Рішення № 55463609, 01.02.2016, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
908/6285/15
Номер документу
55463609
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 30/200/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2016 Справа № 908/6285/15

за позовом: Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області (71112, м.Бердянськ Запорізької області, вул. Перемоги, 4) в інтересах держави

до відповідача: Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (71040, с. Смирнове Куйбишевського району Запорізької області, вул. Торгова, 3)

про визнання незаконним та скасування рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 19.03.2015 р. №10;

Суддя Кагітіна Л.П.

За участю представників сторін та учасників процесу:

від прокуратури ОСОБА_1, посвідчення № 035881 від 05.10.2015 р.;

від відповідача не зявився;

Керівник Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області звернувся до господарського суду з позовом до Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області про визнання незаконним та скасування рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 19.03.2015р. № 10 Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі.

В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на приписи ст. 121 Конституції України, ст. 23 Закону України Про прокуратуру, ст. 16 ЦК України, ст.ст. 124, 152 Земельного кодексу України та вказує, що оскаржуване рішення Зразківської сільської ради прийнято з порушення вимог земельного законодавства, оскільки в даному випадку ФГ «Іскра 17» в особі його керівника ОСОБА_2 під час звернення до відповідача з заявою про передачу земельної ділянки вже займалося веденням фермерського господарства, тому передача йому земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) не відповідає чинному законодавству.

Ухвалою господарського суду від 28.12.2015 р. порушено провадження у справі №908/6272/15, присвоєно справі номер провадження 30/200/15, розгляд якої призначено на 01.02.2016 р. У сторін витребувані документи і матеріали, необхідні для вирішення спору.

За клопотанням представника прокуратури Запорізької області розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

Присутній у судовому засіданні прокурор в повному обсязі підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце призначеного судового засідання відповідач був повідомлений своєчасно та належним чином, шляхом направлення на його адресу відповідної ухвали.

20.01.2016 р. канцелярією господарського суду отримано клопотання за вих. № 18 від 13.01.2016 р., в якому Смирновська сільська рада Куйбишевського району Запорізької області просить суд замінити у справі № 908/6285/15 відповідача Зразківську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, с.Зразкове, вул. Леніна, 1, код ЄДРПОУ 04352799) її правонаступником Смирновською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, с. Смирнове, вул. Торгова, 3, код ЄДРПОУ 04352635), провести судове засідання за наявними матеріалами справи без участі представника відповідача та задовольнити у повному обсязі позов керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області.

Статтею 25 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.

При процесуальному правопаступництві предметом судового розгляду є ті самі спірні правовідносини. Таким чином, суб'єктний склад, об'єкт та зміст спірних правовідносин залишаються незмінними. Таким чином, процесуальне правонаступництво це перехід процесуальних прав і обовязків сторони у справі до іншої особи у звязку з вибуттям особи у спірному матеріальному право відношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає звязок матеріального і процесуального права.

Абзацом 3 п. 1.4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції зазначено, що приписами статті 25 ГПК України передбачено процесуальне правонаступництво у зв'язку не лише зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі заміни кредитора або боржника у зобов'язанні (статті відповідно 512 і 520 Цивільного кодексу України). У разі заміни кредитора в зобов'язанні не в повному обсязі (у подільному зобов'язанні; в разі передачі новому кредитору права на стягнення неустойки окремо від передачі прав вимоги за основним зобов'язанням тощо) новий кредитор є правонаступником первісного кредитора лише в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу відповідних прав якщо інше не встановлено договором або за законом (стаття 514 Цивільного кодексу України); при цьому якщо правонаступником заявляються відповідні вимоги, то вважається, що позов подано кількома позивачами (стаття 23 ГПК). Процесуальне правонаступництво допускається на будь-якій стадії судового процесу і здійснюється господарським судом без виклику сторін у справі, якщо їх явка не зумовлена необхідністю з'ясування судом тих чи інших обставин.

