Постанова № 55452098, 14.01.2016, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
14.01.2016
Номер справи
500/4072/15-а
Номер документу
55452098
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 500/4072/15-а

Провадження № 2-а/500/24/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2016 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючий - суддя Швець В.М.,

при секретарі Ромалійській М.Ю.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ізмаїлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про визнання дій противоправними та зобовязання здійснити перерахунок і виплату пенсії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (далі: ГУ ПФУ) щодо відмови перерахунку йому пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, та зобовязати ГУ ПФУ зробити такий перерахунок. В судовому засіданні позивач та його представник вимоги підтвердили, пояснивши, що позивач проходив службу в Збройних Силах України, звільнений з військової служби у запас і отримує пенсію відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). В березні 2015 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії. Але ГА ПФУ листом від 22 квітня 2015 року № 421/М-11 відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яким не передбачено врахування до грошового забезпечення при обчисленні пенсії такого виду грошового забезпечення як винагорода. Посилаючись на зміни у Законі № 2262-ХІІ від 15 липня 2015 року, позивач просить визнати відмову протиправною та зобовязати відповідача провести перерахунок.

Представник відповідача у судове засідання надав заперечення на позов, просив розглянути справу за його відсутності. У запереченнях вказав, що грошова винагорода не включається до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії, а тому і не є підставою для проведення перерахунку пенсії.

Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає позов частково обґрунтованим та підлягаючим задоволенню частково.

Так, в судовому засіданні встановлено, що позивач проходив службу в Збройних Силах України, звільнений з військової служби у запас і отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ. В березні 2015 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії. Але ГА ПФУ листом від 22 квітня 2015 року № 421/М-11 відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яким не передбачено врахування до грошового забезпечення при обчисленні пенсії такого виду грошового забезпечення як винагорода.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Згідно з пунктами 3, 4 цієї статті грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця; виплачується в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби надзвичайних ситуацій» (далі - постанова № 889) встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій. На час установлення і початку виплати винагорода мала виплачуватися військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займали посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби та льотного складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ (пункт 1). Відповідно до пункту 2 цієї постанови граничні розміри, порядок та умови виплати винагороди, передбачені пунктом 1, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення. Надалі до постанови № 889 вносилися зміни, які розширювали перелік категорій військовослужбовців та інших осіб, яким відповідно до пункту 1 цієї постанови встановлювалася винагорода. 13 березня 2013 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 161, згідно з якою назва і пункт 1 постанови № 889 викладені в новій редакції. Зокрема, у пункті 1 передбачена виплата винагороди: військовослужбовцям Збройних Сил: з 1 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення. При цьому зміни, що вносилися до постанови № 889, істотно не зачіпали положень пункту 2 цієї постанови. На виконання постанови № 889 Міністр оборони України наказом від 15 листопада 2010 року № 595 затвердив Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2010 року за № 1194/18489; з наступними змінами; далі - Інструкція), положення якої стали застосовуватися з 1 жовтня 2010 року. У цьому акті визначені умови та порядок виплати особам офіцерського складу винагороди. Таким чином, положення постанови № 889 у системному зв'язку із нормами статей 9 і 15 Закону № 2011-ХІІ та правилами Інструкції дають підстави стверджувати, що винагорода, встановлена постановою № 889, не входить до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується й виплачується одноразова грошова допомога на підставі пункту 2 статті 15 Закону № 2011-ХІІ.

Однак, Законом України від 15 липня 2015 року № 614-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» ст.51 Закону №2262-ХІІ доповнено частиною третьою такого змісту: Перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Відповідно до цієї норми відповідач повинний провести перерахунок пенсії позивача. Але ці зміни вступили в силу лише з 1 січня 2016 року. Тому саме з цієї дати требо провести перерахунок.

Таким чином вимоги про проведення перерахунку підлягають задоволенню станом на 1 січня 2016 року. Вимоги про визнання відмови у перерахунку неправомірною не підлягають задоволенню, бо на час такої відмови 22 квітня 2015 року вказані зміни у Закону № 2262-ХІІ не діяли.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,71,99,100,159-163,171 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про визнання дій противоправними та зобовязання здійснити перерахунок і виплату пенсії задовольнити частково.

Зобовязати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) з 1 січня 2016 року відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного Фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 73(сімдесят три)грн. 08коп.

У задоволенні інших вимог ОСОБА_1 відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів після отримання копії повної постанови суду.

Суддя: ОСОБА_2