28.01.2016 позивач подав витребувані судом документи.

В судовому засіданні 01.02.2016 представник позивач позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив у позові відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2011 №685 затверджений Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для проведення заходів з відтворення культури національних меншин та реалізації Європейської хартії регіональних мов та меншин.

П.п.2 - 5 порядку визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінкультури. Одержувачами бюджетних коштів є підприємства та організації, зокрема громадські, діяльність яких спрямована на сприяння збереженню і розвитку мов національних меншин, які безпосередньо беруть участь у підготовці та проведенні заходів і мають необхідну матеріально-технічну базу. Бюджетні кошти спрямовуються у тому числі на сприяння виданню друкованих засобів масової інформації, крім тих, співзасновником яких є Мінкультури. За рахунок бюджетних коштів здійснюється фінансування витрат на оплату поліграфічних (виготовлення друкованої продукції) послуг.

Пунктом 6 порядку визначено, що бюджетні кошти використовуються у межах відповідних бюджетних призначень згідно із затвердженим Мінкультури планом заходів з урахуванням необхідності виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Казначейства, у разі їх відповідності паспорту бюджетної програми та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2014 р. № 65 "Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету".

Попередня оплата таких товарів, робіт і послуг проводиться з урахуванням бюджетного законодавства. Остаточні розрахунки за товари, роботи і послуги здійснюються згідно з договором про їх закупівлю на підставі актів приймання-передачі поставлених товарів, виконаних робіт і наданих послуг з документальним підтвердженням виконавцями заходів обсягу здійснених витрат (п.7. Порядку).

Наказом Міністерства культури України "Про підготовку та видання газети "Вільність і закон" від 13.10.2014 № 862 наказано Всеукраїнській громадській організації "Союз підприємців поляків України" видати газету "Вільність і закон", м. Київ, протягом жовтня-грудня 2014; Департаменту фінансово-ресурсного забезпечення передбачити асигнування на проведення заходу в сумі 100,0 тис. грн. згідно з кошторисом витрат та договором на виконання культурно-мистецької програми; управлінню бухгалтерського обліку та фінансової звітності відкрити асигнування Всеукраїнській громадській організації "Союз підприємців поляків України" за КПКВК 1801260 поетапно: для забезпечення підготовки та видання газети виділяється 75 % кошторисної вартості; решту асигнувань відкрити після видання газети і подання звітних документів із врахуванням перерахунку витрат, які не перевищують суму, обумовлену цим договором; Всеукраїнській громадській організації «Союз підприємців поляків України»: виділені Міністерством кошти використати в місячний термін з дня надходження на рахунок організації; подати до 20 грудня 2014 року підсумковий звіт, акт про виконані роботи, погоджений заступником Міністра та виконавчий кошторис витрат з постатейними витратами та копіями усіх первинних та розрахункових документів; подавати Міністерству квартальні та річну фінансову та бюджетну звітності в паперовому вигляді та на електронних носіях; повернути Міністерству невикористані кошти, і разі якщо вони залишились після проведення заходу.

13.10.2014 між Міністерством культури України (сторона-1) та Всеукраїнською громадською організацією "Союз підприємців поляків України" (сторона-2) було укладено договір № 24/18-6/2014.

Відповідно до п. 1.1. договору, сторона-1 на підставі наказу Міністерства культури України від 16.09.2014 № 760 згідно з яким сторона-2 стала переможцем конкурсу з визначення культурно-мистецьких програм, розроблених громадськими організаціями та творчими спілками, які мають всеукраїнський статус у 2014 році, виділяє кошти із Державного бюджету України на виконання стороною-2 заходу - видання газети "Вільність і закон", а сторона-2 зобов'язується забезпечити реалізацію заходу.

У рамках своїх зобов'язань за цим договором сторона-2 здійснює підготовку та проведення заходу у відповідності до опису, план реалізації заходу, кошторису витрат, що є невід'ємними частинами цього договору, строк проведення заходу жовтень-грудень 2014 року (п. 1.2, 1.4 договору).

Пунктами 1.5, 1.6 договору визначено, що витрати на захід, визначені стороною-1, відповідно до кошторису витрат, що є невід'ємною частиною договору становлять 100000,00 грн. Джерела оплати витрат за п. 2.1 договору - за рахунок коштів, передбачених Міністерству культури України у Державному бюджеті України на 2014 рік за КПКВК 1801260 "Заходи з відтворення культури національних меншим, заходи Української Всесвітньої Координаційної ради з реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, заходи щодо встановлення культурних зв'язків з українською діаспорою, заходи щодо зміцнення зв'язків закордонних українців з Україною та забезпечення міжнародної діяльності у сфері міжнаціональних відносин».

