ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
УХВАЛА
іменем України
"02" лютого 2016 р. Справа № 0670/7533/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю сторін:
представника відповідача- Данильчук В.Л..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від "03" грудня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради про визнання відмови протиправною, зобов'язння зареєструвати право власності на житловий будинок та стягнення моральної шкоди ,
ВСТАНОВИВ:
18 листопада 2015 року старший державний виконавець Корольовського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції звернулась до суду із заявою, в якій просила замінити сторону виконавчого провадження з Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради на Реєстраційну службу Житомирського міського управління юстиції Житомирської області.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року старшому державному виконавцю Корольовського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції відмовлено у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Не погоджуючись з винесеною ухвалою, відповідач у справі звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати вказану ухвалу суду та прийняти нове рішення про задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження, а саме, Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради на Реєстраційну службу Житомирського міського управління юстиції Житомирської області.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2012 року позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано протиправною відмову Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради, оформлену листом від 17.10.2012 року за №3458, в реєстрації права власності ОСОБА_3 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1. Зобов'язано Комунальне підприємство "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради зареєструвати право власності ОСОБА_3 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1.
Відмовляючи у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження, суд першої інстанції виходив з того, що Комунальне підприємство "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради не припинено.
Суд апеляційної інстанції з таким висновком суду першої інстанції не погоджується з огляду на наступне.
Згідно Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 9 грудня 2010 року № 1085/2010 утворено Державну реєстраційну службу України, на яку покладено функції з реалізації державної політики у сфері реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у сфері реєстрації релігійних організацій, а також функцій Міністерства юстиції України з реалізації державної політики у сфері реєстрації.
Положенням про Державну реєстраційну службу України, яке затверджено Указом Президента України № 401/2011 від 06 квітня 2011 року, встановлено, що Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-IV від 01 липня 2004 року (далі - Закон № 1952-IV від 01 липня 2004 року) визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до Розділу II Прикінцевих та Перехідних Положень Закону України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» державна реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна до 01 січня 2013 року провадилась реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
З 01 січня 2013 року реєстрація речових прав на нерухоме майно здійснюється органами державної реєстрації прав в порядку, визначеному Законом № 1952-IV від 01 липня 2004 року, у редакції Закону України № 1878-VI від 11 лютого 2010 року.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, як визначено у статті 2 Закону № 1952-IV від 01.07.2004, - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з частиною 4 статті 3 вказаного закону права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Систему органів державної реєстрації прав, як вказано у частині 1статті 6 Закону № 1952-IV від 01 липня 2004 року становлять:
Міністерство юстиції України;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав;
органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Згідно з вимогою статті 8 вказаного закону орган державної реєстрації прав:
1) проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації;
2) забезпечує ведення Державного реєстру прав;
3) надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом;
4) забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна;
5) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Таким чином з 01 січня 2013 року функції державної реєстрації прав було передано від БТІ до органу державної реєстрації прав, що відповідає необхідності забезпечення здійснення повноважень органів державної влади та безперервності їх реалізації, та зумовлює правонаступництво щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, що складають зміст відповідних правовідносин, зокрема в сфері державної реєстрації прав.
Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи правонаступником.
У пункті 9 Постанови Пленуму № 2 від 06 березня 2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» Вищий адміністративний суд України роз'яснив судам, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, постанову суду слід скасувати та прийняти нове рішення про задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Аналогічна позиція була викладена у рішенні ВАСУ від 26.03.2015року, справа №К/800/59709/14.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради задовольнити, ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від "03" грудня 2015 р. скасувати.
Прийняти нову ухвалу, якою задовольнити заяву старшого державного виконавця Корольовського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції про заміну сторони виконавочго провадження.
Замінити сторону (боржника) виконавчого провадження по адміністративній справі №0670/7533/12 ЄДРВП №36696332 з Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради (код 03343893, м.Житомир, вул. В.Бердичівська, 15/1) на Реєстраційну службу Житомирського міського управління юстиції Житомирської області (код 38035726, м.Житомир, м-н ім.С.П.Корольова, 3/14).
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Комунальне підприємство "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради вул.В.Бердичівська, 15/1,м.Житомир,10014
4-третій особі: - ,