Так, на виконання Закону України Про добровільне об'єднання територіальних громад рішенням засідання 37-ї сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 11.08.2015р. № 1 Про добровільне об'єднання територіальних громад вирішено об'єднатися з територіальним громадами села Титове Титовської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, сіл Зразкове, Діброва, Верхньодрагунське, ОСОБА_3 Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, сіл Смирнове, Олексіївка, ОСОБА_4, ст. Більманка Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області в Смирновську сільську територіальну громаду з центром у селі Смирнове Куйбишевського району Запорізької області (п. 1 Рішення); повноваження сільської ради, сільського голови припинити з моменту набуття повноважень новообраними органами місцевого самоврядування, сільським головою територіальної громади, утвореної внаслідок добровільного об'єднання (п. 3 Рішення); правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) сільської ради визнати раду Смирновської сільської територіальної громади, утвореної внаслідок добровільного об'єднання (п. 4 Рішення). На підставі вказаного рішення сесії та постанови ЦВК від 28.08.2015р. № 193 Про початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, з метою утворення Смирновської об'єднаної територіальної громади рішенням 2-ї сесії сьомого скликання Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 25.12.2015р. №2 Про реорганізацію шляхом приєднання до Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області та Титовської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області - припинено юридичну особу Зразківську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області шляхам реорганізації (приєднання) до Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької. На підставі цього рішення сесії до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11.01.2016р. внесено запис № 10871120012000284 про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 04352799).

Таким чином, розглянувши надані Смирновською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області документальні докази та враховуючи приписи діючого законодавства, суд вважає за необхідне замінити відповідача у справі № 908/6285/15 Зразківську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області новим відповідачем Смирновською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області.

Відповідно до п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 р. у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Стаття 75 ГПК України дозволяє суду розглянути спір за наявними у справі матеріалами, у випадку, якщо відзив на позов та витребувані судом документи не надані.

Оскільки про час та місце судового розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, а також зважаючи на клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами.

В судовому засіданні 01.02.2016 р. справу розглянуто за наявними матеріалами в межах встановленого строку, прийнято і оголошено на підставі ст. 85 ГПК України вступну і резолютивну частини рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокуратура у судовому засіданні, суд

ВСТАНОВИВ:

12.01.2015р. ОСОБА_2 подано заяву до Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області щодо погодження надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди орієнтовною площею 72 га.

За результатами розгляду вказаної заяви на засіданні 30-ї сесії 6-го скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, що відбулося 27.01.2015р, прийнято рішення № 18, яким ОСОБА_2 погоджено надання дозволу на розроблення технічної документації щодо встановлений земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди, земельні ділянки розташовані на території ради, а саме земельні ділянки: № 107, № 108, №109, № 110, № 111, № 112, № 113, № 114, № 115, № 153, № 405, № 409 (згідно проекту роздержавлення та приватизації земель КСП Іскра).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, фермерське господарство Іскра 17 (код ЄДРПОУ 39657212), зареєстровано 24.02.2015р., місцезнаходження юридичної особи - 70667, Запорізька область, Куйбишевський район, с. Зразкове, вул. Леніна, 23, засновник та керівник фермерського господарства Іскра 17 - ОСОБА_2.

16.03.2015р. до Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області надійшла заява від ОСОБА_2 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі на земельні ділянки №№ 107, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 153, 405, 409 та передачу їх в оренду створеному ФГ Іскра 17 терміном на 49 років.

На підставі вказаної заяви, рішенням засідання позачергової 32-ї сесії 6-го скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області № 10 від 19.03.2015р., затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства площею 7,2100 га (кадастровий № 2322783000:06:002:0050) за рахунок земель комунальної власності (п. 1 Рішення); передано створеному ФГ Іскра 17 в оренду земельну ділянку площею 7,2100 га за рахунок земель комунальної власності терміном на 49 років (п. 2 Рішення).

За доводами прокурора, оскаржуване рішення Зразківської сільської ради прийнято з порушення вимог земельного законодавства, оскільки в даному випадку ФГ «Іскра 17» в особі його керівника ОСОБА_2 під час звернення до відповідача з заявою про передачу земельної ділянки вже займалося веденням фермерського господарства, тому передача йому земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) не відповідає чинному законодавству.

Позовні вимоги про визнання незаконним та скасування рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 19.03.2015р. № 10 Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, є предметом судового розгляду у даній справі.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, вислухавши прокурора, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключно (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Стаття 14 Конституції України передбачає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Як зазначено в п. 1 постанови Пленуму вищого господарського суду України від 23.03.2012 р. № 7 Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам (з подальшими змінами та доповненнями) відповідно до частини першої статті 29 ГПК України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступати за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.