Відповідно до п. 2.1.2 договору, відкриття асигнування стороні-2 на реалізацію заходу в межах суми, визначеної у п. 1.5 договору в такому порядку:

- Забезпечення підготовки та видання газети виділяється 75 % кошторисної вартості;

- Решту асигнувань відкрити після видання газети і подання звітних документів із врахуванням перерахунку витрат, які не перевищують суму, обумовлену цим договором.

До матеріалів справи надано розподіл відкритих асигнувань з рахунка № 90713180000001 від 24.10.2014 № 529, згідно якого ВГО "Союз підприємців поляків України" на підготовку видання газети "Вільність і закон" відкрито асигнування у сумі 75000,00 грн.

Згідно п. 2.3.2, 2.3.7, 2.3.8 договору, сторона-2 зобов'язується якісно виконати свої зобов'язання за цим договором у строк до 20 грудня 2014, якісно здійснити підготовку та проведення заходу відповідно до опису та плану реалізації заходу із зазначенням строків та відповідальних виконавців на кожному етапі. Виділені стороною-1 бюджетні кошти на реалізацію заходу використати в місячний термін з дня надходження їх на рахунок сторони-2 та після реалізації заходу до 20 грудня 2014 року подати акт виконаних робіт, погоджений Заступником Міністра відповідно до розподілу обов'язків, виконавчий кошторис витрат з постатейними витратами та належним чином завіреними копіями усіх первинних та розрахункових документів. У разі необхідності у визначений стороною-1 термін, сторона-2 подає проміжків акт виконаних робіт, погоджений заступником Міністра відповідно до розподілу обов'язків, проміжків виконавчий кошторис витрат з постатейними витратами та належним чином завіреними копіями усіх первинних та розрахункових документів. У місячний строк після реалізації заходу подати стороні-1 підсумковий звіт про виконання договору.

До матеріалів справи надано акт від 20.12.2014 про виконання роботи за договором на виконання культурно-мистецької програми (проекту, заходу) № 24/18-6/2014 від 13.10.2014, підписаний обома контрагентами та скріплений їх печатками. Вказаний акт складено про те, що на замовлення Міністерства культури України Всеукраїнською громадською організацією "Союз підприємців, поляків України" підготовлено та проведено культурно-мистецький проект: видання газети "Вільність і закон" з жовтня по грудень 2014 у м. Києві. В рамках програми було проведено: видання 3-го номера газети "Вільність і закон" за 2014 рік; видання 4-го номера газети "Вільність і закон" за 2014 рік; видання 5, 6-го номера газети "Вільність і закон" за 2014 рік. Роботи за договором № 24/18-6/2014 від 13.10.2014 щодо підготовки та видання газети "Вільність і закон" вважаються виконаними повністю.

Сторона-2 має право своєчасно отримувати бюджетні кошти на реалізацію заходу (п. 2.4.2 договору).

Згідно із п. 7.1, 7.3 договору, договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до поново виконання сторонами взятих за договором зобов'язань, але не пізніше 20.12.2014. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Наказом Міністерства культури України "Про підготовку та видання журналу "Handel PU" від 13.10.2014 № 863 наказано Всеукраїнській громадській організації "Союз підприємців поляків України" видати журнал "Handel PU", м. Київ, протягом жовтня-грудня 2014; Департаменту фінансово-ресурсного забезпечення передбачити асигнування на проведення заходу в сумі 60,0 тис. грн. згідно з кошторисом витрат та договором на виконання культурно-мистецької програми; управлінню бухгалтерського обліку та фінансової звітності відкрити асигнування Всеукраїнській громадській організації "Союз підприємців поляків України" за КПКВК 1801260 поетапно: для забезпечення підготовки та видання журналу виділяється 75 % кошторисної вартості; решту асигнувань відкрити після видання журналу і подання звітних документів із врахуванням перерахунку витрат, які не перевищують суму, обумовлену цим договором; Всеукраїнській громадській організації «Союз підприємців поляків України»: виділені Міністерством кошти використати в місячний термін з дня надходження на рахунок організації; подати до 20 грудня 2014 року підсумковий звіт, акт про виконані роботи, погоджений заступником Міністра та виконавчий кошторис витрат з постатейними витратами та копіями усіх первинних та розрахункових документів; подавати Міністерству квартальні та річну фінансову та бюджетну звітності в паперовому вигляді та на електронних носіях; повернути Міністерству невикористані кошти, і разі якщо вони залишились після проведення заходу.

13.10.2014 між Міністерством культури України (сторона-1) та Всеукраїнською громадською організацією "Союз підприємців поляків України" (сторона-2) було укладено договір № 25/18-6/2014.

Відповідно до п. 1.1. договору, сторона-1 на підставі наказу Міністерства культури України від 16.09.2014 № 760 згідно з яким сторона-2 стала переможцем конкурсу з визначення культурно-мистецьких програм, розроблених громадськими організаціями та творчими спілками, які мають всеукраїнський статус у 2014 році, виділяє кошти із Державного бюджету України на виконання стороною-2 заходу - видання журналу "Handel PU", а сторона-2 зобов'язується забезпечити реалізацію заходу.

У рамках своїх зобов'язань за цим договором сторона-2 здійснює підготовку та проведення заходу у відповідності до опису, план реалізації заходу, кошторису витрат, що є невід'ємними частинами цього договору, строк проведення заходу жовтень-грудень 2014 року (п. 1.2, 1.4 договору).

Пунктами 1.5, 1.6 договору визначено, що витрати на захід, визначені стороною-1, відповідно до кошторису витрат, що є невід'ємною частиною договору становлять 60000,00 грн. Джерела оплати витрат за п. 2.1 договору - за рахунок коштів, передбачених Міністерству культури України у Державному бюджеті України на 2014 рік за КПКВК 1801260 "Заходи з відтворення культури національних меншим, заходи Української Всесвітньої Координаційної ради з реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, заходи щодо встановлення культурних зв'язків з українською діаспорою, заходи щодо зміцнення зв'язків закордонних українців з Україною та забезпечення міжнародної діяльності у сфері міжнаціональних відносин».

Відповідно до п. 2.1.2 договору, відкриття асигнування стороні-2 на реалізацію заходу в межах суми, визначеної у п. 1.5 договору в такому порядку:

- Забезпечення підготовки та видання журналу виділяється 75 % кошторисної вартості;

- Решту асигнувань відкрити після видання журналу і подання звітних документів із врахуванням перерахунку витрат, які не перевищують суму, обумовлену цим договором.

До матеріалів справи надано розподіл відкритих асигнувань з рахунка № 90713180000001 від 24.10.2014 № 529, згідно якого ВГО "Союз підприємців поляків України" на підготовку видання журналу "Handel PU" відкрито асигнування у сумі 45000,00 грн.

Згідно п. 2.3.2, 2.3.7, 2.3.8 договору, сторна-2 зобов'язується якісно виконати свої зобов'язання за цим договором у строк до 20 грудня 2014, якісно здійснити підготовку та проведення заходу відповідно до опису та плану реалізації заходу із зазначенням строків та відповідальних виконавців на кожному етапі. Виділені стороною-1 бюджетні кошти на реалізацію заходу використати в місячний термін з дня надходження їх на рахунок сторони-2 та після реалізації заходу до 20 грудня 2014 року подати акт виконаних робіт, погоджений Заступником Міністра відповідно до розподілу обов'язків, виконавчий кошторис витрат з постатейними витратами та належним чином завіреними копіями усіх первинних та розрахункових документів. У разі необхідності у визначений стороною-1 термін, сторона-2 подає проміжків акт виконаних робіт, погоджений заступником Міністра відповідно до розподілу обов'язків, проміжків виконавчий кошторис витрат з постатейними витратами та належним чином завіреними копіями усіх первинних та розрахункових документів. У місячний строк після реалізації заходу подати стороні-1 підсумковий звіт про виконання договору.

До матеріалів справи надано акт від 20.12.2014 про виконання роботи за договором на виконання культурно-мистецької програми (проекту, заходу) № 25/18-6/2014 від 13.10.2014, підписаний обома контрагентами та скріплений їх печатками. Вказаний акт складено про те, що на замовлення Міністерства культури України Всеукраїнською громадською організацією "Союз підприємців, поляків України" підготовлено та проведено культурно-мистецький проект: видання журналу "Handel PU" з жовтня по грудень 2014 у м. Києві. В рамках програми було проведено: видання 3-го номера журналу "Handel PU"за 2014 рік двома тиражами. Роботи за договором № 25/18-6/2014 від 13.10.2014 щодо підготовки та видання журналу "Handel PU" вважаються виконаними повністю.