Поняття прокурор визначене у статті 56 Закону України Про прокуратуру, а права прокурора стосовно подання позовної заяви (заяви) в порядку господарського судочинства, внесення апеляційної чи касаційної скарги на судові рішення господарських судів, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, заяви про перегляд судового рішення Верховним Судом України статтею 37 названого Закону.

У вирішенні питання про порушення справи за позовною заявою прокурора господарському суду слід виходити з такого.

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.

Отже, згідно з частиною другою статті 29 ГПК України у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або в інтересах громадянина зазначений орган чи громадянин набуває статусу позивача, а в разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача і як такий зазначається у позовній заяві.

Звертаючись до суду з позовом Керівник Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області вказує, що відповідно до постанови КМУ від 30.06.2015 р. № 337 прийнято рішення ліквідувати Державну інспекцію сільського господарства у Запорізькій області, постановою КМУ від 10.09.2015 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» функції контролю за додержанням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів передано до Державної екологічної інспекції України. Разом з тим, на даний час фактично вказані функції до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області не перейшли, тому керівник Бердянської місцевої прокуратури відповідно до ч.2 ст.29 ГПК України звертається до суду із вказаним позовом у якості позивача з метою захисту інтересів держави.

За твердженням прокурора, допущені при прийнятті рішення Зразківською сільською радою № 10 від 19.03.2015 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі» порушення, а саме: затвердження технічної документації із землеустрою та передача ФГ «Іскра-17» земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону), є достатньою підставою для визнання незаконним та скасування зазначеного рішення.

Рішення Зразківської сільської ради № 10 від 19.03.2015 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі», яке оспорюється прокурором, є юридичною формою рішення цього органу, яке породжує певні правові наслідки для ФГ «Іскра-17», отже є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом).

Підставами для визнання акта недійним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обовязковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у звязку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації позивача у справі.

Отже, позивач (в даному випадку прокурор) повинен довести, що застосування до нього оспорюваного рішення має наслідком порушення його прав, свобод та інтересів (в даному випадку порушує інтереси держави).

Відповідно до статті 140 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (ч.ч. 1, 3 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).

Частиною 2 статті 2 та частиною 1 статті 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі комітети, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради тощо.

Статтями 46, 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні встановлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті, районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також постійних комісій ради. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до частини 1 статті 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Судом встановлено, що Зразківською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області було прийнято рішення № 18 від 27.01.2015р., яким ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення технічної документації щодо встановлений земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди, земельні ділянки розташовані на території ради, а саме земельні ділянки: №№ 107-115, № 153, № 405, № 409 (згідно проекту роздержавлення та приватизації земель КСП Іскра).

Рішенням засідання позачергової 32-ї сесії 6-го скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області № 10 від 19.03.2015р., затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства площею 7,2100 га (кадастровий номер 2322783000:06:001:0050) за рахунок земель комунальної власності (п. 1 Рішення); передано новоствореному ФГ Іскра 17 в оренду земельну ділянку площею 7,2100 га за рахунок земель комунальної власності терміном на 49 років (п. 2 Рішення).

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналогічна норма міститься в частині 3 статті 24 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

У відповідності до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них, крім іншого, у разі передачі тільки громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Відповідно до ст.1 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст.7 Закону України Про фермерське господарство для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.

Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування сільськогосподарським підприємствам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України Про фермерське господарство після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Обставини справи свідчать, що 12.01.2015р. до Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області надійшла заява громадянина ОСОБА_2 щодо погодження надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди орієнтовною площею 72 га. При цьому, ОСОБА_2 в порушення вимог ч. 1 ст. 7 Закону України Про фермерське господарство в заяві не зазначено кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, а також не обґрунтовано розміри земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.

В подальшому, за результатами розгляду вказаної заяви на засіданні 30-ї сесії 6-го скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, що відбулася 27.01.2015р., відповідачем, прийнято рішення № 18, яким ОСОБА_2 погоджено надання дозволу на розроблення технічної документації щодо встановлений земельних ділянок в натурі із земель комунальної власності для створення фермерського господарства на умовах оренди, земельні ділянки розташовані на території ради, а саме земельні ділянки: №№ 107-115, № 153, № 405, № 409 (згідно проекту роздержавлення та приватизації земель КСП Іскра).