Сторона-2 має право своєчасно отримувати бюджетні кошти на реалізацію заходу (п. 2.4.2 договору).

Згідно із п. 7.1, 7.3 договору, договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до поново виконання сторонами взятих за договором зобов'язань, але не пізніше 20.12.2014. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

В зв'язку з відсутністю оплати за договорами № 25/18-6/2014 від 13.10.2014, № 24/18-6/2014 від 13.10.2014 позивач звернувся до відповідача з листом від 21.01.2015 № 180, в якому повідомив про виконання позивачем своїх зобов'язань за договорами та просив посприяти у проведенні оплат.

Листом від 21.01.2015 № 182 позивач направив відповідачеві акти про виконання роботи за договором № 24/18-6/2014 від 13.10.2014 та супровідні документи, повідомив про належне виконання позивачем вказаного договору. До вказаного листа були долучені документи згідно вимог договору (п. 2.3.7, 2.3.8), зокрема договір № 1114/114 на поліграфічні послуги, верстку та дизайн газети "Вільність і закон" від 02.12.2014 та акт здачі-приймання виконаних робіт за вказаним договором на суму 75000,00 грн., виконавчий кошторис витрат від 25.12.2014 на загальну суму 99970,00 грн., в тому числі 75000,00 грн. за рахунок відповідача; виконавчий кошторис витрат (індивідуальний кошторис) від 25.12.2014 загальну суму 99970,00 грн., в тому числі 75000,00 грн. за рахунок відповідача; підсумковий звіт про виконання договору та обсяг використаних бюджетних коштів (виконавчий кошторис витрат).

Листом від 21.01.2015 № 183 позивач направив відповідачеві акти про виконання роботи за договором № 25/18-6/2014 від 13.10.2014 та супровідні документи, повідомив про належне виконання позивачем вказаного договору. До вказаного листа були долучені документи згідно вимог договору (п. 2.3.7, 2.3.8), зокрема договір № 1114/113 на поліграфічні послуги, верстку та дизайн журналу "Handel PU" від 02.12.2014; виконавчий кошторис витрат від 25.12.2014 на загальну суму 60000,00 грн., в тому числі 45000,00 грн. за рахунок відповідача; виконавчий кошторис витрат (індивідуальний кошторис) від 25.12.2014 загальну суму 60000,00 грн., в тому числі 45000,00 грн. за рахунок відповідача; підсумковий звіт про виконання договору та обсяг використаних бюджетних коштів (виконавчий кошторис витрат).

13.02.2015 Міністерство культури України надало позивачеві відповідь на його листи за № 41. У вказаному листі відповідач повідомляє про відкриття позивачу асигнування на суму 120000,00 грн., однак позивач з простроченням направив відповідачеві звітні документи, після закінчення 2014 бюджетного року.

Позивач належними доказами довів факт виконання умов договорів та надання звітної документації.

Доказів перерахування грошових коштів за договорами № 25/18-6/2014 від 13.10.2014, № 24/18-6/2014 від 13.10.2014 з відкритих асигнувань на суму 120000,00 грн. відповідач не надав. Строк виконання грошових зобов'язань відповідача за договорами № 25/18-6/2014 від 13.10.2014, № 24/18-6/2014 від 13.10.2014 настав на підставі п. 2.1.2 договорів. Загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем за вказаними вище договорами становить 159700,00 грн.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Дослідивши зміст спірного договору суд дійшов до висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором надання послуг.

Відповідно ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки, та в порядку, що встановлені договором.

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України вставлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частинами 1 і 2 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що: суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Як свідчать матеріали справи, зобов'язання по оплаті наданих послуг відповідачем відповідно до умов п. 2.1.2. договорів виконано не було, у зв'язку з чим в останнього перед позивачем утворилась заборгованість у розмірі 159700,00 грн.