16.03.2015р. до Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області надійшла заява від ОСОБА_2 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі на земельні ділянки №№ 107, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 153, 405, 409 та передачу їх в оренду створеному ФГ Іскра 17 терміном на 49 років.

На підставі вказаної заяви, на засіданні позачергової 32-ї сесії 6-го скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області прийнято рішення від 19.03.2015р. № 10, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства площею 7,2100 га (кадастровий № 2322783000:06:001:0050) за рахунок земель комунальної власності (п. 1 Рішення); передано створеному ФГ Іскра 17 в оренду земельну ділянку площею 7,2100 га за рахунок земель комунальної власності терміном на 49 років (п.2 Рішення).

При цьому судом встановлено, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Фермерське господарство «Іскра 17» зареєстровано 24.02.2015р. (код ЄДРПОУ 39657212), засновником та керівником фермерського господарства «Іскра 17» є ОСОБА_2.

Отже, фермерське господарство «Іскра 17», в особі його керівника ОСОБА_2, під час звернення до Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області про передачу йому земельної ділянки в оренду, маючи статус юридичної особи з 24.02.2015р., вже займалось веденням фермерського господарства.

Таким чином, процедура формування земельного фонду, вже створеного та зареєстрованого у відповідності до законодавства України фермерського господарства «Іскра 17» та передача зазначеній юридичній особі земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) здійснені з порушенням вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України Про фермерське господарство та інших нормативно-правових актів, які регулюють вказані питання.

Слід зазначити, що можливість передачі земельних ділянок державної та комунальної форми власності для ведення фермерського господарства юридичним особам, а саме після створення громадянином фермерського господарства та його державної реєстрації відповідно до вимог ст. 8 Закону України Про фермерське господарство, без проведення земельних торгів діючим законодавством України не передбачена.

Передача земельної ділянки для ведення фермерського господарства здійснюється без проведення земельних торгів (аукціону) тоді, коли земельна ділянка передається громадянину, який виявив бажання займатися фермерським господарством саме для створення фермерського господарства як юридичної особи та реєстрації його у встановленому законом порядку, а не для розширення вже існуючого фермерського господарства.

Як вже зазначалося вище, статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 статті 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду. З даним конституційним положенням кореспондується норма частини десятої статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, відповідно до якої акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Статтею 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні унормовано, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Рішення органу місцевого самоврядування, прийняте з перевищенням повноважень, є таким, що не відповідає вимогам законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Зразківською сільською радою, в порушення ст. 124 Земельного кодексу України, прийнято рішення № 10 від 19.03.2015 р. про передачу в оренду земельної ділянки ФГ «Іскра 17» без проведення відповідних торгів.

Відповідно до п. 2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України N 02-5/35 від 26.01.2000 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, може бути підставою для визнання такого акту недійсним у тому разі, коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта.

Враховуючи наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини, внаслідок невідповідності рішення Зразківської сільської ради № 10 від 19.03.2015 р. вимогам земельного законодавства, це рішення слід визнати недійсним.

На підставі викладеного, суд вважає вимогу прокурора про визнання незаконним та скасування рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 19.03.2015р. № 10 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі» обґрунтованою, доведеною, заснованою на законі та такою, що підлягає задоволенню судом.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 45, 25, 33, 34, 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Здійснити заміну відповідача у справі № 908/6285/15 Зразківську сільську раду Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, с.Зразкове, вул. Леніна, 1, код ЄДРПОУ 04352799) належним відповідачем Смирновською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, с. Смирнове, вул. Торгова, 3, код ЄДРПОУ 04352635).

Позовні вимоги Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області (м.Бердянськ Запорізької області) до Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (с. Смирнове Куйбишевського району Запорізької області) задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення 32-ї позачергової сесії шостого скликання Зразківської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області від 19.03.2015р. №10 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі».

Стягнути з Смирновської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (Запорізька область, Куйбишевський район, с. Смирнове, вул. Торгова, 3, код ЄДРПОУ 04352635) на користь Прокуратури Запорізької області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29-А, код ЄДРПОУ 02909983, рахунок № 35217095000271 в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172) витрати зі сплати судового збору в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Л.П. Кагітіна

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання. Рішення оформлене у повному обсязі та підписане згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 03.02.2016 р.