Та обставина, що оплату за надані послуги здійснено не було, відповідачем не заперечується. В той же час, відповідач вказує на те, що сума заборгованості, яку позивач просить стягнути з відповідача не може бути виконана, оскільки звітна документація позивача була направлена Міністерству культури України після закінчення 2014 бюджетного року, чим порушено порядок надання документів визначений п.2.3.7 укладених між сторонами договорів.

Однак, п. 2.3.8 договорів передбачено надання кінцевого звіту за надані послуги у місячний строк з дня реалізації заходу, тобто протягом січня 2015 року (після закінчення 2014 бюджетного року). Доказів того, що вказаний звіт був поданий з порушенням строків суду не надано. Претензій щодо якості реалізації заходу відповідач не висуває.

Також факт відсутності бюджетного фінансування не звільняє Міністерство від виконання зобов'язань щодо оплати послуг за договорами, оскільки така обставина не визначена законодавчо як така, що звільняє від виконання зобов'язання.

Частина 2 ст. 218 Господарського кодексу України прямо передбачає, що відсутність у боржника необхідних коштів, а також порушення зобов'язань контрагентами правопорушника не вважається обставинами, які є підставою для звільнення боржника від господарсько-правової відповідальності.

Статтею 46 Бюджетного кодексу України встановлені стадії виконання бюджету за видатками та кредитуванням: 1) встановлення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на основі та в межах затвердженого розпису бюджету; 2) затвердження кошторисів, паспортів бюджетних програм (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), а також порядків використання бюджетних коштів; 3) взяття бюджетних зобов'язань; 4) отримання товарів, робіт і послуг; 5) здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов'язань; 6) використання товарів, робіт і послуг для виконання заходів бюджетних програм.

Відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ встановлюється Кабінетом Міністрів України. Розпорядники бюджетних коштів забезпечують управління бюджетними асигнуваннями і здійснення контролю за виконанням процедур та вимог, встановлених цим Кодексом (ст.47 Бюджетного Кодексу України).

Відповідно до статті 48 кодексу розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років.

Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.

Спільними наказами Міністерства культури і Міністерства фінансів України № 253/495 від 29.04.2014 та № 50/60 від 11.02.2015 відповідно до Законів України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та «Про Державний бюджет України на 2014 рік», Правил складання паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2002 року № 1098, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 січня 2003 року за № 47/7368 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 14 січня 2008 року № 19, зі змінами), затверджені паспорти бюджетної програми на 2014 та 2015 роки Міністерства культури України за КПКВК 1801260 на "Заходи з відтворення культури національних меншим, заходи Української Всесвітньої Координаційної ради з реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, заходи щодо встановлення культурних зв'язків з українською діаспорою, заходи щодо зміцнення зв'язків закордонних українців з Україною та забезпечення міжнародної діяльності у сфері міжнаціональних відносин». На підготовку та проведення культурно-мистецьких заходів представників національних меншин України та заходів з реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин було виділено в 2014 році 1687600 грн., в 2015 році - 900000 грн.

Бюджетні асигнування за кодом КПКВК 1801260 "Заходи з відтворення культури національних меншим, заходи Української Всесвітньої Координаційної ради з реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, заходи щодо встановлення культурних зв'язків з українською діаспорою, заходи щодо зміцнення зв'язків закордонних українців з Україною та забезпечення міжнародної діяльності у сфері міжнаціональних відносин» були виділені. Саме на відповідача, як на розпорядника коштів покладений обов'язок здійснення платежів в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років.

Таким чином, відповідачем належними та допустимими доказами не спростовано наявності заборгованості за надані послуги за договорами: № 25/18-6/2014 від 13.10.2014, на суму 59730,00 грн., № 24/18-6/2014 від 13.10.2014 на суму 99970,00 грн. Загальна сума заборгованості становить 159700,00 грн.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно із ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 4, 32-34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Міністерства культури України (01601, м. Київ, вулиця Івана Франка, будинок 19; код ЄДРПОУ 37535703) на користь Всеукраїнської громадської організації "Союз підприємців поляків України" (01054, м. Київ, вулиця О. Гончара, будинок 52; код ЄДРПОУ 38122457) заборгованість у розмірі 159700,00 (сто п'ятдесят дев'ять тисяч сімсот грн.) 00 коп., судові витрати у розмірі 2395 (дві тисячі триста дев'яносто п'ять грн.) 50 коп.

3. Після набрання рішенням законної сили, видати наказ.

Відповідно до частини 5 статті 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 04.02.2016

Суддя І.В.Усатенко